• <

Zrób coś dobrego dla oceanu - już w piątek!

ew

05.06.2018 13:53 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zrób coś dobrego dla oceanu - już w piątek!

Partnerzy portalu

Zrób coś dobrego dla oceanu - już w piątek! - GospodarkaMorska.pl

Chcesz zrobić coś dobrego dla oceanu i naturalnego środowiska wodnego? A może pomóc w ochronie podwodnej fauny i flory, a przy tym poszerzyć wiedzę i dobrze się bawić? Już w najbliższy piątek, 8 czerwca przy Akwarium Gdyńskim oraz na plaży śródmiejskiej wyjątkowe atrakcje z okazji Światowego Dnia Oceanu.

Ich cel to zaalarmowanie o ważnym problemie i edukacja, która pomoże uratować morskie środowisko – z okazji Światowego Dnia Oceanu w piątek, 8 czerwca będzie można w Gdyni przyczynić się do jego ochrony! Akcja zawita w okolicach Akwarium Gdyńskiego oraz na plaży w Śródmieściu, obok falochronu. Przyjaciele Szkła, czyli Friends of Glass zadbają o to, żeby promować szklane opakowania na rzecz zmniejszenia zużycia plastiku, który wywiera zły wpływ na przyrodę żyjącą w oceanie.

Jak podają organizatorzy, naukowcy alarmują, że co roku do mórz i oceanów trafia blisko 8 milionów ton plastikowych śmieci. Przy takiej skali do 2050 roku w wodzie może pływać więcej plastiku niż ryb. Aby chronić ocean, ale i zdecydowanie bliższy nam Bałtyk przed degradacją, konieczna jest właśnie edukacja ekologiczna i konkretne działania.

- Polska akcja jest częścią międzynarodowego projektu, który Friends of Glass realizuje w kilku europejskich krajach. Jeżeli dzięki niej do wody trafi choć jedna plastikowa butelka lub torebka mniej, to będzie można powiedzieć, że nasze wysiłki przyniosły oczekiwany skutek - mówi Barbara Maciałczyk reprezentująca Friends of Glass w Polsce.

Dlaczego warto wziąć udział? Przez niemal cały dzień, od godziny 10:00 aż do 18:00 na miejscu będzie można między innymi wznieść toast „na zdrowie oceanu” - na chętnych czekać będzie specjalna fotobudka ustawiona na tle morza, a udostępnione w mediach społecznościowych zdjęcia z hasztagami #nazdrowieoceanu oraz #friendsofglasspolska wspomogą finansowo organizacje chroniące podwodne życie. To samo będzie się dziać jednocześnie w kilkunastu krajach Europy.

Warto też zabrać ze sobą szklaną butelkę lub słoik i skorzystać z pojemnika do segregacji, bo w zamian można będzie za darmo zwiedzić Akwarium Gdyńskie. Mobilne laboratorium tej instytucji będzie z kolei działać przy falochronie na miejskiej plaży, dając możliwość obserwowania różnych zwierząt żyjących w wodach – od koralowców po duży kręg wieloryba. Obok nurkowie pod komendą byłego komandosa Formozy będą zbierać podwodne śmieci z pobliskiego kąpieliska. Warto też zwrócić uwagę na instalację ekologiczną, która w piątek pojawi się obok pomnika rybek na Bulwarze Nadmorskim.
Oto szczegółowy program wydarzenia na piątek, 8 czerwca:

Akwarium Gdyńskie - od 10:00 do 18:00

fotobudka na tarasie – zdjęcia z toastem wzniesionym napojem w butelce szklanej na tle morza. Będą one drukowane na miejscu i umieszczane od razu na profilu Facebook z hasztagiem #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska – od każdego zdjęcia Friends of Glass przekazuje kwotę na wsparcie organizacji chroniącej Ocean – Surfrider.org
pojemnik na butelki i słoiki przed Akwarium. Każdy, kto przyniesie jedno opakowanie szklane (1 osoba - 1 opakowanie) wejdzie od 14.00 do 19.30 do Akwarium bezpłatnie


Plaża śródmiejska – przy linii brzegowej koło falochronu - od 10:00 do 18:00

mobilne laboratorium Akwarium Gdyńskiego od 10.00 do 14.00 z fauną i florą Bałtyku oraz Wszechoceanu – wszystkiego będzie można dotknąć
bębniarze zapraszający do wykonania zdjęć z hasztagiem #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska. Najzabawniejsze fotografie nagrodzimy napojami w szklanej butelce.
ekologiczny ambient – 15.00-18.00 na bulwarze nadmorskim ustawiona będzie piaskownica z plastikami wyrzucanymi do morza oraz informacjami o tym, jakie ilości trafiają do oceanu; przeprowadzimy głosowanie „Czy można żyć bez plastiku”.
nurkowie – 11.00-13.00 – sprzątanie terenu pod wodą w pobliżu plaży

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.