• <

Wynik wyszukiwania - "iso" - Wiadomości

Kostrzewa: decyzja inwestycyjna dla BC-Wind spodziewana pod koniec roku [wideo]

Projekt BC-Wind jest już na zaawansowanym etapie realizacji. Inwestorzy oraz branża z oczekują na kluczowe decyzje, które mają zapaść jeszcze w tym roku. O aktualnych postępach w rozwoju przedsięwzięcia opowiedział Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind (Ocean Winds), podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu.
25.07.2024

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.
25.07.2024

Baltic Power coraz bliżej instalacji. Trwa produkcja OSS

Przygotowania do instalacji farmy Baltic Power nabierają tempa, a w tym procesie istotną rolę odgrywają rodzime przedsiębiorstwa. W Gdańsku i Gdyni powstają stacje elektroenergetyczne, które będą odbierać energię z turbin i przesyłać ją na ląd, a w Kluczborku - dźwigi stacji morskiej. Tzw. local content w całym cyklu pracy farmy ustalono na rekordowym poziomie, przekraczającym 20 proc.
25.07.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW29'24 - Jak stosowanie giełd transportowych, pomaga redukować emisję CO2

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW29'24] w żegludze morskiej.
24.07.2024

Na Pomorzu powstają kluczowe elementy Baltic Power

Na Pomorzu powstają stacje elektroenergetyczne, które pozwolą odebrać energię z turbin morskiej farmy wiatrowej Baltic Power i przesłać ją na ląd - poinformował w środę Orlen. Inne ważne elementy tej inwestycji powstają w fabrykach m.in. w Szczecinie, Kluczborku i Żarach.
24.07.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Dominika Taranko

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Dominika Taranko, Wiceprezeska i Dyrektor Zarządzająca Wind Industry Hub.
24.07.2024

Alfa Laval pionierem zrównoważonego transportu morskiego

Alfa Laval napędza przemysł morski na drodze do dekarbonizacji dzięki swoim technologiom, rozwiązaniom i doświadczeniu w obsłudze paliw. Oferta Alfa Laval dla przemysłu morskiego wykracza poza pojedyncze zastosowanie lub rodzaj paliwa. Firma wprowadza innowacje i poszerza swoją ofertę rozwiązań zarówno dla istniejących, jak i pojawiających się paliw alternatywnych, w tym LNG, LPG, biopaliw, metanolu i amoniaku.
23.07.2024

Farma Dobrej Energii: poznaj moc bałtyckiego wiatru w Ustce z Fundacją PGE

Czy można połączyć dobrą zabawę, relaks w gronie rodziny oraz znajomych, a także edukację o odnawialnych źródłach energii? Jak najbardziej - np. dzięki Fundacji PGE, która od 22 lipca do 4 sierpnia br. zaprasza na plażę w Ustce na Farmę Dobrej Energii.
23.07.2024

Tak będzie wyglądała baza serwisowa Baltic Power [zdjęcia]

Budowa bazy serwisowej Baltic Power w Łebie nie zwalnia tempa. Generalny wykonawca inwestycji, Erbud, udostępnił zdjęcia z przebiegu prac.
22.07.2024

Rząd planuje wdrożenie unijnych przepisów przeciwdziałających zanieczyszczaniu morza przez statki

Ministerstwo Infrastruktury planuje nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki. Nowe regulacje, wdrażające przepisy unijne, mają dotyczyć m.in. systemu monitorowania emisji dodatkowych gazów cieplarnianych oraz uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami ze statków.
22.07.2024

Bałtycki mindset w praktyce. Profesea wzmacnia obecność na rynku [wywiad]

Spółka Profesea pojawiła się na rynku niespełna dwa lata temu, a już wyrobiła sobie solidną renomę w sektorze specjalistycznych usług morskich, wyrastając na silną konkurencję dla innych firm z branży. O zrealizowanych projektach, transferze naukowego warsztatu do biznesu i strategii dalszego rozwoju działalności rozmawiamy z wiceprezesem Profesea, dr. Miłoszem Grabowskim.
20.07.2024

Na popularnej wśród turystów wyspie Zakintos będzie więcej policji

Na popularnej wśród turystów wyspie Zakintos będzie więcej policji - zapowiedziały w czwartek władze Grecji. Na wyspie, zwłaszcza w często odwiedzanych miejscach, są problemy z narkotykami i bójkami - napisał portal eKathimerini.
18.07.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW28'24 - Zgoda na wsparcia dla terminala instalacyjnego offshore w Gdańsku

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW28'24] w żegludze morskiej. Głównym tematem odcinka jest fakt, że Komisja Europejska zaakceptowała dotację w wysokości 900 mln zł na budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku, która zostanie przekazana spółce Istrana w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
17.07.2024

ATC Cargo z certyfikatami do obsługi m.in. uzbrojenia i amunicji

Operator logistyczny ATC Cargo dzięki uzyskaniu stosownych certyfikatów rozpoczyna obsługę transportu towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
17.07.2024

160 górników chętnych na szkolenia dające kompetencje w energetyce wiatrowej

160 górników zgłosiło się do trzeciej tury szkoleń w programie służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej - podali we wtorek realizatorzy przedsięwzięcia. Oznacza to szesnastu chętnych na jedno miejsce.
16.07.2024

Orlen: wykorzystanie Rønne zamiast Świnoujścia to mitygacja ryzyka, ale polski terminal pozostaje strategicznym projektem

Budowa terminala offshore w Świnoujściu przebiega zgodnie z harmonogramem, ale zaczęła się o pół roku za późno, by zmitygować wszystkie ryzyka, jakie mogą pojawić się podczas prac. Dlatego Orlen zdecydował się na wykorzystanie portu w Rønne. Świnoujście nie będzie portem instalacyjnym dla pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na żadnym etapie jej budowy. Posłuży jednak do budowy kolejnych.
15.07.2024

Straż Miejska będzie częściej patrolować okolice Portu Gdańsk

Strażnicy miejscy będą codziennie patrolować okolice Portu Gdańsk. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, skarżących się na uciążliwości związane z unoszącym się w przyportowych dzielnicach pyłem węglowym.
15.07.2024

Baltic Power na ostatniej prostej [wideo]

Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Świnoujściu, Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power, opowiedział o postępach w realizacji najbardziej zaawansowanego projektu offshore wind w Polsce. Prace przebiegają bez zakłóceń, a już w przyszłym roku możemy spodziewać się pierwszych widocznych efektów na morzu.
15.07.2024

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.
11.07.2024

Kanadyjski rząd zamówi 12 nowych okrętów podwodnych dla marynarki wojennej

Kanadyjski rząd zamówi nowe okręty podwodne, o konwencjonalnym napędzie, zdolnych do pływania pod lodem, zamówienie będzie dotyczyć do 12 okrętów – poinformował w środę kanadyjski minister obrony Bill Blair.
11.07.2024

Statek to pojęcie względne, czyli gdzie według urzędów skarbowych pracują marynarze

Osoby związane z gospodarką morską, w tym z jednym z jej najważniejszych elementów, czyli pracą na morzu, świetnie wiedzą, jak wiele rodzajów i typów jednostek pływających – statków uczestniczy w całym procesie.
09.07.2024

ETA.fm Podcast - Podsumowanie Kongresu Polskie Porty 2030

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu ETA.fm, w którym prowadzący razem z Mateuszem Kowalewskim, prezesem portalu GospodarkMorska.pl, podsumują ostatnią edycję Kongresu Polskie Porty 2023.
09.07.2024

Karol Madej został dyrektorem zarządu Portowej Straży Pożarnej Florian

Dotychczas w Portowej Straży Pożarnej Florian Karol Madej pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. szkoleniowych. Nowy dyrektor zastąpił na stanowisku Zdzisława Olechnowicza, który kierował spółką od 2008 roku.
09.07.2024

95 proc. żeglujących na mazurskich jeziorach nie zna przepisów

Rozpoczął się sezon na mazurskich jeziorach. Według patrolujących akweny policjantów 95 proc. żeglujących nie ma pojęcia o przepisach obowiązujących na wodzie.
08.07.2024

Zatonięcie fregaty IRIS Sahand w porcie Bandar Abbas

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające irańską fregatę lekką IRIS Sahand (F-74), która całkowicie zatonęła w porcie Bandar Abbas. Przyczyna incydentu wciąż pozostaje nieznana. Fotografie pokazują okręt leżący na lewej burcie, z widoczną jedynie częścią prawej burty.
07.07.2024

W Gdyni rozegra się rywalizacja o awans do żeglarskiej Ekstraklasy

3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra się w Gdyni podczas Gdynia Sailing Days. 6 i 7 lipca 18 załóg 1 Ligi rozegra kolejne regaty i stoczy walkę o punkty rankingowe i awans do Ekstraklasy. Na czele tabeli Onboard Poznań i KS AMW Iskra Gdynia.
05.07.2024

Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia. Krajowa Grupa Spożywcza złożyła ofertę

Pośród oferentów, którzy są zainteresowani dzierżawą Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia i stanęli do nowego przetargu, znalazła się Krajowa Grupa Spożywcza. Politycy od dawna domagali się jej udziału w postępowaniu. Do konkursu stanęły także te same firmy, które składały oferty w poprzednim, odwołanym przetargu, choć w nieco zmienionych konfiguracjach.
04.07.2024

HG Solutions. Integrated Automation Control and Monitoring System (IACMS) przyszłości

Każdy dobry produkt może stać się jeszcze lepszy, jeśli jego producent ma odpowiednie ambicje, możliwości i zespół. To właśnie stało się udziałem zintegrowanego systemu automatyki oferowanego przez gdyńską firmę HG Solutions. Choć jej produkt był już ceniony na rynku wcześniej, teraz potrafi znacznie więcej.
04.07.2024

Tak się buduje offshore. Baltic Constructor, nowy statek we flocie BDS, już w Polsce

Krzysztof Stopierzyński znowu to zrobił. Prezes Baltic Diving Solutions (BDS) po raz kolejny wykazał się biznesową dalekowzrocznością, powiększając swoją flotę o wielozadaniową jednostkę Baltic Constructor. Statek dotarł już do Polski, wzmacniając możliwości operacyjne BDS-u i potencjał rozwoju krajowego sektora offshore.
02.07.2024

Koniec wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie programu "Orka". Przetarg ruszy jeszcze w lipcu?

Z końcem czerwca Agencja Uzbrojenia miała zakończyć trwające od roku wstępne konsultacje rynkowe w sprawie zakupu okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Teraz pojawia się oczekiwanie na dalszy przebieg prac, w tym podanie firm zaproszonych do udziału w przetargu.
02.07.2024

Naval Group dostarcza drugą korwetę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

We francuskim porcie w Lorient 27 czerwca odbyła się ceremonia przekazania drugiej korwety serii Gowind, Al-Emarat (P111), zamówionej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, zbudowanej przez Naval Group. Jest to finał umowy zawartej w 2019 roku, niemniej załoga okrętu będzie kontynuować we Francji szkolenie operacyjne w ramach rozwiązań serwisowych oferowanych przez dostawcę. Na początku lipca jednostka wyruszy do portu wojennego w Abu Zabi, gdzie będzie stacjonować i skąd wyruszy do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
28.06.2024

"Orka" po włosku. Fincantieri buduje trzeci okręt podwodny dla Marina Militare i otrzymuje zamówienie na czwarty

Pół miliarda euro będzie kosztował czwarty okręt podwodny ramach programu NFS (Near Future Submarine) dla Marynarki Wojennej Włoch. Włoski koncern Fincantieri ma zapewnić także wsparcie logistyczne, w tym podczas eksploatacji. Podpisanie umowy dotyczy także wsparcia serwisowego dla już zakontraktowanych jednostek tej serii.
28.06.2024

Ani Gdynia, ani Gdańsk, ani Świnoujście. Budowa morskich farm wiatrowych wystartuje z Bornholmu

Orlen poinformował, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power rozpocznie się z portu w Rønne na Bornholmie. To z powodu ryzyka, że orlenowski port instalacyjny w Świnoujściu nie będzie gotowy w wystarczającym stopniu w momencie rozpoczęcia prac nad farmą. To trafne podsumowanie ciągnącego się od lat procesu planowania portów instalacyjnych w Polsce.
27.06.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: porty muszą być rozpatrywane przyszłościowo w aspekcie kompleksowym

Podczas drugiej edycji Kongresu Polskie Porty 2030, Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl, przedstawia strategiczne plany inwestycyjne dla polskich portów, omawia konieczność rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej oraz podkreśla znaczenie żeglugi śródlądowej i morskiej energetyki wiatrowej dla przyszłości polskiej gospodarki.
26.06.2024

RE-source Poland Hub – zielona energia na wyciągnięcie ręki [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Szymon Kowalski, wiceprezes RE-source Poland Hub, wyjaśnia, jak fundacja pomaga firmom i samorządom w przejściu na zieloną energię, łącząc wytwórców z odbiorcami.
26.06.2024

Rywalizujemy, ale mamy wspólny cel – Kluczowi Tier 1 sektora wiatrowego o współpracy z krajowymi dostawcami

Pomimo konkurencyjnego krajobrazu, w którym poruszają się firmy z łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, można wyczuć dużą chęć zaangażowania w otwarty dialog na temat wspólnych wyzwań. Mimo mocnej konkurencji i rywalizacji o najlepsze rozwiązania firmy z branży wiatrowej chcą wspólnie wspierać transformację energetyczną. O perspektywach współpracy z tzw. „Tier 1” dyskutowano podczas Międzynarodowego Dnia Dostawców organizowanego przez Wind Industry Hub na Konferencji PSEW w Świnoujściu.
26.06.2024

ETA.fm Podcast - Podsumowanie dwudziestego piątego tygodnia 2024 [CW25’24]

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW25’24]. Głównym tematem odcinka jest fakt, że Unia Europejska planuje wprowadzenie ceł wyrównawczych na chińskie samochody elektryczne, co może podnieść ich ceny i ograniczyć dostępność tańszych pojazdów z Chin, jeśli rozmowy z Chinami się nie powiodą. Cła, mające zwalczać nieuczciwe subsydia, mogą wejść w życie już 4 lipca 2024 roku.
25.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Bez portów nie będzie offshore wind [wideo]

Przyszłość sektora offshore wind w Polsce zależy od adekwatnego rozwoju infrastruktury portowej – to jedna z głównych konkluzji, które wyraźnie wybrzmiały podczas Kongresu Polskie Porty 2030. Rozmawialiśmy z uczestnikami o kluczowych projektach inwestycyjnych oraz wyzwaniach, które należy zaadresować, aby stworzyć optymalne warunki dla budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
24.06.2024

Charytatywny bieg wśród kontenerów. Za nami ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2024

Po raz czwarty odbyła się impreza biegowa ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. 23 czerwca uczestnicy zmierzyli się na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Obok promowania aktywności fizycznej wydarzenie łączyło się także z działalnością charytatywną.
24.06.2024

Gdynia Sailing Days już po raz 25

Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca. To już 25 edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.
21.06.2024

IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Co przemysł zbrojeniowy i morski mają do zaoferowania dla obronności?

Panel pt. "Zaangażowanie przemysłu obronnego w proces modernizacji sił morskich RP" wiązał się również z dyskusją przemysłową, w trakcie której reprezentanci firm wypowiadali się na temat działalności swoich przedsiębiorstw oraz zaangażowania w rozbudowę marynarki wojennej. Sprzyjały temu okoliczności z racji na trwające aktualnie programy budowy okrętów, jak i zapowiadane kolejne przedsięwzięcia, wzbudzające międzynarodowe zainteresowanie.
21.06.2024

Tymczasowy port w Strefie Gazy ponownie funkcjonuje

Tymczasowy pływający port, zbudowany przez armię USA w Strefie Gazy, znów funkcjonuje po kilkudniowej przerwie wymuszonej przez wiatr - podała w czwartek agencja Reutera. W ubiegłym tygodniu wojsko odłączyło elementy konstrukcji i przeniosło je do izraelskiego portu Aszdod w celu ochrony przed zniszczeniami.
21.06.2024

Wiatr zmian w polskiej energetyce. PGE Baltica o kierunkach rozwoju krajowego offshore wind [wideo]

Podczas konferencji PSEW w Świnoujściu, Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań i postępów w rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.
20.06.2024

Polskie porty w 2030. Dokąd płyniemy i jaki obrać kurs?

Kongres Polskie Porty 2030 otworzył dyskusję na temat tego jaką rolę będą spełniały polskie porty morskie w perspektywie 2040, a nawet 2050 r. Porty na świecie rozwijają się niezwykle dynamicznie, bo wymuszają to potrzeby globalizacji. Gospodarka polska coraz głębiej wkomponowuje się w światową i porty morskie mają w tym niepodważalny udział.
20.06.2024

Wniosek o pieniądze na remont nabrzeża i nowe falochrony w Łebie przygotuje Collect Consulting

Urząd Morski w Gdyni chce pozyskać fundusze na remont Nabrzeża Maltańskiego i nowy falochron w porcie w Łebie z Krajowego Planu Odbudowy. Stosowną dokumentację przygotuje firma Collect Consulting.
20.06.2024

Kraje członkowskie uzgodniły 14. pakiet sankcji wobec Rosji

Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
20.06.2024

„Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind

W sercu Starego Miasta w Gdańsku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, otwarto unikalną wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja zatytułowana „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest efektem współpracy dwóch gigantów energetycznych – Equinor i Grupy Polenergia, którzy rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.
20.06.2024

Protea z kontraktem na dostawę żurawi dla Baltic Power

Protea informuje, że dostarczy dwa żurawie z wysięgnikiem łamanym dla stacji transformatorowej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
19.06.2024

ETA.fm Podcast - Podsumowanie tygodnia CW24’24 - czy Gdańsk faktycznie coś traci?

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW22'24]. W tym odcinku o tym jak wpłynie na biznes usunięcie serwisu bezpośredniego do Gdańska i zastąpienie go przeładunkami w portach zachodnich w porównaniu do transportu drogowego i kolejowego na trasie z Hamburga do Polski.
19.06.2024

Bitwy morskie i walka z żywiołem. Niezwykła wystawa niderlandzkiego malarstwa marynistycznego już dostępna

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku podziwiać można największą i najbardziej wielowątkową wystawę niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce: „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Narrację wystawy tworzą m.in. dzieła mistrzów takich jak Simon de Vlieger, Ludolf Bakhuizen, Jan i Julius Porcellisowie, Jan Abrahamszoon Beerstraaten, malarze z rodziny Willaertsów, Lieve Verschuier czy Thomas Heeremans – ich obrazy pochodzą ze zbior
18.06.2024

BBC: Według świadków grecka straż przybrzeżna przyczyniła się do śmierci dziesiątków uchodźców

Grecka straż przybrzeżna w ciągu trzech lat przyczyniła się do śmierci dziesiątków uchodźców - pisze w poniedziałek BBC, powołując się na świadków. Twierdzą oni, że wśród ofiar było dziewięć osób celowo wyrzuconych z pokładu do morza. Grecka straż odrzuca oskarżenia o nielegalne działania.
17.06.2024

W nowym terminalu Orlenu można będzie załadować bunkierki na potrzeby trójmiejskich portów

Grupa ORLEN umacnia pozycję na rynku paliw żeglugowych. Istotnym elementem tego procesu są realizowane inwestycje jak budowa terminalu na Martwej Wiśle, której poziom zaawansowania przekroczył już 70 proc. Wraz z zakończeniem projektu ORLEN wprowadzi możliwość załadunku bunkierki do obsługi trójmiejskich portów. Dzięki specjalnej barce, jednostki będzie można zaopatrzyć w paliwa konwencjonalne i biopaliwa.
17.06.2024

Rozstrzygnięcie przetargu na Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia później. Termin na oferty przedłużony

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podał, że przedłużony został termin składania ofert w przetargu na budowę Portu Zewnętrznego. Zainteresowani mają obecnie czas do godziny 12:00 30 września. Dwie godziny później nastąpi otwarcie ofert.
17.06.2024

Rząd chce uporządkowania przepisów o materiałach niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku

Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów dot. materiałów niebezpiecznych zatopionych w Bałtyku; w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej ma znaleźć się odrębny rozdział porządkujący i uzupełniający regulacje w tej sprawie - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
17.06.2024

Z pomocą Australii władze Fidżi chcą zabrać feralny patrolowiec z miejsca wypadku. Nie wiadomo, czy wróci do służby

Dziewicza podróż nowego patrolowca typu Guardian w wyposażeniu Marynarki Wojennej Fidżi skończyła się na rafie koralowej. 11 czerwca RFNS Puamau ucierpiał w wyniku wypadku, a z racji na warunki pogodowe wciąż pozostaje na mieliźnie. Pechową jednostkę ma pomóc ściągnąć Australia, przy czym nie wiadomo, czy po tym incydencie będzie się możliwy jej powrót do zadań. To nie pierwszy wypadek patrolowca z tej serii.
17.06.2024

Budowa Hali Kadłubowej w PGZ Stocznia Wojenna na ostatniej prostej. Rozpoczyna się wielkie odliczanie

To już ostatnia prosta przed zakończeniem budowy Hali Kadłubowej oraz Hali Produkcyjnej na terenie PGZ Stoczni Wojennej. Obecnie odbywa się konfiguracja suwnic oraz montaż ostatnich detali elewacji. Większość toczących się w tym momencie prac to przede wszystkim roboty wykończeniowe. Warta ponad 300 mln złotych inwestycja zakończy się już za kilka tygodni.
17.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Trzeba myśleć o przyszłości

Przyszłość, i to wcale nieodległa, przyniesie polskim portom zmiany. Zmienią się struktury przeładunkowe, zmieni się sposób myślenia o łańcuchach dostaw, zmienią się potrzeby samych terminali, a nowe technologie usprawnią procesy, ale i wniosą nowe ryzyka. Uczestnicy II Kongresu Polskie Porty 2030 byli zgodni – polska branża portowa nie może osiąść na laurach.
14.06.2024

RWE rozpoczyna badania dna morskiego w związku z budową morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii

RWE ogłosił 12 czerwca rozpoczęcie prac związanych z badaniem terenu pod budowę morskiej farmy wiatrowej Canopy u wybrzeży północnej Kalifornii. Jest to kluczowy kamień milowy w rozwoju pierwszej pływającej morskiej farmy wiatrowej RWE na skalę komercyjną. Planowany projekt o mocy 1,6 GW może potencjalnie zasilić 640 000 domów czystą morską energią wiatrową. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, projekt RWE Canopy ma zebrać dane o federalnym obszarze dzierżawy oraz znajdującym się między nim a brzegiem na wodach federalny
13.06.2024

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.
13.06.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Alicja Chilińska–Zawadzka

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Alicja Chilińska–Zawadzka, Prezeska Zarządu EDF Renewables Polska sp. z o.o.
13.06.2024

Nowe władze Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Odbyło się walne zgromadzenie delegatów Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. W czasie trwania dyskusji wyłoniono nowe prezydium Izby, radę Izby, a także członków Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. W kadencji 2024-2028 prezesem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie pozostanie Hanna Mojsiuk. W piętnastoosobowej Radzie Izby zasiadać będzie aż 11 przedsiębiorczyń.
13.06.2024

Archer przejmuje 65% udziałów spółki Vertikal Services AS zajmującej się usługami energetycznymi

Vertikal Services oficjalnie został kupiony przez Archer, co oznacza początek nowej, ekscytującej ery. Fuzja oznacza, że ​​Archer robi teraz znaczący krok w kierunku zostania dużym graczem na rynku energii odnawialnej: wiatrowej i wodnej, jak i energetyki tradycyjnej: ropy i gazu.
13.06.2024

Blisko 3000 uczniów i uczennic z Pomorza w projekcie edukacyjnym Equinor i Polenergii

Blisko 3000 uczniów i uczennic z 11 szkół podstawowych wzięło udział w projekcie edukacyjnym, prowadzonym przez Equinor i Polenergię w regionie słupskim. Celem akcji jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej i wynikających z niej korzyściach dla klimatu i regionu. Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW.
12.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Rośnie waga małych portów. Czy rząd to zauważy?

Polskie Porty to nie tylko wielka trójka portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju. To również szereg mniejszych portów, nie będących własnością Skarbu Państwa. Wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej ich rola rośnie, choć borykają się one z problemami często wynikającymi z zaniedbań ze strony władz centralnych. Między innymi o nich rozmawiali eksperci podczas panelu poświęconego wpływowi portów na rozwój gmin i miast nadmorskich.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”

W ramach konferencji Kongres Polskie Porty 2030, odbył się niezwykle ważny panel dyskusyjny zatytułowany „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”. Moderatorem tej dyskusji był Piotr Żeglarski, Business Development Manager w Seaway 7.
11.06.2024

"PB": Polski offshore czuje głód zamówień

Stocznia Crist liczyła na miliardowe kontrakty związane z budową krajowych terminali i farm wiatrowych na Bałtyku. Mocno się jednak przeliczyła. Nie ona jedna. Eksperci szacują udział krajowych dostawców i wykonawców w wiatrowym offshore na zaledwie 10 proc. - wskazuje we wtorkowym wydaniu "Puls Biznesu".
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Power Safety & Security. Transformacja dzieje się na naszych oczach

Kolejną część programu pierwszego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczęło wystąpienie Marka Budzisza na temat rywalizacji między NATO i Rosją na Bałtyku. Następnie goście Mateusza Kowalewskiego rozmawiali o infrastrukturze krytycznej i bezpieczeństwie energetycznym.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: „Strategy & Future”. Przed portami wyzwania, ale potrzeba kolei

Pierwsza dyskusja podczas tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była potencjałowi i perspektywom najważniejszych portów w kraju. W wielowątkowej rozmowie wzięli udział ich reprezentanci, a poprowadził ją Mateusz Kowalewski.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030 startuje w Sopocie!

Już dziś w Sopocie ponad 700 uczestników weźmie udział w pierwszym dniu Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie organizowanego przez wydawcę GospodarkaMorska.pl. Czeka na nich zestaw prelekcji i branżowych dyskusji.
10.06.2024

Firma Radiolex na Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie

Firma Radiolex osiągnęła kolejny sukces w branży, wprowadzając innowacyjny system konsol sterowniczych typu MBC, przeznaczony do modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach. To nowoczesne rozwiązanie jest efektem dwuletniego projektu, który otrzymał współfinansowanie z Unii Europejskiej. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy Radiolex podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie.
05.06.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Janusz Czajkowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Janusz Czajkowski, Dyrektor Zarządzający SEA Global sp. z o.o.
05.06.2024

Konferencja PSEW 2024: energia z wiatru to główny filar transformacji energetycznej kraju

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski - wskazują uczestnicy konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która odbywa się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu. Energia wiatrowa i jej pozytywny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym to wiodący temat tego kongresu.
05.06.2024

Gdzie jest i dokąd zmierza polska energia z wiatru? – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce”

W przeprowadzonej ankiecie 2/3 inwestorów wskazało na poprawę ogólnego stanu rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, na co główny wpływ miała liberalizacja normy odległościowej 10H. Połowa inwestorów ocenia dobrze lub bardzo dobrze perspektywy dla rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2024 roku, zaś tylko 20% respondentów oczekuje pogorszenia warunków dla inwestycji w farmy wiatrowe. Pozostali nie oczekują istotnych zmian.
04.06.2024

Posidonia 2024 - greckie rozdanie dla morskiego biznesu

W obecności premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, greckich i międzynarodowych ministrów, urzędników europejskich i prezesów wszystkich głównych międzynarodowych organizacji żeglugowych, Posidonia 2024 została oficjalnie zainaugurowana podczas ceremonii, która odbyła się w głównej sali konferencyjnej Athens Metropolitan Expo. Z rekordową liczbą wystawców i bogatym programem konferencyjnym 28. edycja tego wydarzenia ma skupiać branżę morską z całego świata.
04.06.2024

Nowa spółka FreeStar Subsea Services nabywa pierwszy statek i rozpoczyna działalność

FreeStar Subsea Services to nowa firma powstała z połączenia Vriezoo ROV Services i Mark Offshore. Współpraca ta ma oferować unikalne połączenie usług ROV i wsparcia innych działań morskich z własnym, niedawno nabytym i wyposażonym statkiem, SSV Navicula Star. Właściciele firmy uważają że to połączenie zapewni im jako nowemu dostawcy usług offshore przewagę konkurencyjną.
04.06.2024

Nowe przepisy IMO dotyczące obowiązkowego zgłaszania kontenerów utraconych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council, WSC) z zadowoleniem przyjęła niedawne ogłoszenie zmian do Międzynarodowej Konwencji o Bezpieczeństwie Życia na Morzu (International Convention for the Safety of Life at Sea, SOLAS) przez Komitet Bezpieczeństwa Morskiego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Począwszy od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdzie obowiązek zgłaszania wszystkich kontenerów utraconych na morzu, ustanawiając nowy standard bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska.
04.06.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW22'24 - Kolejne branżowe wydarzenia już na horyzoncie

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW22'24] w żegludze morskiej. W tym odcinku prowadzący wspominają MeetUp, który odbył się w Gdańsku i prezentują kolejne branżowe wydarzenia.
04.06.2024

Kablowiec napędzany metanolem zasili flotę firmy NKT

Przedsiębiorstwo z Danii ogłosiła nazwę swojego drugiego statku do układania kabli NKT Eleonora. W zamierzeniu zwiększy on możliwości firmy w zakresie układania kabli na morzu, zapewniając także elastyczność działań. Będzie jednym z pierwszych na świecie statków do układania kabli zaprojektowanych i przystosowanych do pracy na metanolu, zmniejszając tym samym ślad węglowy swoich operacji.
03.06.2024

Posidonia 2024 nie mieści się w hali wystawowej. Największa edycja w historii

Organizatorzy targów Posidonia 2024 podali, że będzie to największa edycja w sześćdziesięcioletniej historii wydarzenia. Ze względu na wielkie zainteresowanie wystawców konieczne było dobudowanie namiotów wystawienniczych.
02.06.2024

Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że czterech chińskich producentów OEM znajduje się w pierwszej piątce światowego rankingu.
01.06.2024

Vestas dokona chrztu nowego kontenerowca napędzanego metanolem we flocie Maersk

Duńska firma poinformowała, że rodzime przedsiębiorstwo z branży energetycznej będzie aktywnym uczestnikiem sierpniowej uroczystości nadania nazwy nowego statku napędzanego ekologicznym metanolem. To kolejna jednostka w charakterystycznym kolorze określanym jako "blue maersk", która będzie realizować transport kontenerowy, będąc jednocześnie bezemisyjną i co za tym idzie przyjazną dla środowiska.
31.05.2024

Niderlandzka "Orka" z problemami? Czy wybór francukiego oferenta odbije się Holandii czkawką?

Ogłoszony 15 marca br. wybór Naval Group jako dostawcy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) wywołał poruszenie wśród osób zajmujących się jak i zainteresowanych tematyką morską. Głośno niezadowolenie pokazywali także pozostali oferenci, którzy chcą walczyć o kontrakt. Ponadto już mówi się, że zakup jednostek od Naval Group może okazać się dla zamawiającego problematyczny.
31.05.2024

Nowe wyzwania dla portów w logistyce Morskich Farm Wiatrowych. Zbliża się X Seminarium Akademii Offshore

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.
30.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Piersiński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Piersiński, Dyrektor Zarządzający BOTA Wind Energy sp. z o.o.
29.05.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW21'24 - MeetUp ETA.fm w O4 Coworking

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW21'24] w żegludze morskiej. W tym odcinku prowadzący zapraszają na MeetUp w Gdańsku.
28.05.2024

Francuski okręt wyjątkowej klasy. Commandant Blaison na postoju w Porcie Wojennym Gdynia

Od 25 do 28 maja w Gdyni można było zobaczyć okręt Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale), Commandant Blaison (F 793). Jednostka wyjątkowej klasy awizo, typu D'Estienne d'Orves, wykonuje zadania na Morzu Bałtyckim w związku z zaangażowaniem Francji w ochronę prawej flanki NATO.
28.05.2024

Doradca Techniczny Kredytodawców - kim jest?

Doradca Techniczny Kredytodawców (ang. Lenders' Technical Advisor - LTA) to rola kojarzona z różnymi projektami inwestycyjnymi, np. z projektami Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (ang. Public Private Partnership PPP), ale nie tylko.
27.05.2024

DNV potwierdza oszczędność energii na pierwszym na świecie statku wyposażonym w WindWings

Norweski certyfikator DNV potwierdził, że podczas żeglugi w sprzyjających warunkach nowoczesne żagle zapewniają zmniejszenie zużycia energii nawet o 32% podczas pokonywania mili morskiej. Dowodem tego jest ożaglowanie WindWings, zainstalowane na masowcu MV Pyxis Ocean, zarządzanym przez MC Shipping Singapore Branch i wyczarterowanym przez Cargill. Statek ten jakiś czas temu można było zobaczyć w Porcie Gdynia.
25.05.2024

Dar Młodzieży utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży w piątek rano utknął na płyciźnie niedaleko gdyńskiego portu. Jednostka została wyciągnięta przez holownik i dopłynęła na redę. Armator zapewnił, że zostały podjęte działania, które umożliwią kontynuację zaplanowanego rejsu.
24.05.2024

Hapag-Lloyd stawia na Gdańsk

Hapag-Lloyd, jeden ze światowych liderów logistyki morskiej, zatrudni 100 specjalistów jeszcze do końca roku. Powiększenie zespołu ma związek z rozwojem procesów obsługiwanych w gdańskim oddziale oraz pionierskim narzędziem służącym do śledzenia położenia kontenerów.
23.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Magdalena Kryszewska

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Magdalena Kryszewska, Dyrektorka zarządzająca WindHunter Academy.
23.05.2024

Tak powstaje baza serwisowa Baltic Power [wideo]

W Łebie trwa budowa bazy serwisowej Baltic Power. Generalny wykonawca inwestycji, Erbud, udostępnił rzadkie ujęcia z przebiegu prac.
22.05.2024

Edge i Fincantieri ogłaszają współpracę przy realizacji zamówienia na 10 patrolowców

W Abu Dabi odbyło się 20 maja podpisanie umowy przez włoską stocznię Fincantieri z dostawcą technologii obronnych Edge. Utworzona spółka joint venture Maestral ma budować nowoczesne okręty dla zainteresowanych sił morskich, a pierwszym zleceniem ma być realizacja dużego zamówienia dla straży wybrzeża Zjednoczonych Emiratów Arabskich na 10 patrolowców o wartości 400 mln euro.
22.05.2024

Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

W ostatnich latach obserwujemy niezwykły wzrost udziału kobiet w branży morskiej i ta tendencja się wciąż nasila. Kobiety włączają się w środowisko sektora gospodarki morskiej, a sama branża staje się coraz bardziej różnorodna. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej w gdyńskiej siedzibie DNV odbyło się spotkanie kobiet związanych z branżą morską - I Konwencja Kobiet Branży Morskiej. Bezpiecznie i różnorodnie.
21.05.2024

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej

KS AMW Iskra Gdynia wygrywa drugą rundę 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie tuż przy molo. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Onboard Poznań i Sztorm Grupa Warszawa. Liderem rankingu w walce o awans do Ekstraklasy pozostał Onboard.
21.05.2024

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.
20.05.2024

Morze wyzwań. Marlena Gierszewska o zarządzaniu hotelowym na pokładzie promu

Marlena Gierszewska, ochmistrzyni na promie Wawel z floty Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – Polferries, odsłania unikalne aspekty zarządzania działem hotelowym na morzu. W okolicznościach zbliżającego się Dnia Kobiet w Branży Morskiej dzieli się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami i strategiami, które sprawiają, że codzienne funkcjonowanie operacji hotelowych na pokładzie staje się rzeczywistą przygodą .
16.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Michał Kaczerowski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Michał Kaczerowski, Prezes Zarządu Ambiens sp. z o.o.
16.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Vard zbuduje dwa statki serwisowe do obsługi tajwańskiej farmy wiatrowej na morzu

Vard, norweska spółka zależna włoskiej grupy Fincantieri i jedna z wiodących firm zajmujących się budową specjalistycznych statków, podpisała z tajwańskim klientem umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch statków CSOV (Commissioning Service Operation Vessels).
10.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Jermakow

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Jermakow, założyciel Jermak Offshore Marine Services sp. z o.o.
08.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Hania Drabczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Hania Drabczyk, CEO Health4Wind.
02.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

Geofizyka Toruń oferuje platformę samopodnośną na wynajem

Spółka Geofizyka Toruń S.A. oferuje swoją platformę samopodnośną Kopernik-1 na wynajem. Jednostka może być wykorzystywana do prace geologicznych, geotechnicznych i budowlano-instalacyjnych.
29.04.2024

PGE Baltica z kolejną wizytą u uczniów w Ustce

Pracownicy PGE Baltica po raz kolejny odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Okazją, tak jak przed rokiem, był Dzień Ochrony Bałtyku.
27.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Włoska policja znalazła kokainę o wartości 27 mln dolarów ukrytą na statku

Funkcjonariusze Guardia di Finanza przeprowadzili inspekcję statku, na którym znaleziono 139 paczek zawierających kokainę. Ładunek nielegalnych substancji warzył 150 kg.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

Dzień Kierowcy Zawodowego z udziałem gdyńskich terminali

W Gdyni odbędą się, 10 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego. To odbywające się od 2016 roku wydarzenie powstało z inicjatywy dwóch podmiotów, Organizacji Kierowców Zawodowych (UICR) oraz Organizacji Przewoźników Drogowych (IRU). Jego celem jest m.in. podkreślenie pracy kierowców i jej znaczenia dla gospodarki. Z tej okazji odbędą się bezpłatne badania zdrowotne sponsorowane przez gdyńskie terminale portowe.
22.04.2024

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
21.04.2024

Gdańsk. Tunel pod Martwą Wisłą zostanie zamknięty w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty zostanie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone tam prace serwisowe - poinformował GZDiZ.
20.04.2024

Chińscy szpiedzy wzięli na celownik holenderski przemysł morski

Chińscy szpiedzy próbują infiltrować holenderski przemysł półprzewodników, lotniczy i morski, żeby wzmocnić własne siły zbrojne - ujawniła w najnowszym raporcie holenderska agencja wywiadu i bezpieczeństwa (AVID).
18.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Jakub Budzyński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Jakub Budzyński, Wiceprezes PIMEW (Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej).
17.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Żeglarski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Piotr Żeglarski - Business Development Manager w Seaway 7.
11.04.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

ESG: koszt czy inwestycja? Czy dążenie podmiotów w kierunku zrównoważonego rozwoju przekłada się na wyniki finansowe?

Polski Rejestr Statków organizuje szkolenie, które pozwoli na zdobycie wiedzy jak określać szanse, odziaływanie i ryzyka w raportowaniu ESG.
09.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Zarząd PGZ w komplecie

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA powołała do zarządu spółki Arkadiusza Bąka, Marcina Idzika oraz Piotra Zawieję - poinformowała w poniedziałek PGZ.
08.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
07.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Metal Shark prezentuje Prowler - autonomiczny, amfibijny wojskowy USV

Konstruktor łodzi z Luizjany Metal Shark ogłosił debiut Prowlera, wszechstronnego bezzałogowca łączącego wiele unikalnych technologii, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom bojowym armii amerykańskiej i jej sojuszników. Firma wprowadza także na rynek Frenzy – wysokowydajny, amfibijny mikro-USV.
05.04.2024

Problemy z AIS i GPS na Zatoce Perskiej

Jeden ze statków na Zatoce Perskiej zgłosił zagadkowe zakłócenia systemów GPS i AIS.
04.04.2024

Damen Naval zamawia kolejne wyposażenie dla fregat zwalczania okrętów podwodnych

Damen Naval zlecił firmie RENK dostawę przekładni dla nowych fregat do zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare). Holenderska stocznia buduje cztery nowe fregaty, po dwie dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) i Marynarki Wojennej Belgii (Marinecomponent). Kontrakt obejmuje łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel).
04.04.2024

Chrzest Astrid Maersk w Jokohamie. To drugi, duży kontenerowiec duńskiego giganta napędzany metanolem

W Japonii nazwano kolejny, wyjątkowy statek we flocie Maersk, który wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi poprzez użycie zielonego paliwa. Astrid Maersk to drugi z 18 zaplanowanych dużych kontenerowców zasilanych metanolem, dostarczanych zamawiającemu w latach 2024-2025. Firma oczekuje, że nowa seria przyczyni się do osiągnięcia celu związanego z dążeniem do zerowej emisji CO2 i stania się przyjazną środowisku.
04.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Szambelańczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Szambelańczyk - radca prawny, partner WKB Lawyers, specjalista prawa energetycznego.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Malutka łódź na oceanie bez paliwa

Ośmiometrowa łódź typu RIB z szóstką ludzi na pokładzie nie powróciła w zeszłym tygodniu do portu z rejsu po Atlantyku. Poszukiwania trwały przez kilkadziesiąt godzin.
29.03.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.