• <

Wynik wyszukiwania - "Morze Południowochińskie" - Wiadomości

Ruszyły filipińsko-amerykańskie patrole na Morzu Południowochińskim

Stany Zjednoczone i Filipiny rozpoczęły wspólne patrole powietrzne i morskie na Morzu Południowochińskim – podała w środę agencja AP. Wcześniej prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ocenił, że sytuacja na akwenie, od dawna postrzeganym jako potencjalny punkt zapalny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdzie Pekin zgłasza liczne roszczenia terytorialne, jest "tragiczniejsza niż kiedykolwiek".
22.11.2023

Marcos i Xi rozmawiają ws. redukcji napięć na Morzu Południowochińskim

Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr, spotkał się z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, by wspólnie poszukać rozwiązań mających na celu złagodzenie napięć w regionie Morza Południowochińskiego. Marcos wyraził obawy związane z powtarzającymi się incydentami, szczególnie z kwestią ograniczeń dla filipińskich rybaków, starając się jednocześnie przywrócić harmonię w relacjach między obydwoma krajami.
19.11.2023

Think tank: Wietnam przyspieszył usypywanie sztucznych wysp na spornym Morzu Południowochińskim

Wietnam znacznie przyspieszył sztuczne usypywanie terenu na spornym Morzu Południowochińskim i ustępuje w tym jedynie Chinom – podała w piątek agencja Reutera, cytując najnowszy raport amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
17.11.2023

Japonia i Chiny dążą do postępu w relacjach handlowych pomimo utrzymujących się napięć

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
17.11.2023

Filipińskie MSZ do Chin: usuńcie "nielegalne struktury" na Morzu Południowochińskim

Filipińskie MSZ wezwało Chiny do usunięcia "nielegalnych struktur" i zaprzestania niezgodnych z prawem działań na Morzu Południowochińskim – powiadomił portal Rappler. Czwartkowe oświadczenie Manili było odpowiedzią na żądanie Pekinu, dotyczące informowania o misjach zaopatrzeniowych na filipiński statek, tkwiący na Drugiej Ławicy Thomasa, do której Chiny roszczą sobie prawo.
16.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

W głębinach Morza Południowochińskiego odnaleziono dwa XVI-wieczne wraki

Chińska Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego (NCHA) podała, że jej badacze zlokalizowali na dnie Morza Południowochińskiego dwa wraki statków datowane na XVI wiek.
02.11.2023

Chińska straż przybrzeżna odpędziła filipińską kanonierkę ze spornych wód

Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek "niezbędne działania" w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał "propagandą" – podaje portal Rappler.
10.10.2023

Chiny przygotowują się na atak tajfunu Koinu

Niezwykle silny tajfun Koinu zbliża się do wybrzeży chińskiej prowincji Guangdong i wyspy Hainan. Władze ostrzegły w sobotę przed olbrzymimi falami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
07.10.2023

Znowu groźnie na Pacyfiku. Chińskie okręty blokują trasę filipińskiego konwoju

To już kolejna sytuacja, gdy okręty chińskiej straży wybrzeża oraz jednostki tzw. milicji morskiej blokowały i nękały konwój morski z zaopatrzeniem, zmierzające do placówki Marynarki Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas), stanowiącej kość niezgody w związku z roszczeniami morskimi Chin o obszary morskie na Morzu Południowochińskim. Incydent odbył się w trakcie realizowanych na szeroką skalę amerykańsko-filipińskich ćwiczeń morskich.
05.10.2023

Straż przybrzeżna Filipin usunęła "niebezpieczną" barierę rozmieszczoną przez Chiny na spornym terytorium

Filipińska straż przybrzeżna potwierdziła usunięcie rozmieszczonej przez chińskie służby 300-metrowej pływającej bariery na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, która "zagrażała bezpieczeństwu żywnościowemu" i "suwerenności" kraju – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Chińskie MSZ utrzymuje, że ich służby podjęły "niezbędne środki", aby odeprzeć filipiński statek.
25.09.2023

Chiński resort obrony: USA muszą zerwać relacje wojskowe z Tajwanem, przestać ingerować na Morzu Południowochińskim

Ministerstwo obrony Chin zażądało w czwartek od władz Stanów Zjednoczonych, aby zerwały wszelkie relacje wojskowe z Tajwanem. Oskarżyło również USA o ingerencje w sprawy Morza Południowochińskiego. Chińskie wojsko ćwiczy tymczasem na zachodnim Pacyfiku.
14.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Przywódca Chin chce zwiększenia gotowości bojowej sił zbrojnych w związku z sporem na Morzu Południowochińskim

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej, poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.
10.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly przybiera na sile. Mnożą się oskarżenia, będą kolejne konfrontacje?

Niedawny incydent w wyniku którego okręt chińskiej straży wybrzeża zaatakował, z użyciem armatki wodnej, filipińską jednostkę morską, znacznie pogorszył i tak napięte relacje między Pekinem a Manilą. Incydenty na Morzu Południowochińskim i innych akwenach wpisują się w ciąg rywalizacji międzynarodowej o sporne obszary, a przede wszystkim ekspansję Chin w tym rejonie, co budzi niepokoje wśród państw regionu.
10.08.2023

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim w reakcji na sojusz USA z Japonią i Koreą Południową

Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim "Northern/Interaction-2023" mają na celu, jak oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie, "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich".
15.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

Wietnam zakazuje filmu "Barbie" z powodu ukazania chińskich roszczeń morskich

Wietnam zakazał dystrybucji nadchodzącego filmu „Barbie” w reżyserii Grety Gerwig. Powodem ma być tzw. linia dziewięciu kresek, która pojawia się na mapie przedstawionej na ekranie. „Dziewięć kresek” to część akwenu, do którego prawa roszczą sobie Chiny.
05.07.2023

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na wody Indo-Pacyfiku

Jak podaje Reuters, w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem oraz w związku ze spornym Morzem Południowochińskim, niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w 2024 roku Niemcy wyślą dwa okręty wojenne do regionu Indo-Pacyfiku.
08.06.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

Dwa 500-letnie wraki wzbogacą wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku

Odnalezienie dwóch wraków statków na dnie Morza Południowochińskiego otwiera nowy rozdział w historii chińskiej archeologii podwodnej - ogłosiła chińska agencja informacyjna Xinhua.
25.05.2023

Lotniskowiec Shandong wrócił do portu po wielomiesięcznej demonstracji siły

Lotniskowiec Shandong zakończył dotychczas najdalszy rejs na wodach zachodniego Pacyfiku i Morza Południowochińskiego, zawijając niedawno do portu macierzystego na wyspie Hainan – podało we środę chińskie wojsko.
10.05.2023

USA wzywają Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim

Departament Stanu USA wezwał w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Jednocześnie Waszyngton zapewnił o swym poparciu dla Manili w okresie rosnących napięć geopolitycznych, a szczególnie zaostrzonych stosunków z Pekinem.
30.04.2023

Incydent z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin na spornym morzu

Filipińska straż przybrzeżna ogłosiła w piątek, że na spornym Morzu Południowochińskim doszło do konfrontacji pomiędzy jej okrętami a jednostkami chińskimi, które wykonywały „niebezpieczne manewry”. To najnowszy z serii incydentów między tymi krajami.
28.04.2023

Floty USA i Filipin w czasie ćwiczeń zatopiły okręt. Sygnał dla Chin?

Marynarki wojenne USA i Filipin w czasie wspólnych manewrów na spornym Morzu Południowochińskim zatopiły wycofany ze służby okręt – podał w środę dziennik „Financial Times”, oceniając to jako sygnał dla Chin, które spierają się z Filipinami o obszary tego morza.
26.04.2023

Filipiny: USA uzyska dostęp do baz wojskowych niedaleko Tajwanu i spornego morza

Władze Filipin ogłosiły w poniedziałek lokalizację czterech dodatkowych baz wojskowych, do których będą miały dostęp siły USA. Trzy z nich leżą na wyspie Luzon niedaleko Tajwanu, a jedna – w prowincji Palawan blisko spornych obszarów Morza Południowochińskiego.
04.04.2023

USA przekazuje okręty patrolowe Marynarce Wojennej Filipin

Wycofanie ze służby pod gwiaździstą banderą okrętów typu Cyclone, USS Monsoon i USS Chinook nie kończy ich działalności. Podczas ceremonii ostatniego opuszczenia bandery ogłoszono, że obie jednostki zostaną przekazane Marynarce Wojennej Filipin (Hukbong Dagat ng Pilipinas). Odbywa się to w ramach wzmocnienia jej zdolności operacyjnych na morzu, szczególnie w obliczu wyzwań stojących przed tym wyspiarskim krajem.
30.03.2023

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

Resort obrony ChRL oświadczył w piątek, że chińskie okręty ponownie odpędziły amerykański niszczyciel z wód Morza Południowochińskiego, do których Pekin rości sobie pretensje. Marynarka Wojenna USA uznaje te roszczenia za bezprawne i podkreśla, że broni swobody żeglugi.
24.03.2023

Chińska armia miała odpędzić amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych. Waszyngton zaprzecza

Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim i został z nich przepędzony; władze w Waszyngtonie zaprzeczają.
23.03.2023

Japonia oskarżona o poważne naruszenie suwerenności Chin na morzu

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zarzucił w czwartek Japonii „poważne naruszenie” suwerenności Chin. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń ze strony Tokio, że chińskie okręty wpłynęły na japońskie wody wokół wysp będących przedmiotem sporu obu państw.
16.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Uzbrojony w cztery pociski powietrze-powietrze chiński myśliwiec J-11 ustawił się w piątek za amerykańskim samolotem patrolowym, przeleciał nad nim i opadł kilkaset metrów od skrzydła samolotu US Navy - podał "Wall Street Journal"("WSJ"). Według amerykańskich wojskowych długoterminowy trend, to coraz większa agresja ze strony chińskich pilotów myśliwskich.
24.02.2023

Filipiny i USA rozmawiają o wspólnych patrolach na Morzu Południowochińskim

Trwają rozmowy między władzami Filipin i USA w zakresie prowadzenia wspólnych patroli straży wybrzeża, w tym na Morzu Południowochińskim, do którego obszarów roszczą sobie prawa Chiny.
21.02.2023

Zdaniem australijskich władz Chiny chcą zawłaszczyć Morze Południowochińskie

Pekin domaga się, by Indonezja, Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zrzekły się swoich praw terytorialnych do Morza Południowochińskiego. Jednak wszyscy odrzucili jego twierdzenie o „historycznej” własności wód o powierzchni 3,5 miliona kilometrów kwadratowych.
12.02.2023

Filipiny zwiększają swoją obecność na Morzu Południowochińskim i zacieśniają współpracę z USA

W związku z rosnącą aktywnością chińskiej Marynarki Wojennej wokół wód terytorialnych Filipin, a także napięć wokół Tajwanu, to wyspiarskie państwo planuje wrócić do wzmocnienia tradycyjnych relacji z Stanami Zjednoczonymi, także na niwie wojskowej. W grę wchodzą m.in. wspólne patrole okrętów.
27.01.2023

Indonezja chce niezależności. Nowe pole wydobywcze spowoduje konflikt z Chinami?

Indonezja zatwierdziła plan budowy pola gazowego na morzu. Inwestycja o nazwie „Tuna” szacowana jest na ponad 3 miliardy dolarów.
05.01.2023

Niebezpieczne manewry nad Morzem Południowochińskim

Siły zbrojne USA poinformowały w czwartek, że 21 grudnia nad Morzem Południowochińskim myśliwiec ChRL wykonał "niebezpieczny manewr" w sąsiedztwie samolotu amerykańskich sił powietrznych.
29.12.2022

Pekin usypuje sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim

Chiny wciąż wzmacniają swoją obecność na spornym terytorium morskim. Już od lat trwają intensywne prace nad sztucznym powiększaniem wysp archipelagu Spartly oraz usypywaniem nowych na płytkich, podwodnych rafach.
21.12.2022

Chińska armia: odpędziliśmy amerykański okręt na Morzu Południowochińskim

Chińska armia ogłosiła we wtorek, że odpędziła amerykański krążownik rakietowy, który miał „nielegalnie wtargnąć” na wody w pobliżu wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Pekin uważa większość tego morza za własne terytorium i spiera się o nie z innymi stolicami regionu.
29.11.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Czy amerykańskie okręty będą powodem konfliktu z Pekinem o Morze Południowochińskie?

Amerykański niszczyciel USS Benfold, którego obecność w pobliżu Wysp Paracelskich wywołała w ubiegłym tygodniu gniewną reakcję Chin, w sobotę zbliżył się do archipelagu Spratly, również leżącego na spornym Morzu Południowochińskim – ogłosiła marynarka wojenna USA.
16.07.2022

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

Ministerstwo obrony Chin odniosło się we wtorek do zarzutów ze strony Australii, że chiński myśliwiec w niebezpieczny sposób przechwycił jej samolot zwiadowczy w rejonie Morza Południowochińskiego. Australijska maszyna zagroziła naszej suwerenności – oświadczył resort w Pekinie.
07.06.2022

Ekspansja Chin na Morzu Wschodniochińskim jest "nie do zaakceptowania"

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w sobotę, że jest rozczarowany działaniami Chin zmierzającymi do eksploatacji obszarów na Morzu Wschodniochińskim, stwierdzając, że są one "nie do zaakceptowania".
21.05.2022

Sekretarz stanu USA w Malezji o Morzu Południowochińskim

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w środę z przywódcami Malezji m.in. o wywieraniu nacisku na rządzących Birmą generałów, poszanowaniu prawa na Morzu Południowochińskim i globalnym dostępie do szczepionek przeciwko Covid-19.
15.12.2021

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła na Morze Południowochińskie

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła w środę na międzynarodowe wody Morza Południowochińskiego. Obserwatorzy widzą jej misję jako wsparcie przez Niemcy innych krajów Zachodu w równoważeniu wpływów Chin w regionie.
15.12.2021

Chiński MSZ ostrzega przed „mieszaniem się zewnętrznych sił” w spór o Morze Południowochińskie

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi ostrzegł Wietnam przed „pogłębianiem konfliktów” na spornym akwenie, zapowiedział także dostarczenie sąsiadowi kolejnych 3 mln szczepionek przeciwko koronawirusowi.
11.09.2021

Niemcy wysyłają fregatę "Bayern" na Morze Południowochińskie. Pekin żąda wyjaśnień

Ministerstwo spraw zagranicznych Chin zwróciło się we wtorek do władz w Berlinie o wyjaśnienie ich intencji po rozpoczęciu misji niemieckiego okrętu w regionie, co do którego Pekin zgłasza roszczenia terytorialne.
04.08.2021

Zbudować szczęście na cudzym nieszczęściu. Czy Chiny skorzystały z pandemii koronawirusa?

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. W kontekście imponującego wzrostu potęgi Chin w trudnym czasie, zasadnym jest zastanowienie się, czy pandemia miała korzystny wpływ na sytuację Chin na morzu.
27.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

Chiny i Wietnam tworzą „gorącą linię” komunikacji kryzysowej ws. spornego morza

Dowódcy marynarek wojennych Chin i Wietnamu uzgodnili stworzenie „gorącej linii” komunikacji kryzysowej w sprawach Morza Południowochińskiego, o obszary którego Pekin spiera się z Hanoi i innymi stolicami regionu – podał we wtorek „South China Morning Post”.
02.06.2021

Filipiny: Prezydent zabronił członkom rządu publicznych wypowiedzi o Morzu Południowochińskim

Członkowie rządu Filipin mogą dyskutować kwestie sporu terytorialnego z Chinami wyłącznie podczas zamkniętych spotkań i muszą się powstrzymać od publicznych wypowiedzi na ten temat – zarządził prezydent Rodrigo Duterte.
18.05.2021

Ćwiczenia dwóch grup uderzeniowych lotniskowców USA na Morzu Południowochińskim

Dwie amerykańskie grupy uderzeniowe lotniskowców przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała we wtorek marynarka wojenna USA. To pierwsze takie ćwiczenia od lipca 2020 r. w obliczu zwiększonego napięcia na spornych wodach.
09.02.2021

Pompeo zapowiada zacieśnienie współpracy z Dżakartą na Morzu Południowochińskim

Waszyngton wypracuje nowe sposoby współpracy z Indonezją na Morzu Południowochińskim – zapowiedział w czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Pretensje Pekinu na tym akwenie nazwał bezprawnymi.
29.10.2020

USA oskarżają Pekin o "destabilizujące" działania na Morzu Południowochińskim

Niedawny ostrzał rakietowy chińskiej armii na Morzu Południowochińskim sprzyja destabilizacji regionu, w którym kilka państw rywalizuje o kontrolę nad wyspami o strategicznym znaczeniu - oświadczył w czwartek Departament Obrony USA.
28.08.2020

Chiny wystrzeliły pociski rakietowe w kierunku spornego Morza Południowochińskiego

Chiny wystrzeliły w kierunku spornego Morza Południowochińskiego dwa pociski, w tym przeciwokrętowy pocisk nazywany „zabójcą lotniskowców”, jako ostrzeżenie dla USA – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w chińskim wojsku.
27.08.2020

USA chcą przewodzić w regionie Pacyfiku

Stany Zjednoczone muszą przewodzić w regionie Pacyfiku i Indo-Pacyfiku i "nie odpuszczą tam ani cala" innym krajom - oznajmił w czwartek amerykański minister obrony Mark Esper. Zapowiedział też globalną rywalizację z Chinami i Rosją.
27.08.2020

Chiny: USA celowo prężą muskuły na Morzu Południowochińskim

USA celowo wysłały okręty wojenne na Morze Południowochińskie, by pokazać siłę militarną i wywoływać podziały pomiędzy krajami regionu – ocenił w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, odnosząc się do ćwiczeń lotniskowców USA na spornym akwenie.
06.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.