• <

Wynik wyszukiwania - "amazon" - Wiadomości

Rygorystyczne racjonowanie wody w Bogocie w następstwie rabunkowej wycinki lasów Amazonii

W poniedziałek, 29 kwietnia, mieszkańcy dziesięciu dzielnic dziesięciomilionowej stolicy Kolumbii będą musieli nadal zadowolić się cieniutkimi strumieniami ściśle racjonowanej wody w kranach, ponieważ naturalne sztuczne zbiorniki zaopatrujące miasto w wodę są od marca tego roku wypełnione zaledwie w jednej piątej pojemności.
28.04.2024

Seaspan i Hapag-Lloyd modernizują statki do metanolu

Seaspan Corporation, właściciel statków kontenerowych, będzie modernizował pięć z nich, by były zasilane metanolem. Następnie zostaną wyczarterowane liniom Hapag-Lloyd.
17.04.2024

Odkryto skamieniałość prehistorycznego delfina

Skamieniałość delfina, liczącą 16 mln lat, odkryto w Amazonii – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
30.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
16.03.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Żegluga w Amazonii nadal zagrożona

Okres suszy w Amazonii nadal trwa i na ten moment nie zapowiada się aby sytuacja miała ulec zmianie. Przy normalnych warunkach atmosferycznych sezon deszczowy powinien rozpocząć się pod koniec września lub w bardziej nietypowej sytuacji na początku października. Globalne ocieplenie zmieniło jednak klasyczne modele pogodowe i obecnie ciężko określić kiedy opady powrócą.
23.10.2023

Ponad 100 martwych różowych delfinów w Amazonii. Przyczyna: susza

Jak poinformował w sobotę brazylijski Instytut Przyrodniczy Mamiraua, nie tylko ryby, ale także żyjące w wodach jezior regionu Amazonii różowe delfiny stają się ofiarami suszy i wysokich temperatur, które nawiedziły Amazonię: w ostatnich dniach września rybacy znaleźli ponad sto martwych osobników tego gatunku.
01.10.2023

Maersk finalizuje z Amazonem umowę na niskoemisyjne dostawy kontenerów

A.P. Moller - Maersk (Maersk) i Amazon sfinalizowały umowę na lata 2023-2024 na transport 20 000 kontenerów FFE (Forty Foot Equipment) przy użyciu "zielonego" biopaliwa w ramach oferty produktów oceanicznych Maersk "ECO Delivery". Maersk szacuje, że przyczyni się to do redukcji 44 600 ton CO2 w porównaniu z wykorzystaniem paliw kopalnych. Jest to również czwarty rok z rzędu, w którym Amazon i Maersk zorganizowały transport kontenerowy z wykorzystaniem opcji paliwowych o niskiej emisji gazów cieplarnianych.
06.09.2023

Nowy superjacht Jeffa Bezosa na szmaragdowych wodach Sardynii

Niedawno zwodowany luksusowy jacht Jeffa Bezosa pływa w rejonie Szmaragdowego Wybrzeża na Sardynii - podały w piątek lokalne media.
23.06.2023

Clarkson, Hammond i May na promie Polferries

Na platformie streamingowej Amazon Prime pojawił się nowy, specjalny odcinek programu „The Grand Tour”, którego zdjęcia kręcone były m.in. na pokładzie promu Polferries.
19.06.2023

Atak na statek do przewozu ropy w Peru. W tle konflikt między rdzenną ludnością a koncernami naftowymi

Największy producent ropy naftowej w Peru, koncern PetroTal, poinformował, że jego statki i załogi są atakowane przez rdzenną ludność, gdy pracują nad transportem ropy i dostaw wzdłuż rzek Amazonii. Wpisuje się to w konflikt między mieszkańcami terenów wiejskich i dżungli w państwach Ameryki Południowej, które oskarżają firmy o rabunkową działalność, a także niszczenie ich domów oraz środowiska naturalnego.
09.06.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
31.05.2023

Gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024 – wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) .
17.05.2023

Przez zmiany klimatyczne rośnie popyt na wodę pitną

Zmiany klimatyczne na świecie powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, a jej zasoby są zagrożone - wskazywali eksperci w środę podczas konferencji zorganizowanej w Narwiańskim Parku Narodowym z okazji Światowego Dnia Wody.
22.03.2023

Amazon sfinansuje uprawę wodorostów na terenie morskich farm wiatrowych

Gigant w branży e-commerce Amazon postanowił wesprzeć uprawę wodorostów na terenie morskiej farmy wiatrowej w Holandii. Inwestycja ma wesprzeć efektywność użytkowania obszarów morskich oraz przyczynić się do walki z emisjami CO2.
22.02.2023

Włoscy policjanci odkryli ładunek kokainy na chińskim statku

Funkcjonariusze przeszukali frachtowiec Cosco Shipping Honor, który przypłynął z Ameryki Południowej. Na jego pokładzie odkryli tonę kokainy, przeznaczonej najpewniej na europejski rynek.
18.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Amazon współpracuje ze Stena Line celem usprawnienia niskoemisyjnego dostarczania towarów

Największy dostawca paczek na świecie zwiększa udział w morskim transporcie towarowym na Bałtyku. W ramach starań o szybsze dostawy do klientów w całej Europie, Amazon zwiększa wykorzystanie krótkich tras drogą morską, celem rozwoju tej formy transportu i ograniczenia emisji CO2.
12.12.2022

Szczyt zysków w żegludze kontenerowej. Niemal 59 miliardów w III kwartale 2022 roku

Żegluga liniowa jest na dobrej drodze do pobicia zeszłorocznych, rekordowych zysków nawet o 50%.
30.11.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW.
28.11.2022

Kanclerz Scholz: "Przyszłość należy do energii wiatrowej, słonecznej i zielonego wodoru"

Podczas konferencji klimatycznej (COP27) w egipskim Szarm el-Szejk kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł przed "renesansem" ropy, gazu i węgla. Podkreślił, że "przyszłość należy do energii wiatrowej, słonecznej i zielonego wodoru" - informuje w poniedziałek telewizja ARD.
07.11.2022

Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny

W Boliwii ratownicy używający łodzi i dronów przez trzy dni szukali w minionym tygodniu w lasach deszczowych Amazonii parę uwięzionych różowych delfinów rzecznych. Są one zagrożonym gatunkiem.
18.10.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że firma Oceanco, która buduje superluksusowy jacht dla multimiliardera Jeffa Bezosa, będzie domagać się demontażu historycznego mostu w Rotterdamie na potrzeby transportu jednostki. W ostatnim czasie firma miała poinformować, że zrezygnuje z pomysłu.
12.07.2022

Analitycy: 65 proc. ropy naftowej z Libii trafia do Europy

Ropa z Libii stanowiłaby dobrą alternatywę dla rosyjskich dostaw - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodano, surowiec z tego kraju stanowi 85 proc. wartości eksportu Libii, z czego 65 proc. trafia do Europy.
02.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Zbyt intensywne połowy w Amazonce? Wiele gatunków zagrożonych

Wiele populacji ryb żyjących w Amazonce jest zagrożonych z powodu zbyt intensywnych połowów. W ciągu niecałych trzech dekad odsetek gatunków pozostających w równowadze spadł z 90 do 66 proc. - wynika z międzynarodowych badań.
11.06.2022

Problemy w Szanghaju. Czy będzie kolejny kryzys łańcucha dostaw?

Restrykcje koronawirusowe oraz problemy z logistyką sprawiają, że po raz kolejny jesteśmy świadkami zatorów portowych, tym razem w porcie w Szanghaju, którego odblokowanie może zakłócić pracę amerykańskich portów.
01.06.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Ekonomista: Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy

Polska może stać się zapleczem produkcyjnym Europy, jeżeli stworzy przepisy ułatwiające lokowanie się firm, które wycofują się m. in. z Rosji - powiedział PAP prodziekan kolegium finansów i ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego dr Błażej Podgórski.
17.03.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Wszystkie statki Costa Cruises wypłyną w rejs w 2022 roku

W nadchodzącym sezonie letnim cała flota włoskiego armatora Costa Cruises wznowi działalność. W rejs po Morzu Śródziemnym wypłyną cztery najbardziej innowacyjne statki, oferując bezpłatne wycieczki na ląd.
15.02.2022

Kultowy most w Rotterdamie może zostać rozebrany, by umożliwić przepłynięcie jachtu Bezosa

Aby umożliwić przepłynięcie superjachtu za prawie pół miliarda dolarów założyciela firmy Amazon Jeffa Bezosa, konieczny będzie czasowy demontaż mostu Koningshaven, lepiej znanego jako De Hef, w Rotterdamie.
04.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Atom rozwiązaniem dla statków i prawdziwego "zera netto"

Światowa żegluga może zmniejszyć emisyjność tylko wtedy, gdy będzie ją na to stać i gdy wszystkie kraje wprowadzą odpowiednie przepisy, a to jest duże wyzwanie. CORE-POWER, rozwiewa wiele obaw, jakie ludzie mogą mieć w związku z zastosowaniem energii jądrowej na morzu.
11.01.2022

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

Amazon zaśmieca morza i oceany. W 2020 roku do wód trafiło 29 proc. więcej odpadów

Oceana, międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych opublikowała raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku Amazon wyprodukował ok. 599 mln funtów odpadów plastikowych (ok. 271,7 mln ton).
21.12.2021

Łańcuch dostaw ciągle w tarapatach. Na co może liczyć Zachód?

Globalny łańcuch dostaw ciągle jest zaplątany niczym pajęczyna. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, braki kadrowe, niedobory energii w Chinach sprawiają, że Zachód nadal zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen.
12.12.2021

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
02.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie 2 niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
02.12.2021

Amazon transportuje kontenery bulkerami

Amerykański gigant handlu online Amazon przetransportował do Houston ładunek kontenerów na pokładzie wyczarterowanego masowca.
20.10.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Magazynowy boom w Europie trwa. Polska przyciąga atrakcyjnymi cenami

Firma Axi Immo wraz ze swoimi partnerami międzynarodowymi zrzeszonymi w organizacji Gerald Eve przygotowały drugą edycję przewodnika po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie.
08.09.2021

Technologiczni giganci wnioskują o zezwolenie zagranicznym statkom na naprawę podwodnych kabli w Malezji

Giganci Doliny Krzemowej będą wnioskować u premiera Malezji, by kraj ten zezwolił zagranicznym statkom na prace serwisowe podmorskich kabli na jej wodach.
05.09.2021

Zeroemisjyne kontenerowce Maersk dekarbonizują łańcuchy dostaw światowych gigantów

Żeglugowy gigant Maersk złożył zamówienie na osiem dużych kontenerowców, które mogą być napędzane neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla metanolem, jak również tradycyjnym paliwem. Zastąpią one starsze statki i oczekuje się, że przyniosą redukcję emisji dwutlenku węgla rzędu miliona ton rocznie.
02.09.2021

Biblioteka społeczna na Stogach dostanie drugie życie. Pomogą w tym DCT Gdańsk i Port Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

Port Gdańsk we współpracy ze swoim największym kontrahentem - DCT Gdańsk, postanowili wesprzeć finansowo i rzeczowo wspaniałego człowieka i wyjątkową inicjatywę. Scena, sala koncertowa na 50 miejsc pełniąca funkcję czytelni i nowoczesne regały z magazynem książek pojawią się po remoncie nowej części biblioteki społecznej na Stogach już jesienią. W tym wyjątkowym miejscu na mapie Gdańska można czytać, wypożyczać i kupować książki, rozwijać pasje i spotykać się z ludźmi kultury.
24.06.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

Costa prezentuje trasy na 2021 i wprowadza nowości na sezon 2022-2023

Włoski armator Costa Cruises uruchomił rezerwację rejsów na sezon 2022/2023. Debiutem będzie rejs Costa Toscana po Morzu Śródziemnym. Wznowione zostaną Wielkie Rejsy po Amazonii, powrócą także rejsy do Izraela i Egiptu. Dostępne będą rejsy dalekodystansowe i luksusowa oferta wycieczek przybrzeżnych, aby odkryć piękno unikalnych tras i miejsc.
21.04.2021

Konferencja nt. widoczności łańcucha dostaw Transform 2021

Firma project44 zapowiedziała wirtualną konferencję dla innowatorów łańcucha dostaw Transform, która ma odbyć się 9 marca 2021 r. w Ameryce Północnej i 10 marca 2021 r. w Europie.
03.03.2021

Kolejne centrum logistyczne InPost

InPost uruchomił kolejne centrum logistyczne o powierzchni 6000 m2 w Prologis Park Chorzów. InPost obsługuje ponad 11.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o ponad 60 centrów logistycznych, w tym dwie sortownie centralne w Piotrkowie Trybunalskim oraz P3 Logistic Parks Mszczonów. W styczniu 2021 InPost z sukcesem zadebiutował na giełdzie EURONEXT Amsterdam.
25.02.2021

Magazynowy boom w 2020 r. Jaki będzie 2021?

Pomimo pandemii rynek magazynowy w Polsce pozostaje w bardzo dobrej kondycji. W 2020 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej zwiększyły się o ponad 2 mln mkw. Tym samym całkowita podaż osiągnęła w Polsce 20,6 mln mkw. W porównaniu z 2019 r. to wzrost o ponad 10%. Eksperci Colliers prognozują, że wysoki poziom podaży utrzyma się również w roku 2021.
08.02.2021

Zbiornikowiec szczecińskiego armatora Unibaltic doznał awarii na portugalskich wodach

Zbiornikowiec AMAZONITH doznał awarii silnika w czasie sztormu rankiem 22 stycznia, podczas zbliżania się do portu w Aveiro w Portugalii.
25.01.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

Założyciel Amazona ochrzcił statek do obsługi rakiet kosmicznych

Jeff Bezos, najbogatszy do niedawna człowiek na świecie, sprawił nietypowy prezent swojej matce. Jej imieniem nazwany został prom Jacklyn, który obsłuży starty rakiet kosmicznych.
12.01.2021

Maersk: Europejskie lockdowny nie stłumiły popytu na kontenerowce

Wysokie stawki frachtowe utrzymają się jeszcze przez kilka tygodni, pomimo nowych lockdownów gospodarek Europy – stwierdził gigant żeglugowy Maersk. Stanie się tak dzięki wzrostowi zapotrzebowania na meble, sprzęt do ćwiczeń oraz sprzęt domowy.
06.01.2021

Dobry rok dla magazynów, obiecujące prognozy na 2021

Rynek magazynowy uchodzi za wielkiego wygranego w starciu z pandemią COVID-19. Eksperci Colliers International poddali analizie mijający rok i wybrali najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w sektorze magazynowym, a także przygotowali prognozy dla rynku na 2021 r.
14.12.2020

Hydropolis - wodny świat na wyciągnięcie ręki

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw - podkreślają twórcy wrocławskiego centrum poświęconego wodzie. Goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.
11.12.2020

„Znaczy kapitan” już po angielsku

Książka „Znaczy kapitan” przetłumaczona została na język angielski przez córkę Karola Borchardta - Danutę Borchardt-Stachiewicz. Książka, której angielski tytuł brzmi „I Mean, Said the Sea Captain” dostępna jest w sprzedaży prowadzonej na Amazon USA i Amazon UK.
30.11.2020

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

Rynek magazynowy w Łodzi – logistyczne serce Polski

Polska Centralna to trzeci do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z najważniejszych hubów dystrybucyjnych dla Polski, regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także krajów bałtyckich. Największe skupisko inwestycji magazynowych znajduje się na trzech subrynkach w Łodzi, Strykowie i Piotrkowie Trybunalskim. Rynek magazynowy w Polsce Centralnej jest chętnie wybierany na magazyny centralne dla dużych firm logistycznych i sieci handlowych.
26.10.2020

Maja Dziarnowska trzecia w IQFoil International Games

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) na trzecim miejscu w regatach IQFoil International Games. Zawody w nowej olimpijskiej klasie windsurfingowej odbyły się na jeziorze Garda we Włoszech i wystartowało w nich prawie 200 zawodników i zawodniczek.
25.10.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

Aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m.
20.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

Bez poduszkowców, ale i bez emisji - raport WWF o polskim transporcie przyszłości

Jaka będzie mobilność w 2050 roku? O wizji polskiego transportu Fundacja WWF Polska i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) rozmawiała przez rok z kilkudziesięcioma ekspertami. Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” został już przedstawiony w Senacie.
07.10.2020

Młodzi Polacy ruszają dziś na ulice - dla klimatu

Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
25.09.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce

Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.
14.09.2020

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się także na funkcjonowaniu roślin i zwierząt, a także całych ekosystemów. Kiedy zajdzie na tyle daleko, by zagrozić gwałtownym zakłóceniem funkcjonowania biosfery i poważną utratą bioróżnorodności? Omawiamy publikację Trisosa i in., 2020.
07.09.2020

Chwila oddechu dla Ziemi w czasach zarazy

Światowy Dzień Długu Ekologicznego opóźniony przez COVID-19! Właśnie dziś zaczynamy żyć na ekologiczny kredyt. To trzy tygodnie później niż w zeszłym roku. Nadal przejadamy zasoby planety w tempie, które nie pozwala na ich odtwarzanie, ale epidemia pokazała, że możemy i musimy ograniczyć konsumpcję, emisję gazów cieplarnianych i eksploatację zasobów jeśli mamy przetrwać.
24.08.2020

Trwa budowa dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim

Dwie sztuczne wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim z urobku wydobytego przez pogłębiarkę CSD Amazone. To element prac przy pogłębianiu do 12,5 metra toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
31.07.2020

Energa dba o środowisko rzeki Narew

Produkując w Ostrołęce energię elektryczną i cieplną Energa korzysta z zasobów Narwi do chłodzenia bloków energetycznych, a temperatura wracającej do rzeki wody jest wykorzystywana do hodowli ponad 30 gatunków ryb - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki.
31.07.2020

Silne spadki na nowojorskich giełdach po danych nt. bezrobocia

Dobre wyniki kwartalne czołowych technologicznych spółek nie powstrzymały inwestorów od wyprzedaży akcji. Główne indeksy na nowojorskich giełdach zanotowały ponad 1-proc. spadki, na co wpływ miały gorsze od oczekiwań dane na temat bezrobocia.
24.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Greta Thunberg laureatką nowej nagrody; milion euro przekaże innym

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w poniedziałek, że przekaże milion euro z nowej nagrody, którą otrzymała, grupom zajmującym się zmianami klimatycznymi i ekologią - poinformowała agencja Reutera.
20.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

USA: Mocne wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami, a Dow Jones zyskał 460 punktów. Na rynkach panuje optymizm, bowiem inwestorzy liczą na odbicie w gospodarce oraz opracowanie szczepionki na koronawirusa. Akcje Amazona i Netflixa zanotowały historyczne szczyty notowań.
07.07.2020

Raport: w Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego

W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego, które zatrudniają ok. 267 tys. pracowników, a po uwzględnieniu zatrudnienia pośredniego – nawet 309 tys. osób - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG w Polsce.
23.06.2020

USA/Potężne spadki na Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się potężną wyprzedażą akcji, giełdy zanotowały najgorszy dzień od marca. Indeks Dow Jones stracił 6,90 proc., a S&P 500 5,89 proc. Rynki obawiają się drugiej fali pandemii koronawirusa, która może zatrzymać ożywienie gospodarki.
11.06.2020

Raport: Żegluga kontenerowa mocno skurczona z powodu pandemii koronawirusa

Branża przewozów kontenerowych o wartości 1 bln dolarów jest w poważnym spowolnieniu. Według niektórych firm i specjalistów od śledzenia statków część linii żeglugowych, których klienci detaliczni są dotknięci pandemią koronawirusa, zmniejszają prędkość żeglugi i wybierają dłuższe trasy po Afryce, unikając opłat za przejście kanałem Sueskim.
07.06.2020

Modernizacja toru wodnego Świnoujście -Szczecin do głębokości 12,5 m [foto]

Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
05.06.2020

Mocne wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty. Indeks Dow Jones zyskał ponad 550 punktów i po raz pierwszy od marca jest powyżej poziomu 25.000 pkt. Rynki analizują m.in. kwestię rosnących napięć na linii USA-Chiny.
28.05.2020

Maersk: duży spadek zapotrzebowania na transport kontenerów w tym roku

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk ostrzegła przed gwałtownym spadkiem transportu kontenerów z powodu pandemii koronawirusa, z powodu słabszej sprzedaży detalicznej i zmniejszonemu popytowi na produkcję samochodów.
14.05.2020

Ruszyły prace pogłębiarskie na torze wodnym Świnoujście-Szczecin

Na Zalewie Szczecińskim ruszyły prace pogłębiarskie, w ramach inwestycji ”Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m”. Rozpoczęła je pierwsza, z trzech mających docelowo pracować na torze, pogłębiarka - CSD Amazone.
13.05.2020

Przekazano plac budowy wykonawcy pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Plac budowy wykonawcy robót budowlanych i pogłębiarskich na torze wodnym Świnoujście-Szczecin przekazano w czwartek w Szczecinie. Do miasta płynie już pierwsza pogłębiarka.
23.04.2020

Brazylia: Zatonął statek na dopływie Amazonki, zginęło 18 osób

W katastrofie statku, który zatonął na jednym z dopływów Amazonki w stanie Amapa, zginęło co najmniej 18 osób. 30 osób uznano za zaginione, wciąż trwają poszukiwania - podały w poniedziałek władze regionalne. Na pokładzie promu Anna Karolina III było 70 osób.
03.03.2020

Amazon uruchomi w Polsce kolejne centrum logistyczne

W kwietniu firma Amazon uruchomi w Gliwicach ósme polskie Centrum Logistyki E-Commerce - największe pod względem powierzchni i liczby wykorzystywanych robotów magazynowych. Firma chce zatrudnić ponad tysiąc osób; w środę rozpoczął się kluczowy etap rekrutacji.
26.02.2020

Nowa nagroda na Kolosach

Podczas tegorocznej, 22. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem tego roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku
15.01.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Gdańsk: Jest pozwolenie na budowę kompleksu Nautilus, a w nim oceanarium

Pod koniec grudnia wydano pozwolenie na budowę kompleksu Nautilus Gdańsk przy Stadionie Energa w Letnicy, w którym powstanie m.in oceanarium. Przedsięwzięcie kosztuje ok. 500 mln zł, a inwestor, który prowadzi już negocjacje z bankami - musi zapewnić środki do końca czerwca 2020 roku. Wkład własny spółki wyniesie ok. 60 mln zł.
05.01.2020

Francja: zwrócimy się do WTO w sprawie amerykańskich ceł

Francja jest gotowa zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z amerykańskim pomysłem nałożenia 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary - powiedział w niedzielę francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
08.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

EagleRail Container Logistics stworzył innowacyjny zautomatyzowany system przeładunku i transportu kontenerów. Bangladesz pierwszym nabywcą.

Amerykańska firma Eaglerail Container Logistics z siedzibą w Chicago podpisała porozumienie z Zarządem Portu Morskiego Chittagong w Bangladeszu rozpoczynające wdrażanie projektu mającego na celu poprawę przepustowości oraz zmniejszenie kongestii na zatłoczonych drogach i bramach portu.
29.10.2019

W Ekwadorze przez protesty wstrzymano prace na trzech polach naftowych

Państwowy koncern paliwowy Ekwadoru wstrzymał prace na trzech polach naftowych - przekazało w poniedziałek czasu lokalnego ministerstwo energetyki tego kraju. W Ekwadorze od ubiegłego tygodnia trwają masowe protesty wywołane zniesieniem dopłat do paliw.
08.10.2019

Wielkie brazylijskie nadzieje koncernu BP wciąż bez realizacji

To miał być wielki brazylijski przełom dla koncernu BP, na jednym z najbardziej popularnych miejsc wydobycia ropy. Jednak dwa lata po nabyciu praw do odwiertów na bloku głębinowym Peroba firma wciąż nie znalazła prawdziwie opłacalnego złoża węglowodorów.
01.10.2019

Papież: Kryzys klimatyczny zagraża przyrodzie i naszemu życiu

"Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu, także naszemu" - napisał papież Franciszek w orędziu na temat ochrony środowiska. Zaapelował o skruchę i nawrócenie oraz o to, by "porzucić uzależnienie od paliw kopalnych".
01.09.2019

Robert Allan Ltd. i MTU połączyły siły nad opracowaniem pierwszego pchacza płytkiego zanurzenia napędzanego LNG

Gaz ziemny szybko zyskuje na popularności jako paliwo morskie, nie tylko ze względu na jego potencjał w zakresie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, ale także ze względu na obniżony koszt w porównaniu z innymi alternatywami opartymi na paliwach kopalnych. Aby gaz ziemny stał się preferowanym paliwem morskim, jego dostępność musi się poprawić, a jej brak zahamował jego rozwój w niektórych częściach świata. Niektórzy klienci Roberta Allana Ltd. aktywnie angażują się w rozwój wymaganej infrastruktury, aby gaz ziemny był
21.08.2019

Rynek magazynowy nie boi się projektów spekulacyjnych

Sektor magazynowy w Polsce ma za sobą kolejne udane półrocze. Wysoki, stabilny popyt na poziomie 1,8 mln mkw. był efektem wysokiej aktywności branży logistycznej. Po stronie podaży deweloperzy budują na potęgę nie bojąc się inwestować w projekty spekulacyjne. W ciągu 6 miesięcy tego roku oddanych do użytku zostało blisko 1 mln mkw., a kolejne 2,3 mln mkw. było w budowie na koniec czerwca. To główne wnioski płynące z najnowszego raportu „Rynek magazynowy w I połowie 2019 r.” przygotowanego przez firmę doradczą AXI IMMO.
21.08.2019

Francja: Obawy przed wojną handlową z USA

Francuscy komentatorzy zastanawiają się, czy dojdzie do amerykańsko-francuskiej wojny handlowej po wprowadzeniu przez Francję podatku GAFA. Prezydent USA Donald Trump nazwał to "głupotą (prezydenta Emmanuela) Macrona" i zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina.
29.07.2019

Położono stępkę pod trzeci wycieczkowiec ekspedycyjny dla Hapag-Lloyd Cruises

16 lipca w rumuńskiej stoczni Vard Tulcea odbyła się ceremonia położenia stępki pod Hanseatic Spirit, trzeci wycieczkowiec ekspedycyjny budowany dla Hapag-Lloyd Cruises.
16.07.2019

Ponad 1 000 nowych miejsc pracy powstanie w nowym centrum logistycznym w Okmianach k. Bolesławca

Ponad 1000 nowych, stałych miejsc pracy zostanie utworzonych w ciągu najbliższych 18 miesięcy w nowym centrum Amazon w Okmianach, w Dolnośląskiem. Rekrutacja na stanowiska specjalistyczne i poziomu początkowego już się rozpoczęła. Pracownicy Amazon otrzymują bardzo atrakcyjne wynagrodzenie w wysokości od 20 zł/godzinę brutto, pakiet dodatkowych świadczeń i możliwości rozwoju kariery. Nowa inwestycja Amazon pomoże zaspokoić rosnący popyt i wesprze przedsiębiorstwa, które sprzedają swoje produkty przez strony Amazon i korzystają z
15.07.2019

UE-Mercosur: Polityczne porozumienie ws. strefy wolnego handlu

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur (Wspólny Rynek Południa), chcą wspólnie stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Po latach negocjacji osiągnięto polityczne porozumienie w tej sprawie - poinformowała w piątek Komisja Europejska.
29.06.2019

Rozpoczęła się budowa trzeciej jednostki hanzeatyckiej dla Hapag-Lloyd

Oficjalnie ruszyła budowa trzeciego wycieczkowca z serii hanzeatyckiej dla Hapag Lloyd. Zaprojektowanie i konstrukcja jednostki o nazwie Hanseatic Spirit została przyznana latem 2018 roku stoczni Vard.
09.06.2019

Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)

Offshore Technology Conference to wiodąca na świecie konferencja sektora offshore organizowana od 1969 roku w Houston w Teksasie – stolicy światowego sektora energetycznego. W tym roku OTC odwiedziło prawie 60 tys. delegatów, dając doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z kontrahentami z całego świata.
27.05.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

Invest in Pomerania na OTC 2019 – jednej z największych imprez sektora ropy naftowej i gazu (foto)

Invest in Pomerania po raz pierwszy zaprezentowała potencjał inwestycyjny regionu w pomorskim sektorze morskim i offshore podczas tegorocznej konferencji Offshore Technology (OTC) w Houston w Teksasie, 4–6 maja 2019 r.
14.05.2019

W Pawlikowicach powstanie nowe centrum logistyki

Ponad 1000 nowych stałych miejsc pracy stworzy Amazon w nowym centrum logistyki e-commerce w Pawlikowicach (Łódzkie); firma poszukuje m.in. menadżerów operacyjnych, inżynierów, specjalistów IT. Będzie to szóste takie centrum w Polsce.
25.03.2019

W amazońskiej dżungli znaleziono martwego wieloryba (foto, wideo)

Martwy wieloryb w amazońskiej dżungli. Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, martwego ssaka znaleziono na brazylijskiej wyspie Marajo, która leży u ujścia Amazonki. Naukowcy próbują ustalić przyczynę jego śmierci.
04.03.2019

USA: W pobliżu Hosuston rozbił się samolot towarowy z trzema osobami na pokładzie (foto, wideo)

Amerykański samolot towarowy Boeing 767 z trzema osobami na pokładzie runął do morza w pobliżu międzynarodowego lotniska im. George'a Busha w Houston - podały w piątek światowe agencje. Nie ma na razie informacji na temat losów załogi samolotu.
24.02.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Brazylia: Total nie uzyska pozwolenia na eksplorację ujścia Amazonki

Brazylijska agencja ochrony środowiska Ibama odrzuciła odwołanie francuskiego koncernu Total od wydanej 7 grudnia odmowy pozwolenia na prowadzenie eksploracji pięciu sektorów ujścia Amazonki.
28.12.2018

Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
24.12.2018

Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy (foto, wideo)

Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.
31.10.2018

Kosmiczna przyszłość promu Stena Line

Kilka tygodni temu głośno było w mediach o promie Stena Freighter. Jednostka, która służyła popularnemu przewoźnikowi – firmie Stena Line – została kupiona przez firmę należącą do najbogatszego człowieka świata. Teraz ujawniono, w jaki sposób statek będzie wykorzystywany przez nowego właściciela.
25.10.2018

Wyniki GEFCO w pierwszym półroczu - grupa utrzymuje wzrost finansowy

Grupa GEFCO, światowy gracz w zakresie zintegrowanych łańcuchów dostaw i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, opublikowała wyniki finansowe wypracowane w pierwszym półroczu.
16.10.2018

Prom Stena Line kupiony przez firmę najbogatszego człowieka świata. Jednostka pomoże w... podboju kosmosu

Prom Stena Freighter, który był przedmiotem niedawnej transakcji, w ramach której Stena Line sprzedała dwie należące do niej jednostki, trafi do firmy Blue Origin. Jej właścicielem jest Jeff Bezos.
15.09.2018

Kwieciński: Inwestycje Amazona w Polsce m.in. szansą rozwoju polskich firm

Inwestycja Amazona w Sosnowcu to m.in. 500 kolejnych miejsc pracy oraz większe szanse rozwoju dla firm, które wykorzystują centra logistyczne – powiedział w poniedziałek minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński.
10.07.2018

Kwieciński: biznesowi giganci mogą pomóc naszym startupom w wejściu na rynki globalne

Chcielibyśmy, by wielkie koncerny, jak Microsoft, Boeing czy Amazon silniej współpracowały z naszymi małymi i średnimi firmami, pomagając im w wejściu na rynki globalne – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
08.07.2018

Morska Pielgrzymka Rybacka

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.
23.06.2018

Amazon zwiększa zatrudnienie z polskich centrach logistycznych firmy

14 tys. stałych pracowników zatrudnia w Polsce Amazon – poinformował we wtorek koncern. W tym roku w gdańskim Centrum Rozwoju Technologii pracę znajdzie kolejnych 200 osób, planowane jest też zwiększenie zatrudnienia w polskich centrach logistycznych firmy.
19.06.2018

Watykan/Dokument na synod: Kultura konsumpcji czyni z planety wysypisko śmieci

"Panująca kultura konsumpcji i odrzucenia przekształca planetę w wielkie wysypisko śmieci" - podkreślił Watykan w ogłoszonym w piątek dokumencie przygotowawczym na synod biskupów na temat Amazonii. Odbędzie się w on w październiku 2019 roku.
08.06.2018

Jędrzyński: zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają m.in. sieci handlowe - powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. Zauważył, że obecnie najwięcej lokali potrzebuje branża e-commerce. Popyt na powierzchnie magazynowe w I kw. br. wyniósł 1,1 mln m kw.
05.06.2018

Ekspert: Wprowadzone przez USA podwyżki ceł na stal i aluminium z UE dotkną nas, ale pośrednio

Polska nie jest liczącym się eksporterem stali i aluminium do USA, ale wyższe cła na te metale dotkną nas pośrednio - mówi PAP główny ekonomista firmy finansowo- analitycznej Coface Grzegorz Sielewicz.
04.06.2018

USA: Spokojna reakcja Wall Street na decyzję Trumpa, nerwowo na rynku ropy

Reakcja giełdowych inwestorów na Wall Street na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia z Iranem była dosyć spokojna, notowania ropy naftowej natomiast mocno taniały przez cały dzień przy ekstremalnie wysokich obrotach.
09.05.2018

Konsorcjum PFI Future S.A. wybuduje gdańskie oceanarium. Rocznie obiekt odwiedzi nawet 2,5 mln gości

Konsorcjum PFI Future S.A. i Arena Gdańsk Sp. z o.o. w poniedziałek podpisało umowę inwestycyjną na realizację projektu Nautilus Gdańsk w formule o charakterze partnerstwa-publiczno-prywatnego.
24.04.2018

Morskie przesądy

Każda grupa społeczna posiada swoje zwyczaje i przesądy. Nie inaczej jest z ludźmi morza. Marynarze od najdawniejszych czasów byli niemalże bezradni wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu człowiek, poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych. Wywierały one duży wpływ na mentalność ówczesnych ludzi morza – przeważnie niewykształconych, prostych, często naiwnych. Zrodzone dawniej przesądy, przetrwały jednak do czasów współczesnych. Czego dotyczą owe zabobony?
04.03.2018

Rynek magazynowy pod znakiem kolejnych rekordów

Polski rynek magazynowy pozostaje w doskonałej formie. W 2017 r. po raz kolejny został pobity rekord popytu i podaży. Popyt brutto wyniósł ponad 4 mln mkw., z czego 75% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Jest to wynik lepszy o 32% w porównaniu z 2016 r. Wysokie wyniki po stronie popytu to efekt rozpędzonej gospodarki, w tym miesiąc do miesiąca rosnącej konsumpcji wewnętrznej, ale też wzrostu nakładów firm na inwestycje. Deweloperzy szybko reagowali na wysokie zapotrzebowanie ze strony najemców, czego efektem jest 2,36 mln mk
12.02.2018

Ponad 140 firm w Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izbie Gospodarczej

Ponad 140 polskich przedsiębiorców należy do Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej. Nowo powołana instytucja będzie współpracowała z najbogatszym stanem w Indiach Maharasztra – zapowiedział prezes izby Mariusz Łuszczewski.
26.12.2017

Polscy żeglarze chcą jako pierwsi opłynąć Antarktydę przy jej brzegach

Katharsis II z kapitanem Mariuszem Kopra i jego ośmioosobową polską załogą wyruszył w sobotę z Kapsztadu w RPA, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.
23.12.2017

Ratowali tego giganta za wszelką cenę (wideo)

Determinacja mieszkańców, żeby uratować tego gigantycznego suma była ogromna. Ryba wpłynęła na płytkie wody po wylaniu rzeki Mekong.
15.12.2017

Amazon otworzył centrum logistyczne w Kołbaskowie

Zajmująca się sprzedażą wysyłkową firma Amazon w środę otworzyła centrum logistyczne w podszczecińskim Kołbaskowie (Zachodniopomorskie). W centrum pracuje kilkaset osób, docelowo ma być ponad 1 tys. pracowników.
08.11.2017

Rynek magazynowy w Polsce odnotowuje kolejne rekordy

Na zakończenie III kwartału br. w Polsce odnotowano rekordowy poziom podaży. Całkowite zasoby rynku magazynowego wyniosły 12,86 mln mkw., co oznacza 18% wzrost w skali roku. Popyt na głównych rynkach pozostał na bardzo wysokim poziomie, a najaktywniejszą grupą najemców byli operatorzy logistyczni z 45% udziałem w transakcjach najmu. Na rynku zaobserwowano nieznaczny spadek poziomu powierzchni niewynajętej w relacji rok do roku (-0,8 pp.) oraz utrzymujące się stawki czynszów nominalnych i efektywnych
07.11.2017

Amazon zatrudni w Polsce ponad 10 tys. sezonowych pracowników

Ponad 10 tys. sezonowych pracowników zatrudni w swoich centrach w Polsce Amazon. Wesprą oni pracowników etatowych w realizacji świątecznych zamówień klientów.
07.11.2017

„Live more. Pomerania” – Pomorze zaprasza na dłużej

„Województwo pomorskie – miejsce idealne do pracy, rozwoju i życia”, tak brzmi motto nowego projektu promocyjnego inicjatywy Invest in Pomerania. Celem kilkuletniej kampanii informacyjnej realizowanej pod hasłem „Live more. Pomerania” jest przyciągnięcie nowych oraz zatrzymanie potencjalnych pracowników na Pomorzu.
19.10.2017

Zderzenie polskiego masowca na brazylijskich wodach

Brytyjski Eden Bay i polski MS Mazury zderzyły się w pobliżu przystani Fazendinha na brazylijskiej Amazonce. Mazury należy do Polskiej Żeglugi Morskiej.
12.10.2017

Kajakarz Aleksander Doba: spełniłem marzenie i... pogłaskałem rekina

Aleksander Doba, który w sobotę skończył 71 lat, a niedawno po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk z Ameryki do Europy przyznał, że spełnił też marzenie i... pogłaskał rekina. Jak podkreśłił, wiek nie ma znaczenia, jeśli chce się realizować swoje pragnienia.
11.09.2017

7,2 tys. polskich firm rozwija się dzięki Amazon

Jak poinformowali we wtorek wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie Steven Harman, obecnie 7,2 tys. polskich firm rozwija się przy pomocy narzędzi oferowanych przez spółkę m.in. programu Fulfillment by Amazon (FBA).
07.09.2017

Premier: Polski kapitał jest solą naszej gospodarki

Coraz więcej mówi się o tym, że to właśnie polski kapitał i polskie firmy są solą naszej gospodarki, chcemy robić wszystko i wspierać je, żeby rozwijały się i konkurowały z najlepszymi – podkreśliła we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Beata Szydło.
06.09.2017

W Kołbaskowie powstanie olbrzymie centrum logistyczne Amazona

Po 10 miesiącach prac i wydaniu 400 mln złotych coraz bliżej otwarcia jednego z największych centrów logistycznych w Polsce. Obiekt Amazona rozpocznie pracować za niespełna miesiąc.
29.08.2017

Brazylia: Na rzece zatonął statek, co najmniej siedem ofiar śmiertelnych (wideo)

Statek z ok. 70 osobami na pokładzie zatonął na rzece Xingu na północy Brazylii. Odnaleziono zwłoki siedmiu pasażerów. Uratowano 25 osób, ale dziesiątki wciąż są poszukiwane - poinformowały w środę lokalne władze.
23.08.2017

Tragiczny wypadek. Kontenerowiec taranuje kilka jednostek (wideo)

Dziewięciu zaginionych po kolizji kontenerowca Mercosul Santos z kilkoma jednostkami. Do tego tragicznego wypadku doszło na wodach w pobliżu portu Óbidos.
04.08.2017

Ich winda pływa nawet na najpotężniejszym rosyjskim lodołamaczu atomowym. Rozmowa z Janem Rutkowskim, właścicielem firmy Techwind

Ich dźwigi są praktycznie wszędzie, od „Arctica Icebreaker”, rosyjskiego lodołamacza atomowego począwszy, do „Salish Orca”, kanadyjskiego promu skończywszy. Właściciel Techwind, Jan Rutkowski zdradza w rozmowie z naszym portalem, jak przeobraził jednoosobową firmę w przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu.
31.07.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Wizyta Trumpa/ Kobosko: Firmy amerykańskie mają ogromną wiedzę o polskim rynku

Firmy amerykańskie mają ogromną wiedzę o polskim rynku, poruszają się tutaj bardzo dobrze. Bardzo silnym atutem dla nich jest wielkość naszego rynku - powiedział PAP szef polskiego biura Atlantic Council Michał Kobosko.
03.07.2017

Wizyta Trumpa/ Prezes AmCham: W najbliższych latach mogą napłynąć do Polski ważne inwestycje amerykańskie

W najbliższych latach powinny napłynąć na polski rynek ważne inwestycje amerykańskie; jest kilka sektorów, którymi amerykańskie firmy są bardzo zainteresowane - powiedział PAP prezes Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce Tony Housh.
03.07.2017

Pierwsze zdjęcia Street View na rzece pokażą piękno Wisły w jej naturalnej postaci

Fundacja WWF Polska realizuje pierwszy projekt Google Street View na rzece Wiśle. Zdjęcia do tej pory kojarzone z samochodem przemieszczającym się po mieście, tym razem będą robione przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker z łodzi, która przepłynie przez Polskę, aby pokazać wyjątkowe fragmenty pięknej i naturalnej Wisły – dzikiej przyrody, piaszczystych brzegów i licznych wysp. Jednocześnie każdy dorosły Polak, który chce, aby Wisła pozostała bezpieczną i piękną rzeką może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewas
12.06.2017

Kajakarz Aleksander Doba: Wpłynąłem wreszcie na Golfsztrom

Po trzech tygodniach zmagań z przeciwnymi wiatrami, spychaniem w kierunku lądu i zakręceniu dwóch pętli, Aleksander Doba poinformował: "wpłynąłem wreszcie na Golfsztrom". 70-letni kajakarz swoją trzecią transatlantycką wyprawę rozpoczął na wodach Zatoki Nowojorskiej.
11.06.2017

Rejs Pogorią: dziewczyny poszukiwane

The Sail Training Association Poland (STAP) we współpracy z Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej w Gdyni, prowadzi, w ramach akcji Każdy może być żeglarzem, nabór młodzieży na rejs STS „Pogoria”. Nabór dotyczy tylko dziewcząt w wieku 15-18 lat i pochodzących z rodzin wielodzietnych (czworo i więcej rodzeństwa).
04.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.