• <

Wynik wyszukiwania - "LCS" - Wiadomości

Fincantieri zbuduje dla USA sześć fregat typu Constellation

Włoska firma z branży stoczniowej podpisała kontrakt na budowę dwóch kolejnych fregat dla US Navy. W jej stoczni Fincantieri Marine Marinette, znajdującej się w USA, zostało zaplanowanych sześć okrętów tej klasy. Aktualnie trwa budowa pierwszej z nich.
25.05.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.
02.04.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

PKP PLK ogłosiły kolejny przetarg na modernizację linii kolejowej nr 201

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły ponowne postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dla zadania pn. Odcinek A - Roboty budowlane na liniach kolejowych nr 201 odc. Kościerzyna - Somonino oraz nr 214 Somonino - Kartuzy realizowane w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz - Trójmiasto, etap I".
10.01.2024

USA testują cierpliwość Chin. Lotniskowiec USS Carl Vinson ćwiczy wraz z Marynarką Wojenną Filipin na spornym akwenie

Lotniskowiec typu Nimitz USS Carl Vinson (CVN-70) rozpoczął w środę ćwiczenia na Morzu Południowochińskim wraz z siłami morskimi Filipin. Manewry mają na celu przećwiczenie działania w ramach sił połączonych w domenie morskiej. W związku z tym okręty amerykańskie i filipińskie uczestniczą w intensywnym szkoleniu i zaawansowanych operacjach w zakresie komunikacji morskiej.
04.01.2024

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.
04.12.2023

Na Filipnach Agencja Sejsmologiczna wezwała mieszkańców wybrzeży do natychmiastowej ewakuacji przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.
02.12.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Straż Wybrzeża USA "dostarczyła" do Miami ładunek kokainy o wartości 186 mln dolarów

Amerykańskie służby morskie rozładowały w stolicy stanu Floryda ogromny ładunek skonfiskowanych narkotyków, przeznaczonych do utylizacji. To efekt w sumie dziewięciu udanych akcji przeprowadzonych na wodach Morza Karaibskiego oraz Oceanu Atlantyckiego.
23.06.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Austal woduje dwa nowe okręty dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej grupy stoczniowej dokonał wodowania dwóch okrętów dla sił morskich USA - okrętu logistycznego USNS Cody (EPF 14) i okrętu walki przybrzeżnej Kingsville (LCS 36).
30.03.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Przyszły USS Marinette (LCS 25) dostarczony do zamawiającego

US Navy przyjęła dostawę swojego najnowszego okrętu, który niedługo rozpocznie służbę pod gwieździstym sztandarem. Nowy nabytek powstał w stoczni Fincantieri znajdującej się w Marinette w stanie Wisconsin.
07.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Magistrala Śląsk-Bałtyk. Towary sprawniej pojadą ze Śląska do portów

Na jesieni zwiększą się możliwości przewozu towarów przez stację Zduńska Wola Karsznice na łódzkim odcinku magistrali Śląsk – Bałtyk. Przebudowany układ torowy, sieć trakcyjna oraz system sterowania zapewnią lepszą obsługę ciężkich składów. Towary sprawniej pojadą ze Śląska do portów. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na odcinku Rusiec Łódzki - Zduńska Wola Karsznice o wartości ok. 580 mln zł realizowana z udziałem środków POIiŚ.
22.08.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?
18.05.2022

US Navy planuje wycofanie ze służby dziewięciu stosunkowo nowych okrętów

Marynarka wojenna USA chce wycofać ze służby dziewięć stosunkowo nowych okrętów walki przybrzeżnej, z których trzy wprowadzono do użytku mniej niż trzy lata temu; plan ogłoszono mimo rywalizacji z rosnącą w siłę marynarką Chin - podała w czwartek stacja CNN.
12.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Dobre wyniki w przeładunkach morskich w porcie Hamburg w pierwszych dziewięciu miesiącach

Największy niemiecki port pozostaje na kursie wzrostu. Port Hamburg zanotował również nowy rekord w transporcie kontenerów koleją oaz znacząco więcej zawinięć kontenerowców klasy Megamax.
18.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

2021 rokiem kontenerowców

Członkowie branży transportu kontenerowego nie mają prawa do narzekań w 2021 roku? Rekordowo wysokie stawki frachtowe, rekordowe ilości ładunków wysyłane przez Ocean Spokojny, a także na całym świecie, a poprzedni roczny rekord zamówień na nowe kontenerowce właśnie został pobity (mierząc ładowność) w mniej niż osiem miesięcy.
31.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

BIMCO: Zamówienia na nowe statki wzrosły ponad dwukrotnie z powodu większego popytu na kontenerowce

Dane BIMCO pokazują, że łączna liczba zamówień w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrosła o 119,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.
31.05.2021

Trwa jeden z największych projektów hydrotechnicznych ostatnich lat - modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku

- Dzięki tej wielkiej inwestycji poprawi się potencjał gospodarczy Portu. Minimalizacja ryzyk pogodowych, wzrost bezpieczeństwa nawigacyjnego oraz efektywności żeglugi zwiększa jego atrakcyjność i konkurencyjność. Już dzisiaj Port Gdańsk uzyskuje najlepsze wyniki spośród portów bałtyckich, co jest wielkim sukcesem ostatnich lat. Rozwijamy się i przynosi to dobre skutki. Modernizacja układów falochronów jest kolejnym na to dowodem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
19.05.2021

Szybciej i sprawniej koleją ze Śląska do portów

Modernizowana jest linia kolejowa nr 131, tzw. węglówka, łącząca Śląsk i porty Trójmiasta. Prace trwają na łódzkim odcinku linii Rusiec Łódzki - Zduńska Wola Karsznice. Efektem będzie lepsza oferta podróży oraz sprawniejszy przewóz towarów na tej ważnej dla gospodarki linii.
21.01.2021

Amerykański okręt zatrzymał statek przemycający kokainę wartą ponad 100 milionów dolarów

Bojowy okręt przybrzeżny USS Gabrielle Giffords przechwycił wartą ponad 100 milionów dolarów kokainę z niskoprofilowego statku na Oceanie Spokojnym - poinformowała amerykańska marynarka wojenna w miniony weekend.
15.12.2020

Fregaty dla Marynarki Wojennej, czyli Miecznik bliżej realizacji?

18 listopada Inspektorat Uzbrojenia, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o postępach programu Miecznik. Zgodnie z upublicznionymi danymi, stosowne rekomendacje trafiły na biurko ministra Mariusza Błaszczaka.
24.11.2020

Port Szczecin-Świnoujście: należy wykorzystać możliwości, które daje lokalizacja (wywiad wideo)

- Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne, w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - zapewnia prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś, z którym rozmawiamy o przełomowej budowie głębokowodnego terminala kontenerowego, pracy w czasie pandemii i olbrzymiej roli społecznej odpowiedzialności biznesu.
26.10.2020

Port Świnoujście wykorzystuje swoją szansę

Rozwój portów powinien być odpowiedzią na potrzeby handlu zagranicznego ich zaplecza i przedpola, a mówiąc prościej powinien uwzględniać strukturę ładunkową eksportu i importu kraju, kierunki geograficzne tej wymiany handlowej, a także aktualne trendy w żegludze morskiej.
21.10.2020

Przewoźnicy poszukują megakontenerowców do czarteru za wszelką cenę

Przewoźnicy oceaniczni prześcigają się w czarterowaniu megakontenerowców, by skorzystać z wywindowanych stawek frachtowych.
28.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Więcej przeładunków morskich w hamburskim porcie – dwucyfrowy wzrost w przewozach lądowych koleją

Największy uniwersalny port Niemiec uzyskał w roku 2019 dobre rezultaty w przeładunkach morskich osiągając wynik 136,6 miliona ton (+1,1 %). Hamburg zdołał utrzymać dobrą pozycję pomimo osłabienia w globalnym handlu i istniejących sankcji handlowych.
20.02.2020

PKP PLK podpisały umowę na projekt modernizacji trasy Tczew-Twarda Góra. To ważny odcinek magistrali węglowej

Sprawniejsze i szybsze podróże, takie będą główne efekty modernizacji prawie 50 km linii na odcinku Twarda Góra – Tczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dokumentację projektową. To kolejny projekt PLK przygotowywany do realizacji w przyszłej perspektywie. Inwestycja, poza zapewnieniem lepszych podróży, usprawni przewóz towarów.
24.09.2019

Podpisano umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała we wtorek w Łodzi umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej w woj. łódzkim i śląskim. Inwestycja za 1,8 mld zł ma być gotowa w 2023 roku i znacząco zwiększyć możliwości przewozów między Śląskiem a portami morskimi.
18.09.2019

Nowa potężna broń w US NAVY [foto, wideo]

USA wprowadza nową broń na Pacyfiku. W pociski Naval Strike Missile uzbrojony został okręt marynarki wojennej USA USS Gabrielle Giffords, który opuścił port San Diego na początku września. Zdaniem analityków nowe uzbrojenie może zachwiać równowagą w obszarach takich jak Morze Południowochińskie. W Polsce w pociski NSM od kilku lat wyposażone są Nabrzeżne Dywizjony Rakietowe.
11.09.2019

Import LNG do Europy będzie rosnąć

Import LNG do Europy będzie rosnąć z powodu wyczerpywania się miejscowych złóż - zgodnie oceniali eksperci na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak podkreślano, gazoporty na zachodzie Europy wykorzystują obecnie niewielką część swoich zdolności.
05.09.2019

Saab z zamówieniem na wielozadaniowy radar Sea Giraffedla amerykańskiej MW

Saab otrzymał dodatkowe zamówienie z amerykańskiej Marynarki Wojennej na wielozadaniowy radar Sea Giraffe (MMR) dla kutra patrolowego Straży Przybrzeżnej. To dodatkowe zamówienie wynika ze skorzystania z opcji w ramach umowy podpisanej w 2017 roku, przewidującej możliwość zakupu dodatkowych systemów Sea Giraffe MMR.
12.06.2019

Węgry: Znaleziono dwa kolejne ciała ofiar zatonięcia statku w Budapeszcie

Znaleziono dwa kolejne ciała pasażerów statku wycieczkowego, który zatonął w ubiegłym tygodniu w Budapeszcie – poinformowały we wtorek źródła węgierskie. Liczba odnalezionych ciał wzrosła w ten sposób do 11, a 17 osób nadal jest poszukiwanych.
05.06.2019

Forint węgierski wygrywa ze złotym. Skąd nagłe umocnienie węgierskiej waluty?

Polak, Węgier, dwa bratanki? Analizując wymianę handlową między Polską a Węgrami, z pewnością tak właśnie jest. Od ponad dziesięciu lat rośnie zarówno eksport, jaki i import, Polski w kontaktach z Madziarami. Dlatego tym razem Ebury postanowiło prześwietlić gospodarkę i walutę Węgier. Zwłaszcza, że waluta Węgier jest jedną z lepiej radzących sobie w Europie Środkowo-Wschodniej.
22.03.2019

Kuchciński: Euroregion Karpacki przygotował drogę do takich inicjatyw jak Trójmorze

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w czwartek w Rzeszowie, że Euroregion Karpacki przez "całe pokolenie przygotował drogę do łatwego rozwoju takiej współpracy", jak w ramach inicjatywy Trójmorza.
11.10.2018

Węgry zaskarżyły do TSUE dyrektywę o pracownikach delegowanych

Rząd Węgier zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej znowelizowaną dyrektywę o pracownikach delegowanych – poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera Węgier.
04.10.2018

Torpol realizuje kontrakty wartości ponad 2,8 mld zł; zabiega o kolejne za ponad 5 mld zł

Wyspecjalizowana m.in. w budownictwie kolejowym spółka Torpol, realizująca obecnie kontrakty warte ponad 2,8 mld zł netto, uczestniczy w kolejnych przetargach o wartości ponad 5 mld zł. Firma chce m.in. wziąć udział w projekcie dotyczącym poprawy komunikacji kolejowej z portem w Gdyni.
12.07.2018

PKP PLK będą modernizować linię kolejową z Łodzi do Kutna

PKP Polskie Linie Kolejowe będą modernizować linię kolejową z Łodzi do Kutna. Ogłoszony został przetarg na prace między Ozorkowem a Łęczycą. Po ich zakończeniu pociągi pasażerskie będą mogły przyspieszyć do 120 km na godz., a towarowe - do 100 km na godz.
17.05.2018

Trendy i wyzwania dla globalnego rynku kontenerów w 2018 roku

Światowy rynek przewozów kontenerowych, po 6,1% wzroście osiągnął obroty wynoszące 138,5 mln TEU w 2017 roku. Głównym graczem na rynku są Azja i Chiny, generujące 64% całości globalnych przewozów kontenerowych. Sam handel wewnętrzny w Azji to 35,1 milionów TEU. Biorąc pod uwagę przestrzenny rozkład ruchu międzykontynentalnego, można wskazać na kluczową pozycję relacji transpacyficznej (34,9 miliona TEU) i transatlantyckiej (18,9 miliona TEU).
12.03.2018

Najnowszy okręt US Navy uwięziony przez lód. Nie może wypłynąć od 3 tygodni

Najnowszy nabytek amerykańskiem marynarki, okręt typu LCS został uwięziony w Montrealu. Jednostka nie może kontynuować rejsu z powodu zalodzenia.
15.01.2018

USA: Marynarka wojenna ponownie weźmie udział w misjach antynarkotykowych

Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times".
14.12.2017

Saab z dodatkowym zamówieniem na radary Sea Giraffe AMB dla okrętów LCS US Navy

Grupa zbrojeniowa Saab otrzymała od General Dynamics dodatkowe zamówienie na dostawę radarów Sea Giraffe AMB dla okrętów walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship) US Navy LCS 28 i LCS 30.
29.11.2017

Polska i inne kraje odrzucają francusko-hiszpańską propozycję ws. delegowania

Polska, kraje Grupy Wyszehradzkiej i kilka krajów regionu odrzuciły francusko-hiszpańską propozycję, aby objąć przepisami dyrektywy o pracownikach delegowanych sektor transportu, a jednocześnie wprowadzić zapis, że szczegółowe zapisy znajdą się w tzw. Pakiecie Mobilności UE.
23.10.2017

PKP PLK: ponad 1 mld zł na unowocześnienie blisko 1 tys. km tras kolejowych

Ogłoszono dwa przetargi na ponad 1 mld zł na budowę infrastruktury systemu ERTMS/ETCS na prawie 1000 km linii kolejowych - podała w piątek spółka PKP PLK. Dzięki temu pociągi będą mogły jeździć z prędkościami powyżej 160 km/h.
30.12.2016

Wybuch za wybuchem. Zobacz niesamowite testy amerykańskiego okrętu (wideo)

Amerykańska marynarka wojenna zaprezentowała niezwykłe nagranie z testów wstrząsowych okrętu walki przybrzeżnej USS Jackson. I trzeba przyznać, że nie pieszczono się z nową jednostką - do prób wykorzystana bowiem ładunek wybuchowy o mocy 10 tys. funtów.
13.09.2016

Zobacz testy kolejnego amerykańskiego okrętu typu Littoral Combat Ship (wideo)

USS Detroit, okręt typu Littoral Combat Ship, zakończył w tym miesiącu testy. Wideo z tego zdarzenia prezentujemy poniżej.
27.07.2016

Zadłużony litewski przewoźnik przedłużył czarter na dwa tankowce

Litewski armator, Lithuanian Shipping Company (LSC), uratował dwie jednostki przed sprzedażą. Bliski bankructwa zakład zdobył na ten cel pożyczkę od Crédit Agricole Corporate and Investment Bank.
22.06.2016

Mieści prawie 20 tys. kontenerów na pokładzie. Rekordowy kontenerowiec już w Gdańsku

W czwartek, 2 czerwca do terminalu kontenerowego DCT Gdańsk wpłynął rekordowy kontenerowiec – MSC Maya. Jednostka wyróżnia się największą wsród eksploatownych kontenerowców ładownością wynoszącą 19 224 TEU. Statek mierzy 396 metrów długości, 59 metrów szerokości, 16 metrów zanurzenia a jego pokład jest wielkości czterech boisk piłkarskich.
02.06.2016

Rekord załadunku. 18 601 TEU płynie do Wielkiej Brytanii

Jeden z najnowszych i największych kontenerowców w świata, Al Muraykh, należący do United Arab Shipping Company (UASC) pobił rekord ładowności. Na jego pokładzie znajduje się 18 601 kontenerów 20-stopowych. Kontenerowiec wypłynął z Portu Klang w Malezji i udaje się do największego portu w Wielkiej Brytanii, Felixstowe.
21.12.2015

USS Milwaukee popłynął z prędkością 85 km/godz. (wideo)

Trwają testy na okręcie USS Milwaukee, który za trzy tygodnie wejdzie do służby w US Navy. Egzamin z prędkości zdał na szóstkę.
02.11.2015

Dziewiczy rejs 400-metrowego ekologicznego kolosa

Jeden z największych kontenerowców świata - Al Muraykh - znajduje się w trakcie wykonywania swojego pierwszego rejsu. W Europie odwiedził m.in. Rotterdam, Hamburg, Zeebrugge. Zmierza do Kanału Sueskiego.
22.10.2015

Amerykańska marynarka testowała nowoczesne rakiety Longbow Hellfire (WIDEO)

Amerykanie ujawnili w zeszłym tygodniu nagranie z testów nowoczesnych rakiet Longbow Hellfire przeznaczonych dla okrętów typu LCS. W niedługim czasie mają się one stać podstawowym uzbrojeniem tych jednostek.
05.08.2015

MSC Oscar, nr 1 wśród kontenerowców zawija do portu w Wilhelmshaven (video)

Jednostka o pojemności 19,224 TEU, aktualny rekordzista w rankingu największych kontenerowców świata wpłynął do niemieckiego portu JadeWeserPort 7 marca. Gigant znajduje się na pólmetku dziewiczego rejsu z Azji do Europy, a już dzisiaj, tj. 9 marca ma wpłynąć do portu Felixstowe.
09.03.2015

Klasyfikacja największego kontenerowca na świecie

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL po zweryfikowaniu niezbędnych standardów, które musi spełniać każdy statek, zatwierdziło klasę MSC Oscar o ładowności 19, 924 TEU.
20.02.2015

Euronaval 2014: Trzykadłubowy okręt bojowy

Szukając zupełnie nowych rozwiązań francuski koncern DCNS zaproponował silnie uzbrojony okręt XWIND 4000 z trzema kadłubami.
29.10.2014

Wodowanie siódmego „okrętu przyszłości” US Navy

W stoczni Marinette Marine Corporation w Marinette w Wisconsin odbyła się ceremonia chrztu siódmego okrętu do działań przybrzeżnych nowej generacji LCS USS „Detroit”.
21.10.2014

Testy przeciwminowych dronów nawodnych w USA

Koncern Northrop Grumman zakończył testy demonstracyjne bezzałogowego, przeciwminowego systemu nawodnego opartego o zdalnie sterowaną łódź sztywnodenną oraz opuszczany do wody sonar holowany. Zastosowano więc takie same rozwiązanie, jakie wcześniej testowano w polskiej Akademii Marynarki Wojennej.
09.10.2014

Modernizacja linii do Portu Gdańsk: Plac budowy przekazano wykonawcom

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej nr 226, prowadzącej z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny. W sierpniu oficjalnie przekazano wykonawcom plan budowy w ramach dwóch kontraktów podpisanych w związku z tą inwestycją.
01.09.2014

Krok ku udrożnieniu dostępu kolejowego do Portu w Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Wyg International umowę na opracowanie studium wykonalności, które pozwoli na wskazanie optymalnego zakresu modernizacji stacji kolejowych obsługujących Port Morski w Gdańsku.
15.04.2014

Rekordowe przeładunki Portu Antwerpia

Port w Antwerpii przeładował w ub.r. prawie 190,9 mln ton towarów, czyli o 3,6 proc. więcej w porównaniu z 2012 r. Ten wynik jest więc znacznie większy, niż oczekiwano wcześniej i oznacza rekordowy poziom wolumenu towarów portu.
29.01.2014

Nowe tory do portu w Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi na modernizację linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny. Prace modernizacyjne pozwolą na zwiększenie ruchu pociągów towarowych przewożących towary masowe i kontenery. Inwestycja przyczyni się również do usprawnienia ruchu żeglugowego na Martwej Wiśle.
22.02.2013

Wracajmy nad morze

W ostatnich latach Polska, odepchnięta przez azjatyckie tygrysy, odwróciła się od morza. Ale nasza gospodarka morska coraz lepiej dostosowuje się do globalnych trendów.
18.06.2012

Kontenerowce na morzach i oceanach

Wydaje się, że recesja na rynku przewozów kontenerowych została w kilwaterze przemierzających oceany i morza kontenerowców. Armatorzy zamawiają coraz większe jednostki, rozrastają się portfele stoczniowych koncernów, a flota kontenerowców wzrosła w ostatnim roku o ponad 20%. Mimo rosnącej przestrzeni ładunkowej, latem 2010 r. zanotowano na międzykontynentalnych trasach 100-proc. zapełnienie kontenerowców, a w styczniu br. zarejestrowano najniższy wskaźnik niewykorzystanej powierzchni ładunkowej.
13.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.