• <

Wynik wyszukiwania - "kraków" - Wiadomości

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
09.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Morscy komandosi z Formozy otrzymają nowe uzbrojenie

Jednostka Wojskowa "Formoza" poinformowała o podpisaniu 15 marca br. umowy z firmą Allies Incorporated Sp. z o.o. Dotyczy ona zakupu i dostawy partii nowych modułowych karabinków, z których będą korzystać operatorzy w trakcie wykonywania swoich zadań.
18.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

PŻM ochrzcił jeziorowiec Jamno

W piątek, 12 stycznia 2024 r., przy Sovena Terminal w Lizbonie miała miejsce uroczystość nadania imienia statkowi Polskiej Żeglugi Morskiej Jamno.
17.01.2024

Krok bliżej FSRU. Gaz-System zakończył morskie badania geotechniczne

Gaz-System poinformował, że zakończone zostały badania geotechniczne w ramach morskiej części projektu ulokowania na Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG – FSRU.
16.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Świąteczna służba w Marynarce Wojennej

Okres świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku to czas, który wiele osób spędza na urlopach, w gronie rodzinnym. Wielu żołnierzy spędza ten czas jednak na okrętach i w bazach wojskowych, utrzymując gotowość i dbając o bezpieczeństwo.
25.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Chemart International Trader otwiera magazyn w Panattoni Park Tricity East I

Firma Chemart International Trader Sp. z o.o. (Chemart), dostawca surowców do produkcji żywności, napojów, kosmetyków, chemii przemysłowej, suplementów diety i odżywek zdecydowała się na otwarcie magazynu dystrybucyjnego w Gdańsku. Najemca zajmie ponad 2,150 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w Panattoni Park Tricity East I. W transakcji krakowską firmę reprezentowali eksperci AXI IMMO.
20.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów

Cztery zęby, sprzed około 148 mln lat, należące do plezjozaurów – odkryli naukowcy z UJ i PAN w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (gmina Sławno, woj. łódzkie). Jak podają, to pierwsze skamieniałości tych wodnych gadów z tego stanowiska paleontologicznego.
23.09.2023

Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Rodzinny piknik na terenie terminala kontenerowego

W ubiegłą niedzielę terminal kontenerowy Baltic Hub gościł mieszkańców Gdańska, a zwłaszcza dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie na imprezie Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Była to niecodzienna sposobność, by odwiedzić teren tego strategicznego punktu logistycznego nad Bałtykiem.
09.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

MI: Finansowanie europejskiej infrastruktury transportowej – możliwości i wyzwania

Ministerstwo Infrastruktury udostępniło komunikat na temat spotkania dotyczącego finansowania strategicznych projektów transportowych. Publikujemy informację w całości poniżej.
04.09.2023

MŚ w kajakarstwie – trzy medale Polaków w pierwszym dniu finałów

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski podczas piątkowych finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Duisburgu. W roli głównej wystąpiły kobiece osady - dwójka na 200 m sięgnęła po złoto, z kolei czwórka na 500 m wywalczyła srebrne krążki.
25.08.2023

Flisacy z całego kraju uczestniczą w kolejnej edycji Festiwalu Wisły, największego zlotu tradycyjnych łodzi rzecznych

Kolejna odsłona Festiwalu Wisły, czyli imprezy oswajającej Polaków z największą rzeką, rozpoczęła się 12 sierpnia we Włocławku. Motywem przewodnim są tym razem tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili już Włocławek i Włęcz, a w poniedziałek dotarli do Torunia. Dla nich rzeka daje wolność i możliwość zrozumienia miejsca człowieka w świecie.
14.08.2023

Port Gdańsk ma nowego wiceprezesa

Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. powołała wiceprezesa ds. Bezpieczeństwa. Został nim Wojciech Makieła, radca prawny z Krakowa. Stanowisko obejmie z dniem 4 września.
08.08.2023

1 mld euro - na tyle Polska oszacowała inwestycje niezbędne dla wywozu ukraińskiego zboża na globalne rynki

Polska przedstawiła w Brukseli szacunki dotyczące inwestycji, które są niezbędne dla zwiększenia wywozu z Ukrainy zboża i innych produktów rolnych przez polsko-ukraińską granicę na globalne rynki. Łączna wartość tych inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld euro – dowiedziała się PAP.
04.08.2023

Naukowcy z trzech uczelni opracują nowoczesny system monitoringu jakości wód opadowych

System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi - podała w komunikacie Politechnika Gdańska. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu.
26.07.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Z sądowym zakazem prowadził skuter wodny w Gdańsku

Policyjni wodniacy zatrzymali 42-latka, który prowadził skuter wodny w kanale portowym, mimo nałożonego na niego sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.
18.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

Igrzyska Europejskie - złoty medal kobiecej czwórki kajakowej na 500 m

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto zdobyły w Krakowie złoty medal Igrzysk Europejskich w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Polki wyprzedziły o 0,92 sekundy Niemki, a trzecie miejsce zajęły Dunki.
22.06.2023

Policyjni wodniacy rozpoczęli służbę na Jeziorze Mucharskim

Małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na Jeziorze Mucharskim. Funkcjonariusze będą strzegli bezpieczeństwa osób wypoczywających – oznajmił w środę rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń. Posterunek mieści się w miejscowości Świnna Poręba.
21.06.2023

Orkiestra dęta Marynarki Wojennej USA z koncertami w Polsce

Topside – zespół dęty orkiestry Amerykańskich Sił Morskich w Europie i Afryce – wystąpi w Polsce z czterema koncertami, wstęp wolny – poinformował Konsulat USA, który jest organizatorem trasy koncertowej.
13.06.2023

Baltic Hub ogłosił wyniki II edycji konkursu grantowego „Busole"

Kolejna edycja programu grantowego „Busole" właśnie dobiegła końca. Spośród 12 zgłoszeń wyłoniono 7 zwycięzców, którzy otrzymają łącznie 250 tys. zł na realizację projektów związanych z ochroną środowiska, edukacją, lokalną historią oraz zapobieganiem wykluczania określonych grup społecznych. Konkurs jest realizowany przez Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim.
13.06.2023

Baltic Hub inwestuje w lokalną społeczność. Znamy laureatów konkursu grantowego Busole!

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu grantowego Busole, skierowanego do mieszkańców sąsiadujących z nim dzielnic: Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich.
06.06.2023

Minister Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego". Ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat - poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Symulator ma działać w ramach planowanego Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.
31.05.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Niedzielne zmagania na PŚ w kajakarstwie. Polska z kolejnymi sukcesami

Dwa zwycięstwa zanotowały polskie osady podczas drugiego dnia finałów zawodów w Pucharu Świata w Poznaniu. W kajakowej dwójce na 500 m triumfowały Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, a w mikście kanadyjkowym na 500 m zwyciężyli Juliusz Kitewski i Amelia Braun.
28.05.2023

Bydgoszcz. Zrewitalizowano kolejny odcinek bulwarów nad Brdą

Kolejny odcinek bulwarów nad Brdą w Bydgoszczy, stanowiących jeden z najatrakcyjniejszych szlaków spacerowych w mieście, został zrewitalizowany. Gruntowną przebudowę przeszedł fragment nabrzeża od Mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej.
28.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na Wieprzu

Do godz. 9 w sobotę ważne będzie ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody na rzece Wieprz (Lubelskie), które wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Stan ostrzegawczy został przekroczony już w Krasnymstawie.
19.05.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Na południu województwa śląskiego ubywa wody w rzekach

Opada poziom wody w rzekach na południu województwa śląskiego. Z danych IMGW wynika, że w czwartek rano stany ostrzegawcze nie były już nigdzie przekroczone. Na znaczniej części subregionu deszcz już nie pada. W Bielska-Białej rano padała zanikająca mżawka.
18.05.2023

Wysokie stany rzek w województwie małopolskim. Interweniuje straż pożarna

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce notowane są wysokie stany wód na rzekach. Straż pożarna była wzywana w ciągu minionej doby 59 razy, głównie do wypompowywania wody z zalanych posesji, dróg oraz piwnic.
18.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Polska przećwiczy z sojusznikami desant w Szwecji

Spadochroniarze z 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego uczestniczący w Szwecji w ćwiczeniu Aurora 23 przeprowadzą desant na Gotlandii – poinformowała por. Malwina Jarosz, oficer prasowa 6. Brygady Powietrznodesantowej, w której skład wchodzi bielski batalion.
30.04.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Bilfinger Tebodin – usługi dla pomyślnie zrealizowanego projektu

Bilfinger Tebodin to wielobranżowa firma konsultingowa, inżynieryjna i zarządzająca projektami. Jest częścią Bilfinger, globalnego dostawcy usług przemysłowych. W Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) Bilfinger Tebodin posiada 600 specjalistów w 6 krajach Europy, w tym w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech, Ukrainie i w Serbii. Tworzy przyszłościową branżę, niezawodnie zarządzając projektami przemysłowymi od ponad 75 lat.
11.04.2023

Z myślą o najbliższych mieszkańcach i ich potrzebach. Baltic Hub startuje z drugą edycją konkursu grantowego Busole

Batic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ponownie ogłasza konkurs grantowy Busole dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach – Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich lub działających na rzecz ich mieszkańców.
03.04.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
02.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

Mariusz Jędrzejczyk nowym dyrektorem Linii Biznesowej w Bilfinger Tebodin CEE

Mariusz Jędrzejczyk dołączył do kierownictwa Bilfinger Tebodin CEE jako nowy dyrektor Linii Biznesowej ds. Zarządzania Projektami i Usług Doradczych (PMC) w lutym tego roku. Z Bilfinger Tebodin związany jest od 2022 roku. Awansował ze stanowiska Dyrektora Jednostki Biznesowej PMC w Polsce, gdzie kierował dużymi projektami i zespołami ponad 100 inżynierów.
27.03.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje dot. ochrony przeciwpowodziowej za ponad 112 mln zł

Ponad 112 mln zł kosztowały dwie inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa zrealizowane przez Wody Polskie. Dotyczyły one modernizacji dwóch odcinków wałów przeciwpowodziowych Wisły oraz budowy pompowni Lesisko.
24.02.2023

Bolloré Logistics spełnia swoje zielone zobowiązania

Globalny gigant transportowo-spedycyjny Bolloré Logistics konsekwentnie realizuje strategię wdrażania systemowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko. Firma redukuje swój ślad węglowy i chroni bioróżnorodność. Jeszcze przed końcem ubiegłego roku kolejne 7 oddziałów zostało wyróżnionych za skuteczną implementację proekologicznej polityki przedsiębiorstwa.
14.02.2023

Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie

Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ stworzą teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na Ziemi oraz poszukiwanie nieznanych dotąd rezerwuarów wody w kosmosie.
31.01.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
30.01.2023

Małopolskie. Wody Polskie odtwarzają ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
21.01.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje przeciwpowodziowe w Małopolsce

Wody Polskie zakończyły cztery zadania zwiększające bezpieczeństwo powodziowe na obszarze gmin Szczurowa i Borzęcin (Małopolskie). Prace o łącznym koszcie prawie 2 mln zł były prowadzone na lewym wale potoku Uszewka, obwałowaniach rzeki Uszwicy oraz na prawym wale rzeki Wisły.
04.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Na Śląsku stany alarmowe rzek w związku z roztopami

Stany alarmowe rzek były w sobotę rano lokalnie przekroczone w woj. śląskim w związku z roztapianiem się śniegu, który spadł w regionie w ub. tygodniu. Wartości alarmowe wodowskazów były przekroczone w Mizerowie-Borkach na Pszczynce i na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie.
24.12.2022

Polski prototypowy poduszkowiec dotarł z Krakowa do Góry Kalwarii

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650, najnowszy projekt inżynierów z |Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz, przeszedł kolejne testy – przepłynął Wisłą z Krakowa do Góry Kalwarii. Nadzór nad jednostką sprawuje PRS.
13.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
09.12.2022

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów ruszy w marcu 2023 roku w ramach Grupy Orlen

Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki
03.12.2022

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej Morskiego Centrum Nauki

W mieszczącej się w Szczecinie instytucji po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji
02.12.2022

Flisactwo wpisane na Listę UNESCO

Cieszymy się, bo to jest kolejny dowód, że polskie niematerialne dziedzictwo jest ważne - powiedział PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do decyzji o wpisie tradycji flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
01.12.2022

Transport intermodalny na burzliwe czasy

Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny.
29.11.2022

PRS nagrodzony podczas Europejskiego Forum Biznesu w Katowicach

PRS SA otrzymał godło w konkursie Najwyższa Jakość Quality International, w kategoriach QI services - usługi najwyższej jakości, QI order - zarządzanie najwyższej jakości. Nagrodę wręczono podczas Europejskiego Forum Biznesu w Katowicach.
24.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

Żeglarze oddali hołd żeglarzom

W roku 2022 zmarło kilku wybitnych żeglarzy związanych z Pomorzem. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.
01.11.2022

Nowa Rada Programowa Morskiego Centrum Nauki

W październiku 2022 r. upłynęła czteroletnia kadencja Rady Programowej MCN. Na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego, uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego powołano Radę Programową Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie na II kadencję.
20.10.2022

Węglokoks zakontraktował dotąd ponad 2,7 mln ton importowanego węgla

Katowicki Węglokoks, będący jedną z dwóch spółek zobowiązanych przez premiera do importu węgla na potrzeby opałowe, zakontraktował dotąd za granicą ponad 2,7 mln ton tego surowca. Jest on obecnie dystrybuowany poprzez sieć 25 składów w 12 województwach - wynika z informacji spółki.
19.10.2022

Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki

W MCN zaprezentowano dziś logo MCN. Wyłonieniem najciekawszej pracy zajął się sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Pauliny Olechowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego, kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.
17.10.2022

Wzrost stężenia metanu w powietrzu po wybuchach Nord Stream

Szwedzka stacja badawcza w Hyltemossa w południowej Szwecji od wtorku notuje wysokie stężenie metanu w powietrzu. Zanieczyszczenia napędza wiatr z okolic Bornholmu, gdzie od poniedziałku wycieka gaz z Nord Stream 1 oraz 2.
29.09.2022

Bollore Logistics. "Wyróżnia nas duch przedsiębiorczości. Wiemy, jak rozwijać rynek energii wiatrowej" [ROZMOWA]

– Stale poszerzamy ofertę usług spedycyjnych, w związku z tym poszukujemy m.in. spedytorów morskich do biura w Gdyni – mówi Marcin Sikorski, dyrektor generalny Bollore Logistics Poland w rozmowie na temat rozwoju tej marki w Polsce i związanych z tym możliwościami budowania kariery, a także bogatych doświadczeniach firmy w branży onshore i offshore wind na świecie.
28.09.2022

Małopolskie. Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj

Kosztem prawie 3 mln zł powstanie suchy zbiornik na rzece Tusznica w gminie Kłaj (woj. małopolskie), który zwiększy bezpieczeństwo powodziowe tego obszaru. We wtorek Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą zadania. Jego ukończenie przewidziano w drugiej połowie 2023 r.
27.09.2022

Minister Adamczyk o sieci transportowej TEN-T: ten korytarz to silnik rozwoju gospodarczego

Ten korytarz to silnik rozwoju gospodarczego naszych regionów - ocenił w poniedziałek na Słowacji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Dodał, że to ważny korytarz z punktu widzenia strategicznego naszej części Europy.
12.09.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych w świetle niemieckiego prawa

Zgodnie z tzw. deklaracją z Esbjergu, rozwój morskich farm wiatrowych jest wspólnym celem Niemiec, Danii, Belgii i Holandii. Deklaracja ta wyznacza wspólny cel dla tych krajów w postaci zainstalowania 65 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i zwiększenie mocy do co najmniej 150 GW do 2050 roku.
04.09.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Forum Wizja Rozwoju: 20 mld zł inwestycji w gospodarkę wodami w Polsce

Wody Polskie realizują obecnie w naszym kraju ponad 300 inwestycji związanych z gospodarką wodną na kwotę ponad 20 mld zł. Celem tych działań jest m.in. modernizacja śródlądowych dróg transportowych. Zarządzanie polskimi zasobami wodnymi było tematem panelu „Wody Polskie – gospodarowanie wodami, jak robić to mądrze?”, który odbył się w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.06.2022

Obajtek: za 1,5 roku start budowy farmy wiatrowej na Bałtyku, w planach inwestycje w wodór

"Za 1,5 roku jako pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w piątek w Krakowie. Zapowiedział także duże inwestycje w technologie wodorowe.
24.06.2022

AGH i 2loop Tech pracują nad recyklingiem urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i spółka badawczo-rozwojowa 2loop Tech będą prowadzić wspólne badania dotyczące recyklingu łopat turbin wiatrowych. Oba podmioty współpracują już przy opracowaniu rozwiązań dotyczących wykorzystania zużytych paneli fotowoltaicznych.
21.06.2022

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, czyli nauka dla transformacji energetycznej

Funkcjonujące na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej skupia specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z tym sektorem, a uczelnia nie tylko kształci przyszłych specjalistów w branży, ale także służy wiedzą i doświadczeniem firmom i instytucjom. O możliwościach i wyzwaniach stojących przed Centrum, ale i przed całą branżą, rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. inż. Marcinem Łuczakiem.
24.05.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
11.05.2022

ABB dostarczy polskim promom Azipody. Czym są i jak działają?

Na Morzu Bałtyckim panuje spory tłok. Szacuje się, że w dowolnym momencie znajduje się na nim około 2000 dużych statków. Dlatego też Międzynarodowa Organizacja Morska (agencja ONZ) określiła Morze Bałtyckie jako obszar, na którym obowiązują bardziej rygorystyczne mechanizmy kontrolne mające zminimalizować wpływ żeglugi na środowisko. Jednym z rozwiązań jest częściowa elektryfikacja floty. Napęd elektryczny pozwala na pełną integrację systemów i urządzeń energetycznych znajdujących się na pokładzie. Podnosi to poziom bezpieczeństw
10.05.2022

Busole 2021. Kolejni laureaci konkursu DCT Gdańsk otrzymali czeki na projekty społeczne w dzielnicach

Kolejni laureaci konkursu grantowego Busole 2021 otrzymali czeki na realizację projektów społecznych w sąsiadujących z nami dzielnicach – poinformował terminal kontenerowy DCT Gdańsk.
01.05.2022

Wiceszef MSWiA: pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli na jak najszybszy powrót gazu do gmin

Pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli na jak najszybszy powrót gazu do gmin, które zostały go pozbawione - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że decyzja pozwalająca na podjęcie działań w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym zapadnie najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin.
28.04.2022

Łeba odcięta od dostaw gazu [AKTUALIZACJA]

Firma Novatek, wpisana na polską listę sankcyjną, zaprzestała dostaw gazu do Łeby. Jesteśmy w niekomfortowej sytuacji, bo cały majątek, czyli ok. 40 km sieci gazowniczej na terenie miasta oraz wszystkie urządzenia są własnością tej firmy – powiedział PAP burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.
28.04.2022

Adamczyk: popieramy utworzenie korytarza transportowego Bałtyk-Morze Czarne/Morze Egejskie

Popieramy propozycje KE utworzenia nowego europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne/Morze Egejskie – podkreślił szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że nowy szlak to kolejny impuls rozwojowy dla naszego regionu.
23.04.2022

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
19.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

Iwona Waksmundzka-Olejniczak nowym prezesem PGNiG

PGNiG poinformowało, że w wyniku rozstrzygniętego postępowania kwalifikacyjnego, 7 kwietnia Rada Nadzorcza Spółki powołała na stanowisko prezesa zarządu PGNiG Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Obejmie ona stanowisko 9 kwietnia.
07.04.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

DCT Gdańsk rozstrzygnął program grantowy Busole 2021

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim, ogłosił wyniki konkursu grantowego Busole 2021. Kapituła konkursu wybrała siedem projektów na łączną kwotę 210 tys. złotych.
08.03.2022

Wirtualni marynarze z Krakowa. Polacy wspierają załogi statków bez wychodzenia z biura

Wbrew pozorom, z Krakowa jest bardzo blisko nad morze – a już na pewno z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB. Tamtejsi programiści i naukowcy przenoszą się nad morze za pomocą jednego kliknięcia. Wszystko po to, by czuwać nad sprawnym działaniem statków, zapobiegać awariom pod pokładem i wytyczać optymalne trasy.
28.02.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

Busole 2021. Terminal DCT wesprze ważne inicjatywy społeczne

Już 28 lutego terminal DCT Gdańsk ogłosi siedmiu laureatów konkursu grantowego Busole 2021. Do udziału zaproszone były organizacje działające na terenie sąsiadujących dzielnic z DCT. Do rozdania w pierwszej odsłonie konkursu jest 250 tys. złotych.
16.02.2022

Dyrektor generalny DCT Gdańsk: "Otwieramy nową erę w przeładunkach kontenerowych na Bałtyku" [ROZMOWA]

– DCT Gdańsk to prawdziwy terminal XXI wieku, a rozbudowa przyniesie najnowszą niskoemisyjną technologię, z której byłby dumny każdy europejski port – mówi Charles Baker, dyrektor generalny w DCT Gdańsk.
31.01.2022

Budowa sześciu reaktorów coraz bliżej? Energomontaż-Północ Gdynia S.A. podpisał umowę z Westinghouse Electric Company

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. podpisała wspólnie z Westinghouse Electric Company porozumienie o współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
31.01.2022

Gdynia. Dwie cenne szable oficerskie trafiły do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej

Dwie cenne szable oficerskie trafiły do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedna z nich należała do admirała Jerzego Świrskiego, szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej od 1924 r, faktycznego twórcy floty i struktur polskich sił morskich II RP.
20.12.2021

DCT Gdańsk startuje z konkursem grantowym dla okolicznych dzielnic

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ogłosił konkurs grantowy ,,Busole 2021” dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach - Stogach, Przeróbce, Krakowcu- Górkach Zachodnich Ideą konkursu jest nagrodzenie najbardziej inspirujących i angażujących projektów, aktywizujących lokalną społeczność, które są związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalnym dziedzictwem, ochroną środowiska, czy zapobieganiem wykluczeniu konkretnych grup społecznych.
01.12.2021

Producenci: karp rybą na cały rok

Kolejna edycja kampanii promującej karpia ma zachęcić do całorocznej konsumpcji tej ryby. Ma ona bowiem "wybitne" walory zdrowotne i smakowe - przekonywał prezes Organizacji Producentów Polski Karp Paweł Wielgosz.
16.11.2021

Stornie z Zatoki Puckiej w fatalnym stanie

Stornie z otwartymi ranami i owrzodzeniami mają być coraz częstszym widokiem w Zatoce Puckiej – alarmuje „Dziennik Bałtycki”. Miejscowi rybacy próbują zainteresować problemem polityków i naukowców.
14.10.2021

Jabo. Stocznia jachtowa, która tworzy projekty szyte na miarę

Na rynku Jabo z Gdańska jest od kilkunastu lat. Stocznia oferuje luksusowe jachty żaglowe i motorowe oraz promy pasażerskie z pełnym wyposażeniem. Prezes Jabo opowiada o ostatnich działaniach firmy. A tych jest niemało. - Przede wszystkim chcemy jednak działać wszechstronnie - mówi prezes Paweł Wierzchowski.
11.10.2021

Eksponaty z wojenną historią w tle. Poznaj marynarskie losy na wystawie MMW

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły nowe eksponaty, które łączy niezwykła historia. To elementy umundurowania dwóch marynarzy – kurtka mundurowa porucznika marynarki i czapka podchorążego marynarki. Żołnierzy, do których należały, łączyły wojenne losy.
06.10.2021

Polskie Towarzystwo Nautologiczne. W służbie dla Polski Morskiej [ZDJĘCIA]

Przez kolejne cztery lata członkowie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego będą kontynuować działania na rzecz umacniania Polski Morskiej. Będą one prowadzone przez najbliższe 4 lata pod kierownictwem wybranych na Walnym Zebraniu władz.
27.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Świnoujście. Szczepienia na ORP Kraków

W ramach trwającego w Świnoujściu Jarmarku Bałtyckiego można będzie zaszczepić się przeciwko Covid-19 na pokładzie ORP Kraków.
20.08.2021

BNP Paribas: w Trójmieście najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej

Zajmujący się rynkiem nieruchomości BNP Paribas Real Estate podsumował rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce w drugim kwartale roku. Rejony nadmorskie zostały w nim uznane za rozwojowe.
18.08.2021

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.
16.08.2021

Rusza Festiwal Wisły

W piątek 13 sierpnia we Włocławku rozpoczyna się piąta edycja Festiwalu Wisły — największego w kraju zlotu tradycyjnych statków i łodzi rzecznych. Finał imprezy odbędzie się w Toruniu, gdzie odbędzie się m.in. chrzest nasuty — statku flagowego imprezy.
13.08.2021

Śledztwo po utonięciu w Piszu. Prokuratura bada sprawę, miasto chce upamiętnić chłopca

Podczas wypadku w Piszu na rzece Pisie jacht zahaczył o linię wysokiego napięcia i dwóch porażonych prądem żeglarzy wpadło do wody. Na pomoc ruszył 14-latek, który utonął. Władze miasta dziś zdecydują, jak uhonorować chłopca.
11.08.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Uroczysty rejs po Wiśle w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego uczczą wielbiciele Wisły podczas uroczystego rejsu "Wisła, godzina W 1944-2021". Organizatorzy z fundacji Rok Rzeki Wisły spodziewają się nawet 80 uczestników.
30.07.2021

Zjawisko błyskawicznych powodzi miejskich tematem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

21 lipca 2021 r. na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na wniosek wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka omawiano sprawy tzw. powodzi miejskich oraz propozycje ministerstwa dotyczące rozwiązania tego problemu. W spotkaniu uczestniczył również Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.
22.07.2021

Mazowieckie. Trzynastometrowa nasuta statkiem flagowym Festiwalu Wisły zwodowana

Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
14.07.2021

Prezydent: wierzę, że współpraca w ramach Trójmorza przyniesie dobre owoce

Trójmorze, to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE, w której mieszka 120 mln obywateli. Głęboko wierzę, że nasza współpraca w ramach 3SI przyniesie dobre owoce naszym społeczeństwom, państwom, a także całej UE - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
11.07.2021

Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał

Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał; kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz atrakcyjne miejsce do inwestowania - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Lublinie II Forum Regionów Trójmorza.
29.06.2021

Węgry zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że Węgry są zainteresowane inwestycjami infrastrukturalnymi w ramach Polskiego Ładu.
25.06.2021

Spotkanie ministrów transportu V4 zakończone - w planach udrożnienie żeglugi na Odrze

Zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w Krakowie. Ministrowie odnieśli się do najważniejszych wspólnych wyzwań w obszarze infrastruktury i transportu.
18.06.2021

Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
16.06.2021

List studentek AGH po 10 latach odnaleziony w Zatoce Fińskiej

List, który 10 lat temu studentki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej umieściły w butelce i wrzuciły do Morza Bałtyckiego niedaleko Petersburga, został odnaleziony na wyspie w Zatoce Fińskiej. Znalazca, rosyjski ekolog, skontaktował się z autorkami.
16.06.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Gdańsk na podium Water City Index 2020

Gdańsk zajął 3 miejsce w głównym rankingu Water City Index 2020 obejmującym metropolie. Zestawienie to wskazuje miasta, w których efektywnie wykorzystanie zasobów wodnych jest jednym z priorytetów. Inicjatywa Water City Index pozwala mierzyć, analizować i wyciągać wnioski płynące z szeroko rozumianej polityki wodnej miast.
11.06.2021

Ministerstwo Infrastruktury: Budowa kolei dużych prędkości szansą na rozwój

Budowa kolei dużych prędkości jako wsparcie dla rozwoju ruchu turystycznego między Bałtykiem a Adriatykiem była tematem polsko-chorwackiej konferencji, w której wziął udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Spotkanie odbyło się na Politechnice Krakowskiej, 8 maja 2021 r.
09.06.2021

Ukraina: naiwnością byłoby uważać, że Rosja nie wykorzysta NS2 w celach politycznych

Naiwnością byłoby uważać, że gdy Rosja weźmie w ręce tak potężny instrument jak Nord Stream 2, nie będzie wykorzystywać go w celach politycznych - ocenił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w opublikowanej w czwartek rozmowie z ukraińskim portalem glavcom.ua.
03.06.2021

Grafiki polskich artystów na „Darze Pomorza”. Wystawa "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA"

Od 18 maja do 30 czerwca 2021 r. we wnętrzach statku-muzeum "Dar Pomorza" prezentujemy ogólnopolską wystawę grafiki "Gdynia - REALNA & WIRTUALNA", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era ART w Gdyni.
21.05.2021

PKN ORLEN rozwija technologię wodorową z kolejnymi partnerami

PKN ORLEN podpisał list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe z Gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile, a także z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Efektem działań prowadzonych w ramach tych porozumień ma być m.in. stworzenie infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej. Rozwój przyjaznych środowisku technologii wodorowych wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost znaczenia paliw alterna
30.04.2021

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego przez Covid-19 odwołane, ale majówka z imprezami

Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
25.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

Trafiające do Bałtyku zanieczyszczenia zostają w nim nawet 30 lat

Morze Bałtyckie jest wyjątkowe w skali całego świata, ponieważ jest dość słodkie, a wymiana wody trwa w nim nawet 30 lat. To oznacza, że zanieczyszczenia, które trafiają do niego z niemal całego obszaru Polski, pozostają w nim na długo i wpływają na populację ryb bałtyckich. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacje ekologiczne i rybacy apelują do konsumentów o pomoc w ochronie zasobów.
22.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.