23 września 2015 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Interreg V-A Polska – Dania – Niemcy – Litwa – Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020. Program ma na celu zintensyfikowanie zielonego i niebieskiego wzrostu poprzez wspólne działania instytucji z regionów usytuowanych wokół południowej części Morza Bałtyckiego. Wsparcie w ramach Programu otrzyma branża morska (sektor niebieski) oraz działania i idee przyczyniające się do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych (sektor zielony).
Współfinansowane będą działania z zakresu wzmacniania innowacyjności przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej, ochrony i promocji dziedzictwa naturalnego i kulturalnego, transferu „zielonych” technologii, zrównoważonego transportu, rozwoju rynku pracy oraz współpracy międzyinstytucjonalnej. Na realizację Programu Południowy Bałtyk zostanie przeznaczone ponad 82 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
O dofinansowanie w ramach Programu Południowy Bałtyk mogą ubiegać się projekty zrzeszające partnerów z minimum dwóch państw zaangażowanych w jego wdrażanie. Mogą to być m.in. władze lokalne i regionalne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, izby handlowe czy przedsiębiorstwa transportu publicznego.
Obecnie Instytucja Zarządzająca (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju), wraz z Instytucjami Krajowymi z Danii, Litwy, Niemiec i Szwecji oraz podmiotami zaangażowanymi w przygotowanie programu kontynuują prace nad pozostałymi dokumentami, które umożliwią ogłoszenie pierwszego naboru wniosków. Posiedzenie pierwszego Komitetu Monitorującego Programu, na którym zapadnie decyzja o terminie pierwszego naboru wniosków, odbędzie się 1-2 października 2015 r. w Gdańsku.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami