• <

Wynik wyszukiwania - "koncesje" - Wiadomości

Odwołano wiceprezesów LOTOS Petrobaltic

W należącej do Grupy Orlen spółce LOTOS Petrobaltic doszło do zmian w zarządzie. Odwołano czterech członków zarządu: Grzegorza Ksepko, Adama Mellera, Andrzeja Ptaka i Artura Cieślika. Na stanowisku pozostał zarządzający spółką od 2017 roku prezes zarządu Grzegorz Strzelczyk.
29.04.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

PGNiG Upstream będzie miała łącznie 104 koncesje

Liczba koncesji PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen wzrośnie do 104 - poinformował w środę Orlen. Koncern podał, że PUN w corocznej rundzie koncesyjnej norweskiego Ministerstwa Energii uzyskało udziały w 12 nowych koncesjach na norweskim szelfie.
17.01.2024

Spółki Orlenu mają nowe koncesje na norweskim szelfie

Spółka PGNIG Upstream Norway z Grupy Orlen otrzymała 10 nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dodatkowo dwie koncesje zdobyła firma KUFPEC, którą polski koncern przejął - wynika z opublikowanych rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
16.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway za pół miliarda dolarów

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni Polsce dodatkowy miliard gazu rocznie. Dzięki tej transakcji wydobycie w Norwegii ma wzrosnąć w tym roku do ponad 4 mld m3. Surowiec trafi do Polski poprzez Baltic Pipe, planowo też zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju
07.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
04.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
27.11.2023

Strategiczna transakcja Grupy Orlen w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
20.11.2023

Państwowy Instytut Geologiczny bada, czy mamy złoża wodoru

Potrzeba dodatkowych badań, by ocenić, czy nagromadzenia wodoru na obszarze Polski mogą mieć charakter złóż - przekazał PAP Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Dodano, że dotychczasowe poszukiwania nie wykazały złoża wodoru, takiego typu jak to odkryte we Francji.
04.11.2023

Jaki jest potencjał energetyczny pojedynczej turbiny oraz całej farmy wiatrowej? Orlen podaje dokładne liczby

Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, będąca wspólną inwestycją Grupy Orlen i Northland Power. W 2026 roku ma włączyć do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będąc w stanie wyprodukować czystą energię, mogącą zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W związku z tym polska spółka zaprezentowała "kalkulator mocy" pokazujący, jak efektywnie można wykorzystać możliwości tego przedsięwzięcia.
24.10.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Grupa Orlen rozpoczyna największą w Europie Środkowej inwestycję w zieloną energetykę

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
08.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Grupa Orlen uzyskała koncesje pod budowę pięciu farm wiatrowych na Bałtyku

Grupa Orlen otrzymała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak podał w poniedziałek koncern, kolejnych pięć jego morskich farm będzie miało moc ok. 5,2 GW, co pozwoli zasilić ok. 8 mln gospodarstw domowych.
02.10.2023

Ministerstwo Infrastruktury o nowych koncesjach na MFW

Droga do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez wykorzystanie morza została otwarta. 2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
02.10.2023

Już 2 października rozpoczyna się Konferencja Offshore - koncesje w polskich obszarach morskich

Już w najbliższy poniedziałek odbędzie się wydarzenie poświęcone morskiej energetyce wiatrowej, podsumowujące zakończenie udzielania pozwoleń na offshore.
27.09.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Jak Lotos Petrobaltic poszukuje i wydobywa ropę?

Orlen opublikował wideo, w którym Jakub Kudła, kierownik Zespołu Eksploatacji Lotos Petrobaltic tłumaczy, jak poszukuje się i wydobywa ropę naftową spod dna morza.
08.09.2023

Trenuj, żeby wiedzieć jak współdziałać

Nadchodzące dekady to będzie czas intensywnych i rewolucyjnych zmian w polskim systemie energetycznym ze względu na rozwój morskiej energetyki wiatrowej i energii jądrowej.
28.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Orlen rozpocznie budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku w 2024 roku

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek poinformował w mediach, że koncern planuje rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim na początku 2024 roku.
03.07.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jarosław Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
21.06.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.
30.05.2023

Szwecja chce przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę MFW

Minister klimatu i środowiska Szwecji - Romina Pourmokhtari, ogłosiła na konferencji prasowej, że rząd rozpoczyna dochodzenie w celu poprawy procesu składania wniosków o pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych. Celem dochodzenia jest identyfikacja problemów, z którymi borykają się inwestorzy, a także zaproponowanie rozwiązań mających na celu ułatwienie procesu inwestycyjnego.
20.05.2023

Port Władysławowo. Kurs na rybołówstwo, farmy wiatrowe i strategiczną rozbudowę infrastruktury

Z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem Władysławowo rozmawia Marek Grzybowski, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich.
09.05.2023

Dania wydaje pierwsze pozwolenia na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Rozwój technologii składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym wszedł w fazę wydawania pozwoleń. Duńskie ministerstwo klimatu i energii poinformowało, że administracja wydała trzy licencje na wdrożenie technologii wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
26.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Hapag-Lloyd przejmuje udziały w indyjskim operatorze terminali

Niemiecki gigant transportowy, posiadający jedną z największych flot transportowych, podpisał wiążące porozumienie w sprawie nabycia 35% udziałów w indyjskim operatorze terminali J M Baxi Ports & Logistics Limited (JMBPL).
27.01.2023

Co dalej z obszarem 53.E.1? Mamy komentarz Ministerstwa

Chociaż o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 ubiegali się branżowi giganci, tj. spółki Orlenu, Shella, EDF, Equinora i RWE, to żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. Postępowania nie rozstrzygnięto. Co dalej w zaistniałej sytuacji?
11.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

Pierwsze wyniki postępowań ws. koncesji offshore wind. Dla jednego z obszarów brak rozstrzygnięcia

Nie rozstrzygnięto postępowania w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1, ponieważ żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego – wynika z ogłoszenia wyników postępowania opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
03.01.2023

PGE kupuje za 1,913 mld zł PKPE Holding, w tym spółkę PKP Energetyka

Zgodnie z informacją PGE, zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding, oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za ok. 1,913 mld zł. Cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa, ustaloną na 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5,944 mld zł.
28.12.2022

Norwegowie zainwestują 872 mln euro w nowe złoże gazu

Spółka OMV Norge i jej partnerzy złożyli w norweskim Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii plan rozwoju i eksploatacji (PDO) dla złoża gazowego Berling, znanego wcześniej jako Iris Hades.
21.12.2022

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze, jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii dzięki przejęciu Grupy Lotos oraz PGNiG - poinformował PKN Orlen we wtorek.
29.11.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
26.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. Dziś podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW.
16.10.2022

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.
07.10.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu, z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

PGNiG ma nowe odkrycie w Norwegii

PGNiG Upstream Norway wraz z Aker BP odkryło nowe zasoby ropy i gazu ziemnego na Morzu Norweskim. Spółka ocenia, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne złoża i planuje przeprowadzić wkrótce następne wiercenia.
12.08.2022

Resort infrastruktury planuje rozszerzenie granic portu w Gdyni

Budowę nowego portu morskiego do obsługi instalacyjnej i serwisowej morskich farm wiatrowych ma umożliwić planowana przez resort infrastruktury nowelizacja rozporządzenia w sprawie rozszerzenia granic portu w Gdyni.
20.07.2022

Rosyjskie marzenia o militarnej bazie na Morzu Czerwonym zniweczone przez Sudan

Amerykański wywiad uważa, że Sudan odrzucił nadzieje Moskwy na utworzenie pierwszej bazy morskiej w Afryce, w Port Sudan nad Morzem Czerwonym, jednej z najbardziej ruchliwych dróg wodnych na świecie - pisze portal Foreign Policy.
17.07.2022

Obajtek: do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach - dodał.
12.07.2022

Obajtek o offshore: Organizujemy kwestie związane z portem serwisowym i z portem instalacyjnym

Co dalej z projektami morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Orlen? Daniel Obajtek opowiedział dziennikarzowi PAP o przekształcaniu Orlenu w koncern multienergetyczny i roli offshore w tej transformacji.
12.07.2022

Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Spółka Orlen Neptun odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
23.06.2022

Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Orlen Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.
13.06.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy ws. przeniesienia koncesji PGNiG

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec nowelizacji specustawy o terminalu LNG przewidującej, że w związku z planem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen, koncesje poszukiwawcze i wydobywcze PGNiG będą mogły być przeniesione na nowy podmiot.
08.06.2022

Będą zmiany w ustawie o inwestycjach w terminalu LNG w Świnoujściu

Połączone komisje senackie opowiedziały się we wtorek za przyjęciem tzw. ustawy terminalowej z dwiema poprawkami. Nowelizacja wprowadza uproszczony tryb przenoszenia koncesji m.in geologicznych i górniczych w związku z przygotowywaną fuzją Orlenu i PGNiG.
17.05.2022

Gróbarczyk: jest 125 wniosków o koncesje na nowych obszarach dla offshore

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował w czwartek w Sejmie, że dotychczas wpłynęło 125 wniosków o koncesje na morskie farmy wiatrowe na nowych obszarach morskich udostępnionych dla offshore.
12.05.2022

Sejm za nowelizacją ustawy terminalowej

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy terminalowej, która zakłada m.in., że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG w Świnoujściu.
28.04.2022

EKG: kryzys surowcowy na razie nam nie grozi?

Strategiczne surowce są na świecie dostępne, problemem jest logistyka – przekonywali 27 kwietnia uczestnicy debaty „Kryzys surowcowy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Umiarkowany optymizm ekspertów uzasadniają podjęte wcześniej kroki w kierunku dywersyfikacji dostaw paliw energetycznych i surowców krytycznych dla gospodarki, poczynione zapasy oraz dobre rozpoznanie złóż występujących w Polsce.
27.04.2022

Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie zgodziła się w środę na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu LNG. Opowiedziała się także przeciw przesunięciu wejścia w życie zmian. Projekt jest elementem przygotowań do przejęcia PGNiG przez Orlen.
27.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Lotos Petrobaltic: "Statki serwisowe będą gotowe w 2025 roku"

Lotos Petrobaltic to polski podmiot górniczy specjalizujący się w poszukiwaniu i eksploatacji złoż ropy i gazu na obszarze Morza Bałtyckiego. Oferuje także usługi logistyczne dla sektora morskiego oraz obsługę badań morskich. Przedstawiciele wielokrotnie zapowiadali, że podmiot chce aktywnie zaangażować się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kluczem będzie budowa statków niezbędnych do instalacji i obsługi farm wiatrowych. O plany i postępy w pracach pytamy Grzegorza Strzelczyka, prezesa zarządu Lotos Petrobaltic.
27.04.2022

PAP: Lotos liczy na złoża ropy na Bałtyku

Lotos szuka możliwości zmniejszenia wykorzystania drogiego gazu ziemnego w produkcji. Wdrożył już działania, które pozwalają o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału. Spółka wiąże też nadzieje ze złożami B4 i B6 na Bałtyku - podaje PAP.
27.04.2022

PKN Orlen rozważa inwestycje w energetykę wiatrową na Litwie

PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
25.04.2022

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

Japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda zapewnił w piątek, że Japonia nie zamierza wycofać się z projektu Sachalin-2 w Rosji.
22.04.2022

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.
20.04.2022

Sejmowa komisja zgłosiła poprawki doprecyzowujące do ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaproponowała podczas czwartkowego posiedzenia kilka poprawek doprecyzowujących i o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do projektu nowelizacji, który zakłada, że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG.
07.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Rekordowy zysk Orlenu

W 2021 roku Grupa Orlen osiągnęła najwyższy zysk netto w swojej historii.
31.03.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

PKN Orlen złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
23.02.2022

Resort infrastruktury: kolejne procedury koncesyjne dla offshore w trzech obszarach morskich

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w piątek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
20.02.2022

Polenergia nie wystartuje w postępowaniach na nowe koncesje offshore

- Polenergia nie będzie brać udziału w postępowaniach na nowe koncesje offshore - poinformował Maciej Stryjecki, dyrektor Polenergii.
17.02.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych

Morska energetyka wiatrowa jest szansą nie tylko na dekarbonizację polskiego sektora energetycznego, ale także firm, których portfel jest oparty o surowce np. węgiel. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej, która postawiła na inwestycje w OZE, w tym offshore wind na Morzu Bałtyckim. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy polski koncern o postępy w rozwoju projektów morskich. PGE prowadzi intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych dla pozyskania głównych komponen
08.02.2022

Kolejne procedury koncesyjne dla offshore na 3 obszary na Bałtyku

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na swojej stronie internetowej we wtorek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech kolejnych obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
08.02.2022

Orlen idzie na całość, chce łącznie 11 koncesji na morskie farmy wiatrowe

Biuro prasowe Grupy Orlen poinformowało, że grupa złożyła wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej, Koncern będzie wnioskował o przyznanie pozostałych 4 koncesji na tym obszarze. Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki
04.02.2022

Prezes PGNiG: Baltic Pipe popłynie gaz wydobywany na szelfie norweskim przez PGNiG i innych producentów

Gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz z własnego wydobycia i od innych producentów, dzisiejsze ceny gazu dla odbiorców wynikają wyłącznie z sytuacji rynkowej - mówi PAP prezes PGNiG Paweł Majewski. Jak dodaje, dla PGNiG najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.
26.01.2022

PKN Orlen złożył trzy wnioski o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych

PKN Orlen złożył trzy wnioski o wydanie pozwoleń na lokalizacje dla morskich farm wiatrowych - poinformował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.
24.01.2022

Lotos z czterema nowymi koncesjami w Norwegii

Norweska spółka Lotosu - Lotos Norge otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze - poinformowała w środę spółka. W rezultacie Lotos będzie miał udziały w 34 norweskich koncesjach.
19.01.2022

Kolejne cztery koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało cztery nowe obszary koncesyjne do zagospodarowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Rywalizowało o nie ponad 30 firm naftowych z całego świata. Na trzech z czterech nowo nabytych koncesji PGNiG będzie pełnił funkcję operatora. Tym samym liczba koncesji w Norwegii, w których udziały posiada Grupa PGNiG, zwiększy się do 62.
19.01.2022

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

14 stycznia odbyło się spotkanie Billa Biena, dyrektora generalnego Forever Oceans, największego innowatora w dziedzinie zrównoważonej produkcji owoców morza, z Jorge Seifem Juniorem, sekretarzem ds. akwakultury i rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia, którego celem było podpisanie umowy koncesyjnej, otwierającej Brazylii drogę do pozycji wschodzącego lidera w tej właśnie dziedzinie.
14.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

MSC chce kupić afrykańskiego operatora logistycznego

Grupa Bolloré potwierdziła, że otrzymała od MSC ofertę zakupu swojej spółki Bolloré Africa Logistics.
21.12.2021

Sukces RWE – niemiecki inwestor zdobył koncesję na rozwój morskiej farmy Thor w Danii

Niemiecka spółka energetyczna RWE otrzymała koncesję na realizację projektu morskiej energetyki wiatrowej Thor. Z planowaną mocą rzędu 1 GW Thor będzie jak dotąd największą morską farmą wiatrową w Danii. Farma wiatrowa zostanie zbudowana na zachodnim wybrzeżu Danii, a jej pełne uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
02.12.2021

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
01.12.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
18.11.2021

Baltic Diving Solutions: „Budowaliśmy offshore na świecie, teraz współtworzymy go w Polsce” [ROZMOWA]

Rozmowa o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, współpracy biznesu z nauką i kadrach potrzebnych do budowy i obsługi farm z Krzysztofem Stopierzyńskim, szefem firmy Baltic Diving Solutions.
14.10.2021

Terytorium Somalii zwiększy się o roponośne 100 tys. km2 morza

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał Somalii 100 tys. km2 terytorium morskiego należącego dotąd do Kenii – poinformował w środę "Der Spiegel". Ocenia się, że obszar jest zasobny w ropę naftową i gaz.
13.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

PGNiG przejmuje 21 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway otrzymało zgodę norweskiej administracji na przejęcie wszystkich aktywów spółki INEOS E&P Norge. Dzięki sfinalizowaniu transakcji Grupa Kapitałowa PGNiG nabędzie pakiet perspektywicznych złóż, które w istotnym stopniu przyczynią się do realizacji celów strategicznych w zakresie wydobycia gazu ziemnego.
25.09.2021

Lotos aktywnie rozwija działalność wydobywczą w Norwegii

Złożenie aplikacji w rundzie koncesyjnej APA 2021 oraz ujednolicenie udziałów w ramach projektu NOAKA to główne działania finalizowane we wrześniu br. przez spółkę LOTOS Exploration and Production Norge. Dzięki tym oraz innym rozwijanym projektom koncern optymalizuje swoje aktywa w Norwegii dążąc do jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania oraz zabezpieczenia ich potencjału rozwoju na kolejne lata.
14.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. ARP: morskie farmy wiatrowe muszą być bezpieczne

– Nie ma dziś wojen tradycyjnych, ale są wojny hybrydowe, a instalacje offshore w 2-3 lokalizacjach, które mają docelowo dostarczać 25 proc. energii w Polsce, powinny być zabezpieczone od strony łańcucha dostaw – powiedział Mateusz Berger, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podsumowując panel ekspercki „Jak rozwój offshore w Polsce wspiera naszą gospodarkę” na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

PKN Orlen wchodzi na Bałtyk z GE Renewable Energy

PKN Orlen ogłosił rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Orlen stara się o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
25.08.2021

Polskie farmy wiatrowe na celu Japończyków. Możliwa współpraca firm z Polski i Japonii

Polscy i japońscy eksperci, przedstawiciele administracji oraz biznesu i uczelni mieli okazję wymienić się wiedzą na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Japonii. W seminarium zorganizowanym przez Ambasadę RP i Biuro Handlowe PAIH w Tokio uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
14.06.2021

PKN Orlen będzie się starał o kolejne koncesje na offshore na Bałtyku

PKN Orlen będzie się starał o kolejne koncesje na Bałtyku pod morskie farmy wiatrowe - poinformował w czwartek wiceprezes koncernu Zbigniew Leszczyński. Koszty budowy pierwszej farmy o mocy 1,2 GW oszacował na 10 mld zł.
29.04.2021

Port Władysławowo - kurs na innowacje, ekologię i offshore

W ramach projektów GALATEA i ZEVinnovation w dniu 7 marca odbyło się spotkanie z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem. To kolejne spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego z przedstawicielami Związku Małych Portów Morskich. Wcześniej odbyły się seminaria członków Klastra z reprezentantami portów w Kołobrzegu i Elblągu. Aktywność, potencjał i plany portu prezentował prezes Szkunera.
08.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Lotos "zwiększy obecność" na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Zgodnie z wydaną 19 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) otrzymała 3 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 31 licencji. Koncesje przyznano zgodnie z wnioskami złożonym przez spółkę podczas rundy koncesyjnej APA 2020 (Awards in Predefined Areas).
24.02.2021

Cztery nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznał je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweski rząd. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 36.
19.01.2021

STI przedłuży koncesję na Port San Antonio i zainwestuje tam 44 mln dolarów

Chilijski operator portowy San Antonio Terminal Internacional (STI) uzgodnił nowy plan inwestycyjny z Portem w San Antonio, który przedłuży koncesję na kolejne pięć lat.
04.01.2021

Najpóźniej późną wiosną ruszy pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku

Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku – przekazał Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Dodał, że jeśli będzie miała ona potencjał, to "niewątpliwie będziemy chcieli w nią zainwestować".
02.01.2021

Scenariusze rozwoju logistyki w Europie. Branża znacząco wpłynie na kształt światowej gospodarki

Od tego, jak będzie przebiegał rozwój logistyki, zależeć będzie przyszłość globalnej gospodarki. Sektor ten bowiem ma bezpośredni wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw w większości branż. Dlatego też FM Logistic wspólnie z ekspertami w dziedzinie foresightu strategicznego z 4CF opracowała raport „Logistyka 2040”, który zakłada trzy różne scenariusze rozwoju branży logistycznej w Europie. Wskazuje on m.in., jakie znaczenie dla sektora będą mieć rozwój technologiczny, dekarbonizacja oraz kondycja gospodarki.
10.12.2020

Tauron wejdzie w offshore

Chcemy, żeby w naszym portfelu była również energetyka wiatrowa na morzu. Mamy partnera, złożyliśmy wniosek, czekamy na decyzję dotyczącą koncesji - w rozmowie z "DGP" wyznał prezes Tauronu Wojciech Ignacok.
10.12.2020

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

PGNiG przejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim od Norske Shell - poinformował dziś prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciu produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 roku 0,9 mld m sześc. rocznie.
21.09.2020

PGNiG coraz bliżej uruchomienia produkcji z kolejnego złoża na Morzu Północnym

Prace nad uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, przekroczyły już półmetek. Zakończyło się właśnie układanie podwodnych instalacji, które posłużą do wydobycia węglowodorów z tego złoża.
23.07.2020

Godzina policyjna na plażach w USA

Od czwartku na plażach w Long Beach na Long Island obowiązywać będzie godzina policyjna. Wprowadza się ją ze względu na nieprzestrzeganie restrykcji związanych z Covid-19. Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń sygnalizował wcześniej gubernator Andrew Cuomo.
22.07.2020

Polskie Lobby Przemysłowe o Marynarce Wojennej: czas deklaracji definitywnie minął, niezbędne są natychmiastowe działania

W związku z przemówieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas ćwiczeń Anakonda-20, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP) opublikowało stanowisko w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, jej zadań i sił, które zamieszczamy w całości.
12.06.2020

Pierwszy morski transport oleju napędowego trafił do portu w Gdyni

W ostatnią środę, 15 kwietnia, do portu w Gdyni przypłynął tankowiec RYSTRAUM z pierwszym transportem oleju napędowego sprowadzonym z zagranicy przez Esppol Trade. Z Gdyni, transportem kolejowym, część produktu zostanie przewieziona do kilku baz na terenie kraju.
20.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie zadań, stanu i wyposażenia Marynarki Wojennej RP

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie stanem Marynarki Wojennej RP.
22.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

Qterminals zdobyło koncesję na zarządzanie w ukraińskim porcie Olvia

Katarski operator portowy, Qterminals, zdobyło wartą 138 mln dolarów koncesję na zarządzanie Portem Olvia na Ukrainie.
27.01.2020

Min. Klimatu: pierwszy rejs na koncesję na środkowy Atlantyk w 2020, najpóźniej w 2021 roku

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.
16.01.2020

Trzy nowe koncesje dla PGNiG w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wzbogaciło się o nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznało je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2019) norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii. Tym samym liczba koncesji na szelfie, w których udziały posiada Grupa Kapitałowa PGNiG, wzrosła do 29. Jest operatorem na czterech z nich.
15.01.2020

Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore (foto, wideo)

W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.
24.11.2019

Polskie plany budowy offshore przyciągają największych graczy

Perspektywy budowy w polskiej części Bałtyku farm wiatrowych przyciągają najważniejszych globalnych graczy. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych planów. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą szczegółowe regulacje i ile miejsca na Bałtyku przypadnie farmom.
02.11.2019

Energobaltic z nowymi koncesjami do 2030 roku

Urząd Regulacji Energetyki przedłużył spółce Energobaltic, należącej do LOTOS Petrobaltic, koncesje na prowadzoną przez nią działalność na kolejnych jedenaście lat, do 31 grudnia 2030 r. Firma zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego.
03.10.2019

PGNiG: Wzrośnie wykorzystanie gazu przez producentów energii elektrycznej w Polsce

"Większość dużych producentów energii w Polsce, planujących duże bloki energetyczne, przewiduje wykorzystanie gazu jako paliwa" - mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Według niego, do korzystania z paliwa gazowego może zachęcać rynkowa cena gazu na giełdach, która obecnie spadła do rekordowo niskiego poziomu, a jej odbicie prognozowane jest na marzec 2020 roku.
06.09.2019

Naimski: Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przedłużenia długoterminowego kontraktu z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
14.08.2019

PGE Baltica: Pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku w latach 2025-26

Liczymy, że pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026 – powiedziała PAP w Brukseli Monika Morawiecka z PGE Baltica.
29.06.2019

PGNiG kupiło udziały w kolejnym złożu w Norwegii

PGNiG Upstream Norway przejmie 22,2 proc. udziałów w złożu Król Lear na Morzu Północnym, w koncesjach PL146 i PL333, od firmy Total E&P Norge. Przypadającą na PGNiG wielkość wydobycia szacuje się na 0,25 mld m³ gazu ziemnego rocznie, a początek produkcji zaplanowano na 2025 rok.
07.06.2019

Resort środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej - wynika z projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Resort postuluje ponadto zaostrzenie przepisów, by ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
23.04.2019

Woźniak dla ND: PGNiG potrzebuje przewidywalności organów koncesyjnych

Nie wyobrażamy sobie niedotrzymania terminu wydania decyzji o odnowienie koncesji, w procesie budowy niezależności energetycznej ważna jest przewidywalność ze strony organów koncesyjnych - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prezes PGNiG Piotr Woźniak.
13.04.2019

Kierownik Terminala ONICO LPG w Plancie: W tym obiekcie drzemie ogromny potencjał

W 2018 roku ONICO S.A. zostało właścicielem infrastruktury do przeładunku paliw zlokalizowanego w Plancie k. Narewki niedaleko przejścia granicznego Siemianówka/Swisłocz między Polską, a Białorusią. O przewagach posiadania takiego obiektu, ogromnym potencjale jaki w nim drzemie oraz o dalszych planach rozwoju opowiedział nam kierownik Terminala ONICO LPG w Plancie – Andrzej Radzikowski.
06.03.2019

Woźniak: PGNiG chce tchnąć nowe życie w norweski szelf

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zainteresowaniem przygląda się swej koncesji o numerze PL 1017. Gdyby spełniły się oczekiwania z nią związane, to - jak mówi PAP prezes spółki Piotr Woźniak - udałoby się "tchnąć nowe życie" w norweski szelf.
06.03.2019

PGNiG zdobyła trzy nowe koncesje na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, norweska spółka PGNiG, otrzymała od Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii Norwegii trzy nowe koncesje. Na dwóch z nich będzie pełnić rolę operatora - poinformowała w piątek spółka.
18.01.2019

Grupa Eiffage kupiła 5,03% akcji w spółce Getlink, która zarządza tunelem pod Kanałem La Manche

Wartość inwestycji Eiffage wyniosła 307,5 miliona euro i została zrealizowana ze środków własnych spółki.
17.01.2019

Emilewicz: Ustawa o sukcesji przedłuża życie firm

Dzięki ustawie o sukcesji, która wchodzi w życie 25 listopada, przedłużamy życie firm i mamy szansę stworzyć podstawy do trwałej budowy polskich marek na rynku krajowym i zagranicznym - mówiła w poniedziałek na konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
20.11.2018

Utgard zintegrowany z hubem Sleipner

W 3 kw. 2018 r. w obszarze wydobywczym Sleipner na Morzu Północnym, gdzie LOTOS Norge w ramach konsorcjum wydobywa węglowodory, przeprowadzono niezbędne modyfikacje pod przyszłe podłączenie złoża Utgard. Planowy postój remontowy w obszarze Sleipner miał wpływ na wielkość wydobycia spółki w Norwegii.
24.10.2018

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

Potencjał gazowy złoża Fogelberg szacuje się między 7 a 14 mld m3. Rozpoczęcie jego eksploatacji wpisuje się w plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego w Norwegii na potrzeby dostarczania go gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
23.10.2018

Jędrysek: jesteśmy zainteresowani maksymalnie 3 koncesjami rozpoznawczymi na dnie oceanów

Jesteśmy zainteresowani maksymalnie trzema koncesjami poszukiwawczo-rozpoznawczymi na dnie oceanów - powiedział w środę wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Dodał, że morskie wydobycie surowców może być rewolucją podobną do tej łupkowej w USA.
17.10.2018

Wiceszef MŚ: Prawdopodobnie w 2019 r. pierwszy rejs na polską koncesję na Atlantyku

Przygotowujemy się do przetargu na czarter statku, który prawdopodobnie w 2019 r. wyruszy na rozpoznanie i poszukiwanie złóż na środkowym Atlantyku - poinformował w poniedziałek wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.
15.10.2018

PGNiG chce zwiększać wydobycie gazu i ropy w Lubuskiem i Wielkopolsce. Do 2022 roku zainwestuje w 38 nowych odwiertów na Niżu Polskim

Do 2022 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wykona 38 nowych odwiertów oraz rozbuduje kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubuskiem i Wielkopolsce, co pozwoli zwiększyć możliwości produkcyjne. Inwestycje wynikają głównie ze zwiększonego zapotrzebowania na gaz Elektrociepłowni Gorzów i Elektrociepłowni Zielona Góra, a także dużych zakładów przemysłowych w regionie. Przedstawiciele spółki podkreślają, że rynek gazu ziemnego, który łączy wysoką efektywność z korzyściami środowiskowymi, szybko się rozwija, a na nowych i
11.10.2018

Emilewicz: Chcemy ułatwiać życie przedsiębiorcom, szczególnie małym i średnim

W listopadzie wejdzie w życie sukcesja firm, od nowego roku mały ZUS i e-akta pracownicze. W Sejmie jest nasz pakiet MŚP, a w konsultacjach – ograniczenie zatorów płatniczych. W przyszłym miesiącu wyjdziemy z projektem nowego Prawa zamówień publicznych - mówi PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
05.10.2018

Szczerski: W Sydney prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym

Prezydent Andrzej Duda 21 sierpnia w Sydney weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym poświęconym współpracy w zakresie nowoczesnych technologii i innowacji w sektorze zasobów naturalnych i energii - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
09.08.2018

Senat: Bez poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego

Senatorowie w piątkowym głosowaniu nie zaproponowali poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego. Teraz idzie ona do podpisu prezydenta. Nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.
14.07.2018

Sejm: Projekt noweli prawa górniczego i geologicznego do komisji

Sejm podczas czwartkowego posiedzenia ponownie skierował do komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa projekt nowelizacji prawa górniczego i geologicznego.
14.06.2018

Sejmowa komisja za projektem noweli dot. ułatwień dla wydobycia ropy i gazu

Sejmowa komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała w czwartek sprawozdanie podkomisji nt. projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy mają wprowadzić m.in. możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.
08.06.2018

Podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. ułatwień dla wydobycia ropy i gazu

Sejmowa komisja środowiska skierowała we wtorek do podkomisji projekt noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.
05.06.2018

Naimski: PGNiG prowadzi sondażowe rozmowy w USA ws. inwestycji w terminale

PGNiG prowadzi sondażowe rozmowy z amerykańskimi firmami ws. ewentualnych inwestycji w terminale gazu skroplonego w USA - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.