• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Bałtyk odsłonił szczątki pradawnego lasu (foto)

pc

27.01.2019 16:26 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Bałtyk odsłonił szczątki pradawnego lasu (foto)

Partnerzy portalu

Bałtyk odsłonił szczątki pradawnego lasu (foto) - GospodarkaMorska.pl

Niezwykłe odkrycie na plaży w Łukęcinie. Morze Bałtyckie odsłoniło szczątki pradawnego lasu. Jak informuje na facebookowym profilu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, na pierwszy rzut oka wygląda on jak lawa wypływająca z wnętrza wulkanu.

W wyniku podmywania linii brzegowej, las ukazał się ok. 5-6 m poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat. Składa się z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Prawdopodobnie rósł w tym miejscu na podmokłym terenie, gdzie przez wiele lat akumulował się materiał roślinny, tworząc warstwę torfu. Pradawny las rozciąga się na długości kilkudziesięciu metrów.

Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych, szczątki organiczne zostały przykryte grubą warstwą piasku, która obecnie tworzy wydmy. Muzeum Ziemi Kamieńskiej podaje, że obecnie nie jest w stanie ustalić wieku niezwykłej warstwy geologicznej. Potrzebne byłyby do tego badania radiowęglowe C14 lub badania dendrochronologiczne.

Dwa lata temu niedaleko tego samego miejsca natrafiono na róg tura – wymarłego ssaka z rodziny wołowatych (można obejrzeć go w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej) oraz na narzędzie wykonane z rogu w formie motyki, datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu, czyli na VI-IV tys. lat p.n.e. (można obejrzeć je w Muzeum Narodowym w Szczecinie).

„Może to zwykły zbieg okoliczności, a może te wcześniejsze odkrycia są w jakiś sposób powiązane z lasem, który bez wątpienia porastał kiedyś tę okolicę. Świadectwa bytności ludzi na naszym terenie są już znane od mezolitu i występowania w lasach gatunku tura przynajmniej od neolitu” – podało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Pradawny las zauważył Adam Panońko, mieszkaniec Dziwnowa, o czym poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.