• <

Wynik wyszukiwania - "budowa statku" - Wiadomości

Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

United Launch Alliance (ULA), firma zajmująca się wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych ogłosiła, że podpisała umowy ze stoczniami Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana i Bristol Harbor Group, w stanie Rhode Island, na zaprojektowanie, nadzorowanie i budowę nowego statku do transportu rakiet Vulcan z fabryki w Decatur w stanie Alabama do stanowisk startowych w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie i Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
14.05.2024

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I

Termin budowy i dostawy statku, stanowi jeden z elementów istotnych umowy. Jednocześnie, stocznia podejmując proces budowy, musi się liczyć z faktem powstania w trakcie budowy okoliczności, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią kontynuację prac przewidzianych umową.
24.08.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Kolejny gazowiec PGNiG, Grażyna Gęsicka, już w eksploatacji

Grażyna Gęsicka, drugi gazowiec LNG czarterowany przez PGNiG, wyruszył ze stoczni w pierwszy komercyjny rejs.
17.05.2023

Nowy patrolowiec w trakcie budowy w stoczni Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan realizuje obecnie projekt budowy patrolowca we współpracy z firmą G+K Steelcon. Nowy statek będzie mierzył 64 m długości.
14.05.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do Umowy („Modifications”). Część II

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – zmiany do Umowy („Modifications”). Część I rozpoczęliśmy omawianie procedury zmian warunków umowy o budowę statku, określonych zazwyczaj jako „Modifications”. W niniejszym opracowaniu poruszona zostanie procedura kontraktowa, mająca zastosowanie w przypadku, w którym propozycje zmian kontraktowych zaproponowane przez armatora/inwestora/„Buyer”, nie są zaakceptowane przez stocznię, lub strony nie są w stanie uzgodnić takich zmian warunków kontraktu.
25.02.2023

Crist. Cięcie blach pod zeroemisyjnego offshore'owca

W piątek 30 grudnia w gdyńskiej stoczni Crist ruszyła budowa statku do obsługi farm wiatrowych.
31.12.2022

Uroczystość nadania imion wyczarterowanym przez PGNiG statkom do przewozu LNG

Imiona „Lech Kaczyński” oraz „Grażyna Gęsicka” uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej.
14.12.2022

Umowa o budowę statku – jednostki do budowy i obsługi Morskich Farm Wiatrowych

W odróżnieniu od budowy konwencjonalnych jednostek (masowce, tankowce itp.) budowa jednostek specjalistycznych (na przykład do budowy i wsparcia morskich farm wiatrowych – „offshore constructions” itp.) wymaga również często odmiennego podejścia do procesu budowy i zmian, które strony zamierzają wprowadzić do specyfikacji kontraktowej w trakcie realizacji budowy. Już na etapie przygotowania umowy o budowę statku strony napotykają pierwsze trudności.
25.11.2022

Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część II)

W pierwszej części opracowania Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część I) podjęliśmy próbę przeanalizowania zasad odpowiedzialności stron umowy o budowę statku, w związku z procesem przygotowanym przez stocznię i akceptacji przez armatora planów, projektów i rysunków technicznych (zbiorczo określonych jako „plans and drawing”) w trakcie procesu budowy statku.
19.11.2022

Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (część I)

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku - Ship design podjęliśmy próbę wyjaśnienia, zakresu podmiotowego i przedmiotowego, obowiązku przygotowania i dostarczenia projektu statku („design”) w ramach realizacji „shipbuilding contract”.
28.09.2022

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

Luksusowy wycieczkowiec dla MSC zwodowany we Włoszech

Włoska grupa Fincantieri poinformowała, że z doku stoczniowego wypłynął luksusowy wycieczkowiec Explora I – pierwszy z czterech zamówionych przez wycieczkowy dział giganta żeglugowego MSC.
31.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

Umowa o budowę statku – rozliczenie "liquidated damages"

Co do zasady, większość umów o budowę statków (w tym podstawowe formularze typu „SAJ form”, „NEWBUILDCON form” itp.), przewidują, iż naliczone kary umowne („liquidated damages”), winny być rozliczone, czy to w formie potrącenia wzajemnych należności Stoczni („Seller”) i armatora („Buyer”) lub w formie odrębnej płatności gotówkowej płaconej przez Stocznię na rzecz armatora (w kwocie odpowiadającej wysokości naliczonych kar umownych). Systemowo, przyjmuje się, iż czasem, w którym takie rozliczenie winno nastąpić, jest data zakończe
23.03.2022

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Umowa o budowę statku – „on demand guarantee” (prawo angielskie)

Angielski Sąd Apelacyjny w bardzo reprezentatywnym składzie (Lord Geoffrey Vos (MR), Lord Baker (J), Lord Popplewell (J)) przyniósł długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie „Shanghai Shipyard Co. Ltd v Reignwood International Investment (Group) Company Limited” [2021] EWCA Civ 1147.
14.10.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Największy elektryczny wycieczkowiec powstaje w Chinach

Chińczycy budują największy na świecie, zasilany w pełni elektrycznie wycieczkowiec. Ma on obsługiwać rejsy po rzece Jangcy.
20.08.2021

Położono stępkę pod nowy statek dla Chipolbroku

29 lipca 2021 w stoczni Chengxi Shipyard Co., Ltd. w Jiangyin położono stępkę pod kolejny statek zamówiony przez Chipolbrok.
30.07.2021

Stena RoRo zamawia kolejne nowe promy [Podsumowanie tygodnia 30/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym zamówieniu firmy Stena RoRo. W Chinach powstaną trzy kolejne promy serii E-Flexer.
27.07.2021

Baleària przebudowała prom LNG Martín i Soler, aby wypłynąć

Hiszpański operator promowy Baleària odda do użytku przebudowany statek LNG 30 czerwca na trasie Barcelona-Eivissa, aby ograniczyć emisje CO2.
30.06.2021

Mercy Ships odebrała największy cywilny statek szpitalny na świecie

Największy na świecie cywilny statek szpitalny, Global Mercy, został właśnie przekazany organizacji charytatywnej Mercy Ships.
29.06.2021

Coey Viking i Cooper Viking: niezawodny napęd połączony z niezawodnym wsparciem

Remontowa Shipbuilding niedawno przekazała dwa wielozadaniowe statki Coey Viking i Cooper Viking dla Viking Supply Ships. Dziś o niezawodności systemu napędowego z wykorzystaniem LNG pisze fińska firma Steerprop Oy.
21.06.2021

Hapag-Lloyd przerabia pierwszy megakontenerowiec na spalanie paliwa LNG

Niemiecka grupa żeglugowa Hapag-Lloyd ogłosiła udaną konwersję jednostki Brussels Express o pojemności 15 000 TEU, aby działał na skroplonym gazie ziemnym. Po zakończeniu konwersji statek stał się pierwszym megakontenerowcem, który przejdzie na napęd LNG.
09.06.2021

W. Brytania: Nowy okręt flagowy będzie promował brytyjskie interesy za granicą

Brytyjski rząd zleci budowę nowego narodowego okrętu flagowego, który będzie wykorzystywany do promowania interesów kraju za granicą, w tym do goszczenia spotkań dyplomatycznych i targów handlowych - ogłoszono w niedzielę.
30.05.2021

USA: Pierwszy statek do instalacji morskich turbin wiatrowych zgodny z ustawą Jones Act

Nowe informacje na temat pierwszego statku do instalacji morskich turbin wiatrowych (WTIV) w Stanach Zjednoczonych. Jest on uważany za kluczowy dla rozwoju krajowego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
25.02.2021

Wallenius Wilhelmsen zbuduje do 2025 roku statek RoRo napędzany wiatrem

Wallenius Wilhelmsen planuje zbudować napędzany wiatrem statek RoRo, który ma osiągnąć do 90% redukcji emisji w porównaniu z najlepszymi obecnie statkami.
17.02.2021

W Chinach ruszyła budowa statku napędzanego metanolem

W chińskiej stoczni Guangzhou Shipyard International (GSI) odbyła się ceremonia cięcia stali pod budowę jednostki Stena Pro Patra. Statek ma zostać dostarczony na początku 2022 roku.
20.01.2021

Kolejny wycieczkowiec Costa Cruises zwodowany w Finlandii

Costa Toscana, wycieczkowiec zasilany LNG o tonażu 185 tys. GT budowany dla włoskiej linii Costa Cruises, został 15 stycznia zwodowany w fińskiej stoczni Meyer Turku.
19.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o reaktywacji popularnego połączenia w Niemczech

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o: modernizacji promów Wightlink i powrocie zawieszonego trzy lata temu połączenia promowego, łączącego dwa miasta u ujścia Łaby.
08.12.2020

Polski armator buduje swój pierwszy statek (foto, wideo)

Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku zupełnie nowa jednostka trafi do floty szczecińskiego armatora Unibaltic. Chemikaliowiec powstaje w tureckiej stoczni.
23.11.2020

Matka chrzestna R/V Baltica odeszła na wieczną wachtę

Ze smutkiem powiadamiamy o przedwczesnej śmierci Małgorzaty Kozłowskiej, byłej podsekretarz stanu w Komitecie Badań Naukowych i Matki Chrzestnej statku badawczego MIR „Baltica”.
21.10.2020

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

"Po 38 latach zastępujemy jednostkę wysłużoną, najnowocześniejszą, jaka jest dziś dostępna na rynku. Urządzenia, które zamontowaliśmy na tym statku, głównie jeśli chodzi o hydrografię, napędy, manewrowość i nawigację, są najnowocześniejszymi, jakimi dysponuje dziś Europa i świat" - powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu spółki Remontowa Shipbuilding, podczas piątkowej ceremonii chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”. Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP.
27.09.2020

Nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował pierwszą jednostkę w historii

Ogromny nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował swój pierwszy statek, tankowiec Aframax o nazwie Vladimir Monomakh. Dwupaliwowa jednostka, napędzana tradycyjnym paliwem i skroplonym gazem ziemnym, jest zaprojektowana do przewozu ropy.
17.05.2020

Prace przy Yara Birkeland wstrzymane ze względu na pandemię koronawirusa

Norweska firma Yara poinformowała, że prace przy pierwszym na świecie w pełni autonomicznym i elektrycznym kontenerowcu Yara Birkeland zostały wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z planem, jednostka miała być dostarczona w pierwszym kwartale tego roku.
12.05.2020

Technologia Hamanna dla amerykańskich statków badawczych (foto, wideo)

Niemieckie przedsiębiorstwo Hamann AG dostarczy systemy oczyszczania ścieków dla trzech nowych statków badawczych typu Regional Class Research Vessels (RCRV), budowanych obecnie w stoczni Gulf Island Shipyards w Houma (Luizjana, USA).
06.05.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Tydzień z Sołdkiem w Narodowym Muzeum Morskim

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii "Sołdka". Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery. Z tej okazji, Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło cykl „Tydzień z Sołdkiem”. Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku znajdziemy kilka niezwykłych eksponatów związanych z tą jednostką.
03.04.2020

Statek badawczy dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta - budowa ma zostać ukończona w Szwecji

Budowa statku badawczego Skagerak ma zostać ukończona w Szwecji. Uniwersytet w Göteborgu przejął jednostkę od Stoczni Nauta. W czwartek statek został wpisany do szwedzkiego rejestru statków i w niedzielę, na holu, wyruszył do Szwecji.
15.03.2020

Umowa stoczniowa- wypowiedzenie czy odstąpienie?

Podstawową umową cywilnoprawną zawieraną w działalności stoczniowej jest umowa o budowę statku bądź poszczególnych jego elementów (umowa stoczniowa). Mimo, iż obie strony przystępują do jej zawarcia w celu wykonania statku bądź jego elementów za wynagrodzeniem, nierzadko okazuje się, że oczekiwania stron względem wzajemnej współpracy okazują się odmienne od rzeczywistego przebiegu realizacji umowy, przez co niemożliwym lub nadmiernie utrudnionym staje się jej wykonanie w całości. W konsekwencji, zasadnym jawi się odpowiedź
05.03.2020

Położono stępkę pod nowy szwedzko-fiński prom

Stocznia Rauma Marine Constructions z Finlandii przeprowadziła ceremonię położenia stępki pod jednostkę Aurory Botnia, nowego promu samochodowego i pasażerskiego budowanego dla konsorcjum fińsko-szwedzkiego Kvarken Link.
13.02.2020

Nowy prom dla BC Ferries powstanie w Gdańsku

W Gdańsku rozpoczynają się prace nad nowym promem dla BC Ferries. Kanadyjski przewoźnik długo nosił się z zamówieniem czwartej jednostki klasy Salish, ale w listopadzie było już wiadomo, że wybór padł na polską stocznię. Teraz oficjalne rozpoczyna się budowa statku.
05.02.2020

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

Pozorna „aktywizacja” polskiego sektora stoczniowego w świetle aktualnych przepisów prawnych

Po kilkunastoletnim okresie stagnacji polskiego przemysłu stoczniowego, przechodzącym epizodycznie w etap zapaści, postępującym stopniowo po roku 2005, który okazał się być jednym z rekordowych, jeżeli idzie o liczbę wyprodukowanych w Polsce statków (28 jednostek o pojemności brutto dochodzącej do blisko 750 tysięcy GT), w ostatnich latach podjęto szereg działań ukierunkowanych na, szeroko rozumianą, odbudowę tej właśnie gałęzi przemysłu, starając się również – przynajmniej w teorii - przypomnieć o jej ekonomicznym i wizerunkowym
06.09.2019

Tallink wybiera nazwę dla nowego promu

Przygotowania do budowy nowego promu dla grupy Tallink trwają w najlepsze. Choć do jego wodowania i wejścia na regularną trasę droga jeszcze daleka, to przewoźnik już teraz zastanawia się nad nazwą dla tego statku. I liczy na to, że w wyborze imienia pomogą mu pasażerowie, klienci oraz pasjonaci żeglugi.
23.08.2019

Damen rozpoczął budowę największego na świecie statku do wydobywania diamentów

Holenderska grupa stoczniowa, Damen Shipyards, rozpoczął budowę nowej jednostki do wydobywania diamentów dla armatora De Beers.
20.05.2019

Tallink zamówił nowy prom napędzany LNG

Estoński armator, Tallink Grupp, podpisał kontrakt z fińskim zakładem Rauma Marine Constructions (RMC) na budowę szybkiego promu napędzanego LNG. Umowa, o wartości 281 mln dolarów, został podpisany 27 marca.
28.03.2019

Pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany LNG już na wodzie (wideo)

Atair już na wodzie To pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany paliwem LNG. Wodowanie odbyło się 28 lutego w Kilonii w stoczni German Naval Yards Kiel, gdzie, na zamówienie niemieckiej stoczni Fassmer, powstały kadłub i nadbudówka oraz zamontowano część wyposażenia statku. Jednostka będzie przeznaczona do wyszukiwania wraków i wykonywania podwodnych pomiarów.
04.03.2019

Prom W.B. Yeats przekazany w końcu do Irish Ferries. Już wkrótce na trasie

Po długim oczekiwaniu i wielu opóźnieniach nowoczesny prom W.B. Yeats w końcu został przekazany odbiorcy. W przyszłym tygodniu jednostka powinna zawitać do Dublina.
13.12.2018

Bezdomni kończą budowę jachtu. Popłyną nim w rejs dookoła świata

Coraz bliżej do spełnienia marzeń o budowie pełnomorskiego jachtu i rejsie dookoła świata. Przez ponad 11 lat, grupa bezdomnych z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w warszawskim Ursusie budowała statek. I mimo że mało kto wierzył w powodzenie tego projektu - jednostka zostanie jutro przetransportowana na ostatnie prace wykończeniowe do Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Warszawie.
23.11.2018

General Dynamics z wielomilionowym kontraktem na budowę okrętu podwodnego dla amerykańskiej marynarki

General Dynamics Electric Boat (GDEB) uzyskał kontrakty warty 480,6 mln dolarów na dalszy rozwój okrętu podwodnego wyposażonego w rakiety balistyczne – USS Columbia. Budowa statku ma wystartować na jesień 2020 roku.
18.09.2018

Budowa nowego promu Brittany Ferries. Kolejny ważny etap osiągnięty

W niemieckiej stoczni FSG miała miejsce uroczystość położenia stępki pod budowę nowego promu dla Brittany Ferries. Choć prace przy budowie statku Honfleur trwają już od dłuższego czasu, wyjątkowa ceremonia odbyła się dopiero w sierpniu. To oznacza również, że prace przy budowie promu, który ma być gotowy już w przyszłym roku, teraz jeszcze bardziej przyspieszą.
17.08.2018

W stoczni ALKOR w Gdańsku trwa budowa statku rybackiego dla Islandczyków

Tydzień temu położyli stępkę, już budują kadłub. W stoczni ALKOR w Gdańsku powstaje longliner na zamówienie islandzkiego armatora. Podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
25.06.2018

Nowoczesny prom z Polski otrzymał nagrodę „Ship of the Year”

ELEKTRA, nowoczesny hybrydowy prom z Polski, z międzynarodową nagrodą „Ship of the Year”. To cenione wyróżnienie przyznawane co roku przez jury składające się z międzynarodowych ekspertów, które nominuje do konkursu wyjątkowe jednostki, a następnie – przez głosy publiczności na stronie konferencji Sulfur Cap 2020. Prom zaprojektowany przez biuro projektowe StoGda i zbudowany w stoczni CRIST w Gdyni rywalizował z Cardissą – największym na świecie metanowcem Shella, oraz z Christophem de Margerim – nowoczesnym tankowcem Sovcomflot.
23.04.2018

Rozpoczęła się budowa nowego promu dla Fjord Line

W należących do Austal zakładach mieszczących się w Balamban na Filipinach rozpoczęły się prace nad nowym katamaranem dla firmy Fjord Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa jednostka będzie gotowa w 2020 r. Statek będzie obsługiwał kluczową dla Fjord Line trasę Kristiansand-Hirtshals.
20.03.2018

Największy jacht żaglowy przekazany armatorowi. Właścicielem rosyjski oligarcha (wideo)

Oceanco to światowej klasy producent superjachtów na zamówienie. Do swojego portfolio może dopisać spektakularny jacht żaglowy Black Pearl, którego aluminiowa nadbudówka powstała w gdańskiej firmie Aluship. Była to jedna z najbardziej wyczekiwanych jednostek w świecie jachtów.
19.03.2018

Nowy prom dla Trasmediterránea coraz bliżej

Jeszcze w tym roku Trasmediterránea otrzyma nowy prom. Firma poinformowała właśnie, że prace nad jednostką, która wkrótce wzbogaci jej flotę, przebiegają bez zakłóceń.
22.01.2018

Statek Blue Queen trafi na sześć lat do armatora Wagenborg Offshore. Jego kadłub powstał w stoczni CRIST

Blue Queen w rękach Wagenborg Offshore. Armator podpisał z Ulstein umowę czarteru na 6 lat. Statek będzie wspierał działania Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) i Shell UK Exploration & Production (Shell UK) na Morzu Północnym.
24.11.2017

Budowa statku ratowniczego dofinansowana z funduszy unijnych

Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) zatwierdziło wniosek o dofinansowanie budowy wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) - poinformowało w piątek CUPT.
03.11.2017

Jerzy Czuczman o niejasnościach w ustawie stoczniowej

Jerzy Czuczman, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowego, zwrócił uwagę na niejasności, jakie występują w „Ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych". Dotyczą one aspektów związanych m.in. z pojęciami: „przemysł komplementarny” czy „przebudowa statku w całości przez przedsiębiorcę okrętowego”. Swoje zdanie przedstawił podczas ostatnich obrad Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
30.10.2017

Czarna Perła odkrywa swe wdzięki (wideo)

W sieci pojawił się kolejny film pokazujący ponad 106-metrowy mega jacht Black Pearl (Czarna Perła), którego aluminiowa nadbudówka powstała w gdańskiej firmie Aluship. Jednostka została okrzyknięta najbardziej oczekiwanym jachtem 2017 r. Kiedy zostanie oddana do użytku, dołączy do grona największych super jachtów świata. Na filmie pokazano testy, którym poddawany jest obecnie jacht.
05.10.2017

Supernowoczesny prom elektryczny dla Ærø już niemal gotowy (wideo)

Nazywa się Ellen, będzie w pełni elektryczny, a w 2018 r. rozpocznie kursy na wyspę Ærø. W ubiegłym tygodniu zwodowano jednostkę w Szczecinie, a już w Danii odbyła się jej prezentacja, która ma stanowić jeden z symboli dokonującej się tam rewolucji, związanej z wdrażaniem przyjaznych środowisku i ekonomicznych jednostek. Budowa statku jest coraz bliżej ukończenia.
03.10.2017

Pierwszy bezzałogowy statek pojawi się już... w przyszłym roku

Bezzałogowe statki mogą się pojawić na morzach szybciej niż do tej pory zakładano. Konsorcjum dwóch firm chce wprowadzić taką jednostkę już pod koniec przyszłego roku.
27.07.2017

Pierwsza bezzałogowa jednostka offshore powstanie już w 2018 roku

Brytyjskie Automated Ships Ltd i norweskie Kongsberg Maritime połączyły siły w stworzeniu pierwszej na świecie bezzałogowej i w pełni autonomicznej jednostki offshore. Budowa statku ma się rozpocząć w styczniu 2017 roku i zakończyć rok później.
02.11.2016

Pierwszy na świecie samochodowiec na gaz już u armatora

„Auto Eco”, pierwszy na świecie samochodowiec zasilany LNG, popłynął do United European Car Carriers (UECC), europejskiego armatora ro-ro. Jednostka przystosowana jest do przewozu samochodów osobowych i ciężarowych.
24.10.2016

Nowe przepisy od 01.01.2017 roku: aktywizacja przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych

W dniu 01 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 06 lipca 2016 roku o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych
30.08.2016

W Szczecinie zwodowano kolejny kadłub trawlera dla Szkotów

W zeszłym tygodniu w Szczecinie odbyło się wodowanie kolejnego kadłuba częściowo wyposażonego statku. 30-metrowy trawler powstaje na zamówienie brytyjskiego armatora.
31.07.2016

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemysł stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących odłogiem – tłumaczy Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2017 roku. Dzięki nim polskie stocznie będą miały większe szanse na międzynarodowym rynku.
26.07.2016

Sejm uchwalił ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego

Zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do specjalnych stref ekonomicznych zakłada uchwalona w środę przez Sejm ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego.
07.07.2016

Vistal zakończył przebudowę masowca

Vistal Stocznia Remontowa zakończyła przebudowę jednostki Point Lisas Pearl na masowiec samowyładowczy. Teraz statek należący do SMT Shipping nosi nazwę Bontrup Pearl.
16.06.2016

W stoczni Crist zwodowano kadłub nowoczesnej jednostki ratowniczej

Wczoraj (04.05) w gdyńskiej stoczni Crist zwodowano kadłub wielozadaniowego statku ratowniczego Sirius.
05.05.2016

Rząd chce przekonać Brukselę do ustawy stoczniowej; rozmowy w kwietniu

Rząd chce przedstawić KE projekt ustawy, która ma pomóc rozbudować przemysł stoczniowy w Polsce. Jeszcze w tym miesiącu do Brukseli przyjedzie przedstawiciel ministerstwa gospodarki morskiej, by przekonywać, że propozycje w tej sprawie są zgodne z prawem UE.
17.04.2016

12-metrowe fale i przerażeni pasażerowie. Kłopoty wycieczkowca Anthem of the Seas (wideo)

Podczas ostatniej podróży na Bahama trzeci największy statek wycieczkowy świata wpłynął w samo centrum sztormu. 12-metrowe fale i wiatr, który wiał z prędkością ponad 200 km na godz. wyrządziły ogromne szkody na pokładzie jednostki. Przerażeni pasażerowie, którym kazano pozostać w pokojach, sfilmowali to co działo się na pokładzie.
09.02.2016

Jakie problemy prawne pojawiają się w trakcie budowy statków? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Najbardziej zasadniczą kwestią jest to, aby w trakcie negocjacji związanych z budową statku lub określonych sekcji statku zawsze skorzystać z pomocy prawnej. Niestety w wielu przypadkach przedsiębiorcy, którzy mają dużą wiedzę techniczną i obeznanie na rynku stoczniowym nie korzystają z pomocy prawnej na etapie negocjacji kontraktów, gdyż posiłkują się wcześniej wypracowanymi wzorcami umownymi, które często nie przystają do danego projektu lub są kontraktami, które nigdy nie były „przetestowane” w sporze z Zamawiającym.
09.09.2015

Statek w budowie, a zabezpieczenie roszczeń Cz.1

Z uwagi na liczne ryzyka w związku z budową statków, podmioty sektora stoczniowego musiały poszukiwać różnych form zabezpieczenia swych praw. Konieczność zabezpieczenia potencjalnych roszczeń finansowych ww. podmiotów, skutkowała wykształceniem się szeregu konstrukcji prawnych, które zaczęto wykorzystywać przede wszystkim w celu zabezpieczenia z jednej strony roszczeń związanych z prawidłowym wykonywaniem kontraktu przez podmioty budujące statek, a z drugiej strony związanych z nieterminowym uiszczaniem zaliczek armatorsk
24.06.2015

OCEANOGRAF już na wodzie - wodowanie katamaranu naukowo-badawczego UG w Stoczni Nauta (foto, wideo)

24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni odbyło się wodowanie nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego, który powstał na zamówienie Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka powstała w ramach współpracy konsorcjum stoczni Nauta i Crist. W uroczystej ceremonii wodowania uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarze oraz mieszkańcy Trójmiasta.
24.06.2015

Polskie stocznie zmagają się z kryzysem na rynku offshore

Światowy kryzys na rynku offshore rzutuje także na polskie stocznie, które otrzymują mniej zamówień związanych z tym sektorem. Powodem jest niska ceny ropy na światowym rynku oraz drastyczna nadpodaż tonażu.
06.05.2015

Karaibski olbrzym przypłynął do Hamburga. Zobacz wideo

Anthem of the Seas, jeden z największych wycieczkowców na świecie, przypłynął w poniedziałek do stoczni Blohm + Vos w Hamburgu. To jeden z jego ostatnich przystanków przed oddaniem okrętu w ręce armatora Royal Caribbean International (RCCL) w przyszłym miesiącu.
26.03.2015

Wodowanie Anthem of the Seas (Video)

Druga z serii jednostka klasy Quantum, Anthem of the Seas, została zwodowana w sobotę, 21 lutego w niemieckiej stoczni Meyer Werft.
24.02.2015

Klasyfikacja największego kontenerowca na świecie

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL po zweryfikowaniu niezbędnych standardów, które musi spełniać każdy statek, zatwierdziło klasę MSC Oscar o ładowności 19, 924 TEU.
20.02.2015

Uroczystość położenia stępki pod sejner rybacki w Stoczni Nauta

W czwartek, 15 stycznia w Stoczni Nauta odbyła się ceremonia położenie stępki oraz umieszczenie szczęśliwych monet pod sejner rybacki, który stocznia buduje na zamówienie firmy Fitjar Mekaniske Verksted AS. Jest to szósta jednostka rybacka, która powstaje w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta. Don Ole trafi do zamawiającego w czerwcu 2015 r.
15.01.2015

Budowa nowego promu dla Brittany Ferries zawieszona

Nowy prom dla Brittany Ferries nie powstanie na czas. Budowa statku, który miał być gotowy w 2016 r., może zakończyć się dopiero w 2017 albo 2018 r. Na razie prace nad projektem zostały wstrzymane.
04.09.2014

Agencja Rozwoju Przemysłu- park przemysłowy Synergia 99, na terenach Stoczni Gdańsk, stworzy 600 miejsc pracy

W połowie kwietnia tego roku Stocznia Gdańsk sprzedała siedem żurawi, stojących przy pochylni w okolicach ul. Jana z Kolna. Dźwigi nie powinny mieć wyłącznie historycznej wartości, nie powinny być tylko symbolem miasta, lecz funkcjonować jako część stoczniowej infrastruktury- oświadczył Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Plany ARP zmierzają do utworzenia parku przemysłowego na obszarach położonych na terenie Stoczni Gdańsk, należących obecnie do spółki Synergia 99. Przed przystąpieniem do procedur inwest
23.09.2013

Instytut Morski w Gdańsku i jego projekty w służbie offshore’u

Aktualnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki morskiej jest offshore. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie instytucje z nim związane starają się unowocześniać istniejące lub tworzyć nowe rozwiązania. Instytut Morski w Gdańsku proponuje statek wielokadłubowy (trimaran) oraz autonomiczne pojazdy podwodne, które będą badały morskie dno pod kątem jego eksploracji i przemysłowego wykorzystania. Dr inż. Benedykt Hac opowiada portalowi gospodarkamorska.pl o pomysłach jakie powstają w Instytucie.
18.09.2013

Szef Forum Okrętowego: holding stoczniowy to utopia

Tworzenie przez ARP holdingu firm stoczniowych to utopijny pomysł, który w obecnych realiach rynkowych się nie broni - uważa przewodniczący Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prezes stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku Andrzej Wojtkiewicz.
29.07.2013

Stocznia Crist negocjuje kontrakty o wartości 700 mln euro

Trójmiejska stocznia Crist realizuje 10 projektów o łącznej wartości 250 mln euro dla armatorów z Norwegii, Holandii i Hiszpanii. Negocjowane są kontrakty o wartości ok. 700 mln euro na lata 2014-15.
08.07.2013

Podwójne wodowanie w stoczni Poltramp

W dniu 26.10.2012 o godz. 12 w stoczni Poltramp w Świnoujściu odbyło sie wodowanie 25-metrowego statku pasażerskiego "UNDINE".
29.10.2012

Elektro-plus- otwieramy nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa

Gwałtowne zmiany w przemyśle stoczniowym oraz postępująca globalizacja to nowe warunki, wymuszające zmiany w kierunku rozwoju firm prywatnych. Nowa sytuacja nie tylko wymaga odmiennego sposobu myślenia, ale oferuje też nieznane wcześniej możliwości.
25.06.2012

Zaproszenie na wodowanie

Serdecznie zapraszamy na uroczystość wodowania wielozadaniowego statku typu PSV, która odbędzie się w stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. w piątek, 20 kwietnia 2012 roku o godzinie 12.00.
17.04.2012

Atrakcje OKM: Ludzie, statki, porty

W nowoczesnym budynku najmłodszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Ośrodku Kultury Morskiej – trwają ostatnie prace przed wielkim otwarciem. Najważniejszym zadaniem nowego Muzeum jest zapoznanie zwiedzających z szeroko pojętą tematyką morską.
29.03.2012

Kopia XIX-wiecznego statku powstała w Szczecinie

Kopię statku pływającego w XIX-wieku po Missisipi wybudowała szczecińska stocznia NSS.
23.03.2012

36 metrów nadziei

Skarv przypłynął z Korei, by z norweskich złóż czerpać ropę i gaz dla polskiej spółki.
18.04.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.