• <

Wynik wyszukiwania - "bałtyk " - Wiadomości

Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.
15.05.2024

MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę kabli eksportowych

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę kabli eksportowych dla elektrowni MFW Bałtyk II, realizowanej przez Polenergię i Equinor. Decyzja z 9 maja 2024 roku, oznaczona sygnaturą 50/2024/MKA, jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do integracji mocy z przyszłej farmy wiatrowej z krajowym systemem elektroenergetycznym.
14.05.2024

Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Offshorowy potentat Cadeler zawarł umowy rezerwacji statków ze spółkami projektowymi rozwijającymi projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, będących własnością Equinora i Polenergii.
13.05.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

Podpisano istotne umowy dla MFW Bałtyk II i III

Polenergia odnotowała w swoim bieżącym raporcie ważny postęp w realizacji planów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
17.04.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
25.03.2024

Wszczęto postępowanie ws. infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I".
25.02.2024

Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.
16.02.2024

Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej farm Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia otrzymały decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej morskich projektów wiatrowych Bałtyk II i III.
01.02.2024

Grecy wyprodukują kable inter-array dla MFW Bałyk II i Bałtyk III

Hellenic Cables, grecki producent kabli należący do belgijskiego holdingu Cenergy Holdings, otrzymał kontrakt na dostawę kabli inter-array dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych w Polsce przez konsorcjum Equinor i Polenergii.
17.01.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Pociągi z Pragi nad Bałtyk będą od 2024 r. kursowały częściej i szybciej

W 2024 r. Czechy zyskają nowe, szybsze połączenie kolejowe z wybrzeżem Morza Bałtyckiego - pisze w środę dziennik Mlada Fronta DNES (MFD). Pociągi z Pragi cztery razy dziennie pojadą bezpośrednio do Gdańska i Gdyni. Podróż ma być o trzy godziny szybsza niż z przesiadkami.
08.11.2023

Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.
25.10.2023

DNV certyfikatorem morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

DNV zdobyło kontrakt na certyfikację morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III na Morzu Bałtyckim, powstających w ramach spółki zrzeszającej Equinor i Polenergia S.A. Ich planowana moc ma wynosić razem 1440 MW, co ma wystarczyć do zasilenia w prąd dwóch milionów polskich gospodarstw domowych.
11.09.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Zdaniem łotewskich władz eksport ukraińskiej żywności przez Bałtyk byłby niełatwy, ale pozostaje możliwy

Eksport ukraińskiego zboża do krajów trzecich przez korytarz bałtycki nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z wyzwaniami logistycznymi, ale wykorzystanie łotewskich portów w tym celu jest możliwe, ocenił minister rolnictwa Łotwy Didzis Szmits.
01.08.2023

Benthic zakończył sondowanie dna dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Na początku tego roku Benthic, marka usług geologicznych w dziale Data and Robotics firmy Acteon, zakończyła badanie podwodnego obszaru pod kątem inwestycji morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III na Morzu Bałtyckich. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach współpracy Polenergii i Equinora.
26.07.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Bałtyk płynie z wiatrem dobrej zabawy i edukacji o energetyce wiatrowej

Za nami pełne pozytywnej energii edukacyjne spotkania z mieszkańcami i turystami w nadmorskich miejscowościach. W Gdańsku, Rowach i Ustce, w pierwszych dniach wakacji działały strefy „Płyniemy z wiatrem dobrej zabawy”, organizowane w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
19.07.2023

Bałtyk zabrał kolejne życie. W szpitalu zmarł 13-latek, który topił się w Krynicy Morskiej

Morze znowu okazuje swoją mroczną stronę. Jak podają media, nie udało się uratować życia 13-letniego chłopca, który pod koniec czerwca topił się w Krynicy Morskiej. Nastolatek od tego momentu w stanie ciężkim przebywał w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku.
10.07.2023

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.
27.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

Equinor, Polenergia i Hitachi Energy poszukują potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To dla nich 15 czerwca bieżącego roku organizują w Łodzi spotkanie informacyjne łączące dużych dostawców z polskimi firmami z całego kraju, które chcą uczestniczyć w rozwoju offshore wind.
24.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
15.04.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałego lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.
09.03.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Dbałość o przepisy BHP i środowiskowe, gwarancje jakości, najwyższe standardy etyki pracy i umiejętność przejścia procesu kwalifikacji. To najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się dostawca w tak dużym projekcie, jakim jest morska farma wiatrowa. W środę 11 stycznia zainteresowanych współpracą w MFW Bałtyk II i III podczas Suppliers Day przyjęli deweloperzy projektu – Polenergia, Equinor wraz z głównym preferowanym dostawcą, Siemens Gamesa.
15.01.2023

Polenergia i Equinor wybrały wykonawcę dla MFW Bałtyk II i III

Spółka Polenergia poinformowała dziś, że wraz z firmą Equinor wyłoniła wykonawcę dla swoich projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Nowy partner będzie odpowiedzialny za prace projektowe dla systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych.
31.12.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Niedoceniony Bałtyk – eksperci wyliczyli nowy potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii OZE w Polsce jeszcze nie było. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku, jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW, który jest znaczniej większy.
10.11.2022

Statki pod kontrolą. Drony zapewniają nie tylko kontrolę emisji spalin. Bałtyk będzie potrzebował wsparcia

Od kilku lat EMSA (European Maritime Safety Agency) wykorzystuje drony do wspierania urzędów morskich w monitorowaniu emisji ze statków. Niedawno uruchomiono takie wsparcie administracji francuskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ale nie tylko monitoring emisji statków jest celem działań będących w dyspozycji EMSA śmigłowców i dronów.
06.11.2022

Mors, który przebył Bałtyk i zakończył swój żywot, trafi do muzeum w Finlandii

Skóra i szkielet morsa, który w ostatnich tygodniach pokonał Bałtyk i trafił nad Zatokę Fińską, gdzie zakończył się jego żywot, zostaną poddane zabiegom konserwacyjnym. Trafią na ekspozycję i będą udostępnione publiczności – poinformowało w czwartek Fińskie Muzeum Historii Naturalnej.
21.07.2022

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla projektu MFW Bałtyk I

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I. To kolejny krok milowy w tworzeniu jednej z pierwszych tego typu inwestycji na polskim morzu.
30.05.2022

Herbert w dziewiczej podróży wpływa na Bałtyk – nowy rozdział w ofercie Chipolbroku

Nowy nabytek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego – 62-tysięcznik m/v Herbert w swoim dziewiczym rejsie pojawił się kilka dni temu na Morzu Bałtyckim. Statek jednak nie zawinie do żadnego z polskich portów, ale prowadził wyładunek w portach Szwecji. Stąd w swoją kolejną podróż uda się do Hiszpanii, a następnie powróci tradycyjną trasą przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i dalej finalnie do Chin.
15.05.2022

Uwierzmy w Bałtyk i jego ogromny potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu, wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obniży ceny energii. To też wzmocnienie polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska może być liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie – trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał. Zakładane obecnie 11GW ju
11.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Rosja przywraca na Bałtyk starą fregatę

W połowie kwietnia do Floty Bałtyckiej dołączy fregata Nieustraszimyj, która osiem ostatnich lat spędziła w stoczni Jantar w Kaliningradzie.
14.04.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

MFW Bałtyk I. Badania środowiskowe idą zgodnie z planem

Kolejne etapy badań środowiskowych MFW Bałtyk I realizowane przez polską firmę MEWO S.A. przebiegają zgodnie z harmonogramem.
29.12.2021

Projekt MFW Bałtyk I. ERM Polska wspiera proces uzyskania decyzji środowiskowej

Spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I podpisała umowę z polskim oddziałem ERM, który jest częścią największej na świecie grupy konsultingowej działającej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Umowa dotyczy współpracy w zakresie doradztwa środowiskowego i społecznego.
16.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Można składać oferty na instalację morskich kabli eksportowych

Należące do Equinor i Polenergii spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zapraszają do udziału w dialogu z potencjalnymi dostawcami wszystkie firmy zainteresowane dostawami i instalacją morskich kabli eksportowych. Termin upływa 15 grudnia.
17.11.2021

Prezes Ocean Winds: "Bałtyk ma offshorowy potencjał stać się drugim Morzem Północnym" [ROZMOWA]

– Tworząc zasady rozwoju sektora morskich farm wiatrowych warto korzystać z już sprawdzonych rozwiązań w innych krajach. W ramach dalszych konsultacji chętnie podzielimy się doświadczeniem z naszymi polskimi partnerami – mówi Grzegorz Górski, prezes Ocean Winds.
22.09.2021

Port Gdańsk gotowy na korytarz transportowy Bałtyk – Morze Czarne

W ramach panelu na jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Sławomir Michalewski wiceprezes zarządu Portu Gdańsk przekonywał, że największy port kontenerowy na Bałtyku jest gotów wykorzystać potencjał korytarza transportowego między Bałtykiem i Morzem Czarnym.
10.09.2021

PKN Orlen wchodzi na Bałtyk z GE Renewable Energy

PKN Orlen ogłosił rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą GE Renewable Energy, zajmującą się produkcją turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Orlen stara się o nowe koncesje na farmy wiatrowe w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
25.08.2021

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

Nie słabnie zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. Okazuje się, że od 26 lipca mieszkańcy Pomorza aktywowali na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS prawie 11 tys. bonów o wartości 10 mln zł. – Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej – komentuje prof. Daniel Puciato, ekspert z zakresu ekonomii turystyki.
09.08.2021

"Bałtyku oddychaj". Prezes Grupy GeoFusion: "Bałtyk może wkrótce nie nadawać się do odpoczynku"

Kampania społeczna "Bałtyku oddychaj" ma uświadomić Polaków, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w najbliższych latach, jeśli nie zostaną podjęte kroki związane z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego przez broń chemiczną i inne substancje ropopochodne. - Wyrzuty broni chemicznej mogą pojawiać się coraz częściej - prognozuje Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion.
09.08.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła mają zgasnąć dla Bałtyku. Środowisko naturalne naszego morza jest w bardzo złym stanie, jego mieszkańcy umierają. Istnieje możliwość, że niedługo Morze Bałtyckie, jakie znamy, będzie można zobaczyć jedynie w muzeum.
03.03.2021

Polenergia z nowymi warunkami przyłączenia do sieci przesyłowej projektu morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk II

Polenergia i norweski Equinor zmodyfikowały warunki przyłączenia dwóch projektów morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku. Dotychczasowe warunki mówiły o farmach o mocy 1200 i 240 MW, nowe są dla dwóch farm po 720 MW.
11.02.2021

Bałtyk - morze bez śmieci: zakończenie projektu Organizacji Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o.

W styczniu zakończyła się kolejna operacja oczyszczania Bałtyku z odpadów morskich (pn. „Bałtyk – morze bez śmieci”) zrealizowana przez Organizację Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o. Jest to jedna z aż dziewięciu organizacji rybackich, które w 2020 roku realizowały działania mające na celu poprawę stanu ekosystemu naszego pięknego morza!
18.01.2021

ISR: Bałtyk pod szczególną ochroną

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
05.10.2020

Kurtyka: morska energetyka wiatrowa przywróci Bałtyk znów do życia

Morska energetyka wiatrowa (offshore) to istotny krok w kierunku budowy bezemisyjnej energetyki w 2040 r. Poprzez rozwój miejsc pracy do życia zostanie przywrócony Bałtyk – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka. Dzisiaj w Szczecinie podpisana zostanie „Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
30.09.2020

ISR: Bałtyk czyli nordycki region Morza Śródziemnego

Region Morza Bałtyckiego jako sfera niemiecko – rosyjskiej gry o wpływy i dominację. Tak przed 80 laty widziano ten obszar z perspektywy włoskiego czasopisma o profilu geostrategicznym.
12.09.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Bałtyk w sierpniu staje się bardziej niebezpieczny!

Sierpień to ten miesiąc wakacji kiedy Bałtyk staje się bardziej niebezpieczny. Częściej występują sztormy i prądy wsteczne. Zasad bezpiecznej kąpieli należy przestrzegać zawsze, ale statystycznie, najbliższy czas to najtrudniejszy okres sezonu dla ratowników. Woda nawet ta pozornie spokojna, może w każdej chwili, nagle stać się bardzo niebezpieczna. Absolutnie nie wolno wchodzić do wody gdy wywieszona jest czerwona flaga.
14.08.2020

ISR: Cruising wróci na Bałtyk – czy z udziałem polskich portów?

Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów, pozostających na marginesie branży.
10.07.2020

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na chwilę obecną nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na polskich wodach - takiego zdania jest poseł Lewicy Marek Rutka.
21.05.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

Bałtyk pod ostrzałem: szkolenie morskie na pokładzie ORP Grom

Od wtorku, 5 maja, okręt rakietowy ORP Grom, operuje na wodach Zatoki Gdańskiej. Jednostka prowadzi cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia.
07.05.2020

Statek ratowniczy patroluje Bałtyk w związku z plamami ropopochodnymi

Statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa patroluje rejon Bałtyku ok. 36 km od Jastarni , gdzie pojawiły się pojedyncze, niegroźne dla środowiska, plamy ropopochodne. O zanieczyszczeniu powiadomiła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.
22.04.2020

Przez Bałtyk do domu - bezpieczny powrót

Polska wprowadziła na granicach obostrzenia w ruchu. Wszyscy pasażerowie podlegają kontroli sanitarnej, polegającej na mierzeniu temperatury oraz wypełnieniu karty lokalizacyjnej.
19.03.2020

Ruszają przetargi na drogę S3 łączącą Bałtyk z granicą z Czechami

Ruszają przetargi na projekt i budowę drogi S3 od Szczecina do Troszyna - poinformowała w środę szczecińska GDDKiA. Odcinek jest niezbędny do ukończenia całej drogi S3 od Bałtyku do granicy z Czechami.
27.11.2019

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Bałtyk znów wyrzucił parafinę. Tym razem ponad pół tony

Parafina znów na polskich plażach. Tym razem Morze Bałtyckie wyrzuciło ponad pół tony tej substancji na obszarze od Półwyspu Helskiego do Jastrzębiej Góry. Białe bryłki zauważyli spacerowicze.
07.08.2019

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (foto, wideo)

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Supplier Day dla projektów MFW Bałtyk II i Bałtyk III (foto)

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku offshore Polenergia i Equinor (dawny Statoil) wspólnie z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowały „Dzień Dostawcy”. Spotkanie odbyło się 9 maja 2019 roku w Gdyni, a jego adresatem były przedsiębiorstwa zainteresowane wspólną realizacją projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
16.05.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

Bałtyk możliwym teatrem działań zbrojnych?

Jak poinformował portal Defence News, pod koniec stycznia miała miejsce inauguracja pierwszej grupy oficerów, która zajmie się dowództwem wielonarodowego komponentu morskiego na Bałtyku. Może to stanowić kolejny dowód na to, że niemieccy planiści wojskowi poważnie rozważają mozliwość militarnej konfrontacji z Rosją na wodach, które do niedawna były uznawane za "spacyfikowane podwórko Niemiec".
08.02.2019

PSE określiły warunki przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w odpowiedzi na wniosek spółki MFW Bałtyk II, określiły warunki przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II - ponformowała Polenegria w komunikacie. Zgodnie z otrzymanymi warunkami przewidziano możliwość przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 240 MW.
29.01.2019

Bałtyk odsłonił szczątki pradawnego lasu (foto)

Niezwykłe odkrycie na plaży w Łukęcinie. Morze Bałtyckie odsłoniło szczątki pradawnego lasu. Jak informuje na facebookowym profilu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, na pierwszy rzut oka wygląda on jak lawa wypływająca z wnętrza wulkanu.
27.01.2019

Zmodernizowany Sylur wrócił na Bałtyk (wideo)

Z Gdańskiej Stoczni Remontowej do służby na morzu wrócił zaopatrzeniowiec górnictwa morskiego Sylur. Po modernizacji Sylur może pełnić rolę jednostki serwisowej, ratowniczej, badawczej lub specjalistycznej – nie tylko przy pracach związanych z obsługą platform na Bałtyku, ale również przy instalacjach hydrotechnicznych takich, jak rurociągi czy farmy wiatrowe.
12.09.2018

Przez Bałtyk po życie – finisz OnkoRejsu w Gdyni

Wygrali z rakiem lub wciąż walczą z chorobą, ale chcą przełamywać stereotypy. Dlatego wypłynęli w OnkoRejs po Bałtyku. 25 kobiet i 3 mężczyzn na tydzień stali się częścią załogi „Zawiszy Czarnego” i przeżyli morską przygodę po to, żeby udowodnić, że choroba nie jest granicą życia. Wyruszyli 12 sierpnia ze Świnoujścia i odwiedzili Kopenhagę, Ystad i Bornholm. W niedzielę, 19 sierpnia, zakończyli swój rejs i przybili do Gdyni.
19.08.2018

Przez Bałtyk po życie. Kolejny OnkoRejs wyrusza ze Świnoujścia już w niedzielę

28 śmiałków przez siedem dni na żaglowcu Zawisza Czarny przepłynie Bałtyk. Wyruszą z Wybrzeża Władysława IV w Świnoujściu. Dopłyną do Kopenhagi, aby powrócić do Gdyni w niedzielę, 19 sierpnia 2018 r. W rejsie weźmie udział m.in. fotoreporter Maciej Kosycarz, który chorował na raka nerki.
09.08.2018

Udało się! Amatorscy pływacy przepłynęli Bałtyk wpław

Drużyna "Poza Horyzont: Cross Baltic Challenge" poinformowała na swoim facebooku o udanej próbie przepłynięcia Bałtyku wpław. Wyczyn zajął pływakom 2 dni i 7h i 34 minuty. Tym samym, polska sztafeta dokonała tego jako pierwsza na świecie.
27.07.2018

Bałtyk wyrzucił część torpedy. Wezwano saperów (foto, wideo)

Niecodzienne znalezisko w okolicach Łeby. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego morze wyrzuciło na plażę część torpedy, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano saperów.
17.07.2018

ORP Bałtyk wraca z ćwiczeń Dynamic Mongoose

Po zakończeniu ćwiczeń NATO z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, do macierzystego portu w Gdyni powrócił zbiornikowiec ORP Bałtyk. Załogę powitała delegacja Sztabu Flotylli i Dywizjonu Okrętów Wsparcia na czele z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosławem Jurkowlańcem. Jednostki gdyńskiej Flotylli w manewrach Dynamic Mongoose uczestniczyły już po raz czwarty.
13.07.2018

Premier: Mam wrażenie, że nasi poprzednicy chcieli sprywatyzować Bałtyk i Tatry

Mam wrażenie, że nasi poprzednicy chcieli sprywatyzować Bałtyk i Tatry; Polska jest rozsprzedana w wielu aspektach - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Wrocławia.
09.06.2018

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś

W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.
17.05.2018

I KONFERENCJA NAUKOWA POLSKICH BADACZY MORZA - BAŁTYK 2017 „Stan i trendy zmian w morzach i oceanach”

Organizatorem Konferencji jest Komitet Badań Morza Polskiej Akademii Nauk przy Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, pełniący funkcję Komitetu Narodowego do spraw Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (Scientific Committee on Oceanic Research - SCOR).
16.10.2017

Terminal LNG w Świnoujściu otwiera się na Bałtyk - jest decyzja o rozbudowie o drugie nabrzeże

Zarząd GAZ-SYSTEM wydał rekomendacje spółce Polskie LNG dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach projektu zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek LNG.
19.09.2017

Bałtyk wyrzucił na plażę fragment samolotu

Niecodzienne znalezisko na plaży w Podczelu. Morze Bałtyckie wyrzuciło na brzeg fragment samolotu. Z pierwszych ustaleń wynika, że maszyna pochodzi z okresu II wojny światowej. O odkryciu na facebookowym profilu poinformował Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
30.07.2017

Bałtyk wchodzi do strefy kontroli emisji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) na 71. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) IMO zdecydowała, że od 2021 roku Bałtyk i Morze Północne, a także kanał La Manche trafi do NECA - strefy kontroli emisji tlenków azotu.
20.07.2017

Korytarz Bałtyk – Adriatyk dobry nie tylko dla polskich portów

Korytarz Bałtyk – Adriatyk niesie za sobą wiele szans, nie tylko dla polskich portów. Dlatego polskie obiekty muszą się przygotować do większej konkurencji o towary tranzytowe.
19.07.2017

Bałtyk pracuje - Świnoujście jest coraz większe

Wszystko przez wędrujace piaski, które osadzają się przy brzegu. Linia brzegowa w ciągu ostatnich 200 lat, przesunęła się o 1,5 km, a w ciągu ostatnich 70 lat Świnoujście powiększyło się o 200 hektarów. O przesuwających się granicach miasta czytamy w Radio Szczecin.
06.07.2017

Bałtyk pokazał moc (wideo)

Zderzenie kry z lądem – tak zatytułował swoje nagranie Jarek Roszkowski, który w ostatnią niedzielę był świadkiem niezwykłego zdarzenia. Siła z jaką wiatr przesuwa krę na brzeg jest imponująca.
21.02.2017

Bildt: Bałtyk to morze natowskie i unijne; musimy modernizować flotę

Rosja modernizuje swoją flotę bałtycką; my powinniśmy robić to samo. Musimy mieć możliwość kontrolowania Morza Bałtyckiego pod jego powierzchnią, na powierzchni i w przestrzeni powietrznej, ponieważ Bałtyk to morze zarówno natowskie, jak i unijne - mówi PAP b. premier Szwecji Carl Bildt.
05.11.2016

ORP Bałtyk wrócił do służby

Zbiornikowiec ORP Bałtyk zdał zadanie programowe O-1. Jego celem było sprawdzenie poziomu wyszkolenia załogi oraz dopuszczenie okrętu do realizacji zadań na morzu po długotrwałym remoncie na stoczni, który zakończył się we wrześniu tego roku.
18.10.2016

Bałtyk przeżył oblężenie

Strach przed terroryzmem sprawił, że w tym roku turyści chętniej wybierali wypoczynek nad polskim morzem. Hotelarze podsumowują zyski - pisze "Gazeta Wyborcza".
01.10.2016

Konferencja – „Bałtyk – małe morze, którym trudno zarządzać”

W najbliższą środę, 5 października, w Morskim Instytucie Rybackim - Państwowym Instytucie Badawczym w Gdyni odbędzie się konferencja pt. "Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać".
29.09.2016

Ystad. „Tańczący z orłami” najlepszym reportażem konkursu BAŁTYK 2016

W szwedzkim Ystad nastąpiło rozstrzygnięcie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2016” organizowanego przez Polskie Radio Koszalin.
21.09.2016

Bałtyk może zabić uwolnionego humbaka

Dalsze losy humbaka zależeć będą głównie od jego szczęścia. Jeżeli uda mu się bezpiecznie opuścić Zatokę Gdańską i obierze kierunek na zachód, ma szansę dotrzeć do cieśnin duńskich i tam przekroczyć granicę Bałtyku z Morzem Północnym. Jeśli napotka problemy, może nie przeżyć.
07.07.2016

Bałtyk domem dla kolejnych czterech fok szarych

4 młode foki (Omułek, Ostoja, Oceanografia, Okrzemka) urodzone w tym roku w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zostały wypuszczone do Bałtyku. Każdego roku wypuszczane foki pracują, zbierając ważne dane naukowe, co jest częścią długofalowego programu realizowanego przez Grupę LOTOS – „Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”.
25.05.2016

Bałtyk wciąż do „naprawy”

Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotkała się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbyły się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze strony zarządzających jego obszarem – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2016

Rejs Odrą ze Śląska nad Bałtyk - na rzecz promocji żeglugi śródlądowej

Niemal 700 km z Gliwic do Świnoujścia przepłyną żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu. Start tego nietypowego rejsu po Odrzańskiej Drodze Rzecznej - jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych - zaplanowano na 18 czerwca. Ma on m.in. promować żeglugę śródlądową.
14.05.2016

Załoga ORP Bałtyk ratuje kajakarzy

Marynarze zbiornikowca ORP "Bałtyk" uratowali dzisiaj dwóch kajakarzy. Podczas rutynowych ćwiczeń przeciwpożarowych marynarze i strażacy zauważyli wywrócony kajak. Poszkodowani zostali podjęci na pokład okrętu i udzielono im pierwszej pomocy.
12.05.2016

Karmenu Vella: Bałtyk jest naszym priorytetem

O odejściu od centralizacji, większych kompetencjach państw basenu Morza Bałtyckiego zwłaszcza przy dzieleniu funduszy rozmawiali w Warszawie unijny komisarz Karmenu Vella i przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Komisarz zadeklarował zwiększenie kontroli połowów przemysłowych na Bałtyku.
23.01.2016

Bałtyk szaleje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Solidnie wieje na terenie północno-zachodniej oraz części wschodniej Polski, a na Bałtyku będziemy mieli sztorm.
22.12.2015

SatBałtyk już na wodzie

3 listopada, na Zatoce Gdańskiej, została zwodowana autonomiczna oceanograficzna pława pomiarowa Konsorcjum SatBałtyk, którego koordynatorem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN). System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego.
16.11.2015

System SatBałtyk – satelitarny monitoring środowiska Morza Bałtyckiego

System satelitarnego monitoringu środowiska Bałtyku pod nazwą „SatBałtyk” zrealizowany w ramach PO Innowacyjna Gospodarka już działa i jest dostępny dla użytkowników. Jego realizatorami są: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
09.11.2015

Posprzątali Bałtyk i usunęli sieci

To już kolejna akcja ekoorganizacji WWF i polskich rybaków. Razem starali się oczyścić Bałtyk z zerwanych sieci, które zagrażają bałtyckiemu ekosystemowi.
06.11.2015

KE zatwierdziła Program Południowy Bałtyk 2014-2020

23 września 2015 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Interreg V-A Polska – Dania – Niemcy – Litwa – Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020. Program ma na celu zintensyfikowanie zielonego i niebieskiego wzrostu poprzez wspólne działania instytucji z regionów usytuowanych wokół południowej części Morza Bałtyckiego. Wsparcie w ramach Programu otrzyma branża morska (sektor niebieski) oraz działania i idee przyczyniające się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych (sektor zielony).
25.09.2015

Komisja Europejska zatwierdziła Program Południowy Bałtyk 2014-2020

W środę Komisja Europejska zatwierdziła Program Interreg V-A Polska – Dania – Niemcy – Litwa – Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020. Program ma na celu zintensyfikowanie zielonego i niebieskiego wzrostu poprzez wspólne działania instytucji z regionów usytuowanych wokół południowej części Morza Bałtyckiego. Wsparcie w ramach Programu otrzyma branża morska (sektor niebieski) oraz działania i idee przyczyniające się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych (sektor zielony).
24.09.2015

Tak wyglądał Bałtyk 11 sierpnia

Zdjęcia zrobione z kosmosu przez pracowników NASA przedstawiają inwazję sinic, które rozprzestrzeniły się w wodach u polskich wybrzeży.
22.09.2015

Sieć TEN-T budowana jest w konkretnych miastach i gminach – o Porozumieniu Samorządowym dla Korytarza Bałtyk – Adriatyk

Transeuropejska sieć korytarzy transportowych TEN-T to jedna z najważniejszych sieci infrastrukturalnych Unii Europejskiej. Ich skuteczne tworzenie zależy przy tym nie tylko od decyzji unijnych urzędników, ale też oddolnych, regionalnych inicjatyw, a przede wszystkim od ich koordynacji. Rozumieją to między innymi członkowie Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (SPR KTBA), z którego inicjatywy powstał specjalny raport dotyczący tej problematyki.
20.09.2015

Już za miesiąc rozpoczyna się konferencja „Bałtyk 2015”

Głównym celem Konferencji „Bałtyk 2015” jest syntetyczne omówienie i przekazanie wiedzy o stanie i zagrożeniach środowiska Morza Bałtyckiego oraz prezentacja nowoczesnych technik jego monitorowania przez zaproszonych z wykładami specjalistów. Konferencja adresowana jest szczególnie do przedstawicieli administracji wszystkich szczebli zarządzających różnymi formami wykorzystania i ochrony Bałtyku.
10.09.2015

ORP Bałtyk trafił na remont do Szczecina

Gruntowny remont w szczecińskiej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia przejdzie największy zbiornikowiec należący do polskiej marynarki wojennej.
02.09.2015

Zarząd Portu Gdynia rozmawiał w sprawie Korytarza Bałtyk – Adriatyk

Wczoraj Zarząd Morskiego Portu Gdynia gościł europejskiego koordynatora Korytarza Bałtyk – Adriatyk, prof. Kurta Bodewiga, w towarzystwie doradcy Silke Brocks oraz dziennikarza pisma German Transport Review, Wernera Balsena.
09.07.2015

Czy Bałtyk stał się nowym obszarem Zimnej Wojny?

Obecna gra w "kotka i myszkę" na Morzu Bałtyckim przypomina działania z czasów Zimnej Wojny – donoszą przedstawiciele szwedzkiej marynarki wojennej. Od 20 lat nie było w tym regionie tak licznych działań militarnych.
05.05.2015

W kwietniu rusza nabór wniosków w programie Południowy Bałtyk 2014-2020

Program ma celu wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, zachowanie i ochronę środowiska naturalnego, wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami, promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu infrastruktury sieciowej.
31.03.2015

Wschodni Bałtyk skuty lodem

Wschodnia część Morza Bałtyckiego jest skuta lodem. Tafla ma grubość około 10 centymetrów.
02.02.2015

Rosjanie na Bałtyk chcą wpuścić zagraniczne kompanie naftowe

Władze rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych przedstawiły projekt ustawy dopuszczającej zagraniczne kompanie paliwowe do poszukiwań gazu i ropy naftowej na Morzu Bałtyckim.
21.01.2015

Bałtyk z lepszymi perspektywami odkrycia ropy

Ze względu na dojrzałość fazy poszukiwawczej na lądzie, większe szanse na odkrycie nowych złóż ropy naftowej mamy w przypadku polskiej części Morza Bałtyckiego - ocenia Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych (ISE).
09.10.2014

Z. Paszkowicz (Grupa Lotos): Bałtyk to priorytetowy obszar poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Podmorskie złoża łupkowe wciąż jednak nieopłacalne

Lotos zakłada, że uda mu się uruchomić nawet 6 nowych centrów produkcyjnych na Bałtyku w perspektywie 8 lat. W tym najbardziej optymistycznym scenariuszu spółka szacuje, że komercyjne zasoby ropy wynoszą ok. 30 mln ton. Na przełomie 2015 i 2016 r. ruszy wydobycie ze złoża B8 o szacowanej wielkości 3,5 mln ton, na które Lotos zdobył już finansowanie z Polskich Inwestycji Rozwojowych. Dodatkowe zasoby węglowodorów tkwią w formacjach łupkowych, ale ich wydobycie jest wciąż nieopłacalne.
27.08.2014

Naukowcy alarmują. Czy Bałtyk zaroi się od glonów?

Bałtyk może stać się zieloną wyspą - biją na alarm fińscy naukowcy. Zaglonienie ma być skutkiem sztormów, które szalały na przełomie tego roku.
18.07.2014

Konsultacje publiczne projektu Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

2-go lipca w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odybła się regionalna konferencja konsultacyjna projektu Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2014-2020 oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu Programu.
08.07.2014

Bałtyk czysty, ale pod lupą

Samoloty Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach od lat biorą udział w ekologicznych patrolach nad Bałtykiem. W kwietniu zaplanowane zostały cztery takie loty. – Jesteśmy w stanie nie tylko namierzyć truciciela, ale też oszacować rodzaj i wielkość zanieczyszczenia – mówi kpt. nawig. Mariusz Sasim z załogi Bryzy, która wykonuje tego typu zadania.
21.04.2014

Bałtyk bez tajemnic. Będą monitorować morze dzięki satelitom

Nawet setki map dziennie, tworzących kompleksowy obraz Bałtyku, ma generować tworzony przez polskich naukowców satelitarny system monitoringu naszego morza. SatBałtyk, czyli specjalny zespół komputerów, anten i modeli matematycznych będzie dostarczał różnorodnych informacji, m.in. o temperaturach powierzchni, prędkościach wiatrów i sile prądów, a także zanieczyszczeniach i zakwitach alg. Jak zapowiadają badacze, wiele z tych danych będziemy mogli znaleźć w internecie.
19.02.2014

Połączenie intermodalne Adriatyk-Bałtyk czeka na lepsze czasy

W tym roku zatrzymał się rozwój przewozów intermodalnych na linii Koper (Słowenia) - Gdynia, na poziomie po ok. 2000 TEU miesięcznie.
27.11.2013

Bałtyk wyrzucił na brzeg siedmiometrowego wieloryba (foto,wideo)

W piątek, 15 listopada, wieczorem, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF odebrali zgłoszenie o znalezieniu martwego ssaka morskiego, który został wyrzucony na brzeg Bałtyku dwa kilometry za Kanałem Jamneńskim w kierunku Łaz. Na miejscu okazało się, że jest to ponad siedmiometrowej długości wal butelkonosy.
16.11.2013

„Zdrowy” Bałtyk w interesie ludzi, gospodarki i przyrody

Jeżeli podejmiemy skuteczne działania na rzecz ochrony Bałtyku, zyskamy dodatkowo ponad pól miliona nowych miejsc pracy i miliardy euro rocznie do 2030 roku - wynika z raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) na zlecenie międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
02.09.2013

Zatruty Bałtyk to tykająca bomba. Co z wakacjami?

Morze Bałtyckie to tykająca bomba, która może w każdej chwili eksplodować. Na dnie zalegają tony poniemieckiej broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Gdy pociski się rozszczelnią – a prędzej czy później do tego dojdzie – do wody dostanie się toksyczna, gęsta maź. Kontakt z nią kończy się zawsze tragicznie: straszliwymi poparzeniami, a nawet utratą życia. A przecież ruszają wakacje. Bałtyk jest bezpieczny?
21.06.2013

Na dnie zalega masa broni. Bałtyk zagrożony

Bałtyk jest o krok od katastrofy ekologicznej - alarmuje "Uważam Rze". Według danych cytowanych przez tygodnik, na dnie morza korodują powoli tysiące pojemników wypełnionych gazami bojowymi.
11.03.2013

Bałtyk znowu świeci

Nocą w Rewie Zatoka Pucka rozbłyska turkusowym światłem. Być może jest to sprawka bruzdnic, u których ruch wody powoduje bioluminescencję - poinformował PAP dr hab. Krzysztof E. Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
28.08.2012

Ceny rosną, Bałtyk drożeje

Koszty przepraw promowych na Bałtyku w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 10 proc. Podwyżki dotyczą zarówno stawek bazowych za długość pojazdu, jak i dodatków paliwowych. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na przeprawy promowe pojawia się pytanie - w jaki sposób główni armatorzy planują swój rozwój na Morzu Bałtyckim?
10.05.2012

Ogólnopolski konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku Wszyscy dbamy o Bałtyk rozpoczęty!

Już w maju tego roku, po raz trzeci w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku uczniowie pierwszych klas gimnazjów wypłyną w rejsy po Motławie, Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Tymczasem już 22 marca, w Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego rozpoczął się konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie wszystkich polskich gimnazjów!
29.03.2012

Bałtyk jest perspektywicznym miejscem do poszukiwania węglowodorów

PKN Orlen ogłosił niedawno plany zaistnienia na rynku poszukiwań ropy i gazu na Ukrainie. Warto jednak pamiętać, że płocki koncern jest już obecny na rynku upstream poza Polską. - Właśnie zakończyliśmy prace sejsmiczne 3D, pozwalające na trójwymiarowe odwzorowanie warstw geologicznych wewnątrz ziemi, na szelfie łotewskim - mówi portalowi wnp.pl prezes spółki Orlen Upstream Wiesław Prugar.
28.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.