• <
mewo_2022

Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej

gm

27.04.2022 21:03 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej

Partnerzy portalu

Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie zgodziła się w środę na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu LNG. Opowiedziała się także przeciw przesunięciu wejścia w życie zmian. Projekt jest elementem przygotowań do przejęcia PGNiG przez Orlen.

W środę Komisja do Spraw Energii Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrywała wniosek Lewicy o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw oraz poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania.

Zarówno wniosek Lewicy, jak i poprawka, by wejście w życie zmian przesunąć o rok zostały przez komisję odrzucone.

Projekt związany jest z planowanym przejęciem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przez PKN Orlen.

"Dzisiaj wychodzimy z założenia, że kiedy trwa wojna, doszło do wstrzymania dostaw gazu, ta potężna operacja wchłonięcia jednego koncernu przez drugi nie ma absolutnie sensu. Mówimy o wchłonięciu, inkorporacji de facto o likwidacji PGNiG, bo taki jest ostatecznie projekt. Trzeba przeprowadzić gigantyczny proces wchłonięcia 25 tys. pracowników PGNiG do Orlenu" - zwrócił uwagę Dariusz Wieczorek poseł Lewicy.

Obawy lewicy dotyczyły szczególnie koncesji na wydobycie węglowodorów jakie posiada PGNiG.

"Nie będzie takiego prostego procesu cesji praw do złóż na terenie innego kraju, bo polskie prawo gdzieś tam w Norwegii i Afryce po prostu nie obowiązuje. Trzeba odłożyć ten proces przynajmniej o rok. Dzisiaj to nie jest czas, żeby taki proces przeprowadzać" - zwrócił uwagę Dariusz Wieczorek.

Wiceminister Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska podkreśliła, że ułatwieniem dla przeniesienia koncesji PGNiG ma być instytucja "milczącej zgody".

"Jest jednocześnie zachowany bezpiecznik dla organu, który jest organem koncesyjnym, który może zgłosić sprzeciw w drodze decyzji w momencie kiedy zauważy, że przejęcie koncesji byłoby sprzeczne z interesem publicznym - w szczególności z bezpieczeństwem państwa, ochroną środowiska, czy gospodarką złożami kopalin" - dodała wiceminister.

Nowelizacja ustawy ma m.in. umożliwić realizację inwestycji towarzyszących w terminalu LNG w Świnoujściu przez następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych.

Projekt przewiduje ponadto możliwość przenoszenia koncesji poszukiwawczych i wydobywczych uzyskanych przez PGNiG.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że konieczność wprowadzenia zmian jest wynikiem planowanych w przyszłości lub będących w trakcie realizacji zmian strukturalno-organizacyjnych w odniesieniu do spółki PGNiG.

Jak powiedział podczas obrad komisji w czasie pierwszego czytania wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, projekt zmian ustawowych jest korzystny i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, i dla fuzji PKN Orlen z PGNiG.

"Jest 250 koncesji, które posiada PGNiG, i mamy 13,5 tys. decyzji i aktów administracyjnych związanych z działalnością koncesyjną. W związku z tym ta ustawa jest korzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mamy gwarancję, że te koncesje przejdą w tym samym czasie na drugi podmiot" - wyjaśnił wówczas Małecki.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.