Indonezja zatwierdziła plan budowy pola gazowego na morzu. Inwestycja o nazwie „Tuna” szacowana jest na ponad 3 miliardy dolarów.
Pole będzie umiejscowione na Morzu Południowochińskim między Indonezją a Wietnamem. Jak podaje agencja Reutera, w 2027 roku platforma osiągnie maksymalne wydobycie na poziomie 115 milionów m3. Pierwsze dostawy surowca powędrują do Wietnamu przez gazociąg już w 2026 roku.
Gaz z pola Tuna należy do koncernu Harbour Energy. Jak powiedział rzecznik prasowy indonezyjskiego regulatora SKK Migas, w strefie przygranicznej z Chinami można będzie spodziewać się ruchu, bo z powodu Tuny w tym miejscu zwiększy się aktywność indonezyjskiej marynarki wojennej.
W ostatnich kilkudziesięciu latach Morze Południowochińskie było zdominowane przez Chiny, a kraje takie jak Wietnam, Malezja i Filipiny nie rozwijały działalności w swoich wyłącznych strefach ekonomicznych – Państwo Środka kwestionowało ich suwerenność, powołując się na historyczną przynależność tego terenu do Chin.
Nowe pole wydobywcze może stać się zarzewiem konfliktu – już w 2021 roku Chiny zabroniły Indonezji eksploatacji złóż na ich własnych terenach morskich.
Fot. Depositphotos
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin