• <
gryfia_70lat

Załadunek 2000-tonowego kolosa w gdyńskim porcie!

03.08.2015 16:43 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Załadunek 2000-tonowego kolosa w gdyńskim porcie!

Partnerzy portalu

Załadunek 2000-tonowego kolosa w gdyńskim porcie! - GospodarkaMorska.pl

Wczoraj (3.08) w porcie w Gdyni odbył się załadunek portowego urządzenia załadowawczego, zwanego shiploaderem. Ważący ponad 2000 ton kolos ma 150 metrów długości, 10 metrów szerokości i 50 metrów wysokości. Maszyna służy do załadunku rudy żelaza i będzie w stanie załadować w ciągu godziny około 11 000 ton tego surowca.

Urządzenie zostało wykonane przez Zamet Industry S.A. w ramach kontraktu zawartego w lutym zeszłego roku z niemiecką firmą ThyssenKrupp Industrial Solutions AG. Konstrukcja stalowa urządzenia wytwarzana była w należącym do Zametu zakładzie „Mostostal Chojnice”. Z uwagi na wielkość maszyny, cała operacja scalania konstrukcji była przeprowadzona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Po zakończeniu załadunku urządzenie finalnie trafi do firmy LKAB w porcie Narwik w Norwegii. Za jego transport odpowiedzialna jest firma Mammoet, która do jego przewiezienia wykorzystała dodatkowo wzmocniony morski barko-ponton.

Opiewający na sumę 5,7 mln euro kontrakt obejmował wykonanie oraz zmontowanie shiploader’a. Konstrukcja urządzenia została wytworzona w zakładzie „Mostostal-Chojnice”, natomiast z uwagi na jego gabaryty, montaż i scalenie wszystkich elementów, a także próby ruchowe bez materiału przeładowywanego, miały miejsce na terenach portowych w Gdyni. Produkcja konstrukcji shiploader’a została wykonana w oparciu o dokumentację projektową dostarczoną przez Thyssenkrupp Industrial Solutions BU Resource Technologies OU Mining-Rohrbach. Ostatecznym odbiorcą urządzenia jest firma LKAB, dla której, w porcie w Narwiku, shiploader będzie wykonywał operacje przeładunku rudy żelaza, pochodzącej z kopalni w szwedzkiej Kirunie.

Kontrakt na wykonanie Shiploader’a jest realizacją strategii rozwoju Grupy Zamet Industry,która zakłada między innymi dążenie do umocnienia pozycji Grupy na rynku offshore poprzez rozwijanie współpracy i zwiększanie kompleksowości usług z dotychczasowymi partnerami, a także rozszerzenie współpracy z nowymi podmiotami z branży. Zamet Industry S.A. realizuje strategię poprzez działania akwizycyjne, których przykładem jest nabycie w 2014 r. zorganizowanej części przedsiębiorstwa „Mostostal-Chojnice” oraz dzięki rozwojowi organicznemu spółki, czego potwierdzeniem jest uzyskanie certyfikatu spełnienia wymagań normy ISO / TS 29001 przyznawanego przez DNV GL Polska. Skonsolidowane przychody Zamet Industry S.A. z segmentu offshore wzrastają rokrocznie czyniąc z niego jeden z kluczowych elementów działalności spółki. W 2011 roku, segment ten wygenerował 59,6 mln zł przychodów, a w kolejnych latach 77 mln zł (2012), 97 mln zł (2013) oraz 111,4 mln zł (2014).

W ramach tego segmentu Zamet Industry S.A. współpracuje ze światowymi potentatami w zakresie dostarczania rozwiązań związanych z podwodnym wydobyciem ropy i gazu, między innymi z Aker Solutions, GE Oil & Gas czy Nationall Oilwell Varco. W ostatnim czasie spółka informowała o kolejnych znaczących zamówieniach, w tym zamówieniu od Aker Subsea AS (Grupa Aker Solutions) na realizację dostaw podwodnych konstrukcji do wydobycia ropy dla projektu Kaombo u wybrzeży Angoli (ponad 3,2 mln EUR) oraz zamówieniu z GE Oil & Gas na realizację podwodnych komponentów do wydobycia gazu dla projektu w Ghanie (1,4 mln GBP).

Zamet Industry S.A. posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, a także urządzeń i maszyn wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu. Poza konstrukcjami dla odbiorców z branży podmorskiego wydobycia ropy i gazu, oferta spółki obejmuje m.in. wykonawstwo szerokiej gamy urządzeń do przeładunku wielu typów surowców. Wyprodukowane przez Zamet Industry S.A. urządzenia pracują na statkach, w portach, kopalniach i fabrykach, zarówno u kontrahentów krajowych jak i zagranicznych.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.