• <

Wynik wyszukiwania - "odszkodowanie" - Wiadomości

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec spółek Europol Gaz i Orlen

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec polskich spółek Europol Gaz i Orlen; pozew w tej sprawie wpłynął do sądu arbitrażowego Petersburga i obwodu leningradzkiego - poinformował w środę rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
06.03.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Europol Gaz ma przejąć akcje Gazpromu w spółce, odszkodowanie 787 mln zł

Minister Rozwoju i Technologii nadał w piątek rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ws. przejęcia całości akcji Gazpromu w spółce Europol Gaz przez tę spółkę. Jak wynika z opublikowanej przez MRiT decyzji, odszkodowanie za przejęte akcje ma wynieść 787 mln zł.
13.10.2023

Do 21 lipca można składac wnioski o pomoc w związku z ubiegłoroczną sytuacją ekologiczną na Odrze

Do 21 lipca br, trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
13.07.2023

Ocalony z katastrofy statku Costa Concordia musiał zapłacić stoczni za proces, który jej wytoczył

82-letni Włoch, który przeżył katastrofę statku Costa Concordia, został skazany na zapłacenie stoczni kosztów sądowych przegranego przez siebie procesu, jaki jej wytoczył. Pomagająca mu organizacja obrony praw konsumentów wysłała ostatnią transzę – w monetach, ważących ponad 30 kilogramów.
28.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Ukraina zaakceptowała plan odszkodowań dla statków uszkodzonych w trakcie rosyjskiej agresji

Ukraina uzgodniła program wypłaty odszkodowań dla armatorów statków, które ucierpiały u jej wybrzeży w wyniku wojny, a którym towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty polisy.
13.06.2023

Czarter na podróż – “lien and exemption clause”

Nasze opracowanie Czarter na podróż - Cesser clause wywołało duże zainteresowanie wśród naszych stałych adresatów. Postanowiliśmy w związku z tym powrócić do tego tematu.
11.06.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Okrutna rzeczywistość: śmierć na wycieczkowcu. Wdowa domaga się milionowego odszkodowania

Dramatyczna historia Marilyn Jones i jej zmarłego podczas rejsu męża wywołała burzę emocji i liczne kontrowersje.
24.04.2023

Czarter na podróż – „Cesser Clause”

W przypadku wystawienia przez przewoźnika (armatora) konosamentu (tzw. „Owners’ B/L”), przewoźnikowi będzie mogło przysługiwać roszczenie z tytułu kosztów i należności (np. fracht itp.) związanych z konosamentową umową frachtową w stosunku do legitymowanego posiadacza konosamentu/odbiorcy ładunku. Zwyczajowo, roszczenie takie wsparte jest możliwością zabezpieczającego zatrzymania ładunku (w formie umownego zastawu na ładunku – „lien on cargo”).
15.04.2023

Naftohaz: Trybunał zobowiązał Rosję do zapłacenia 5 mld USD odszkodowania za przywłaszczenie aktywów na Krymie

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.
13.04.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Konosament – „Himalaya Clause”

W większości konosamentowych umów frachtowych, lub nawet szerzej, wszelkich umów frachtowych, pojawiają się postanowienia umowne o tajemniczej nazwie „Himalaya Clause” (lub „Himalaya Provision”). Czym są tego typu postanowienia umowne i jakie wywołują skutki prawne (dla których to właśnie skutków są wprowadzane do umów przewozowych)?
03.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Konosament – wniesienie uwag („zabrudzenie”) konosamentu

Konosament, jako dokument przewozowy, spełnia niezwykle istotną rolę, między innymi, w ewidencjonowaniu i dokumentacyjnym potwierdzaniu wszelkich danych ładunkowych, towaru, który jest przedmiotem przewozu a szerzej transakcji handlowych w międzynarodowym obrocie gospodarczym.
03.02.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Wiceminister rozwoju: nie ma podstaw, by Skarb Państwa wypłacał odszkodowania w związku z sytuacją na Odrze

Aby Skarb Państwa mógł wypłacić odszkodowanie, musi być uwidoczniona wina Skarbu Państwa, w przypadku sytuacji na Odrze nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jakie są jej przyczyny - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
25.08.2022

Czarter na czas – warunki zdania (redelivery) statku

Nasze opracowania: Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”) - GospodarkaMorska.pl, Czarter na czas – zakończenie czarteru (redelivery range) - GospodarkaMorska.pl, dotyczące warunków prawnych zdania statku po upływie okresu, na który czarter na czas został zawarty, wywołały szereg zapytań i sugestii wyjaśnienia, powstałych w trakcie lektury, wątpliwości.
29.07.2022

Energetic Tank ma zapłacić 45 mln USD a Marynarka Wojenna USA ponosi 80 proc. odpowiedzialności za kolizję z 2017

Zgodnie z decyzją złożoną 15 czerwca przez sędziego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, Stany Zjednoczone zostały obarczone 80 procentami odpowiedzialności za spowodowanie śmiertelnej kolizji z 2017 roku pomiędzy niszczycielem rakietowym USS John McCain a zarejestrowanym w Liberii tankowcem Alnic MC w Cieśninie Singapurskiej.
24.06.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

Pasażer wycieczkowca poparzył się pod prysznicem. Pozwał linie, linie pozywają producenta

Jeden z pasażerów linii wycieczkowych Norwegian doznał poważnych poparzeń pod prysznicem w swojej kabinie. W 2020 roku złożył pozew przeciwko liniom, a teraz linie pozywają Grohe, dostawcę armatury wodnej użytej na statku.
19.04.2022

USA: Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
30.03.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu a faktyczne interesy polskich marynarzy

W dniu 19.08.2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu.
24.09.2021

Czarter – "safe port". Część III

W części pierwszej Czarter - "safe port" Część I oraz w części drugiej Czarter – „safe port”. Część II podjęliśmy próbę wyjaśnienia jednego z najważniejszych elementów każdej umowy frachtowej (czarteru na podróż, czarteru na czas) – pojęcia „bezpiecznego portu”.
13.08.2021

Ever Given, który blokował Kanał Sueski dopłynął w końcu do Rotterdamu [WIDEO]

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu utknął w Kanale Sueskim i blokował go przez sześć dni, z trzymiesięcznym opóźnieniem zawinął w czwartek do portu w Rotterdamie. Trwa rozładowywanie dziewięciu tysięcy kontenerów, które zawierają m.in. meble oraz zabawki erotyczne.
29.07.2021

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

Po 106 dniach gigantyczny kontenerowiec Ever Given zostanie uwolniony z aresztu i opuści Egipt.
06.07.2021

Konosament – deklaracja dotycząca stanu ładunku – LOI

Reguły Hague-Visby 1924/1968/1979 [w zakresie inkorporowanym w UK – COGSA 1971 oraz Merchant Shipping Act 1981], potwierdziły w Art. III (3) (c) – iż frachtujący (shipper) jest uprawniony do żądania od przewoźnika wydania konosamentu określającego, między innymi, zewnętrzny stan i wygląd ładunku („the apparent order and condition of the goods”).
21.06.2021

Czarter na czas – nośność statku (cargo capacity)

Nasz artykuł „Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku” spowodował dużą ilość zapytań i sugestii prawnych i faktycznych. W szczególności, i przyznaję temat ten zasługuje na baczniejszą uwagę, dotyczy to zobowiązań czarterowych dotyczących nośności ładunkowych statku („cargo capacity”), a więc podstawowego parametru techniczno-nawigacyjnego określającego zdolność przewozową statku.
10.06.2021

Władze Kanału Sueskiego: podczas operacji ratowania Ever Given zginął człowiek

Władze egipskiego Kanału Sueskiego, które pozostają w sporze o odszkodowanie z właścicielem kontenerowca Ever Given, który w marcu na sześć dni zablokował kanał ogłosiły, że podczas akcji ratowania statku zginął jeden człowiek.
26.05.2021

Władze Kanału Sueskiego oferują obniżenie rachunku Ever Given do 600 milionów dolarów

Władze Kanału Sueskiego (SCA) oferują obniżenie kwoty odszkodowania za wejście kontenerowca Ever Given na mieliznę. Proponują 600 milionów dolarów zamiast wcześniej zakładanych, ponad 900 – przekazał prezes kanału, Osama Rabie.
10.05.2021

Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku

Klauzule czarterowe zawierające opis statku są niezwykle istotne w umowie czarteru na czas. Czarterujący „wynajmuje” statek za określoną stałą opłatą – „hire”.
10.05.2021

ERGO Hestia wypłaci odszkodowanie po zablokowaniu Kanału Sueskiego

ERGO Hestia będzie uczestniczyć w wypłatach odszkodowań związanych z niedawną blokadą Kanału Sueskiego. Na pokładzie statku Ever Given, który na sześć dni sparaliżował jeden z kluczowych szlaków komunikacyjnych na świecie, były ładunki ubezpieczane przez sopockie towarzystwo. W ramach ochrony ubezpieczeniowej ERGO Hestia pokryje należny koszt ratowania ubezpieczonego mienia, którego wartość przekracza 700 tysięcy złotych.
26.04.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Kontenerowiec Ever Given technicznie gotowy do opuszczenia Kanału Sueskiego

Kierownik techniczny kontenerowca Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim w zeszłym miesiącu, oznajmił, że statek może wypłynąć na otwarte wody, ale niestety nadal pozostaje na kotwicy po aresztowaniu przez egipskie władze.
14.04.2021

Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.
14.04.2021

Egipt nie wypuści kontenerowca Ever Given, zanim właściciel nie wypłaci odszkodowania

Egipskie władze poinformowały, że nie wypuszczą 400-metrowego kontenerowca Ever Given, który przez prawie tydzień w marcu blokował Kanał Sueski, zanim właściciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.
09.04.2021

Egipt może się domagać miliarda dolarów odszkodowania za blokadę Kanału Sueskiego

Władze Egiptu zapowiedziały, że kraj może domagać się około 1 miliarda dolarów odszkodowania po tym, jak gigantyczny kontenerowiec zablokował Kanał Sueski na prawie tydzień i wstrząsnął rynkami żeglugowymi.
01.04.2021

45 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie dla b. prezesa Grupy Lotos

45 tysięcy złotych zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie w styczniu 2019 r. otrzyma b. prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.
19.03.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).
26.02.2021

Tony stali rdzewieją na morzach. Koszty naprawy możesz chronić ubezpieczeniem

Według brytyjskich analityków co 1,5 minuty w wodach światowych akwenów koroduje 1000 kilogramów stali. Rdzewieją pokrycia wszelkich statków, od kontenerowców do jachtów. Położone na jednostkach farby tracą swoje właściwości, łuszczą się albo pękają. A ich właściciele lub stocznie, które te pokrycia kładły… narażają się na straty. Choć wszystkie te ryzyka można ubezpieczyć, o czym opowiadają eksperci z Zespołu Ubezpieczeń Morskich STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.
24.02.2021

Izrael: Zamknięto wszystkie plaże po wycieku ropy z nieznanego statku

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
22.02.2021

Odszkodowania marynarskie: Czas ma znaczenie!

Jak niejednokrotnie wskazywaliśmy w naszych publikacjach, życie i zdrowie marynarzy bardzo często narażone jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka. Mając na względzie aktualne tempo pracy marynarzy, konieczność zapewnienia łańcucha dostaw, a co za tym idzie ogromny stres oraz presję, która nieustannie ciąży na marynarzach nietrudno o wypadek, który może mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla samych marynarzy, ale także dla ich rodzin.
26.01.2021

Jak zabezpieczyć SWÓJ biznes na NIE SWOIM statku? Ubezpieczeniem OC Czarterującego

Czarterowanie może być bardziej opłacalne niż posiadanie własnych jednostek pływających. Nawet, gdy w ekonomicznym rachunku uwzględnia się niespodziewane ryzyka wpływające na bezpieczeństwo wypożyczonej floty. W tym przypadku z pomocą w zabezpieczeniu interesów przychodzi OC Czarterującego. Specyficzny produkt ubezpieczeniowy, oferowany przez wielu ubezpieczycieli. W wyborze właściwego pomagają eksperci STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.
25.01.2021

Charter na podróż – demurrage („The Eternal Bliss”)

Rok 2020, przy wszystkich swoich turbulencjach i wyzwaniach rzuconych międzynarodowemu obrotowi portowo-morskiemu, przyniósł też orzeczenie, którego możliwe implikacje, środowisko armatorów „all over the world” przyjęło z wielkimi nadziejami.
18.01.2021

PSL: Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu

Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, jest on niekonstytucyjny i otwiera drogę dla przedsiębiorców, by skarżyć państwo o odszkodowania – oświadczyła w środę wiceprezes PSL Urszula Pasławska.
13.01.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

Szkoccy nacjonaliści chcą od rządu w Londynie odszkodowania za brexit

Szkocka Partia Narodowa (SNP) wezwała w niedzielę brytyjski rząd do wypłacenia Szkocji wielomiliardowych odszkodowań za "niszczycielsko wysoką cenę" brexitu, jaką zdaniem tego ugrupowania zapłaci ona za wyjście z Unii Europejskiej.
10.01.2021

W Senacie inicjatywa ustawodawcza ws. pomocy dla przedsiębiorców

Wprowadzenie trybu występowania o odszkodowania, zawartego w ustawie o stanach nadzwyczajnych, zakłada projekt senackiej inicjatywy ustawodawczej, którą przedstawili we wtorek: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele PSL i Lewicy.
22.12.2020

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Coraz bliżej budowy CPK

Przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny podpisali porozumienia ze starostami powiatów: sochaczewskiego, żyrardowskiego i grodziskiego w sprawie pozyskiwania danych geodezyjnych i kartograficznych z zasobów tych samorządów - podała spółka. Porozumienia mają obowiązywać do końca 2023 r.
08.12.2020

Odpowiedź na koronawirusa: dodatkowe wsparcie z EFMR dostępne dla bułgarskich sektorów rybołówstwa i akwakultury

Po bezprecedensowym wybuchu koronawirusa Komisja Europejska podjęła szybkie działania w celu ochrony sektorów rybołówstwa i akwakultury przed poważnymi wstrząsami, wprowadzając określone środki, w tym zmiany w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim (EFMR).
29.07.2020

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
10.07.2020

Prezes PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

Efekt wysokich cen gazu w kontrakcie z Gazpromem PGNiG brało na siebie, klienci spółki ich nie odczuwali, bo PGNiG sprzedawało gaz po cenach rynkowych, ze stratą - mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jednocześnie nie wykluczył kolejnego arbitrażu z Gazpromem.
09.07.2020

PGNiG, zgodnie z zapowiedzią, zwróciło Gazpromowi 90 mln dol.

2 lipca, w ramach rozliczeń, PGNiG zwróciło rosyjskiemu Gazpromowi 90 mln dol. tytułem wzajemnych rozliczeń, co zapowiadał prezes polskiej spółki Jerzy Kwieciński. W rezultacie kwota netto wzajemnych rozliczeń wyniosła ok. 1,5 mld dol.
08.07.2020

Szczerski: Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem

Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem, który w sposób nieuprawniony zawyżał ceny gazu dla Polski - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski skomentował dokonanie przelewu należnych PGNiG pieniędzy przez Gazprom.
01.07.2020

MFiPR: Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową

Kluczowa inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego została ukończona! Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, bo o nim mowa, powstał przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
30.06.2020

MGMiŻŚ: przez COVID-19 na razie nie można zwiększyć pomocy dla armatorów rekreacyjnych

Ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze - przekazał PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Armatorzy czekają na konkrety ze strony ministerstwa.
12.05.2020

Protest rybaków rekreacyjnych przed Urzędem Morskim w Gdyni

Ok. 20 rybaków rekreacyjnych protestowało w środę przez ponad dwie godziny przed Urzędem Morskim w Gdyni. Armatorzy, którzy od stycznia po decyzji Unii Europejskiej nie mogą wykonywać swojego zawodu, domagają się pomocy finansowej od rządu.
06.05.2020

Rybacy rekreacyjni utrudniali żeglugę kontenerowcowi

Ponad 50 statków rybołówstwa rekreacyjnego utrudniało w piątek na Zatoce Gdańskiej żeglugę kontenerowcowi Maersk, płynącemu do terminalu DCT Gdańsk. Był to protest rybaków, aby rząd spełnił ich postulaty.
02.05.2020

Pomorskie: Protestujący rybacy rekreacyjni apelują do premiera [foto]

Protestujący rybacy rekreacyjni zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego do zażegnania kryzysu, który dotknął tę branżę. Nie wykluczają, że w ostateczności może dojść do blokady portów w Gdańsku i Gdyni.
30.04.2020

Koronawirus: prawa pasażerów, marynarzy oraz pracowników stoczniowych w podróży

Pasażerowie i europejski sektor transportowy dotkliwie odczuli wybuch epidemii Covid-19. Wprowadzane przez krajowe władze środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii, takie jak ograniczenia w podróży, zamykanie granic i strefy kwarantanny, sugerują, że transport może być jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez obecną pandemię. Sytuacja ta jest stresująca dla wielu pasażerów, których połączenia odwołano bądź którzy nie chcą lub nie mogą już podróżować. Dotyczy to również marynarzy, powracających do domu z kontrakt
25.03.2020

Koronawirus a rozwiązanie stosunku pracy w Polsce

W ostatnim czasie informacje na temat wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zdominowały wszystkie media, a życie każdego z nas zostało podporządkowane nowej chorobie. Społeczna kwarantanna, praca zdalna, przestój – to wszystko wpływa na obecne nastroje społeczne. Polscy pracodawcy poszukujący możliwości ratowania swoich przedsiębiorstw rozważają decyzje o redukcji zatrudnienia, pracownicy tymczasem obawiają się utraty pracy. Wszyscy natomiast zastanawiają się jakie formy rozwiązania umowy o pracę mogą zostać zast
23.03.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

Brytyjski rząd nie zamierza poświęcić rybaków dla umowy z UE

Wielka Brytania nie poświęci swoich rybaków, aby zawrzeć umowę handlową z Unią Europejską, ani nie obniży standardów żywnościowych w celu zawarcia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi - zapewniła w poniedziałek brytyjska minister ds. handlu międzynarodowego Liz Truss.
02.03.2020

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

W środę, 22 stycznia o godzinie 12:00, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili 157. rocznicę największego w XIX wieku zrywu niepodległościowego polskiego narodu, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego.
23.01.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim

Ograniczenie emisji siarki [tzw. „Sulphur Cap”] – to powszechnie stosowana w międzynarodowym obrocie morskim nazwa dla zmienionego Załącznika nr VI do Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki z 1973 ze zmianami (MARPOL).
16.01.2020

Gazprom zapłacił ukraińskiemu Naftohazowi 2,9 mld dol. odszkodowania

Rosyjski Gazprom poinformował w piątek, że zapłacił ukraińskiemu Naftohazowi 2,9 mld dol. odszkodowania, by zakończyć ciągnący się od 2014 roku spór sądowy, który toczył się przed sądem arbitrażowym w Szwecji i dotyczył dostaw gazu.
27.12.2019

Naftohaz: możliwość zawarcia nowego kontraktu gazowego z Rosją bliska zeru

Prawdopodobieństwo podpisania nowego, mającego obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Zachód jest bliskie zeru - oświadczył w środę szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew.
18.12.2019

Wiceszef KE: w czwartek kolejna runda rozmów gazowych UE-Rosja-Ukraina

Kolejna runda trójstronnych rozmów gazowych między Unią Europejską, Rosją i Ukrainą w sprawie uzgodnienia kontraktu gazowego odbędzie się w czwartek - poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.
17.12.2019

Ukraina: niebawem uzgodnienia o tranzycie rosyjskiego gazu

Ukraina i Rosja w najbliższym czasie przystąpią do uzgadniania kontraktów dotyczących tranzytu i dostaw rosyjskiego gazu - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel. Wyraził nadzieję, że do konsultacji w tej sprawie dojdzie w czwartek.
02.12.2019

Naftogaz dopuszcza, by Gazprom spłacił orzeczenie arbitrażu w gazie

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz nie nalega, by rosyjski Gazprom wypłacił mu gotówką pieniądze, przyznane przez Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie; zamiast niej może przyjąć dostawy gazu - oświadczył dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu Jurij Witrenko.
25.11.2019

Bangladeski sąd uznał plażowanie FPSO Maerska w 2016 roku za nielegalne

Ponad 3 lata po plażowaniu FPSO Maerska na plaży w Chittagong, Sąd Najwyższy Bangladeszu uznał import i rozbiórkę tej jednostki za nielegalne.
19.11.2019

Rabiej o odszkodowaniu za awarię w Czajce: czekamy na raport

Jeżeli mamy do czynienia z zaniedbaniami, to trudno mi sobie wyobrazić inny scenariusz niż dochodzenie odszkodowania - mówił w czwartek wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Dodał, że miasto czeka na raport ekspertów w sprawie awarii w "Czajce".
14.11.2019

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie, jak pozna pełen koszt przerobu zanieczyszczonej ropy

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie do rosyjskich dostawców, kiedy pozna pełen koszt związany z długotrwałym przerobem zanieczyszczonej ropy - zapowiedział wiceprezes ds. produkcji i handlu spółki Jarosław Kawula. Dodał, że firma nie otrzymała jeszcze żadnej rekompensaty.
31.10.2019

UE: Rozmowy ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę zakończone fiaskiem

Kolejna runda rozmów między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 r. zakończyła się fiaskiem. Pertraktacje, które odbyły się w poniedziałek w Brukseli, nie przyniosły rozstrzygnięcia przez postawę Moskwy.
28.10.2019

Ukraina: sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.
25.10.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

Prezydent podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych; ma ona ułatwić realizację strategicznych projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
19.09.2019

Orlen zakłada, że najpóźniej do końca 2019 przedstawi szacunki strat po dostawach brudnej ropy z Rosji

PKN Orlen zakłada, że najpóźniej do końca 2019 roku przedstawi szacunki strat po dostawach zanieczyszczonej ropy z Rosji - poinformował prezes Daniel Obajtek.
04.09.2019

Wypadek w pracy i co dalej?

Okres letni sprzyja wypadkom przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy tak się stanie?Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku w wypadkach przy pracy ucierpiało 15 800 osób. Najwięcej w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i dolnośląskim. Najmniej na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu.
22.07.2019

PISM: nowelizacja dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi praktyki monopolistyczne

Nowelizacja unijnej dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi stosowanie praktyk monopolistycznych, a Rosji – realizację celów politycznych z wykorzystaniem gazociągu Nord Stream 2 - ocenia PISM. Kluczowe będą jednak jej wdrażanie i interpretacja.
02.07.2019

Prezes PKN Orlen: dwa rodzaje roszczeń wobec rosyjskich dostawców ropy

PKN Orlen wystąpił do rosyjskich dostawców ropy z roszczeniami z tytułu niewywiązania się z umów, a wystąpi z tytułu wynikłych strat - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.
18.06.2019

Prezes PKN Orlen: Rosjanie uznali nasze prawo do roszczeń za zanieczyszczoną ropę naftową

Rosjanie uznali nasze prawo do roszczeń za zanieczyszczoną ropę naftową - poinformował w czwartek w Warszawie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, rosyjska ropa płynie jednym rurociągiem, uruchomienie pozostałych planowane jest na początek lipca.
13.06.2019

ME: Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń”

Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń” i uregulowanie kwestii rekompensat - poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Energii (ME).
11.06.2019

Grupa Lotos: wznowienie odbioru dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo

Grupa Lotos SA potwierdziła, że w punkcie Adamowo wznowiono odbiór dostaw ropy naftowej zgodnej z normami kontraktowymi. Tym samym strona rosyjska dotrzymała zapowiadanych terminów wznowienia przesyłu do Polski niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej.
09.06.2019

Minister energetyki Rosji: Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca

Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca - oświadczył w piątek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Wcześniej minister zapowiedział, że dostawy czystego surowca w kierunku Polski rozpoczną się w "najbliższych dniach".
08.06.2019

Szef Transnieftu o rekompensatach: Nie mamy umów z Polską

Prezes rosyjskiego operatora Transnieft Nikołaj Tokariew oświadczył w czwartek, że firma ta nie ma umów z Polską, a zanieczyszczoną ropę, za którą Polska żąda rekompensat, dostarczył operator białoruski. "Jak mogą żądać od nas rekompensat?" - dodał Tokariew.
07.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne – charakter prawny i znaczenie praktyczne

Większość podmiotów korzystających na rodzimym rynku z usług spedytorów spotyka się w praktyce z pojęciem „Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych”, mających znajdować zastosowanie w stosunku prawnym łączącym spedytora oraz dającego zlecenie. Warunki te, stanowiąc m.in. zbiór dobrych praktyk spedycyjnych, w znaczący sposób mogą jednak modyfikować zakres praw i obowiązków spedytorów oraz ich kontrahentów.
30.05.2019

Wicepremier Białorusi: Tranzyt ropy do Polski ruszy w ciągu 7 dni

Strona rosyjska poinformowała Białoruś, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni - przekazał w piątek dziennikarzom białoruski wicepremier Ihar Laszenka, cytowany przez agencję Biełta.
17.05.2019

Kazachstan będzie ubiegać się o odszkodowanie za zanieczyszczenie ropy w Rosji

Kazachska ropa płynąca przez Rosję, załadowana na tankowce w porcie Ust-Ługa, została zanieczyszczona; Kazachstan będzie ubiegać się o odszkodowanie od rosyjskiego koncernu Transnieft - powiedział agencji Reutera przedstawiciel rządu Kazachstanu.
17.05.2019

Premierzy Rosji i Białorusi omówią sytuację wokół rurociągu Przyjaźń

Premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, w przyszłym tygodniu mogą omówić sytuację wokół rurociągu Przyjaźń - poinformował w czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po rozmowach ze swym białoruskim odpowiednikiem Iharem Laszenką.
17.05.2019

Brexit: Pozew P&O Ferries przeciwko Rządowi Brytyjskiemu

Nie milkną echa Brexitu. Brytyjski operator promowy P&O Ferries wszczął postępowanie prawne przeciwko Departamentowi Transportu (DfT), twierdząc, że Eurotunnel, bezprawnie przekazał 33 mln GBP pieniędzy podatników.
15.05.2019

Egipt i GCC wyraziły poparcie dla ZEA po zaatakowaniu statków tego kraju

MSZ Egiptu i Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) wydały w niedzielę oświadczenia, w których potępiły atak na cztery statki należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statki, które stały się obiektem sabotażu, znajdowały się na wodach terytorialnych ZEA.
13.05.2019

„Oczywista i rażąca” dyskryminacja polskich pracowników z branży offshore

O skandalicznym sformułowaniu w ofercie pracy poinformował portal Energy Voice. Chodzi o pośrednika pracy z siedzibą w Mumbaju, który w ogłoszeniu zawarł wskazanie aby "unikać polskich marynarzy na ile tylko jest to możliwe". Sprawa wyszła na jaw, kiedy anons udostępniła firma Ryan Ship Management, działająca głównie na rynku europejskim.
03.04.2019

Ograniczenie ryzyka wykonawcy w umowach stoczniowych

Bez wątpienia, każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie wyobrazić lub wręcz przypomnieć własne problemy związane z wadliwym wykonaniem realizowanego kontraktu i czasami bardzo poważne konsekwencje z z tego wynikające.
01.04.2019

Piractwo lub strefa wojny a uprawnienia marynarzy

Pomimo zintensyfikowania współpracy państw i organizacji międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania oraz zwalczania piractwa morskiego oraz wdrożeniu praktycznych rozwiązań mających służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa żeglugi międzynarodowej (m.in. misje wojskowe pod auspicjami Unii Europejskiej oraz NATO), problematyka stref żeglugowych podwyższonego ryzyka wciąż pozostaje aktualna. Przekłada się ona również na zakres uprawnień przysługujących marynarzom świadczącym pracę na tego rodzaju obszarach.
28.03.2019

Dochodzenie marynarskich odszkodowań we współczesnych realiach branży morskiej

Pomimo gwałtownego rozwoju technologicznego obserwowanego na przestrzeni co najmniej dwóch ostatnich dekad, również w szeroko rozumianej branży morskiej oraz szeregu działań prawodawczych podejmowanych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wykonywanie pracy na morzu nadal wiąże się z wysokim ryzykiem urazu ciała, bądź doznaniem innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
18.03.2019

W Senacie m.in. nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zbierze się we wtorek na jednodniowym posiedzeniu. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
26.02.2019

Szef Naftohazu: Rosja może powtórzyć kryzys gazowy z 2009 roku

Przedłużając negocjacje na temat tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Moskwa może powtórzyć kryzys z 2009 r., gdy na prawie dwa tygodnie wstrzymano dostawy gazu do Europy Zachodniej – ostrzegł szef ukraińskiej spółki paliwowej Naftohaz Andrij Kobolew.
12.02.2019

Ukraina: Naftohaz może zrezygnować z pozwu przeciw Gazpromowi

Naftohaz Ukrainy może zrezygnować z walki o odszkodowanie za zmniejszenie tranzytu rosyjskiego gazu, jeśli Gazprom zgodzi się na zawarcie nowego, długookresowego kontraktu na jego przesył ukraińskimi rurociągami - oświadczył w środę szef Naftohazu Andrij Kobolew.
09.01.2019

Francja: Wyrok za zanieczyszczanie powietrza przez statek wycieczkowy

Kapitan statku wycieczkowego Azura amerykańskiego armatora Carnival został w poniedziałek skazany przez sąd w Marsylii na 100 tys. euro grzywny za naruszenie norm dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Jest to pierwszy taki wyrok we Francji.
26.11.2018

Interpretacja pojęcia „demurrage” – przedawnienie roszczenia

Angielski Sąd Gospodarczy [QBD (Comm Ct) - Sędzia Popplewell – przyniósł interesujące rozstrzygnięcie w sprawie „Lukoil Asia Pacific Pte Ltd v. Ocean Tankers (Pte) Ltd” („The Ocean Neptune”) [02.20.2018].
15.10.2018

Procedura ustanowienia i wykreślenia hipoteki morskiej na statku

Na statku wpisanym do rejestru okrętowego można ustanowić zastaw wpisany do tego rejestru (hipotekę morską). Hipoteka morska jest jedną z szeregu konstrukcji prawnych, która ma na celu zabezpieczenie roszczeń finansowych podmiotów uczestniczących w morskim obrocie gospodarczym.
17.09.2018

Bezskuteczne odstąpienie od umowy czarteru na czas

Zgodnie z umową – czarterem na czas („time charter”) z dn.02.07.2010r. na formularzu NYPE (ze zmianami) – armator Dry Bulk Handy Holdings Inc („disponent owners”) wyczarterował masowiec (58 000 mt supramax bulk carrier) m/v Bulk Uruguay do czarterujących – Geden Operations Ltd. – na okres ok. 35 – 37 miesięcy przy stawce hire USD 18 500 za dzień. Umowa została zawarta, kiedy statek był w trakcie budowy z przewidywaną datą dostawy na rok 2011.
01.09.2018

Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego

Określenie zasad reprezentacji w spółkach prawa handlowego ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania w obrocie gospodarczym i to również tym związanym z gospodarką morską. W praktyce sądowej często dochodzi do sporów na tym gruncie. Zwłaszcza, gdy jedna ze stron szuka sposobu na uniknięcie odpowiedzialności prawnej i powołuje się np. na nieistnienie umowy z powodu braku jej zawarcia przez upoważnionego do tego osoby.
31.08.2018

Wydanie ładunku na podstawie konosamentu w świetle prawa angielskiego

Podstawową konsekwencją wystawienia konosamentu w umowie przewozu ładunku jest, fakt iż przewoźnik obowiązany jest wydać ładunek w porcie przeznaczenia wyłącznie legitymowanemu posiadaczowi konosamentu.
17.08.2018

UE zamierza bronić swoich interesów w Iranie po decyzji USA o sankcjach

Szefowie MSZ Francji, Niemiec i W. Brytanii oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wyrazili ubolewanie z powodu decyzji USA o wejściu w życie sankcji na Iran. We wtorek zaczną obowiązywać w UE regulacje, które mają chronić unijne firmy działające w Iranie.
06.08.2018

Angielskie orzecznictwo morskie w 2017 r. – wybrane zagadnienia

Zanim przejdziemy do omówienia kluczowych orzeczeń roku 2017, jedna ważna uwaga interpretacyjna. Pisząc „orzecznictwo angielskie” – należy pamiętać, iż obejmuje ono, niezależnie od swoich „lokalnych”, daleko często idących, rozbieżności szeroką gamę „common law jurisdictions” Anglii, Walii, Singapuru, Australii, Hongkongu czy wreszcie Kanady i USA.
03.08.2018

Roszczenie o „demurrage” oraz roszczenie o odszkodowanie z tytułu „repudiatory breach of the contract”

Arbitraż w Londynie [London Arbitration 3/18 – [2018] 995LMLN1] przyniósł ciekawe orzeczenie rozstrzygające dwie istotne kwestie związane z czarterem na podróż.
25.07.2018

W gminie Baranów trwa referendum ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Mieszkańcy gminy Baranów w powiecie grodziskim od 7 rano w niedzielę w referendum decydują o tym, czy chcą budowy Centralnego Portu Lotniczego. Swój głos oddają w czterech siedzibach obwodowych komisji ds. referendum.
17.06.2018

W niedzielę mieszkańcy gminy Baranów zdecydują, czy chcą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

W najbliższą niedzielę mieszkańcy gminy Baranów zdecydują m.in, czy chcą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego lokalizacja jest wskazywana w tej gminie. Jak mówi PAP wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek, uprawnionych do głosowania jest ok. 4 tys. ludzi.
12.06.2018

Prezydent podpisał specustawę o CPK

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym - poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta. Nowe lotnisko ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie i być gotowe w 2027 r.
02.06.2018

PGNiG zaskoczony i rozczarowany decyzją KE ws. ugody z Gazpromem

PGNiG z zaskoczeniem i głębokim rozczarowaniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej ws. ugody z Gazpromem. Wnioskuje o szybkie opublikowanie treści decyzji ws. ugody oraz zobowiązań Gazpromu - wynika ze stanowiska polskiej spółki przekazanego w czwartek PAP.
25.05.2018

Wójt Gminy Baranów: Chciałbym, aby konkretna lokalizacja CPK stała się faktem

Chciałbym, aby sprawy związane z konkretną lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego stały się faktem, ponieważ najtrudniejsze jest życie w niepewności - powiedział w środę wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek.
24.05.2018

Baranów, Teresin i Wiskitki – trzy gminy wyznaczone na obszar inwestycji CPK

Trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący łącznie 66,2 km kwadratowych - poinformował w środę mieszkańców Baranowa pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.
23.05.2018

Wild: Wyniki analizy dot. lokalizacji CPK to jeden z tematów spotkania z mieszkańcami Baranowa

Wyniki analizy dot. lokalizacji, gdzie będą prowadzone badania środowiskowe ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także informacja o uruchomieniu punktu konsultacyjnego - to główne tematy moich rozmów z mieszkańcami Baranowa - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
23.05.2018

Wyładowanie ładunku w innym miejscu niż port przeznaczenia – analiza w świetle prawa angielskiego

Kluczowym warunkiem umowy przewozu („contract of affreightment”) jest dowiezienie i wydanie ładunku przez przewoźnika w porcie przeznaczenia (porcie wyładunkowym). Obowiązek ten w systemie common law ma charakter obowiązku bezwzględnego („absolute obligation”), z bardzo „krótką listą” okoliczności zwalniających przewoźnika z odpowiedzialności z tytułu naruszenia tego obowiązku.
28.04.2018

30 lat temu zatonął Athenian Venture (wideo)

30 lat temu tankowiec "Athenian Venture" zapalił się i zatonął 22 kwietnia 1988 r. W katastrofie zginęło 24 polskich marynarzy i żony pięciu z nich. Przyczyn katastrofy nie ustalono.
22.04.2018

Wild: Ziemia pod budowę CPK ma być nabywana w drodze umów sprzedaży

Ziemia pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być nabywana w drodze umów sprzedaży - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. "Będziemy unikać przejmowania gruntów w drodze wywłaszczeń" - zadeklarował.
17.04.2018

UE/Źródła: KE szykuje ostateczną ugodę z Gazpromem; nie będzie kar

Komisja Europejska przygotowuje decyzję, która ostatecznie zatwierdzi ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - podało PAP źródło z tej instytucji. To dobre informacje dla rosyjskiego monopolisty.
04.04.2018

Zdanie statku – “in like good order and condition” – analiza w świetle prawa angielskiego

W umowach czarteru na czas kluczowym elementem przy zdaniu statku przez czarterujących („redelivery”) po upływie czasu, na który dana umowa została zawarta jest ustalenie, w jakim stanie technicznym statek winien być zdany. Wiele formularzy czarterowych stosuje w tym zakresie formułę umowną typu „in like good order and condition” (tj. w podobnym dobrym stanie technicznym do stanu, w którym statek został przekazany czarterującym na początku czarteru).
31.03.2018

Ukraina/Poroszenko: Gazprom wypłaci każdą kopiejkę odszkodowania

Rosyjski Gazprom „co do kopiejki” wypłaci Ukrainie odszkodowanie za niedostarczony gaz, który przyznał jej Trybunał Arbitrażowy w Szkokholmie. Jest to kwestia polityczna – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
07.03.2018

Wiceprezes PERN: spółka rozbuduje swą infrastrukturę logistyczną

PERN przygotowuje się do rozbudowy infrastruktury logistycznej, obejmującej transport rurociągowy i magazynowanie ropy naftowej oraz paliw płynnych – poinformował PAP wiceprezes PERN Rafał Miland. Potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że spółka w ciągu najbliższych 4 lat wyda na inwestycje 2 mld zł.
07.03.2018

Ukraina wprowadza ograniczenia spożycia gazu

W związku ze zmniejszeniem przez Rosję przesyłu gazu rurociągami tranzytowymi przez Ukrainę do odbiorców na zachodzie Europy władze w Kijowie wprowadziły w piątek ograniczenia w spożyciu tego surowca.
02.03.2018

Ukraina/Premier: otwarto drogę do demonopolizacji rynku gazu

Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył w czwartek, że sąd arbitrażowy w Sztokholmie usunął ostatnią przeszkodę na drodze do demonopolizacji rynku gazowego Ukrainy i wzmocnił niezawisłość energetyczną kraju.
02.03.2018

Gazprom odmawia dostarczania od marca gazu Ukrainie

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew oświadczył w czwartek, że rosyjski koncern od 1 marca nie dostarcza gazu Ukrainie z powodu braku dodatkowego porozumienia. Ukraiński Naftohaz zarzucił Rosjanom złamanie kontraktu i zapowiada starania o odszkodowanie.
02.03.2018

Ukraina/Poroszenko: Rosja obniżyła ciśnienie w gazociągach tranzytowych

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko polecił przygotowanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w związku ze zmniejszeniem przez Rosję tranzytowego przesyłu gazu przez jego kraj do odbiorców na zachodzie Europy.
02.03.2018

Ważne zmiany w prawie pracy w 2018 r.

Celem zmian w prawie pracy, które weszły lub wejdą w życie w 2018 roku jest ułatwienie pracownikom realizacji uprawnień pracowniczych. Ochrona pracy to m.in. podejmowanie środków prawnych służących wzmocnieniu pozycji pracownika, osłabiających negatywne skutki, jakie niesie silniejsza ekonomiczna pozycja pracodawcy. Projekt ustawy w sposób korzystny wpłynie na sytuację pracowników, ułatwiając im korzystanie z uprawnień pracowniczych oraz zmniejszając liczbę występujących obecnie nieprawidłowości i nadużyć.
28.02.2018

Zginęły 32 osoby, a 157 zostało rannych. 6. rocznica katastrofy statku Costa Concordia

Sobota jest na włoskiej wyspie Giglio dniem obchodów szóstej rocznicy katastrofy wycieczkowca Costa Concordia, który rozbił się w jej pobliżu o skały. Zginęły wtedy 32 osoby, a 157 zostało rannych. Koło wyspy w Toskanii wciąż trwa usuwanie skutków wypadku.
13.01.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy stan faktyczny sprawy The Spar Capella oraz zasygnalizowaliśmy węzłowe problemy prawne, które na tym tle powstały.
13.01.2018

Naimski : będzie specustawa dedykowana drugiej nitce ropociągu Pomorskiego

W ciągu trzech miesięcy będzie gotowy projekt specustawy dedykowanej drugiej nitce ropociągu Pomorskiego z Gdańska do Płocka - zapowiedział w piątek pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
12.01.2018

USA: Nowy Jork pozywa koncerny naftowe w związku z ociepleniem klimatu

Miasto Nowy Jork pozwało w środę pięć globalnych koncernów naftowych o odszkodowanie za wywołane przez nie i spodziewane szkody związane z ociepleniem klimatu. Miasto ogłosiło też wycofanie się funduszy emerytalnych z inwestycji w paliwa kopalne.
11.01.2018

Przedawnienie roszczeń w tranporcie

Świadczenie usług przewozu rzeczy lub osób, bądź też samo korzystanie z tychże usług jest codziennością. Niemal każdego dnia szeroko rozumiany transport jest obecny w naszym życiu i wynikają z niego określone konsekwencje, a także jest źródłem praw oraz obowiązków zarówno po stronie podmiotów świadczących tego typu usługi, jak i wśród podmiotów czy osób jedynie z nich korzystających. W sytuacji, kiedy jakiś element tego rodzaju stosunku czy relacji zawiedzie, mówimy o konieczności kierowania roszczeń względem podmiotu, czy
19.12.2017

Czarter na czas – odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy przed upływem terminu

Nie trzeba było długo czekać na praktyczne zastosowanie zasad przyjętych przez precedens Sądu Apelacyjnego w sprawie „The Spar Capella, The Spar Vega and The Spar Draco” [2016] 2 Lloyd’s Rep. 447.
02.12.2017

Małecki: CPK szansą na rozwój powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego

Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w bezpośrednim sąsiedztwie powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego przyczyni się do rozwoju gospodarczego tych terenów - ocenił minister w KPRM Maciej Małecki. Samorządowcy z tych terenów popierają inwestycję.
29.11.2017

Konefał: Przewrócenie remontowanego statku to nieszczęśliwy wypadek

Przewrócenie remontowanego statku w gdyńskiej stoczni było nieszczęśliwym wypadkiem - powiedział w czwartek posłom członek zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzającego funduszem Mars Konrad Konefał.
26.10.2017

KE: 28 mln euro kary dla Litwy za demontaż torów, z których korzystał Orlen

KE nałożyła na litewskie koleje grzywnę ok. 28 mln euro za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. W wyniku ich demontażu Orlen był zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę.
02.10.2017

UNHCR apeluje do Australii, by chroniła migrantów po śmierci jednego z nich

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zaapelował we wtorek do władz Australii, aby zapewniły ochronę migrantom. Powodem była śmierć ubiegającego się o azyl Irańczyka w ośrodku na wyspie Manus w Papui-Nowej Gwinei.
08.08.2017

Odszkodowanie za wcześniejszy zwrot statku przez time-czarterującego a korzyści właściciela statku - sprawa the „New Flamenco”

W orzeczeniu z dnia 30 czerwca 2017 roku, Sąd Apelacyjny oceniał, czy korzyści uzyskane przez właścicieli statku z tytułu sprzedaży statku powinny być wzięte pod uwagę w przypadku obliczania odszkodowania z tytułu zawinionego niewykonania umowy (repudiatory breach), którego to naruszenia dokonał time – charterujący statek wskutek zwrotu (redelivery) statku wcześniej.
31.07.2017

Arbitraż ws. Arctic Sunrise - Rosja musi zapłacić Holandii 5,4 mln euro

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosił we wtorek, że Rosja musi zapłacić Holandii 5,4 mln euro odszkodowania, wraz z odsetkami, za aresztowanie w 2013 r. należącego do organizacji Greenpeace i pływającego pod holenderską banderą statku "Arctic Sunrise".
19.07.2017

Kolejne jednostki rybackie idą na złom

Rząd przeznaczył 40 mln zł na drugi etap programu złomowania statków rybackich. Kolejne 10 mln złotych zostanie przeznaczone na odprawy dla rybaków, którzy pracowali na złomowanych kutrach.
30.05.2017

Kruzensztern w Świnoujściu tuż przed majówką

Przez trzy dni 28, 29 i 30 kwietnia 2017 r. można będzie za darmo zwiedzić jeden z trzech największych żaglowców świata – rosyjski Kruzensztern. Jednostka zacumuje przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu.
26.03.2017

Ponad 5,7 mld zł zysku netto grupy PKN Orlen w 2016 r.

Ponad 5,7 mld zł zysku netto osiągnęła grupa kapitałowa PKN Orlen za 12 miesięcy 2016 r. – wynika to z raportu po czterech kwartałach 2016 r. – poinformował w czwartek płocki koncern. To o 2,5 mld zł więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Nakłady inwestycyjne wyniosły w 2016 r. 4,1 mld zł.
26.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.