• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Busole 2021. Terminal DCT wesprze ważne inicjatywy społeczne

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Busole 2021. Terminal DCT wesprze ważne inicjatywy społeczne

Partnerzy portalu

Busole 2021. Terminal DCT wesprze ważne inicjatywy społeczne - GospodarkaMorska.pl
Fot. DCT

Już 28 lutego terminal DCT Gdańsk ogłosi siedmiu laureatów konkursu grantowego Busole 2021. Do udziału zaproszone były organizacje działające na terenie sąsiadujących dzielnic z DCT. Do rozdania w pierwszej odsłonie konkursu jest 250 tys. złotych.

Celem programu jest wyłonienie oraz sfinansowanie projektów, które będą najbardziej odpowiadać na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców.

– Do przedstawienia swoich pomysłów zaprosiliśmy organizacje działające na terenie sąsiadujących z DCT dzielnic – Stogi, Przeróbka, Krakowiec-Górki Zachodnie. DCT chce wspierać finansowo projekty, który zaproponują organizacje non-profit, szkoły, przedszkola, fundacje, organizacje zajmujące się szeroko pojętą ochroną zdrowia i promocją sportu. Zależy nam na wsparciu naszych sąsiadów – wyjaśnia Magdalena Jagła z działu marketingu DCT koordynująca konkurs.  

Gra warta świeczki. 250 tys. dla sąsiadów DCT

Wnioski można było składać od 1 grudnia do końca stycznia. Jak poinformował nas terminal DCT do pierwszej edycji konkursu Busole 2021 zgłosiło się 18 podmiotów.

A jest o co powalczyć, bowiem DCT Gdańsk przeznaczył na konkurs w sumie 250 tys. zł.

– Jednym z naszych wymagań, jakie postawiliśmy, to wartość do 36 tys. zł jako koszt każdego nadesłanego projektu. Już 28 lutego ogłosimy siedmiu laureatów– informuje Jagła.

Zgodnie z idą konkursu, organizatorzy chcą przekazać pieniądze na działania aktywizujące lokalną społeczność i odpowiadające na ich potrzeby np. związane ze środowiskiem, edukacją, lokalną historią, czy zapobieganiem wykluczenia pewnych grup społecznych.

Kto ocenia nadesłane projekty?

Jak się okazuje, w składzie konkursowej kapituły są niezależni jurorzy. Poza przedstawicielem DCT, Marzeną Grzonkowską-Przyklęk, dyrektor HR, pomysły sąsiadów DCT oceniają również: dr hab. Sylwia Mrozowska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Bura, dyrektor Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk.

Dodajmy, że termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektów powinien zmieścić się w okresie od 1 marca do 1 grudnia 2022 roku.

Dlaczego DCT Gdańsk chce wspierać sąsiadów? W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, dyrektor generalny DCT, Charles Baker mówił, że terminal stawia się w roli odpowiedzialnego korporacyjnego obywatela, zainteresowanego rozwojem okolicy, ponieważ mieszka w niej wielu z pracowników terminala.

– W 2021 DCT zrealizowało 20 różnych projektów społecznych z 15 różnymi partnerami. Wspieramy edukację, aktywność fizyczną dzieci i młodzieży oraz pomagamy seniorom. Współpracujemy i wspieramy policję, straż pożarną, nauczycieli, uczelnie, naukę, kluby sportowe, fundacje i hospicja. DCT Gdańsk wspólnie z Portem Gdańsk zorganizował również 30 września spotkanie z radnymi dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie. Zainicjowaliśmy to spotkanie, aby porozmawiać o planowanym rozwoju DCT poprzez budowę Baltic Hub 3 oraz porozmawiać z naszymi sąsiadami - mieszkańcami Gdańska o ich potrzebach i oczekiwaniach związanych z rozwojem terenów portowych. Chcemy, aby była to standardowa forma kontaktu z lokalnymi społecznościami – podsumowuje.

Dziękujemy za wysłane grafiki.