• <
BOTA_2023

Indonezja chce niezależności. Nowe pole wydobywcze spowoduje konflikt z Chinami?

sg

05.01.2023 12:32
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Indonezja chce niezależności. Nowe pole wydobywcze spowoduje konflikt z Chinami?

Partnerzy portalu

Indonezja chce niezależności. Nowe pole wydobywcze spowoduje konflikt z Chinami? - GospodarkaMorska.pl

Indonezja zatwierdziła plan budowy pola gazowego na morzu. Inwestycja o nazwie „Tuna” szacowana jest na ponad 3 miliardy dolarów. 

Pole będzie umiejscowione na Morzu Południowochińskim między Indonezją a Wietnamem. Jak podaje agencja Reutera, w 2027 roku platforma osiągnie maksymalne wydobycie na poziomie 115 milionów m3. Pierwsze dostawy surowca powędrują do Wietnamu przez gazociąg już w 2026 roku.

Gaz z pola Tuna należy do koncernu Harbour Energy. Jak powiedział rzecznik prasowy indonezyjskiego regulatora SKK Migas, w strefie przygranicznej z Chinami można będzie spodziewać się ruchu, bo z powodu Tuny w tym miejscu zwiększy się aktywność indonezyjskiej marynarki wojennej. 

W ostatnich kilkudziesięciu latach Morze Południowochińskie było zdominowane przez Chiny, a kraje takie jak Wietnam, Malezja i Filipiny nie rozwijały działalności w swoich wyłącznych strefach ekonomicznych – Państwo Środka kwestionowało ich suwerenność, powołując się na historyczną przynależność tego terenu do Chin.

Nowe pole wydobywcze może stać się zarzewiem konfliktu – już w 2021 roku Chiny zabroniły Indonezji eksploatacji złóż na ich własnych terenach morskich.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.