• <
KONGSBERG_2023

Nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował pierwszą jednostkę w historii

PMK

17.05.2020 17:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował pierwszą jednostkę w historii

Partnerzy portalu

Nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował pierwszą jednostkę w historii - GospodarkaMorska.pl

Ogromny nowy rosyjski kompleks stoczniowy Zvezda zwodował swój pierwszy statek, tankowiec Aframax o nazwie Vladimir Monomakh. Dwupaliwowa jednostka, napędzana tradycyjnym paliwem i skroplonym gazem ziemnym, jest zaprojektowana do przewozu ropy.

Statek klasy lodowej ICE-1A ma długość 250 metrów, szerokość 44 metrów, nośność 114 tysięcy ton i może żeglować z prędkością 14,6 węzłów. Jest częścią 12 identycznych statków budowanych przez Zvezdę. Stocznia powiedziała, że tankowce są wyposażone w najbardziej zaawansowany system automatyki klasy A.

Tankowiec Aframax zwodowano z pływającego doku transferowego Vympel, który został dostarczony do kompleksu stoczniowego Zvezda w lipcu 2018 r. Dok umożliwia wodowanie wzdłużne statków z trzech różnych linii pochylni stoczni, a także wodowanie na boki urządzeń morskich.

Budowa statku rozpoczęła się w 2017 roku, co zbiegło się z umową dotyczącą projektu, budowy, nadzoru technicznego, obsługi i szkolenia załogi 10 tankowców klasy Aframax.

Obecnie cztery kolejne tankowce Aframax są w produkcji, a ceremonia cięcia metalu dla piątej jednostki odbyła się w lutym 2020 roku. Statki budowane są dla armatora Rosnefteflot.

Rosyjski koncern stoczniowy powstał na bazie Zvezda Far Eastern Shipyard przez konsorcjum Rosneftegaz, Rosnieft i Gazprombank.

W ramach kompleksu planuje się budowę statków o dużej pojemności przeznaczonych do obsługi morskich projektów wydobycia minerałów, w tym w Arktyce, a także statków handlowych, które będą transportować ładunki na krajowych i międzynarodowych drogach wodnych.

Projekt utworzenia klastra stoczniowego i wyposażenia morskiego został uruchomiony przez rząd rosyjski w 2013 roku. Stocznia, która obecnie zatrudnia 3500 osób, powstaje w dwóch etapach, a jej całkowite zakończenie planowane jest na 2024 rok.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.