• <
BOTA_FILM_2021

Prezydent po szczycie NATO: rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe

AK

14.06.2021 22:30 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Prezydent po szczycie NATO: rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe
Prezydent po szczycie NATO: rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Współpraca gospodarcza, militarna i energetyczna, zagadnienia dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe oraz kwestia wspierania Ukrainy - znalazły się wśród tematów bilateralnych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w czasie szczytu NATO w w Brukseli.

Prezydent rozmawiał m.in. z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, premierem Kanady Justinem Trudeau, premier Danii Mette Frederiksen, premier Norwegii Erną Solberg i premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

"Odbyłem cały szereg spotkań bilateralnych, bardziej formalnych i mniej formalnych" – przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu prezydent Duda.

Poinformował, że rozmawiał z prezydentem Francji Emanuelem Macronem o współpracy polsko-francuskiej – gospodarczej, militarnej i energetycznej.

Współpraca gospodarcza, ale także i militarna była również – jak wyliczał - poruszana podczas jego rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

"Rozmawiałem również z premierem Macedonii Północnej (Zoranem Zaewem-PAP). Tych rozmów był dzisiaj cały szereg" - zauważył Duda.

Problem z Baltic Pipe

"Dla mnie też istotna kwestia to problem naszego gazociągu Baltic Pipe, który budujemy. Rozmawiałem więc na ten temat z panią premier Danii, a także z panią premier Norwegii. (…) Prosiłem je o polityczne wsparcie w tej sprawie. Mówiłem, że nam na tej inwestycji bardzo zależy. Chcielibyśmy, żeby została sprawnie zrealizowana" – zaznaczył.

Prezydent poinformował, że rozmawiał także krótko z premierem Kanady Justinem Trudeau. Tematem – jak relacjonował - było wsparcie dla Ukrainy. "Wiadomo, że Kanada jest szczególnie zaangażowana we wsparcie dla Ukrainy, więc zapewniłem pana premiera, że my również Ukrainę wspieramy i że Ukraina nie zostaje sama w tej trudnej sytuacji, w jakiej się wobec Rosji znajduje" – powiedział Andrzej Duda.

"Rozmów, oczywiście w głównej mierze na tematy związane z bezpieczeństwem militarnym, było dzisiaj dużo, cały szereg. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego szczytu. Jestem bardzo zadowolony z tych wszystkich spotkań, które dzisiaj miały miejsce" – podkreślił prezydent.

Ocenił, że atmosfera szczytu była bardzo dobra. "Widać, że wszyscy byli spragnieni tego, by się spotkać. Tych rozmów kuluarowych dzisiaj było bardzo, bardzo dużo. Mógłbym chyba powiedzieć, że więcej niż to bywało poprzednio" – powiedział Duda.

Prezydent wskazał, że wśród poruszanych tematów były też kwestie związane z walką z pandemią COVID-19 i tego, jak ona wygląda w poszczególnych krajach.

"Intensywny dzień. Same obrady plenarne też trwały dosyć długo. Nie było chyba ani jednego przywódcy, który wykorzystując przewidziany dla niego czas, a każdy miał trzy minuty teoretycznie, żeby się wypowiedzieć, nie przedłużył swojej wypowiedzi przynajmniej o dwie, trzy minuty, a bywało, ze i dłużej" – mówił. "Był to ważny szczyt, oczekiwany" – podkreślił.


GEOFUSION_790x140

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.