• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Watykan/Dokument na synod: Kultura konsumpcji czyni z planety wysypisko śmieci

pc

08.06.2018 10:51 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Watykan/Dokument na synod: Kultura konsumpcji czyni z planety wysypisko śmieci

Partnerzy portalu

Watykan/Dokument na synod: Kultura konsumpcji czyni z planety wysypisko śmieci - GospodarkaMorska.pl

"Panująca kultura konsumpcji i odrzucenia przekształca planetę w wielkie wysypisko śmieci" - podkreślił Watykan w ogłoszonym w piątek dokumencie przygotowawczym na synod biskupów na temat Amazonii. Odbędzie się w on w październiku 2019 roku.

W dokumencie przypomina się, że papież Franciszek podczas wizyty w Amazonii na początku roku apelował o zmianę "historycznego modelu", zgodnie z którym państwa uważają tę krainę za "skład zasobów naturalnych, nie liczą się z życiem rdzennych ludów i nie martwią się zniszczeniem natury".

Watykan podkreśla, że "papież piętnuje taki rodzaj rozwoju", którego "obsesją" jest wyłącznie "konsumpcja oraz bożek pieniądza i władzy".

W tekście, który będzie podstawą obrad przyszłorocznego synodu, mowa jest o tym, że doszło do zerwania "harmonijnych relacji między Bogiem Stwórcą, ludźmi i naturą" z powodu szkodliwych konsekwencji polityki wydobycia i "nacisków wielkich interesów ekonomicznych, wykorzystujących ropę, gaz, drewno, złoto", a także realizacji projektów strukturalnych takich, jak na przykład budowa dróg.

"W lesie amazońskim, mającym żywotne znaczenie dla planety, wybuchł głęboki kryzys spowodowany przez przedłużającą się ludzką ingerencję, w której dominuje mentalność odrzucenia i wydobycia" - zauważono we wstępie do dokumentu.

Amazonia została w nim przedstawiona jako "region o bogatej bioróżnorodności, multietniczny, wielokulturowy i wieloreligijny, zwierciadło całej ludzkości, który w ramach obrony życia wymaga zmian strukturalnych i osobistych wszystkich ludzi, państw i Kościoła".

Ponadto w watykańskim dokumencie odnotowane zostało zjawisko "narzucania nowych kolonializmów ideologicznych, ukrytych za maską mitu postępu, a niszczących tożsamość kulturową".

"Ochrona rdzennych ludów i ich terytoriów jest fundamentalnym zadaniem dla praw człowieka" - dodała Stolica Apostolska. Położyła nacisk na to, że dla Kościoła jest to "imperatyw moralny spójny z wizją integralnej ekologii" encykliki papieża Franciszka "Laudato si'".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.