• <

Wynik wyszukiwania - "Thyssenkrupp" - Wiadomości

Kolejny etap programu "Orka" jednak dopiero od czerwca? Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zdradza szczegóły

Od roku trwają wstępne konsultacje rynkowe w związku z "Orką", programem zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. Z racji na znaczenie tego przedsięwzięcia dla sił morskich oraz stanu potencjału podwodnego formacji, jest to obecnie jeden z najbardziej komentowanych i kontrowersyjnych programów rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych.
30.04.2024

W stoczni TKMS zwodowano czwarty okręt podwodny dla Singapuru

W należącym do Thyssenkrupp Marine Systems zakładzie stoczniowym w Kilonii odbyła się ceremonia wodowania i nadania nazwy dla okrętu podwodnego typu 218SG dla Marynarki Wojennej Singapuru. Jednostka ma wzmocnić potencjał sił morskich tego małego państwa w zakresie ochrony domeny morskiej oraz niezakłóconej żeglugi. Nadano jej nazwę Inimitable.
22.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Czy amerykański koncern Carlyle przejmie morski segment niemieckiego Thyssenkrupp?

Firmy rozpoczęły ocenę współpracy w zakresie planowanego rozdzielenia działalności morskiej, a w grę wchodzi przekazanie stoczni Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) amerykańskiej firmie inwestycyjnej, zostawiając przy tym udziały należące do władz Niemiec. Obie spółki zgodziły się przeprowadzić dogłębną analizę i wycenę (due diligence).
21.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Sri Lanka i Indie wysyłają okręty na Morze Czerwonego. Presja w Niemczech rośnie

Coraz więcej krajów wysyła okręty wojenne do ochrony statków handlowych na Morzu Czerwonym. Kroki takie zapowiedziały ostatnio Indie i Sri Lanka. Wahają się Niemcy – tamtejszy rząd jest naciskany przed przemysł.
10.01.2024

Thyssenkrupp i Duisport otwierają spółkę joint venture. Będzie ona zarządzać portem w Duisburgu

Oczekuje się, że rozpoczęcie działalności spółki nastąpi w drugim kwartale roku budżetowego 2023/24, pod warunkiem uzyskania zgody organów kontroli fuzji. Duisport przejmie 49% udziałów w Thyssenkrupp Steel Logistics GmbH. Thyssenkrupp Steel Europe AG pozostanie w posiadaniu 51 procent firmy. Połączenie kompetencji logistycznych wzdłuż Renu ma optymalizować dostawy dla regionu. Partnerzy chcą zwiększyć wydajność i możliwości adaptacji logistyki oraz udostępnić w przyszłości korzystanie z nowych rozwiązań klientom.
31.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Kluczowy test zanurzeniowy okrętu podwodnego budowanego przez koncern Navantia, oferenta w ramach programu "Orka"

Przyszły nabytek Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española), S-81 Isaac Peral, przechodzi końcowe testy przed przekazaniem zamawiającemu. W związku z tym czekał go jeden z najważniejszych, czyli zanurzenie się na testową głębokość 460 metrów. To okazja do sprawdzenia, jak okręt podwodny radzi sobie w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.
23.10.2023

Holandia rozpoczyna wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus

Po trzech dekadach rozpoczynają się duże zmiany w siłach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninkijke Marine). W Nieuwsbericht odbyła się, 12 października br., ceremonia opuszczenia bandery na pierwszym w swojej serii HNLMS Walrus (S802), służącym od 1992 roku. Wiąże się to również z modernizacją sił morskich państwa, które w przyszłości mają przyjąć na swój stan nowe okręty podwodne.
13.10.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Marynarka Wojenna Indii rezygnuje z zakupu rosyjskich okrętów podwodnych

Trudności w realizacji kontraktów przez koncerny zbrojeniowe z Rosji oraz napięte stosunki międzynarodowe doprowadziły do zamrożenia kolejnej inwestycji między Moskwą a Nowym Delhi. Tym razem dotyczyło to proponowanego zakupu rosyjskich okrętów podwodnych.
07.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

W Polsce powstają elementy nowych brytyjskich fregat

Choć rząd w Londynie obiecywał, że budowa nowej generacji fregat rakietowych dla Royal Navy przyczyni się do odrodzenia brytyjskiego przemysłu stoczniowego, ich elementy są wytwarzane w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".
10.04.2023

W Niemczech powstaje największy na świecie dron podwodny

Gdy światowe okręty podwodne stają się coraz większe i doganiają te budowane przez Rosję, również jest rozwijana idea dużych bezzałogowych jednostek działających pod wodą. W momencie powstania niemiecki MUM (Modifiable Underwater Mothership) będzie największym autonomicznym pojazdem podwodnym na świecie.
08.02.2023

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Disney kupił Global Dream od upadłej stoczni MV Werften

Disney Cruise Line potwierdza, że sfinalizowano zakup nieukończonego statku wycieczkowego Global Dream, który był budowany przez MV Werften dla firmy Genting Hong Kong's Dream Cruises, kiedy stocznia, a później jej spółka macierzysta, zbankrutowała w styczniu 2022 r. Gigant rozrywkowy pozyskał statek wycieczkowy po korzystnej cenie i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wydatków kapitałowych korporacji dla inwestorów.
17.11.2022

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
10.11.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Brytyjczycy partnerami w programie fregaty Miecznik. Pierwszy okręt w 2028?

Brytyjczycy będą partnerami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) przy budowie trzech fregat Miecznik - poinformowało w piątek MON.
07.03.2022

Hiszpańska propozycja Miecznika: okręt i systemy

Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2022

Izrael kupi okręty podwodne od Niemiec

Rząd Izraela podpisał z niemieckim holdingiem stoczniowym ThyssenKrupp Marine Systems GmbH opiewającą na 3,4 mld dolarów umowę, zgodnie z którą izraelskiej marynarce wojennej dostarczone zostaną trzy wysoko zaawansowane okręty podwodne - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Izraela.
20.01.2022

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
17.01.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Program Miecznik. Hiszpanie proponują fregatę z systemem obrony powietrznej Aegis

Fregata oparta na typie F-100 uzbrojona w amerykański system obrony powietrznej Aegis to propozycja hiszpańskiej stoczni Navantia zaprezentowana w programie Miecznik.
15.12.2021

Trzy projekty fregat Miecznik już w MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że do Inspektoratu Uzbrojenia trafiło Przemysłowe Studium Wykonalności zawierające m.in. trzy projekty koncepcyjne platform okrętowych wraz z propozycjami dotyczącymi zintegrowanych systemów walki.
13.12.2021

Rafael: możemy uzbroić Miecznika niezależnie od systemu zarządzania walką

Izraelska firma Rafael proponuje uzbrojenie fregaty Miecznik w system obrony powietrznej C-Dome; zapewnia, że można go zintegrować z każdym systemem zarządzania walką, jaki Polska wybierze, a zakup oznaczałby też współpracę przemysłową.
11.12.2021

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

Konsorcjum PGZ-Miecznik wstępnie wybrało czterech potencjalnych dostawców zintegrowanego systemu zarządzania walką dla fregat Miecznik – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa.
23.09.2021

Program Miecznik. PGZ rozmawia ze strategicznymi partnerami

Rozmawiamy i podpisujemy umowy z wieloma strategicznymi partnerami budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik – poinformował Cezary Cierzan, dyr. programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ).
08.09.2021

PGZ: o wyborze partnera w programie Miecznik zdecydują cena i transfer technologii

– Cena oraz transfer wiedzy i technologii będą głównymi kryteriami przy rekomendacji dotyczącej wyboru zagranicznego partnera w programie budowy fregat typu Miecznik – powiedział dyrektor tego programu w PGZ Cezary Cierzan.
08.09.2021

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

Wykonawca w programie fregaty Miecznik zostanie wybrany spośród oferentów z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; nie oznacza to, że platformą dla Polski będzie jedna ze znanych konstrukcji z tych państw – zapowiada Inspektorat Uzbrojenia.
14.08.2021

Miecznik - kolejny etap wyboru wykonawcy. Hiszpanie, Niemcy i Brytyjczycy w grze

Na przełomie roku ma zostać wybrany wykonawca projektu fregaty wielozadaniowej Miecznik. O możliwość zaprojektowania statku ubiegają się czołowe europejskie koncerny stoczniowe. Do finału konkursu dotarły trzy z nich.
12.08.2021

Niemcy rozpoczną import zielonego wodoru zza granicy w 2024 roku

Wodór – to słowo klucz przyszłej gospodarki Unii Europejskiej, w szczególności Niemiec. Nasi sąsiedzi słyną z realizacji nierzadko krytykowanej polityki transformacji energetycznej (Energiewende) – proces modernizacji jest kosztowny, a elektryfikacja nie jest wszędzie możliwa. Wyjściem ma być rozwój gospodarki wodorowej. Innowacyjne paliwo będzie produkowane na terenie kraju, ale i importowane zza granicy.
28.06.2021

Chińskie statki ratownicze pomogą w odzyskaniu indonezyjskiego okrętu podwodnego

Indonezja przyjęła ofertę chińskiej marynarki wojennej PLA na pomoc w podniesieniu wraku okrętu podwodnego KRI Nanggala, który zniknął bez ostrzeżenia podczas zanurzania 21 kwietnia.
04.05.2021

Wilhelmsen stawia na dekarbonizację - 500 milionów dolarów w rozwój segmentu energii odnawialnej

Jedna z najstarszych norweskich firm morskich, Wilhelmsen, ogłosiła, że ewoluuje cel i strategię korporacyjną, aby rozwijać firmę w zakresie usług morskich, energii odnawialnej i dekarbonizacji. W ciągu najbliższych pięciu lat, Wilhelmen planuje zainwestować 500 milionów dolarów, koncentrując się na segmentach energii odnawialnej.
23.04.2021

Niemcy dostarczą Norwegii cztery okręty podwodne

Norwegia wynegocjowała zakup czterech okrętów podwodnych od niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems - poinformował we wtorek norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen.
23.03.2021

Fincantieri wybuduje dwa okręty podwodne dla włoskiej marynarki wojennej

Włoskie Fincantieri podpisze warty 1,64 mld dolarów kontrakt na budowę dwóch okrętów podwodnych nowej generacji dla włoskiej marynarki wojennej.
01.03.2021

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej morskiej turbiny wiatrowej.
28.02.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Niski poziom wody na Renie. Czy żegluga jest zagrożona?

Rzeka Ren w Niemczech wkracza w suche letnie miesiące z najniższym od dwóch dekad poziomem wody, budząc obawy zakłócenia żeglugi na najważniejszej europejskiej śródlądowej drodze wodnej.
09.06.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Anwil: Umowa na budowę infrastruktury pomocniczej dla segmentu nawozów

Anwil z Grupy Orlen zawarł w czwartek z firmą Prochem umowę na budowę infrastruktury pomocniczej rozbudowywanego segmentu nawozów. Celem projektu jest zwiększenie w 2022 r. zdolności produkcyjnych spółki w tym obszarze o 50 proc. oraz poszerzenie oferty o cztery rodzaje nawozów.
13.09.2019

Niemieckie konsorcjum zamierza opracować pomocniczy system ogniw paliwowych

Niemieckie konsorcjum zamierza zaprojektować nowoczesny system ogniw paliwowych, by zapewnić alternatywę dla generacji mocy na statkach. Ma to zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w żegludze.
12.08.2019

Anwil z grupy Orlen ze wsparciem Pomorskiej SSE dla projektu rozbudowy segmentu nawozów

Anwil z Grupy Orlen uzyskał wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) na budowę instalacji granulacji mechanicznej w segmencie nawozów. Dzięki temu włocławska spółka przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień będących efektem przynależności do PSSE.
16.07.2019

Rząd Indii chce zamówić sześć nowych okrętów podwodnych

Rząd Indii złożył pięciu zagranicznym firmom zapytanie ofertowe dotyczące zbudowania w indyjskich stoczniach sześciu okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym.
11.07.2019

Anwil planuje opracowanie koncepcji Terminalu Morskiego w Porcie Gdańskim

Anwil z Grupy Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji Terminalu Morskiego na terenie Portu Gdańskiego. Oferty w postepowaniu można składać do 22 lipca – poinformowała spółka w opublikowanym w poniedziałek ogłoszeniu.
08.07.2019

Anwil z Grupy PKN Orlen kontynuuje plan rozbudowy segmentu nawozów

Anwil z Grupy PKN Orlen podpisał z Tecnimont umowę na budowę instalacji granulacji mechanicznej, która stanowi drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych włocławskiej spółki w obszarze nawozów - poinformował w piątek PKN Orlen.
29.06.2019

W Anwilu z Grupy Orlen powstanie instalacja kwasu azotowego

Anwil z Grupy Orlen zawarł w środę z thyssenkrupp Industrial Solutions umowę na projektowanie, dostawy i budowę w systemie "pod klucz" do połowy 2022 r. w zakładzie spółki we Włocławku (kujawsko-pomorskie) instalacji kwasu azotowego i neutralizacji - podał PKN Orlen.
25.04.2019

Francuzi nie chcą już wspierać programu Orka?

Orka bez Francuzów. W poniedziałek Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa Polityka Insight, poinformował, że wsparcie francuskiej rządowej agencji ds. uzbrojenia DGA udzielane koncernowi stoczniowemu Naval Group w zakresie sprzedaży Polsce pocisków samosterujących MdCN dla okrętów podwodnych budowanych w programie Orka, zostało wstrzymane. Francuzi nie przewidują sprzedaży ich okrętu uzbrojonego w pociski innego producenta.
05.12.2018

UE: Komisja otwiera dochodzenie ws. połączenia części Tata Steel i ThyssenKrupp

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że otwiera dochodzenie ws. planowanego połączenia części grupy przemysłowej ThyssenKrupp z działem produkcji stali indyjskiego konglomeratu przemysłowego Tata.
31.10.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Izrael: Netanjahu przesłuchany w sprawie zakupu niemieckich okrętów podwodnych

Izraelska policja przesłuchała we wtorek premiera Benjamina Netanjahu w ramach śledztwa w sprawie zakupu przez Izrael trzech niemieckich okrętów podwodnych. Rzecznik policji zaznaczył, że Netanjahu nie jest w tej sprawie podejrzanym.
13.06.2018

Rozpoczęło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Porty, bezpieczeństwo morskie, współpraca ośrodków akademickich i przemysłowych oraz wykorzystanie potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP. To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek rozpoczęło się w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich, odbywa się po raz trzeci.
25.01.2018

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich
23.01.2018

Nowe niemieckie fregaty. Obarczone usterkami i niedozbrojone

Najnowsze niemieckie fregaty typu F-125 zostały skonstruowane według błędnych założeń. Trapi je też plaga usterek opózniająca wprowadzenie ich do linii.
16.01.2018

Innowacyjność w modernizacji Marynarki Wojennej już 25 stycznia 2018 r. w Warszawie

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., oddędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa morskiego na Bałtyku, w szczególności bezpieczeństwa polskich portów i instalacji offshore, forum w dużej mierze będzie poświęcone współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP.
16.01.2018

Okręty podwodne dla Marynarki Wojennej dostarczy francuski koncern Naval Group

Kontrakt na okręty podwodne Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze z francuskim koncernem Naval Group – nieoficjalnie dowiedział się portal w polityce.pl. Do Marynarki Wojennej trafią zatem okręty Scorpene uzbrojone w pociski europejskiej grupy MBDA. Oficjalną decyzję w tej sprawie MON ogłosi na początku stycznia.
31.12.2017

MON: W styczniu wybór wykonawcy okrętu podwodnego

Decyzja o wyborze strategicznego partnera w programie okrętów podwodnych Orka zostanie podjęta w styczniu – zapowiedziała w piątek rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz. Resort nadal rozpatruje trzy propozycje – niemiecką, francuska i szwedzką.
29.12.2017

Ministrowie obrony Polski i Francji rozmawiali nt. okrętów podwodnych

Zakup, wspólna produkcja okrętów podwodnych i ewentualny udział Francji w tym kontrakcie były w piątek tematem rozmowy telefonicznej szefa MON Antoniego Macierewicza z minister obrony Francji Florence Parly - poinformowała rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.
22.12.2017

ORP Kondor po raz ostatni opuścił banderę. W przyszłym roku służbę w MW zakończy kolejny okręt podwodny (foto, wideo)

Przebył 42 000 mil morskich, wychodził w morze prawie 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni. W większości pod wodą. Tak po 13 latach służby w Marynarce Wojennej prezentuje się bilans okrętu podwodnego ORP Kondor. W środę w Porcie Wojennym w Gdyni na jednostce po raz ostatni opuszczono banderę. Teraz zostanie przekazana Agencji Mienia Wojskowego.
20.12.2017

Polska potrzebuje niezawodnych okrętów podwodnych odstraszających przeciwnika. Nie wszystkie stocznie mogą je zaoferować

Decyzja w sprawie wyboru jednego współproducenta okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, z którym dalej prowadzone będą negocjacje, może zapaść jeszcze w tym roku – uważa ekspert do spraw bezpieczeństwa Instytutu Jagiellońskiego dr Łukasz Kister. Podkreśla też, że resort musi bardzo dokładnie przeanalizować propozycje wszystkich oferentów, oceniając ich możliwości wywiązania się z takiego kontraktu. Poza samym zakupem większym wyzwaniem będzie późniejsza eksploatacja jednostek, naprawy, modernizacje i utrzymywanie ich w
27.11.2017

Szef MON: Francuska oferta okrętów podwodnych interesująca; rozstrzygnięcie jeszcze w tym roku

Francuska oferta okrętów podwodnych jest bardzo interesująca, ale rozmawiamy także ze Szwecją i Niemcami - powiedział w środę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Według niego jeszcze w tym roku nastąpi wybór oferty.
22.11.2017

Szef MON: Oferty okrętów podwodnych równorzędne

Wszystkie trzy propozycje okrętów podwodnych dla Polski są równorzędne - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Podtrzymał zapowiedź dokonania wyboru w tym roku, zapowiedział też zwiększenie zamówień na armatohaubicę Krab.
31.10.2017

Niemcy: Zgoda rządu na sprzedaż Izraelowi trzech okrętów podwodnych

Rząd Niemiec po długim namyśle wyraził zgodę na sprzedaż Izraelowi trzech okrętów podwodnych. Rzecznik rządu Steffen Seibert poinformował w Berlinie, że umowa przewidująca finansowy udział niemieckiego budżetu zostanie podpisana w poniedziałek.
23.10.2017

Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems

W dniu 29 czerwca 2017 roku w Warszawie w Hotelu Novotel Airport odbędzie się Dzień Przemysłu thyssenkrupp Marine Systems, uznanego na świecie producenta okrętów podwodnych i nawodnych. Przedsięwzięcie to adresowane jest do polskich zakładów przemysłowych zainteresowanych współpracą przy realizacji projektów związanych z budową okrętów podwodnych ORKA oraz okrętów nawodnych MIECZNIK/CZAPLA.
22.06.2017

Zagraniczni producenci chcą montować okręty podwodne w Polsce

Zagraniczni producenci okrętów podwodnych są skłonni przenieść produkcję tego typu jednostek do Polski – powiedział dla Radia Szczecin Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Duże szanse na realizację tego zadania ma Szczecin. Przedstawiciele MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych prowadzą rozmowy, by właśnie tam powstała stocznia w pełni zdolna do produkcji okrętów podwodnych.
14.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
08.06.2017

Stocznia Wojenna chce zawiązać spółkę joint venture w celu budowy okrętów podwodnych

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Wojenna dąży do zawiązania spółki joint venture z zagranicznym partnerem, by wybudować dla Polski okręty wojenne – powiedział w czwartek prezes spółki PGZ Stocznia Wojenna Konrad Konefał.
08.06.2017

Decyzja o zakupie okrętów podwodnych w najbliższych tygodniach. MON wybiera między trzema ofertami

W przetargu na dostawę okrętów podwodnych oferty są trzy: francuska, niemiecko-norweska i szwedzka. Każda z nich ma swoje silne strony – podkreśla Jerzy Polaczek, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. Jego zdaniem, niemiecka oferta gwarantuje partnerstwo gospodarcze i polityczne, ale pod znakiem zapytania pozostaje kompletność oferty. Okręty mają być bowiem wyposażone w rakiety manewrujące, zdolne niszczyć cele w odległości kilkuset kilometrów. Na razie gwarantuje to tylko francuska stocznia. Kontrak
26.05.2017

MON: Tygodnie do wyboru oferty na okręty podwodne

Polskę dzielą tygodnie od podjęcia decyzji co do wyboru oferty w ramach programu Orka, który przewiduje pozyskanie okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej – poinformowało w czwartek MON, relacjonując wizytę w Niemczech wiceministra Bartosza Kownackiego.
18.05.2017

Niemiecki resort obrony: stocznie żądają za korwety zbyt dużo

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek, że jej resort w żadnym razie nie zaakceptuje żądanej przez niemieckie stocznie ceny 2,9 mld euro za dostawę pięciu nowych korwet dla marynarki wojennej.
22.04.2017

Jach: w 2017 r. podejmiemy decyzję o zakupie używanych australijskich fregat dla MW

Decyzja dotycząca zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej na pewno zostanie podjęta jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później - powiedział PAP w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach.
27.03.2017

Rotterdam wciąż pierwszy w Europie, mimo słabych wyników

Jeden z największych europejskich portów utrzymał się na czele europejskich portów, mimo spadku przeładunków w zeszłym roku. Obroty w Rotterdamie w 2016 roku spadły o 1,1 proc. (r/r) do 461,2 mln ton.
15.02.2017

DCNS komentuje decyzję Norwegów

Władze Norwegi wybrały Niemcy jako dostawcę nowych okrętów podwodnych, które najprawdopodobniej dostarczy niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS), a nie francuska firma zbrojeniowa DCNS. Francuzi wystosowali oświdczenie, w którym komentują decyzję norweską.
04.02.2017

Norwegia chce kupić niemieckie okręty podwodne

Władze Norwegii ogłosiły w piątek, że wybrały Niemcy jako strategicznego partnera w sprawie kupna nowych okrętów podwodnych, które najprawdopodobniej dostarczy niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS), a nie francuska firma zbrojeniowa DCNS.
04.02.2017

Polska marynarka wojenna pamięta czasy PRL-u. Średni wiek okrętu to 33 lata

Polska marynarka często przez złośliwych jest określana "pływającym skansenem" i jest w tych słowach dużo prawdy. To fatalna sytuacji w momencie, gdy mówimy o resorcie odpowiedzialym za obrone kraju.
27.01.2017

Zapowiedź zmian podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie (foto, wideo)

Okręty dla Marynarki Wojennej, wzmocnienie jej dowództwa i Strategia Bezpieczeństwa Morskiego Polski. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które odbyło się 19 stycznia w Warszawie. Rząd ma na modernizację sił morskich konkretne plany - niestety na dzień dzisiejszy brakuje jeszcze konkretów.
19.01.2017

Wystartowała druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W hotelu Novotel Airport w Warszawie rozpoczęła się druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017.
19.01.2017

Australia wybrała francuskie okręty podwodne

Australia i Francja zawarły we wtorek umowę w sprawie zbudowania przez francuską państwową firmę zbrojeniową DCNS 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla australijskiej marynarki wojennej za łącznie 56 mld dolarów australijskich (41 mld USD).
19.01.2017

Już za tydzień w Warszawie druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017 odbędzie się w czwartek 19 stycznia 2017 r. w Warszawie w hotelu Novotel Airport.
11.01.2017

Do końca 2017 r. możliwy wybór dostawców okrętów dla MW

Chcielibyśmy do końca 2017 r. wybrać dostawcę trzech okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, a także dostawcę sześciu korwet – powiedział PAP w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach.
20.12.2016

Australia zawarła z Francją umowę o budowie okrętów podwodnych

Australia i Francja zawarły we wtorek umowę w sprawie zbudowania przez francuską państwową firmę zbrojeniową DCNS 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym dla australijskiej marynarki wojennej za łącznie 56 mld dolarów australijskich (41 mld USD).
20.12.2016

Czołowy europejski port ze spadkiem przeładunków

Jeden z największych europejskich portów zanotował kolejny spadek przeładunków. Tym razem w Rotterdamie obroty w 9 miesiącach 2016 roku spadły o 1,9 proc. (r/r) do 344,7 mln ton.
25.10.2016

Izrael modernizuje flotę okrętów podwodnych

Marynarka wojenna Izraela postanowiła wkrótce zakupić w Niemczech trzy zmodernizowane okręty podwodne typu Dolphin. Ich łączna cena ma wynieść 1,2 – 1,3 miliarda euro – poinformowały w piątek izraelskie media.
21.10.2016

Gdański thyssenkrupp szuka nowych pracowników

Firma thyssenkrupp zamierza zatrudnić do końca roku 80 specjalisów z branży IT. Nowa powierzchnia biurowa na dziesiątym piętrze w biurowcu Olivia Six będzie przeznaczona dla specjalistów i menedżerów nowo utworzonego zespołu.
14.06.2016

Francuzi wygrali megakontrakt na budowę 12 okrętów podwodnych

Francuski koncern DCNS wygrał megakontrakt opiewający na 56 mld dolarów australijskich (43 mld USD) na budowę dla Australii 12 okrętów podwodnych nowej generacji - podały we wtorek australijskie władze. Jest to największy w historii kontrakt obronny Australii.
26.04.2016

Zamet Industry wykona dla ThyssenKrupp konstrukcję stalową cementowni

Polska spółka Zamet Industry podpisała z ThyssenKrupp Industrial Solutions AG umowę na wykonanie i dostarczenie konstrukcji stalowej do cementowni w Niemczech. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi 4,5 mln eur.
13.04.2016

Okręty i strategia rozwoju dla Marynarki Wojennej RP – pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie, 14 stycznia 2016

Już 14 stycznia 2016 w Warszawie odbędzie się pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016, rozpoczynające nowy cykl corocznych konferencji specjalnie dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej. Jest to jednodniowe wydarzenie w formule konferencji wraz z towarzyszącą wystawą, którego celem jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane Marynarce Wojennej w c
08.01.2016

Załadunek 2000-tonowego kolosa w gdyńskim porcie!

Wczoraj (3.08) w porcie w Gdyni odbył się załadunek na barko-ponton portowego urządzenia załadowawczego, zwanego shiploaderem. Ważący ponad 2000 ton kolos ma 150 metrów długości, 10 metrów szerokości i 50 metrów wysokości. Maszyna służy do załadunku rudy żelaza i będzie w stanie załadować w ciągu godziny około 11 tys. ton tego surowca.
03.08.2015

Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy

O kontrakt na sprzedaż Polsce trzech okrętów podwodnych ubiega się m.in. szwedzki Saab Kockums, który już otrzymał pierwsze zamówienie na okręt A26, i francuska DCNS, która chce u nas otworzyć centrum szkoleniowe. Jakie obiecują nam korzyści?
27.07.2015

Czołowy europejski port ze wzrostem przeładunków

Jeden z największych europejskich portów po raz kolejny osiągnął wzrost przeładunków. Tym razem w Rotterdamie obroty wzrosły aż o 6,8 proc. do 236 mln ton.
20.07.2015

Zamet Industry kończy realizację kontraktu na wykonanie shiploader’a

Dobiegają końca prace prowadzone przez Zamet Industry S.A. na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Gdyni, realizowane w ramach zawartego w lutym ubiegłego roku kontraktu z ThyssenKrupp Industrial Solutions AG (Niemcy). Zgodnie z nim Zamet Industry S.A. wykonał oraz zmontował ważące ponad 2000 ton portowe urządzenie załadowcze zwane shiploader’em.
06.07.2015

Nowe okręty podwodne przypłyną z Francji?

Francuzi, Niemcy i Szwedzi chcą sprzedać Polsce okręty wojenne. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na ten cel 7,5 mld zł. Na razie nie wyłoniono zwycięzcy przetargu. Najlepszą ofertą, która spełnia polskie wymagania, wydaje się propozycja francuska.
13.05.2015

ThyssenKrupp sprzedaje kolejną stocznię

Niemiecki koncern ThyssenKrupp sprzedaje kolejną stocznię, która wchodzi w skład grupy stoczniowej TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems). Koncern ThyssenKrupp podpisał umowę sprzedaży stoczni Emder Werf und Dockbetriebe GmbH w Emden prywatnej spółce Seafort Advisors GmbH z Hamburga.
29.12.2014

Okręty logistyczne dla marynarki wojennej

Największe stocznie z całego świata chcą zbudować dla polskiej marynarki wojennej nowy okręt wsparcia logistycznego oraz zbiornikowiec paliwowy. Rozmowy o technicznych parametrach okrętów MON prowadzi z kilkunastoma firmami, są wśród nich także polskie spółki. Szacunkowy koszt zakupu obu jednostek to ponad miliard złotych.
18.10.2014

Saab kończy proces zakupu szwedzkiej stoczni

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności zakończyła proces zakupu szwedzkiej stoczni ThyssenKrupp Marine Systems AB (TKMS AB poprzednio Kockums). Zakup wzmacnia pozycję spółki Saab jako dostawcy morskich systemów wojskowych.
04.08.2014

Zamet już jest właścicielem Mostostalu Chojnice

Zamet sfinalizował kwestię przejęcia Mostostalu Chojnice podpisując z syndykiem umowę sprzedaży. Wartość ewidencyjną spółki przejętej za 26,15 mln PLN oszacowano na 50,8 mln PLN.
07.02.2014

Zamieszanie wokół wartego 1,5 mld euro przetargu na okręty podwodne

To niezrozumiała i dziwna sytuacja – tak zmianę warunków przetargu na okręty podwodne komentuje Dariusz Seliga, poseł PiS oraz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jego zdaniem zamieszanie wokół wartego 1,5 miliarda euro postępowania dotyczącego zakupu okrętów podwodnych dla polskiej armii wynika z braku cywilnej kontroli nad armią.
12.11.2013

MON zmieni warunki przetargu na okręty podwodne, bo nie spełnia ich niemiecki koncern

Narastają kontrowersje wokół wartego ponad 1,5 miliarda euro postępowania dotyczącego zakupu okrętów podwodnych dla polskiej armii. Chociaż niemiecki okręt typu 212A nie spełnia obowiązkowych wymagań taktyczno-technicznych dotyczących m.in. uzbrojenia rakietowego, systemu ratownictwa i napędu, to Ministerstwo Obrony Narodowej nie odrzuciło oferty niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems. Zamiast tego zdecydowało się na zmianę wymagań przetargu.
07.11.2013

Tratwa lepsza od Papanikolisa

Do 2018 r. Polska zamierza wydać miliardy złotych na modernizację uzbrojenia naszej armii. Istotnym elementem tych planów jest zakup nowych okrętów podwodnych na potrzeby Marynarki Wojennej, gdyż stare wkrótce przestaną nadawać się do użytku. Niepokój budzą jednak informacje, że w tej sprawie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami greckiej stoczni ze Skaramangi, producenta okrętu podwodnego U-214.
28.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.