• <
gryfia_70lat

Raport: Amerykańska gospodarka morska warta 373 mld dolarów w 2018 roku

PMK

02.06.2020 20:43 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Raport: Amerykańska gospodarka morska warta 373 mld dolarów w 2018 roku

Partnerzy portalu

Raport: Amerykańska gospodarka morska warta 373 mld dolarów w 2018 roku - GospodarkaMorska.pl

Według nowych statystyk opublikowanych dziś przez dwie agencje Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych gospodarka morska tego kraju przyczyniła się w 2018 roku do wzrostu produktu krajowego brutto o około 373 mld USD i rosła szybciej niż cała gospodarka narodowa.

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) współpracowało z Narodową Administracją Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) w mierzeniu siły gospodarczej płynącej z mórz i oceanów. W szczególności wkład „gospodarki oceanicznej” w produkt krajowy brutto z rybołówstwa komercyjnego, budowy statków i łodzi, portów, morskiej ropy i gazu na morzu, turystyki i rybołówstwa rekreacyjnego oraz innej działalności gospodarczej zależnej od oceanów.

- Te statystyki są pierwszym tego rodzaju szacunkiem amerykańskiej gospodarki morskiej - głównego motoru miejsc pracy, innowacji i wzrostu gospodarczego - powiedział emerytowany kontradmirał marynarki wojennej Tim Gallaudet, asystent sekretarza handlu oceanami oraz atmosfera i zastępca administratora NOAA. - Takie dane stanowią kluczowy punkt odniesienia do informowania, śledzenia postępów i przyspieszania ożywienia gospodarczego w Ameryce – powiedział.

W badaniu wzięto pod uwagę 10 sektorów reprezentujących przedsiębiorstwa zależne od oceanów, wybrzeży i wielkich jezior kraju w latach 2014-2018. Stwierdzono, że produkt krajowy brutto związany z morzem wzrósł o 5,8% w latach 2017-2018, szybciej niż wzrost o 5,4% w całych Stanach Zjednoczonych. Firmy uwzględnione w raporcie stworzyły również 2,3 miliona miejsc pracy w 2018 r.

- Statystyki gospodarki morskiej wyjaśniają, jak zależna jest Ameryka od naszych wód - powiedziała Nicole LeBoeuf, pełniąca obowiązki dyrektora National Ocean Service NOAA. - Większość Amerykanów nie jest w stanie przetrwać jednego dnia bez jedzenia, noszenia lub używania produktów pochodzących z naszych społeczności przybrzeżnych lub przez nie transportowanych – dodała.

- Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych dostępne są dane dotyczące oceanów, które można porównać z naszymi oficjalnymi statystykami dotyczącymi innych gałęzi przemysłu USA oraz z gospodarkami oceanicznymi innych narodów - powiedziała Mary Bohman, po dyrektora BEA. - Te prototypowe statystyki stanowią podstawę do zrozumienia znaczenia gospodarki oceanicznej, w tym rekreacji, owoców morza, transportu i budowy statków. Firmy, decydenci i społeczności przybrzeżne mogą wykorzystywać te dane ekonomiczne jako kompasu – dodała.

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.