• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port w Kłajpedzie dołączył do systemu żeglugowego Qatargas w celu importu LNG

18.04.2022 17:28
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port w Kłajpedzie dołączył do systemu żeglugowego Qatargas w celu importu LNG

Partnerzy portalu

Port w Kłajpedzie dołączył do systemu żeglugowego Qatargas w celu importu LNG - GospodarkaMorska.pl
Fot. sumin.lrv.lt

Dla portu w Kłajpedzie, a tym samym Litwy, otwierają się nowe rynki dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Od tej pory możliwy będzie import LNG z Kataru – czytamy w komunikacie portu.

- Dwustronne negocjacje w sprawie dostaw gazu na Litwę z Qatargas, największym na świecie dostawcą LNG, rozpoczęły się prawie dziesięć lat temu. Udowodniliśmy już, że port w Kłajpedzie jest bezpieczny dla dużych gazowców, i wreszcie mamy rezultaty rozmów - będziemy mogli importować gaz LNG z Kataru – poinformował Algis Latakas, dyrektor generalny portu w Kłajpedzie.

Dodał, że w celu zapewnienia wszystkim dużym statkom pływającym po Morzu Bałtycki bezpiecznego i wygodnego dostęp do portu w Kłajpedzie, kluczowa jest kontynuacja prac nad rozpoczętymi projektami. Obecnie jednym z najważniejszych projektów realizowanych w porcie w Kłajpedzie jest odbudowa falochronów i pogłębianie kanału portowego. Projekty te poprawią bezpieczeństwo żeglugi w porcie oraz wydajność łańcucha logistycznego, tj. skrócą czas transportu ładunków. Ponadto zmniejszą zanieczyszczenie powietrza dzięki skróceniu czasu oczekiwania przez statki na wpłynięcie do portu.

Port w Kłajpedzie będzie w stanie przyjąć największe statki, które obecnie mogą wpływać na Morze Bałtyckie, o maksymalnym zanurzeniu 15,2 m.

Kapitan portu w Kłajpedzie Vladas Motiejūnas powiedział, że Qatargas transportuje LNG z pomocą stosunkowo dużych jednostek. Gazowce Q-Flex mają 315 metrów długości i 50 metrów szerokości. Do tej pory port w Kłajpedzie nigdy nie widział gazowców tej wielkości.

Port w Kłajpedzie informuje, ze w 2021 roku w porcie w Kłajpedzie rozładowano 78 gazowców, przywożąc 1,14 mln ton LNG. Głównymi krajami eksportującymi LNG w ubiegłym rok na Litwę były Stany Zjednoczone, które odpowiadały za prawie 55 proc. całkowitego importu, Rosja – 20 proc., Trynidad i Tobago - prawie 13 proc.


Źródło: Port w Kłajpedzie

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.