Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na
Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W
2026 r. - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
"Złożyliśmy
wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku.
Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r.
produkcję rozpocznie również nasza pierwsza farma BalticPower.
Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) wzmacniają nasze
bezpieczeństwo energetyczne" - poinformował w środę na tweeterze prezes
PKN Orlen Daniel Obajtek.
Na początku lutego 2022 r. PKN Orlen
informował, że wystąpił z wnioskami o 7 nowych komisji na budowę
morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Orlen zapowiedział wówczas, że
złoży kolejne 4 wnioski koncesyjne, kiedy tylko ruszy odpowiednia
procedura administracyjna.
Łączna moc turbin wiatrowych, możliwa
do uzyskania na obszarach objętych 7 złożonymi wnioskami szacowana jest
na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji,
chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji
projektów morskiej energetyki wiatrowej - podkreślała spółka.
Obecnie Orlen wraz z kanadyjską firmą Northland Power rozwija projekt Baltic Power - farmę o mocy 1,2 GW.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy