• <

Wild: Wyniki analizy dot. lokalizacji CPK to jeden z tematów spotkania z mieszkańcami Baranowa

pc

23.05.2018 21:41 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wild: Wyniki analizy dot. lokalizacji CPK to jeden z tematów spotkania z mieszkańcami Baranowa

Partnerzy portalu

Wild: Wyniki analizy dot. lokalizacji CPK to jeden z tematów spotkania z mieszkańcami Baranowa - GospodarkaMorska.pl

Wyniki analizy dot. lokalizacji, gdzie będą prowadzone badania środowiskowe ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także informacja o uruchomieniu punktu konsultacyjnego - to główne tematy moich rozmów z mieszkańcami Baranowa - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

O godzinie 18.00 w środę w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne z mieszkańcami Baranowa i wójtem gminy oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Port powstanie na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Rada Gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum ws. CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17 czerwca. Dokumenty ws. referendum bada wojewoda mazowiecki.

"Spotkanie w Baranowie ma trzy cele. Pierwszy i najważniejszy to przedstawienie analizy lokalizacyjnej, czyli zaprezentowanie obszaru, na którym będą prowadzone badania środowiskowe. Jest to obszar wyznaczony przez doradcę technicznego. Jednocześnie jest to obszar, który będzie objęty rozporządzeniem Rady Ministrów, o którym jest mowa w specustawie" - powiedział w środę PAP Wild.

Jak dodał, drugi cel spotkania, to podsumowanie dotychczasowych konsultacji ws. CPK.

"A trzeci punkt to przekazanie mieszkańcom informacji o otworzeniu punktu konsultacyjnego w Baranowie, w którym mieszkańcy Baranowa będą mogli uzyskać wszystkie potrzebne dane dotyczące samej inwestycji, jak i tego, co wynika ze specustawy uchwalonej przez Parlament, jak ta ustawa i sama inwestycja wpłynie na ich życie, jakie korzyści dla nich niesie ze sobą inwestycja CPK, jakie będą następne kroki z nią związane" - wyjaśnił Wild.

Jak dodał, rozporządzenie Rady Ministrów, w którym wyznaczony zostanie teren pod inwestycję, będzie procedowane przez rząd zaraz po wejściu w życie ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

"Zaraz po wejściu w życie rozporządzenia, będziemy pracować nad analizami środowiskowymi i wyodrębnieniem dwóch lokalizacji na potrzeby portu" - tłumaczy Wild.

Jak wyjaśnił, decyzja środowiskowa, to około rok badań środowiskowych i co najmniej pół roku procesu decyzyjnego. "Przez ten czas będą trwały wykupy nieruchomości. Natomiast na początku 2020 roku, gdy zapadnie decyzja lokalizacyjna, która określi definitywną lokalizację portu, wówczas klamka zapadnie i wtedy z mocy prawa nastąpi wywłaszczenie i jedyną kwestią, która pozostanie do rozstrzygnięcia to będzie odszkodowanie" - powiedział Wild.

W ubiegłym tygodniu Senat bez poprawek przyjął specustawę dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Specustawa określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach.

Specustawa nie rozstrzyga tego, gdzie powstanie nowe lotnisko. Rząd w rozporządzeniu określić ma maksymalny teren, na którym mają być prowadzone inwestycje. Ustawa składa się z dwóch części: prawnego umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz spółki celowej, której zadaniem będzie budowa portu; druga część poświęcona jest procesowi inwestycyjnemu.

Nowe lotnisko w pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.