• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Raport Antala: coraz więcej pracowników chce elastycznych godzin pracy

ew

23.08.2018 12:03 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Raport Antala: coraz więcej pracowników chce elastycznych godzin pracy

Partnerzy portalu

Raport Antala: coraz więcej pracowników chce elastycznych godzin pracy - GospodarkaMorska.pl

Obok wysokości wynagrodzenia i rodzaju umowy, wybierając pracodawcę, coraz więcej osób zwraca uwagę na inne korzyści, m.in. elastyczne godziny pracy - wynika z badania firmy Antal. To warunek konieczny dla niemal połowy kadry średniego i wyższego szczebla.

Badanie potwierdza, że dla specjalistów i menedżerów najważniejsze w nowej ofercie jest ciągle wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie. Oprócz pieniędzy pracownicy zwracają też uwagę na inne elementy, m.in. na rodzaj umowy i opinie o pracodawcy.

"Wymagający kandydat kompleksowo ocenia pracodawcę, jego wizerunek oraz to, co firma może mu zaoferować" - czytamy w komunikacie dotyczącym raportu Antala. Nawet jeśli firma proponuje wysokie, ale nie cieszy się dobrą opinią, nie przekona do siebie dobrego specjalisty.

Dla przyszłych pracowników ważne są także: przyjazna atmosfera pracy i możliwości rozwoju. Z kolei dla niemal połowy kadry średniego i wyższego szczebla "elementem koniecznym do rozpatrzenia propozycji nowego zatrudnienia jest możliwość elastycznych godzin pracy".

"Ogłoszenie, które będzie zawierać elastyczne rozwiązania, np. częściowo pracę zdalną lub możliwość elastycznych godzin pracy, na pewno będzie postrzegane jako bardziej atrakcyjne. W prowadzonych przez nas procesach rekrutacyjnych często to właśnie ten element zaważa na decyzji kandydata" - ocenia cytowana w komunikacie Sonia Podgórska z Antala.

Ponadto z raportu wynika, że dla 54 proc. specjalistów i menedżerów nieodłącznym elementem ogłoszenia powinna być również umowa o pracę.

"Świadczy to o nadal konserwatywnym podejściu większości uczestników rynku pracy do formy zatrudnienia. Warto jednak zauważyć, że rośnie również odsetek osób preferujących umowę w oparciu o działalność gospodarczą (10 proc., wzrost o 3 pkt. proc.). Coraz więcej osób stawia na niezależność, rozwija swoją karierę jako freelancer lub inwestuje w start-upy" - zaznaczono.

47 proc. kandydatów zwraca też uwagę na czas dojazdu do miejsca zatrudnienia, co zdaniem autorów badania wynika z tego, że Polacy coraz bardziej cenią swój czas prywatny.

Nie bez znaczenia dla przyszłych pracowników jest także wystrój biura, co sprawia, że firmy, chcąc zachęcić najlepszych specjalistów, coraz częściej inwestują w nowoczesne przestrzenie i rozwiązania.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.