Już 28 lutego terminal DCT Gdańsk ogłosi siedmiu laureatów konkursu grantowego Busole 2021. Do udziału zaproszone były organizacje działające na terenie sąsiadujących dzielnic z DCT. Do rozdania w pierwszej odsłonie konkursu jest 250 tys. złotych.
Celem programu jest wyłonienie oraz sfinansowanie projektów, które będą najbardziej odpowiadać na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców.
– Do przedstawienia swoich pomysłów zaprosiliśmy organizacje działające na terenie sąsiadujących z DCT dzielnic – Stogi, Przeróbka, Krakowiec-Górki Zachodnie. DCT chce wspierać finansowo projekty, który zaproponują organizacje non-profit, szkoły, przedszkola, fundacje, organizacje zajmujące się szeroko pojętą ochroną zdrowia i promocją sportu. Zależy nam na wsparciu naszych sąsiadów – wyjaśnia Magdalena Jagła z działu marketingu DCT koordynująca konkurs.
Gra warta świeczki. 250 tys. dla sąsiadów DCT
Wnioski można było składać od 1 grudnia do końca stycznia. Jak poinformował nas terminal DCT do pierwszej edycji konkursu Busole 2021 zgłosiło się 18 podmiotów.
A jest o co powalczyć, bowiem DCT Gdańsk przeznaczył na konkurs w sumie 250 tys. zł.
– Jednym z naszych wymagań, jakie postawiliśmy, to wartość do 36 tys. zł jako koszt każdego nadesłanego projektu. Już 28 lutego ogłosimy siedmiu laureatów– informuje Jagła.
Zgodnie z idą konkursu, organizatorzy chcą przekazać pieniądze na działania aktywizujące lokalną społeczność i odpowiadające na ich potrzeby np. związane ze środowiskiem, edukacją, lokalną historią, czy zapobieganiem wykluczenia pewnych grup społecznych.
Kto ocenia nadesłane projekty?
Jak się okazuje, w składzie konkursowej kapituły są niezależni jurorzy. Poza przedstawicielem DCT, Marzeną Grzonkowską-Przyklęk, dyrektor HR, pomysły sąsiadów DCT oceniają również: dr hab. Sylwia Mrozowska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotr Bura, dyrektor Marketingu i Komunikacji Portu Gdańsk.
Dodajmy, że termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektów powinien zmieścić się w okresie od 1 marca do 1 grudnia 2022 roku.
Dlaczego DCT Gdańsk chce wspierać sąsiadów? W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, dyrektor generalny DCT, Charles Baker mówił, że terminal stawia się w roli odpowiedzialnego korporacyjnego obywatela, zainteresowanego rozwojem okolicy, ponieważ mieszka w niej wielu z pracowników terminala.
– W 2021 DCT zrealizowało 20 różnych projektów społecznych z 15 różnymi partnerami. Wspieramy edukację, aktywność fizyczną dzieci i młodzieży oraz pomagamy seniorom. Współpracujemy i wspieramy policję, straż pożarną, nauczycieli, uczelnie, naukę, kluby sportowe, fundacje i hospicja. DCT Gdańsk wspólnie z Portem Gdańsk zorganizował również 30 września spotkanie z radnymi dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie. Zainicjowaliśmy to spotkanie, aby porozmawiać o planowanym rozwoju DCT poprzez budowę Baltic Hub 3 oraz porozmawiać z naszymi sąsiadami - mieszkańcami Gdańska o ich potrzebach i oczekiwaniach związanych z rozwojem terenów portowych. Chcemy, aby była to standardowa forma kontaktu z lokalnymi społecznościami – podsumowuje.
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej
Meduzy są sprytniejsze niż się wydawały