• <

Wynik wyszukiwania - "atmosfera" - Wiadomości

Różowy akcent ponownie w Sopocie. Plejada polskich żeglarek na starcie Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet

W czerwcu przy sopockim molo odbędzie się kolejna edycja regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Będzie to już trzecia edycja wyjątkowych regat dedykowanym kobietom, w tym roku w nowej, jeszcze bardziej otwartej dla wszystkich formule.
24.02.2024

Morskie Centrum Nauki zaprasza na półkolonie

MCN przygotowało ofertę dla najmłodszych, którzy będą spędzać ferie w mieście.
03.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Wpływ fajerwerków na jakość powietrza – dane firmy SeaData

W ostatnią noc minionego roku firma SeaData, będąca ekspertem w dziedzinie monitorowania danych środowiskowych, zaobserwowała znaczący spadek jakości powietrza (wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu). To zjawisko, odnotowane dokładnie o północy, gdy entuzjastyczne tłumy witają Nowy Rok, było ściśle powiązane z intensywnym użytkowaniem fajerwerków.
02.01.2024

Thyssenkrupp i Duisport otwierają spółkę joint venture. Będzie ona zarządzać portem w Duisburgu

Oczekuje się, że rozpoczęcie działalności spółki nastąpi w drugim kwartale roku budżetowego 2023/24, pod warunkiem uzyskania zgody organów kontroli fuzji. Duisport przejmie 49% udziałów w Thyssenkrupp Steel Logistics GmbH. Thyssenkrupp Steel Europe AG pozostanie w posiadaniu 51 procent firmy. Połączenie kompetencji logistycznych wzdłuż Renu ma optymalizować dostawy dla regionu. Partnerzy chcą zwiększyć wydajność i możliwości adaptacji logistyki oraz udostępnić w przyszłości korzystanie z nowych rozwiązań klientom.
31.12.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie, a także kontynuowanej wojny na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich.
30.10.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.
19.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Genoa Boat Show 2023 - stocznia Lomac zaprezentuje nowe modele wysokiej klasy pontonów

Mediolańska stocznia Lomac - wiodący projektant i producent wysokiej jakości nadmuchiwanych łodzi, będzie jednym z czołowych graczy na nadchodzących targach Genoa Boat Show, gdzie zaprezentuje sześć wysokiej klasy modeli – w tym włoską premierę GranTurismo 14.0 X i Turismo 9.5.
11.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

US Navy zmienia przepisy w sprawie służby marynarzy na remontowanych okrętach

Seria czterech samobójstw członków załogi lotniskowca USS George Washington wywołała istną burzę w USA i stała się przedmiotem wojskowego śledztwa. Po zakończeniu dochodzenia służby przekazały, że należy zmienić zasady służby marynarzy na okrętach znajdujących się w dłuższych remontach i pobytach w stoczni.
22.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Mors z gdańskiego klubu: kąpiele w zimnej wodzie pozwalają się zrelaksować i odprężyć

Kąpiele w lodowatej wodzie cieszą się coraz większą popularnością. "Takie kąpiele zrelaksować się i odprężyć" - podkreśla w rozmowie z PAP wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski. Najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska zeru.
25.12.2022

Świąteczna atmosfera w 3. Flotylli Okrętów

W marynarską tradycję wpisały się przedświąteczne spotkania wigilijne z udziałem kadry i przedstawicieli lokalnej społeczności.
24.12.2022

Na Marsie widać ślady dawnego oceanu

Nowe dane na temat Marsa wskazują na istnienie tam przed miliardami lat, związanego z ciepłym klimatem, dużego oceanu leżącego na północnej półkuli. To były warunki sprzyjające życiu - podkreślają planetolodzy.
01.11.2022

Niemcy. Demonstranci w Lubminie domagali się otwarcia gazociągu Nord Stream 2

W niedzielę po południu w Lubminie koło Greifswaldu we wschodnich Niemczech zebrało się 3 500 osób, które demonstrowały przeciwko polityce energetycznej niemieckiego rządu, a za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i zakończeniem sankcji wobec Rosji - informuje portal stacji NDR. Widać było rosyjskie flagi.
26.09.2022

Żeglarskie święto - podsumowanie ogólnopolskiego programu PGE PolSailing

Na warszawskiej Pradze, w Parku Skaryszewskim, rozegrano Wielki Finał PolSailing Days. Dzieci z całej Polski wzięły udział w regatach na Jeziorze Kamionkowskim, ścigając się na klasie Optimist oraz na windsurfingu. Impreza była podsumowaniem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.
20.09.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Zmagania na lądzie i na morzu. To będzie sportowa sobota na Półwyspie Helskim

W sobotę, 27 sierpnia, plaża Półwyspu Helskiego będzie areną XII Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza oraz VII Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza, a także pierwszej edycji biegu 3 Mile Morskie. Dla najmłodszych przygotowano „XI Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla Dzieci” na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą tradycyjnie żeglarze – w corocznej walce o puchar dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
24.08.2022

Baltic Ports Conference 2022 coraz bliżej

Już za niecały miesiąc, w dniach 7-8 września, 2022, do Gdyni zawita kolejna edycja konferencji Baltic Ports Conference, corocznego zgromadzenia członków i partnerów organizacji Baltic Ports Organization. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych spotkań przedstawicieli sektora portowego w regionie Morza Bałtyckiego.
17.08.2022

Bieg po terminalu GCT 2022. Na starcie 730 osób, zebrali 39 tys. zł dla dzieci z Ukrainy [WIDEO]

W drugiej odsłonie ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022, czyli biegu po terminalu kontenerowym GCT udział wzięło udział łącznie 730 osób (240 na dystansie 1 mili, 490 na dystansie 5 km). Wśród nich byli zarówno przedstawicieli branży morskiej, transportowej, jak i mieszkańców chętnych obejrzeć niedostępny na co dzień teren od wewnątrz.
20.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

Tysięczny egzemplarz łodzi dla światowego giganta wyprodukowany przez Markos

O sile i dynamice produkcji mieszczącej się w Głobinie firmy Markos najlepiej świadczy fakt, że mury zakładu opuścił właśnie tysięczny egzemplarz łodzi produkowanej dla fińskiej marki Axopar! W ciągu ostatnich trzech lat kooperacja obydwu firm zaowocowała nasyceniem światowego rynku łodzi motorowych o luksusowe modele stanowiące synonim perfekcji, staranności wykończenia i komfortu.
30.06.2022

French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski

Już dzisiaj (25 kwietnia) we francuskim Hyeres rozpoczynają się regaty French Olympic Week, drugie już w tym roku zmagania żeglarzy klas olimpijskich. Wystartuje w nich ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski.
25.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku szuka uczestników regat Operation Sail1972

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu do przeprowadzenia wywiadów.
15.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.
11.04.2022

Supon znają już pokolenia - tutaj każdy może rozwinąć skrzydła

Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników, przywiązanie do rodzinnych wartości, jak i stałe rozwijanie biznesu z naciskiem na kulturę bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lądzie i morzu, sprawiają, że w firmie Supon zbudowano wiele długoletnich karier.
17.03.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Wiatraki na Morzu Północnym wpływają na przepływy powietrza i prądy morskie

Naukowcy z niemieckiego ośrodka naukowego Helmholtz-Zentrum Hereon przyjrzeli się wpływowi wiatraków morskich na przepływu wiatru i prądy morskie. Jak się okazało, zauważali zmiany w tym obszarze, które mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na strukturę ekosystemu oceanicznego. Wskazują także, że konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić wpływ obecnych i przyszłych scenariuszy rozwoju farm wiatrowych na ekosystemy i organizmy morskie w Morzu Północnym.
27.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 49/2021-1/2022)

Uczestnicy światowych rynków frachtowych na przełomie roku bacznie obserwowali sytuację gospodarczą i polityczną świata, która dawała nieco optymizmu na warunki nowego roku 2022. Rok 2021 w ogólnym ujęciu był jednak dobrym okresem i żeglugowcy, działający w wielu segmentach tego rynku mają nadzieję na kontynuację trendów. Inaczej patrzą na to Ci, którzy za ten fracht muszą płacić.
10.01.2022

Prezydent po szczycie NATO: rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe

Współpraca gospodarcza, militarna i energetyczna, zagadnienia dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe oraz kwestia wspierania Ukrainy - znalazły się wśród tematów bilateralnych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w czasie szczytu NATO w w Brukseli.
14.06.2021

Zacznij wakacje z Jarmarkiem Morskim

Wielkimi krokami zbliża się Święto Morza. Jak co roku czeka nas mnóstwo wspaniałych atrakcji. Jedną z nich bez wątpienia będzie trwający przeszło tydzień Jarmark Morski. Stoiska pełne rzemieślników, rękodzielników, artystów i gastronomów zagoszczą na skwerze Kościuszki w dniach od 19 do 27 czerwca.
11.06.2021

„Zawisza Czarny” po remocie wrócił do Gdyni

„Zawisza Czarny” wypiękniał. Żaglowiec przeszedł gruntowny, największy od 20 lat remont. Główne prace już się zakończyły. Teraz na pokładzie trwają ostatnie, porządkowe szlify. Odnowiona jednostka już wkrótce rozpocznie nowy sezon i uda się na pierwsze morskie wyprawy w tym roku.
24.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Ropa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.
19.01.2021

Bezpieczny i indywidualny transport dla branży morskiej

Berlin Transfer 24 to kameralna firma ze Szczecina zajmująca się szeroko rozumianym przewozem osób, w tym Vip Transport i Martime Service.
01.01.2021

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska kończą przygodę z klasą 420. Czas na nowe wyzwania! [wywiad]

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska zakończyły swoją przygodę z klasą 420. Mistrzynie Europy juniorek wspominają swoje żeglarskie początki, opowiadają o trzech latach wspólnego pływania i o tym, jak będzie wyglądał kolejny etap ich kariery.
18.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla

Według międzynarodowego zespołu specjalistów, wzrost średniej temperatury planety o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej spowoduje uwolnienie z gleby do atmosfery 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.
04.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Łódź podwodna będzie badać morza wielkiego księżyca Saturna [wideo]

Naukowcy opracowywali koncepcyjną misję, która miałaby wysłać łódź podwodną na ogromny księżyc Saturna, Tytana, na którego lodowatej powierzchni znajdują się jeziora i morza ciekłych węglowodorów.
25.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich zapełnia się łódkami zawodników z całego świata. Już pojutrze na Zatoce Gdańskiej ruszą wyścigi Mistrzostw Europy klasy Laser.
06.10.2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.
05.10.2020

Zastosowanie danych satelitarnych - weź udział w wyjątkowych warsztatach dla biznesu!

Korzystasz z danych satelitarnych, ale napotkałeś problem, którego nie możesz rozwiązać lub do którego rozwiązania nie jesteś pewien? Masz pomysł na użycie danych Copernicus, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w wyjątkowych warsztatach dotyczących przetwarzania i zastosowania danych satelitarnych programu Copernicus. Zajęcia będą miały dedykowaną formę. To uczestnik wybiera jego tematykę i kształt!
22.09.2020

Historia naukowa fizyki klimatu: Lody i modele

W ramach cyklu o historii badań klimatu, portal "Nauka o Klimacie" tym razem zajmie się ostatnim okresem (po roku 1965), obejmującym rozwój nowoczesnych modeli klimatu, badań rdzeni lodowych oraz powstanie IPCC.
21.09.2020

Podwodne centrum danych firmy Microsoft wyłowione po dwóch latach [wideo]

Microsoft wyciągnął swoje drugie podwodne centrum danych z wody w Orkney w Szkocji. W ramach "Project Natick", firma technologiczna umieściła centrum danych 35 m pod wodą wiosną 2018 roku. Microsoft miał nadzieję, że wyrzucanie komputerów do oceanu może być rozwiązaniem przyszłości.
15.09.2020

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie przeszły do historii

Druga reprezentacja Czech, pływająca na jachcie 113 zwyciężyła w I Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich, które 12 i 13 września rozgrywane były w Gdyni. Na drugim stopniu podium stanęli Polonusi z Austrii 1. Trzecią lokatę wywalczyli nasi rodacy z załogi Czechy 1.
13.09.2020

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research”.
26.08.2020

Przed nami regaty Kinder Joy of moving Puchar Trenerów!

Regaty o Puchar Trenerów otworzą zmagania żeglarskie w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2020. Organizowane po raz drugi pod parasolem programu Kinder Joy of Moving, we współpracy PZŻ i Ferrero Polska Commercial w ramach Kinder Joy of moving – Radość Żeglowania.
12.08.2020

Forum Gospodarki Morskiej dopiero za rok

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia – największe spotkanie liderów i ekspertów branży morskiej - zostało odwołane. Decyzja wynika z sytuacji epidemicznej i troski o bezpieczeństwo uczestników.
12.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

Barnier: stanowisko W. Brytanii sprawia, że umowa handlowa jest mało prawdopodobna

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier powiedział w czwartek, że Wielka Brytania nie wykazała chęci przełamania impasu w rozmowach o równych szansach dla firm i rybołówstwa, co sprawia, że zawarcie nowej umowy handlowej między Brukselą i Londynem jest „mało prawdopodobne”.
23.07.2020

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z żeglugi głównym tematem dyskusji IMO

W dniach 6-10 lipca Międzynarodowa Organizacja Morska zorganizowała nieformalne zdalne sesje dyskusyjne poświęcone krótkoterminowym środkom mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w żegludze międzynarodowej oraz ocenę ich skutków.
23.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Ekskluzywne wycieczkowce w polskich portach – wspomnienie zeszłego lata

W ramach cyklu artykułów na temat armatorów, zawijających do polskich portów ze względu na dotychczasowy brak wizyt wycieczkowców w polskich portach, wynikający z kryzysu pandemicznego nawiązujemy do zeszłorocznego ciekawego zawinięcia jednego z tzw. cruiserów. W dniu 13 lipca 2019 r. do portu w Gdyni zawinął kolejny już w tamtym sezonie wycieczkowiec. Tym razem był to statek pasażerski o wdzięcznej nazwie „Marina”, należący do przedsiębiorstwa armatorskiego Oceania Cruises.
04.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Aż 600 jachtów, 15 klas, 17 dni wyścigowych. Od środy regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W środę, 24 czerwca, rozpoczynają się żeglarskie regaty LOTOS Nord Cup. To już piętnasta edycja imprezy odbywającej się na wodach Zatoki Gdańskiej. Tym razem, aby w czasie pandemii zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy do 17 dni wyścigowych. Żeglarzy będzie można obserwować z plaży w Stogach, Brzeźnie i Górkach Zachodnich.
23.06.2020

Żeglarze spragnieni rywalizacji - LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W najbliższą środę 24 czerwca startują regaty LOTOS Nord Cup organizowane w Gdańsku już po raz piętnasty. Tym razem, aby w czasie pandemii koronawirusa zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy i czeka nas aż 17 dni wyścigów.
18.06.2020

Szefowa KE zapewnia, że jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią

Unia Europejska jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią - zapewniła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed wideokonferencją z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem.
15.06.2020

Raport: Amerykańska gospodarka morska warta 373 mld dolarów w 2018 roku

Według nowych statystyk opublikowanych dziś przez dwie agencje Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych gospodarka morska tego kraju przyczyniła się w 2018 roku do wzrostu produktu krajowego brutto o około 373 mld USD i rosła szybciej niż cała gospodarka narodowa.
02.06.2020

Ekspert: odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią

Odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki to nie koniec zmagań z epidemią, ale jej kolejny etap - powiedział PAP ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski.
17.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

Evergreen zamówił ponad 1800 kontenerów chłodniczych od Maersk Container Industry

Tajwańska firma żeglugowa Evergreen Marine Corp. zamówiła 1800 reeferów typu Star Cool od Maersk Container Industry (MCI) w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przewóz zamrożonych towarów.
06.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Żeglarze polonijni spotkali się w Belize

Dla upamiętnienia setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, Polish Yacht Club Chicago zorganizował zlot żeglarzy polonijnych w Placencji w Belize. Główną atrakcją zlotu była wizyta żaglowca STS Fryderyk Chopin z uczestnikami „Niebieskiej Szkoły” na pokładzie.
20.02.2020

XXI Konferencja Strefy Ex „Bezpieczeństwo, Jakość, Efektywność”

1-2 kwietnia 2020 roku w Hotelu Haffner w Sopocie odbędzie się XXI Konferencja Strefy Ex „Bezpieczeństwo, Jakość, Efektywność”. W tym roku, na wykładach zostaną omówione zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego, w tym bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dodatkowo organizatorzy poruszą „palące” tematy związane z szeroko rozumianą jakością energii elektrycznej oraz efektywnością energetyczną w ujęciu krajowych, jak i światowych trendów oraz standardów.
14.01.2020

Na rynkach ropy niedźwiedzie nastroje po wzroście zapasów w USA i obaw o gospodarkę

Na rynkach ropy dominują niedźwiedzie nastroje po mocniejszym od oczekiwań wzroście amerykańskich zapasów surowca i w obliczu narastających obaw o perspektywy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.
10.10.2019

Maleją szanse na rozwiązanie konfliktu USA-Chiny, a od tego zależą losy ropy

Maleją szanse na rozwiązanie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, a od tego zależą losy ropy naftowej w najbliższym czasie - podają maklerzy.
09.10.2019

Bitwa o Gotland już w niedzielę

W niedzielę, 15 września rozpoczną się ósme bałtyckie regaty samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Konsal Challenge 2019. 500 mil non stop, brak pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk sprawiają, że to niezmiennie jedne z najtrudniejszych regat na naszym akwenie.
13.09.2019

Znamy mistrzów Polski w klasach nieolimpijskich

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich oraz juniorów w olimpijskiej klasie RS:X zakończone. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Wystartowało w nich prawie 300 zawodników i zawodniczek.
02.09.2019

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski za nami. Wiatr nie był łaskawy

W Górkach Zachodnich rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas nieolimpijskich. O medale rywalizują także juniorzy w klasie RS:X. Pierwszy dzień przywitał żeglarzy piękną, słoneczną pogodą, ale też słabymi warunkami wiatrowymi, niemniej udało się rozegrać większość zaplanowanych wyścigów.
30.08.2019

Odlotowo na gdyńskim niebie! (foto)

Już niemal za nami drugi dzień wielkiego lotniczego pokazu – LOTOS Gdynia Aerobaltic 2019. W sobotę do akcji dołączyło lotnisko Gdynia-Kosakowo, gdzie tłumy widzów podziwiały pokazy polskich i zagranicznych pilotów, samoloty odrzutowe czy wystawę statyczną wielkich maszyn lotniczych. Wieczorem piloci znów zachwycą nad miejską plażą.
19.08.2019

Volvo Gdynia Sailing Days – 19 lat minęło jak jeden dzień. Wywiad z Prezesem PZŻ Tomaszem Chamerą

Za nami jubileuszowa 20. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days. Parafrazując słowa piosenki z filmu „Czterdziestolatek” - 19 lat minęło jak jeden dzień?
15.08.2019

Damen Engineering: Cały łańcuch wartości na wyciągnięcie ręki (wywiad)

Trójmiasto jest dziś uznawane za jedno z najważniejszych zagłębi projektowania statków w Europie. Biura projektowe mają tu dostęp nie tylko do wysokiej jakości zasobów pracy, ale mogą też korzystać z dobrodziejstw, jakie przynosi dobrze rozwinięty lokalny ekosystem stoczniowy. O olbrzymim kapitale intelektualnym, holistycznym podejściu do biznesu i tym, dlaczego warto grać zespołowo rozmawiamy z Katarzyną Romantowską-Jaskólską – Dyrektor Zarządu, Damen Engineering Gdańsk
02.08.2019

XXIX Regaty o Puchar KŻ „PETROCHEMIA” Płock

20 lipca 2019 r. po raz 29. w Klubie Żeglarskim „PETROCHEMIA” Płock odbyły się Regaty o Puchar Klubu Żeglarskiego „PETROCHEMIA” Płock.
23.07.2019

Łukasz Trzciński i Piotr Adamowicz zwycięzcami PRO-AIR Cup

Zakończyły się zmagania najlepszych polskich samotników. Złote medale w PRO-AIR Cup – Mistrzostwach Polski Samotników zdobyli Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed” i Piotr Adamowicz na „Neoprofil”.
22.07.2019

PRO-AIR Cup: poznajcie uczestników mistrzostw

W dniach 19-21 lipca odbędą się w Gdyni PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Przedstawiamy pierwszych pięciu uczestników tej imprezy.
12.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Za nami kolejna edycja charytatywnych regat PGNiG Challenge na rzecz hospicjum dla dzieci

Załoga PwC Polska Sp. z.o.o. wygrała 2. Charytatywne Regaty Żeglarskie PGNiG Challenge na rzecz Hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni, które odbyły się w dniach 28-29 czerwca w Gdyni.
05.07.2019

RB ONZ potępia ataki na tankowce na Bliskim Wschodzie i wzywa do dialogu

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w poniedziałek dwa ataki na tankowce w rejonie Zatoki Perskiej i określiła je jako zagrożenie dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zaapelowała także o "dialog" i zakończenie konfliktu, w którym główne rolę odgrywają USA i Iran.
25.06.2019

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo)

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kłaninie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się w minioną środę. Absolwenci branżowej szkoły pierwszego stopnia przez trzy lata kształcili się w zawodzie montera kadłubów okrętowych.
24.06.2019

Rozpoczynamy 2. edycję Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ

Z przyjemnością informujemy, że w przyszłym roku odbędzie się 2. edycja Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ, która ponownie zgromadzi najlepszych reprezentantów lokalnych środowisk żeglarskich z całej Polski.
13.06.2019

40 edycja Pucharu Prezydenta Sopotu za nami

W dniach 7 – 9 czerwca w Sopocie odbyła się kolejna edycja regat Puchar Prezydenta Sopotu, najstarszej windsurfingowej imprezy rozgrywanej na akwenie morskim.
10.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Regaty Smoczych Łodzi. 8 załóg – sami pracownicy trójmiejskich instytucji kultury

Na Motławie odbyły się Regaty Smoczych Łodzi 2019, w których rywalizowali pracownicy instytucji kultury z Trójmiasta. To niezwykle widowiskowe zawody. Wygrała reprezentacja Narodowego Muzeum Morskiego.
25.05.2019

Żeglarskie święto dla całych rodzin

Zasmakuj żeglarstwa w gdyńskiej marinie! W sobotę 25 maja w godzinach od 10:00 do 17:00 Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do Mariny Gdynia na rodzinny piknik żeglarski pełen atrakcji. W programie m.in.: rejsy po zatoce, lekcje żeglarstwa, zwiedzanie jachtów żaglowych, a także gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami. Piknik, na który wstęp będzie bezpłatny, przypieczętuje kolejną edycję programu „Gdynia na fali”.
23.05.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Chwile grozy na Adriatyku. Pasażerowie wpadli w panikę

Ostatnie dni pasażerowie promu Aurelia zapamiętają na długo. Należąca do SNAV jednostka straciła zasilanie i zaczęła dryfować po Morzu Adriatyckim w trakcie sztormu.
10.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Spotkanie z okazji zakończenia Rejsu Niepodległości

To dzięki nim Rejs Niepodległości zakończył się sukcesem i zyskał uznanie na całym świecie. W poniedziałek na tarasie widokowym Wydziału Nawigacyjnego Rektor UMG prof. Janusz Zarębski podziękował załodze „Daru Młodzieży”, pracownikom Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz przedstawicielom mediów, którzy współtworzyli tę inicjatywę. Wydarzenie zgromadziło m.in. członków załogi, którzy uczestniczyli w różnych etapach Rejsu i przyjechali do Gdyni z wielu polskich miast, a nawet zza granicy.
08.05.2019

Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe na pierwszym miejscu. Zakończyła się XX Konferencja STREFY Ex (foto, wideo)

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konferencji STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. Jej jubileuszowa XX edycja odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

Już w najbliższy weekend Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa PZŻ

Już tylko kilka dni zostało do Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ, które w dniach 13-14 kwietnia zgromadzą w Rynie najlepszych reprezentantów lokalnych środowisk żeglarskich z całej Polski.
08.04.2019

Puchar Polski Nautica 450 2019 w blokach startowych

Wszystko już zaplanowane, a tegoroczne zmagania zapowiadają się naprawdę ekscytująco! Niektóre załogi już rozpoczęły treningi i zgrupowania.
29.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

Święto filmów żeglarskich JachtFilm po raz kolejny w Rybniku!

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach - tak było przez ostatnie lata, gdy Teatr Ziemi Rybnickiej wypełniony został wpierw przez dzieci a potem przez dorosłych. Na bazie dwóch ostatnich edycji, program festiwalu został rozszerzony i wzbogacony o dodatkowe atrakcje.
06.03.2019

Organizacje pracodawców zaniepokojone zatrzymaniami b. szefów państwowych spółek

Od kilku tygodni z niepokojem obserwujemy spektakularne zatrzymania byłych szefów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - napisali w oświadczeniu przedstawiciele sześciu organizacji pracodawców.
26.02.2019

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego przepłynęła załoga Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.
23.02.2019

Prezydent: Polska i Litwa zdecydowanie przeciwne Nord Stream 2

Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się, mamy wspólne stanowisko ws. Nord Stream 2 - mówił po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite prezydent Andrzej Duda. Grybauskaite oceniła, że współpraca wojskowa między Polską a Litwą nigdy nie była tak silna, a Nord Stream 2 określiła jako projekt polityczny.
21.02.2019

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Kolejne promy grupy Tallink po modernizacji, a w kolejce czekają następne

Kilka należących do grupy Tallink promów przeszło w ostatnim czasie spore modernizacje. Na swoje trasy po wizytach w stoczni powróciły już Silja Symphony oraz Star. Wcześniej podobnym zmianom poddany został prom Silja Serenade, a na remonty czekają już kolejne.
28.01.2019

Uczestnicy Rejsu Niepodległości: Niezwykły żaglowiec, wspaniała przygoda

"Dar Młodzieży" to niezwykła jednostka, czeka nas wspaniała przygoda- tak o udziale w Rejsie Niepodległości powiedziało PAP w Panamie dwoje jego uczestników, którzy weszli na pokład żaglowca we wtorek: Marcin Grochowski z Warszawy i Anna Kuś z Wrocławia.
26.01.2019

Największe serce świata– w hołdzie dla Pawła Adamowicza zapłonęły znicze

W hołdzie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach Polski w środę wieczorem zapłonęły znicze. W ramach akcji "Największe serce świata" ze świec układano serca; zgromadzeni trwali najczęściej w milczeniu, z głośników rozlegało się m.in. "The Sound of Silence" i "Dziwny jest ten świat".
17.01.2019

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Podchorążowie z Kuwejtu jak Święty Mikołaj

Studiują na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i na jeden dzień zostali prawdziwymi Mikołajami. Podchorążowie z Kuwejtu przygotowali świąteczne prezenty dla dzieci z Placówki Wsparcia Rodziny i Dziecka w Gdyni. Wszystkie podarunki były wyjątkowe i indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego podopiecznego.
20.12.2018

Szczerski w Waszyngtonie o zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz o współpracy między krajami Inicjatywy Trójmorza

Celem mojego pobytu w Waszyngtonie jest zbudowanie konsensusu wśród polityków i ekspertów amerykańskich ws. ustanowienia w Polsce trwałej infrastruktury wojskowej USA - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jest duża szans, by taki konsensus zbudować - dodał.
13.12.2018

Al Gore: walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych wyborów moralnych ludzkości

Powstrzymanie zmian klimatycznych, które są poważnym zagrożeniem dla świata, to jeden z najważniejszych moralnych wyborów w historii ludzkości - mówił w środę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Al Gore.
12.12.2018

Wielka metamorfoza promu Silja Serenade

Należący do grupy Tallink prom Silja Serenade czeka znacząca modernizacja. Przez blisko dwa tygodnie prowadzony będzie na nim remont, podczas którego wiele miejsc znajdujących się na pokładzie statku zmieni się nie do poznania.
06.11.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Prezes PGG: Wzmożony import węgla prowadzi do nadpodaży

Wzmożony w ostatnim czasie import węgla w niektórych segmentach rynku prowadzi do nadpodaży tego surowca - ocenia prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala. Jego zdaniem taką sytuację napędza - jak mówił - "histeria popytowa", która nie ma pokrycia w realnym zapotrzebowaniu.
28.09.2018

USA/Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
25.09.2018

Szczerski: Tematy nr 1. to współpraca USA z Europą Środkową i obecność wojskowa USA w Polsce

Tematami nr 1 po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu są współpraca USA z Europą Środkową i przyszłość obecności wojskowej USA w Polsce - powiedział szef kancelarii gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
19.09.2018

LNG to ich pasja - o błękitnym paliwie z założycielem Exerters (wywiad)

LNG może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej. Jego znaczenie dla gospodarki rośnie, podobnie jak liczba zamówień na gazowce do transportu skroplonego gazu. I mimo że świadomość tego tematu w Polsce jest jeszcze niewielka - sukcesywnie rośnie a wraz z nią potrzeba profesjonalnych szkoleń w tym zakresie. O LNG, przełomowych wydarzeniach w tej dziedzinie w Polsce oraz o tym, jak powinno wygladać dobre szkolenie opowiedział nam Wojciech Legieć, założyciel Exerters.
19.09.2018

Zlot 100: Polonusi zacumowali w Pucku

Uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zawitali w poniedziałek 3 września do Pucka. Uroczystość powitania jachtów i ich załóg w porcie rybackim rozpoczęła się o godz. 13:00 od przemarszu Korowodu Kaperskiego i Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej.
04.09.2018

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera - pracują nad tym naukowcy z Łodzi

Jak skutecznie pozyskiwać paliwo wodorowe z wody czy ograniczyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, włączając go jednocześnie w proces przemysłowej recyrkulacji np. do produkcji metanu? Pracują nad tym naukowcy z Politechniki Łódzkiej, którzy opracowują nanokatalizatory plazmowe nowej generacji.
24.08.2018

Raport Antala: coraz więcej pracowników chce elastycznych godzin pracy

Obok wysokości wynagrodzenia i rodzaju umowy, wybierając pracodawcę, coraz więcej osób zwraca uwagę na inne korzyści, m.in. elastyczne godziny pracy - wynika z badania firmy Antal. To warunek konieczny dla niemal połowy kadry średniego i wyższego szczebla.
23.08.2018

Eskalacja wojny handlowej USA-Chiny. Rośnie zagrożenie dla globalnej żeglugi

Doradcy ekonomiczni prezydenta USA Donalda Trumpa domagają się podniesienia odwetowych taryf celnych na chińskie towary wartości 200 mld dol. z rozważanych obecnie 10 proc. do 25 proc. - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders; podkreśliła jednak, że jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie.
01.08.2018

Gdańscy ratownicy o swojej pracy i niebezpiecznych zachowaniach plażowiczów

Praca ratownika na kąpielisku to nie “plażowa sielanka”. Wymaga nieustannej czujności i nieraz wykłócania się z tymi, którzy wbrew czerwonej fladze wchodzą do wody. Z drugiej strony - o ratowników, których w Polsce brakuje, nadmorskie miejscowości muszą mocno zabiegać. Co ratownicy mówią o swojej pracy, czemu warto kąpać się tam, gdzie są i dlaczego warto zdobyć ten pożądany zawód?
30.07.2018

Łódź solarna z AGH trzecia w międzynarodowych wyścigach w Monako

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami. Studenci AGH zakończyli sezon we wspaniałym stylu, zajmując trzecie miejsce w Yacht Club de Monaco.
24.07.2018

Gaz, relacje USA-Rosja, wybory w USA wśród tematów rozmów Trump-Putin

Gaz, stan relacji USA-Rosja, konflikt na Ukrainie oraz kwestia domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA znalazły się wśród tematów, które prezydenci obu krajów, Donald Trump i Władimir Putin, poruszyli w poniedziałek podczas rozmów w Helsinkach.
17.07.2018

Szef MON: Polska jest traktowana w NATO poważnie, jako wiarygodny sojusznik

Polska jest traktowana w NATO bardzo poważnie, jako wiarygodny sojusznik - powiedział w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapewniał, że rządowi bardzo zależy na rozmieszczeniu w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych i że "te rozmowy i atmosfera jest bardzo dobra".
13.07.2018

W środę Straż Graniczna podejmie decyzję ws. ewentualnego protestu

Jestem zaniepokojony, że atmosfera w terenie jest aż tak bojowa. Naprawdę wrze, i ja jako szef związków staram się te nastroje jakoś wytonować - powiedział we wtorek PAP przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski . W środę decyzję ws. ewentualnego protestu podejmie Straż Graniczna.
10.07.2018

Kwieciński: biznesowi giganci mogą pomóc naszym startupom w wejściu na rynki globalne

Chcielibyśmy, by wielkie koncerny, jak Microsoft, Boeing czy Amazon silniej współpracowały z naszymi małymi i średnimi firmami, pomagając im w wejściu na rynki globalne – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
08.07.2018

Wojna handlowa będzie szkodliwa dla globalnej żeglugi

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł na importowaną stal i aluminium rozpoczęło wojnę handlową, która zagrozi globalnej żegludze – ostrzega Baltic and International Maritime Council (BIMCO).
03.07.2018

Senat nie zaproponował poprawek do noweli specustawy ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Senat w piatek nie wniósł poprawek do nowelizacji specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowując ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodnoprawnych.
29.06.2018

Dar Młodzieży: Pożegnali Bałtyk, wyszli na Wielki Krąg

Tydzień temu "Dar Młodzieży" opuścił Bałtyk i wychodzi na szersze wody. W szkolnej załodze pierwsza ekipa studentów Akademii Morskiej w Gdyni (z Wydziału Elektrycznego) i kolejna grupa laureatów konkursu. Z trasy raportuje komendant kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski:
25.06.2018

Polska na cenzurowanym w Unii Europejskiej

Polskę czekają długie i żmudne negocjacje budżetowe z Unią Europejską. Zagrożeniem może być powiązanie kwestii praworządności z wypłatą funduszy strukturalnych. Z tą propozycją Komisji Europejskiej nie zgadzają się przedstawiciele Polski. Eksperci oceniają, że już sama atmosfera wokół Polski związana z wątpliwościami o stan praworządności może negatywnie wpłynąć na jej pozycję na arenie międzynarodowej, również w znaczeniu gospodarczym. Może np. wywołać niechęć inwestorów zagranicznych.
14.06.2018

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni. Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.
07.06.2018

W sierpniu w Sopocie odbędą się mistrzostwa Europy w windsurfingowej klasie RS:X

W dniach 19-25 sierpnia odbędą się w Sopocie ERGO Hestia Championships - Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X. Identyczne zawody żeglarskie w trójmiejskim kurorcie rozegrane zostały osiem lat temu.
04.06.2018

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2018 za nami!

Bardzo szybko i intensywnie minęły trzy dni (25-27 maja) wyjątkowych żeglarskich zmagań. Idealne warunki pozwoliły w pełni na realizację planów, czyli pięciu wyścigów – trzech w sobotę i dwóch w niedzielę. Neoprofil i Piotr Adamowicz zwycięzcą Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a Puchar Portu Gdańsk zostaje w Gdańsku i trafia do rąk Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie „Globe”.
28.05.2018

Smocza Dekada – zapraszamy na dziesiąte Wyścigi Smoczych Łodzi instytucji kultury

25 maja 2018 roku, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
21.05.2018

Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018 za nami [FOTO, WIDEO]

18 Maja obyło się Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring Szczecin 2018. XXIII już edycja spotkania „Herring Szczecin”, organizowanego przez środowisko morskie Pomorza Zachodniego objęta została patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Pana Marka Gróbarczyka, oraz Prezydenta Szczecina, Pana Piotra Krzystka.
20.05.2018

Szczęśliwi pracownicy żyją dwa lata dłużej i zarabiają o jedną trzecią więcej. Satysfakcję z pracy czerpie zaledwie 37 proc. Polaków

63 proc. Polaków jest niezadowolonych ze swojej pracy – wynika z raportu Employer Branding Institute, inicjatora akcji pracujebolubie.pl. Tymczasem szczęście w pracy to wymierne korzyści dla obu stron. Zadowoleni pracownicy są bardziej efektywni i kreatywni, rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Szczęście w pracy przekłada się też na wyższe zarobki i dłuższe życie. Kluczem jest dbanie o potrzeby pracowników – nie chodzi o kolejne benefity, ale działania, które będą angażować pracowników oraz uwzględniać ich opinie.
04.04.2018

Obajtek: w ciągu kilkunastu miesięcy chcemy zakończyć proces łączenia PKN Orlen z Lotosem

Będziemy się starać, aby proces konsolidacji PKN Orlen z Lotosem zakończyć w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy – zapowiedział w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.03.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.