• <

Wynik wyszukiwania - "Gaz-System " - Wiadomości

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

Gaz-System zakłada, że najwięcej gazu prześle w latach 2030-2032

Szczyt zapotrzebowania na usługę przesyłu gazu nastąpi w latach 2030-2032 r. - wynika z zaktualizowanej prognozy na lata 2024-2045 Gaz-Systemu. Dodano, że następnie przesył będzie spadać i w 2045 r. wyniesie od 21,7 do 26,6 mld m sześc.
09.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.
24.04.2024

Gaz-System opracuje Wodorową Mapę Polski

Spółka zaprasza wszystkich uczestników rynku do wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania rynku realizowanego w ramach projektu „Wodorowa Mapa Polski”. Wyniki badania zostaną uwzględnione przez spółkę w planowaniu infrastruktury przesyłu wodoru i pozwolą na stworzenie wstępnej mapy wodorociągów na terenie kraju.
18.04.2024

20-lecie Gaz-System, właściciela terminalu LNG w Świnoujściu i operatora Baltic Pipe

16 kwietnia 2024 r. przypada 20 rocznica utworzenia operatora gazociągów przesyłowych. Spółka powstała w wyniku wprowadzenia wymogu rozdziału przesyłu od dystrybucji gazu ziemnego w toku przygotowań Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej.
16.04.2024

Gaz-System: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu inwestycyjnego UE - poinformował w piątek Gaz-System.
12.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Gaz-System ma nowych wiceprezesów. Jeden z nich organizował finansowanie budowy terminala LNG w Świnoujściu

Nadzwyczajne Walne Zebranie Akcjonariuszy Gaz-Systemu wybrało Elżbietę Kramek oraz Adama Bryszewskiego na członków zarządu spółki powierzając im funkcje wiceprezesów - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
25.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Gaz-System nabywa Gas Storage Poland

4 marca 2024 r. Gaz-System zawarł z Orlen warunkową umowę sprzedaży, w wyniku której nabędzie 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Gas Storage Poland, będącej operatorem systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce. Nabycie udziałów jest uzależnione od wyrażenia przez UOKiK zgody na koncentrację.
15.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Część morska FSRU z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
14.02.2024

Sławomir Hinc powołany na Prezesa Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Pana Sławomira Hinc na członka Zarządu i powierzyło mu funkcję Prezesa Zarządu.
12.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

Oficjalnie: Zarząd Portu Gdańsk odwołany

Z informacji, jakie otrzymał portal GospodarkaMorska.pl wynika, że odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.
06.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Gaz-System: zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
29.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

Gaz-System: w I półroczu br. wstępne studium Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

W I półroczu br. spółka AFRY Management Consulting ma przygotować wstępne studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego - poinformował PAP Gaz-System. Dokument określi m.in. trasę korytarza, zakres, koszty i przepustowość - dodała spółka.
26.01.2024

Gaz-System: wniosek w sprawie rozwoju sieci gazowej między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów

W styczniu br. wniosek o zatwierdzenie projektu rozwoju systemu przesyłu gazu między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów rynku energii w obu państwach - poinformował PAP Gaz-System. Dodał, że w najbliższym czasie spodziewa się uzgodnień regulatorów w tej sprawie.
25.01.2024

Krok bliżej FSRU. Gaz-System zakończył morskie badania geotechniczne

Gaz-System poinformował, że zakończone zostały badania geotechniczne w ramach morskiej części projektu ulokowania na Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG – FSRU.
16.01.2024

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy), zaangażowani w międzynarodowy projekt dotyczący budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, podpisali umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla tego korytarza. Dokument zostanie przygotowany w ciągu sześciu miesięcy, czyli do połowy 2024 roku.
03.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Unijne wsparcie finansowe projektu Baltic Pipe ostatecznie rozliczone przez CINEA

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.
21.12.2023

Czarterowany przez Orlen gazowiec Ignacy Łukasiewicz został przekazany armatorowi

W ostatni czwartek armator Knutsen Group oficjalnie odebrał kolejny gazowiec Ignacy Łukasiewicz, który został dostarczony przez południowokoreańską stocznię Hyundai Samho Heavy Industries Co., Ltd. Statek ten został wyczarterowany przez Grupę Orlen.
17.12.2023

Minister klimatu: rozmowy z potencjalnymi klientami FSRU 2 są kontynuowane

Cały czas prowadzone są rozmowy z potencjalnymi odbiorcami gazu z projektu terminala FSRU 2, budowa pierwszego FSRU w Gdańsku nie jest zagrożona - poinformowała minister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.12.2023

Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Na opublikowanej 28 listopada br. liście projektów PCI (ang. Projects of Common Interest - PCI) po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej.
01.12.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Orlen i Gaz-System chcą współpracować ws. zagospodarowywania dwutlenku węgla

Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny ws. działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. To element dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej - podał koncern.
22.11.2023

Zakończono testy nowego zbiornika w świnoujskim terminalu LNG

Trzeci - największy zbiornik w świnoujskim terminalu przeszedł testy szczelności. Próby odbyły się przy użyciu wody morskiej. Ostateczny wynik sprawdzianu wyszedł pozytywnie.
17.11.2023

Gaz-System potwierdza: w walce o FSRU pozostają MOL i BW LNG

Gaz-System oficjalnie podał, że zawarte zostały porozumienia z Mitsui O.S.K. Lines i BW LNG – dwoma armatorami, których oferty wciąż są w grze w przetargu o budowę pierwszego polskiego terminala gazowego FSRU.
14.11.2023

Już tylko jedna firma walczy o budowę polskiego FSRU?

Media branżowe podają, że z procesu przetargowego na budowę pierwszego polskiego FSRU wycofał się jeden z oferentów. Oznacza to, że na polu walki pozostała tylko jedna firma.
13.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

Kolejny gazowiec czarterowany przez Orlen przekazany armatorowi. Saint Barbara dostarczy LNG dla Polski

Francuska spółka zależna norweskiego armatora Knutsem OAS Shipping, Knutsen LNG France, włączyła do swojej floty kolejny statek do transportu gazu, LNGC Saint Barbara. To kolejna jednostka, po Lechu Kaczyńskim i Grażynie Gęsickiej, której operatorem-czarterującym jest Grupa Orlen.
27.10.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Orlen ma dwa nowe gazowce

"Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz" to nowe jednostki, które wkrótce dołączą do floty statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Grupy ORLEN. Uroczystość nadania imienia odbyła się w stoczni Hyundai Samho Heavy Industries w Mokpo w Korei Południowej. Nowe jednostki, które wejdą do eksploatacji pod koniec bieżącego roku, zwiększą możliwości Grupy ORLEN w zakresie pozyskiwania gazu ziemnego, a tym samym poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski.
19.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Do gazoportu w Świnoujściu dotarła kolejna dostawa LNG

Praca w terminalu LNG w Świnoujściu się nie zatrzymuje. Ostatnio informowaliśmy o jubileuszowej dostawie nr 250, tymczasem wczoraj gazoport odwiedził kolejny gazowiec, notując 252. dostawę LNG.
07.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Gaz-System zakończył etap rejestracji podmiotów chcących uczestniczyć w procedurze Open Season dla FSRU 2

Spółka zakończyła 29 września etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze Open Season dla FSRU 2.
03.10.2023

Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum

W ostatni dzień roboczy roku gazowego 2022/2023 – 29 września 2023 r. – odbyła się konferencja Gaz-System Forum, podczas której operator wraz z uczestnikami rynku podsumowali najważniejsze osiągnięcia minionego roku w zakresie rozwoju rynku gazu, a także omówili perspektywy transformacji energetycznej Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
29.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Gaz-System: TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję ACER

TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w sprawie wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej - poinformował Gaz-System w środę.
20.09.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.
18.09.2023

Czas na wiążące oferty dla terminala FSRU 2 do 29 września

Na oferty wiążące w ramach procedury Open Season dla terminala FSRU 2 Gaz-System czeka do 29 września br. - poinformowała spółka. Wyjaśniono, że procedura ma potwierdzić zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminala FSRU.
03.09.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – trwają badania dna

Gaz-System, który planuje ulokowanie na wodach Zatoki Gdańskiej pływającego terminala gazowego typu FSRU (Flotating Storage & Gasification Unit), poinformował, że badania dna morskiego są na zaawansowanym etapie.
30.08.2023

Gaz-System rozwija współpracę ze strażą pożarną

Podpisane 29 sierpnia przez spółkę porozumienie z Państwową Strażą Pożarną zwiększa i formalizuje dotychczasową kooperację, zwłaszcza w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. Terminal LNG w Świnoujściu, tłocznie i węzły gazu.
29.08.2023

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Gaz-System ma komplet pozwoleń dla części lądowej terminala FSRU

Gaz-System ma kompletu pozwoleń administracyjnych dla części lądowej morskiego terminala regazyfikującego FSRU - poinformowała spółka w piątek. Oznacza to, że wszystkie trzy gazociągi lądowe FSRU są gotowe do budowy, która ma ruszyć w 2024 roku.
28.07.2023

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu.
27.07.2023

Gaz-System bada możliwości dla drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG

Gaz-System uruchomił procedurę open season dla terminalu FSRU 2, czyli drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG. Od jej wyników zależy budowa drugiej jednostki - poinformował w piątek operator. Dodał, że to efekt dużego zainteresowania zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminalu FSRU.
14.07.2023

FRSU z umową na dofinansowanie z funduszy europejskich

Gaz-System podpisał umowę z CINEA (Agencją Wykonawczą Komisji Europejskiej) na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
14.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Respect Energy na PSEW 2023: w Australii budujemy największą farmę wiatrową offshore na świecie

„Wiatraki i energetyka wiatrowa są jedną z najtańszych dróg produkcji energii. W Polsce nie mamy warunków do tego, by budować elektrownie wodne na dużą skalę. Dlatego najlepszym wyborem pozostaje dla nas wiatr” - przekonywał Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: spółka inwestuje miliardy złotych w infrastrukturę do przesyłu gazu

GAZ-SYSTEM inwestuje co roku kilka miliardów złotych w nową infrastrukturę do przesyłu gazu, na którą składają się gazociągi, tłocznie i inne obiekty naziemne. „Podłączamy gaz w miejscach, gdzie są przedsiębiorcy i duzi konsumenci, bo tam, gdzie jest możliwość jego poboru, tam są inwestycje” - mówił Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
21.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Wiceprezes PEJ na Forum Wizja Rozwoju: w 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

We wtorek na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni odbył się panel pt. "Transformacja polskiej energetyki". W dyskusji wzięli udział wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. Seweryn Kowalczyk, wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok, członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, doradca zarządu PSE Robert Paprocki oraz Włodzimierz Pomierny z Agencji Rozwoju Przemysłu.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

Andrzej Kensbok - Wiceprezes Zarządu Gaz-System – w Zarządzie Gas Infrastructure Europe

15 czerwca Walne Zgromadzenie GIE jednogłośnie zaakceptowało wybór Wiceprezesa Andrzeja Kensboka na stanowisko członka zarządu Gas Infrastructure Europe (GIE) – organizacji reprezentującej w Brukseli głos europejskich operatorów infrastruktury gazowej.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz branży turystycznej w Świnoujściu, na czas długiego weekendu czerwcowego (8-11 czerwca) właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM, zapewnia bezpłatny dojazd dla mieszkańców i turystów do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Spółka została także sponsorem pikniku osiedla Przytór-Łunowo, który odbędzie w dniu 10 czerwca.
08.06.2023

Gaz-System podpisał umowę z SEA Global na eksploatację Baltic Pipe

Spółka podpisała z firmą SEA Global umowę na nadzór i wsparcie techniczne działań eksploatacyjnych prowadzonych na gazociągu podmorskim łączącym systemy gazowe Polski i Danii. Utrzymanie tej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym zapewnia ciągłość dostaw gazu do Polski ze źródeł norweskich.
08.06.2023

Gaz-System planuje uruchomienie Fazy 2 Procedury Open Season w II kwartale 2023 roku

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki przeznaczonej do regazyfikacji.
07.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.
02.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Terminal LNG w Świnoujściu – kolejna dostawa gazu z USA i wizyta ambasadora

W poniedziałek go Terminalu LNG w Świnoujściu przypłynął gazowiec z kolejną dostawą surowca ze Stanów. Tego dnia terminal odwiedził także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
22.05.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

W Międzyzdrojach próba bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową, a w Świnoujściu flaga na latarni morskiej

Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej zaplanowana jest na wtorek w Międzyzdrojach. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej chce także uczcić Świnoujście, jak co roku wieszając ogromną flagę na latarni morskiej.
02.05.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
25.04.2023

VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Zbliża się kolejna, VI edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. W dniach 19-20 czerwca 2023 r. prelegenci oraz uczestnicy spotkają się w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
23.04.2023

Gaz-System sfinansuje transport do atrakcji turystycznych Świnoujścia

Operator terminala LNG w Świnoujściu Gaz-System zadeklarował sfinansowanie bezpłatnego dojazdu turystów do atrakcji w prawobrzeżnej części miasta w czasie długiego majowego weekendu. 13 kwietnia wojewoda wprowadził zakaz przebywania w pobliżu terminala.
21.04.2023

Świnoujście nie otrzymało rekompensaty

Wbrew wcześniej pojawiającym się informacjom, jakoby w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu, Gmina Miasto Świnoujście otrzymała od spółki Gaz-System rekompensatę w wysokości 20 mln zł na budowę nowego dojścia do Latarni Morskiej, Fortu Gerharda i plaży w prawobrzeżnej części miasta, doniesienia te nie są prawdziwe. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy, jednak nic nie zostało potwierdzone.
20.04.2023

Gaz-System bada zapotrzebowanie na gaz z pływającego terminalu FSRU w europejskich krajach

W marcu br. odbywała się niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej.
14.04.2023

Nowe nabrzeże terminala LNG w Świnoujściu jest gotowe na przyjęcie jednostek pływających

Jak poinformował PORR Polska, właśnie zakończone zostały prace nad drugim nabrzeżem w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Z dodatkowej infrastruktury będą korzystać zarówno duże gazowce, jak i mniejsze jednostki potrzebne do redystrybucji LNG. Aktualnie trwają intensywne prace nad montażem technologii przesyłu gazu ziemnego z nadbrzeża do zbiorników magazynowych w gazoporcie.
12.04.2023

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu na zaawansowanym etapie

Port w Świnoujściu przechodzi obecnie wielkie zmiany poprzez rozbudowę. Do 2029 roku ma stać się poważną konkurencją dla portu w Hamburgu. Koszt programu szacowany jest na 10,3 mld złotych. Na terenie świnoujskiego gazoportu wybudowane zostanie nowe nabrzeże statkowe wraz estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG. Inwestycja ta umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG.
11.04.2023

Gaz-System: terminal FSRU zapewni nowe możliwości zaopatrywania w LNG

Firma zakończyła niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU. Wyniki badania wykazały zainteresowanie rynku dające podstawę do dalszej analizy z wykorzystaniem procedur Open Season.
06.04.2023

Gaz-System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.
06.04.2023

Gaz-System ogłasza program grantowy Fundusz Naturalnej Energii

W ramach Funduszu Naturalnej Energii spółka rozpoczyna nabór wniosków na lokalne działania na rzecz środowiska naturalnego, ochrony przyrody i edukację ekologiczną. Gaz-System przeznaczył na tę inicjatywę ponad 300 tysięcy złotych. Wartość każdego grantu wynosi 15 tysięcy złotych.
31.03.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Stańczak z GSTOU: by dostarczać gaz Ukrainie, trzeba przekonfigurować cały system w Polsce

Interkonektor, przez który gaz płynął z Ukrainy do Polski, może działać i w drugą stronę, tylko gaz ten musi być dostarczony. Trzeba przekonfigurować cały system w Polsce. I to się dzieje - stwierdził w rozmowie z PAP Paweł Stańczak, p.o. prezesa ukraińskiego operatora systemu przesyłu gazu GSTOU.
18.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały porozumienie o współpracy

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
16.03.2023

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

Gaz-System i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) omawiali w Warszawie kwestie przesyłu gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury obu państw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Poruszano także tematy przyszłej współpracy obu spółek w obszarze wodoru i biometanu.
15.03.2023

Metanowiec Lech Kaczyński zawinął do Świnoujścia

Metanowiec Lech Kaczyński zawinął w piątek do terminalu LNG w Świnoujściu. Wyczarterowana przez PGNiG z Grupy Orlen jednostka rozładuje transport skroplonego gazu przywiezionego z USA.
10.03.2023

Gaz-System uruchamia niewiążącą procedura badania rynku dla terminala FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 roku, Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
06.03.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

Gaz-System wykorzysta Platformę GSA do obsługi transakcji na rynku wtórnym

Terminal LNG w Świnoujściu, którego operatorem jest Gaz-System umożliwi odsprzedaż zakontraktowanych usług na rynku wtórnym na Platformie GSA
03.03.2023

Gaz-System zbada zainteresowanie przesyłem wodoru, biometanu oraz amoniaku

Gaz-System rozpoczyna badanie, by oszacować zainteresowanie rynku rozwojem nowych projektów związanych z transportem wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców - poinformował w środę operator.
01.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów lądowych w projekcie FSRU

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja. Miesiąc wcześniej spółka uzyskała od Wojewody Pomorskiego dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gardeja – Kolnik. Tym samym część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.
26.01.2023

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe – to główne cele spełnione przez GAZ-SYSTEM w minionym roku. Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.
16.01.2023

Andrzej Kensbok i Błażej Spychalski wiceprezesami Gaz-Systemu

NWZA Gaz-Systemu powołało od 1 stycznia 2023 r. Andrzeja Kensboka oraz Błażeja Spychalskiego na wiceprezesów spółki. Z dniem 31 grudnia 2022 r. odwołano też ze składu zarządu Marcina Kapkowskiego oraz Krzysztofa Jackowskiego - poinformował Gaz -System w piątek.
30.12.2022

Międzynarodowa współpraca w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Spółki przesyłowe z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym Gaz-System, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.
16.12.2022

Grupa Orlen zwiększy wydobycie w Norwegii

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe - dodał.
16.12.2022

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

Gaz-System podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police na terenie Rezerwatu Olszanka - podał w czwartkowym komunikacie operator polskiego systemu przesyłu gazu. Inwestycja jest strategiczna dla Pomorza Zachodniego. Ma zwiększyć przesył tonażu na trasie Świnoujście-Szczecin.
15.12.2022

20 mln euro unijnego wsparcia dla Gaz-Systemu na terminal FSRU w Gdańsku

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
12.12.2022

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu - poinformowała spółka, zachęcając do wypełnienia ankiet, które zbadają zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu. Przypomniano, że gaz to przejściowym nośnik energii na kolejne lata.
08.12.2022

Nowy prezes Gaz-Systemu. Marcin Chludziński zastąpił Tomasza Stępnia

Tomasz Stępień złożył rezygnację z funkcji prezesa Gaz-Systemu oraz ze składu zarządu spółki z dniem 30 listopada 2022 roku, na stanowisku prezesa zastąpi go od 1 grudnia br. Marcin Chludziński - wynika z środowego komunikatu gazowej spółki.
30.11.2022

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.
30.11.2022

Energinet: od poniedziałku przepływ gazu Baltic Pipe czasowo wstrzymany za względów technicznych

Przepływ gazu Baltic Pipe zostanie w poniedziałek czasowo wstrzymany za względów technicznych. We wtorek 29 listopada br. zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności 30 listopada br. - poinformował w piątek Energinet.
25.11.2022

Michał Kurtyka ekspertem od FSRU

Excelerate Energy ogłosił w środę Międzynarodową Radę Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.
18.11.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Gaz-System informuje, że stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany

Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformował PAP w środę Gaz-System.
16.11.2022

Gaz-System wybrał projektanta dla „części morskiej” projektu FSRU

GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.
15.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe w Danii. Norweski gaz płynie do Polski

W miejscowości Nybro w zachodniej Danii z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe - poinformował duński operator sieci gazowej Energinet. Dzięki inwestycji norweski gaz zaczął płynąć do Polski.
03.11.2022

Gaz-System: przepływy gazu Baltic Pipe utrzymują się na poziomie powyżej 60 mln kWh na dobę

Przepływy gazu Baltic Pipe to powyżej 60 mln kWh na dobę - poinformował Gaz-System w czwartek. Zgodnie z informacjami Energinetu, duńskiego operatora sieci gazowej, po uruchomieniu we wtorek terminala w Nybro, do Baltic Pipe może wpłynąć norweski gaz.
03.11.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Gaz-System otrzymał certyfikaty, m.in. dla Terminala LNG w Świnoujściu

3 października 2022 roku Prezes Urzędu Dozoru Technicznego przekazał na ręce wiceprezesa Gaz-System Artura Zawartko przyznany spółce Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na zgodność z Normą PN - ISO 45001.
04.10.2022

Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.
01.10.2022

Gaz-System: ruszył przesył gazu do Polski przez BalticPipe - nominacja dobowa wynosi 62,4 mln kWh

W sobotę o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe - poinformowała spółka Gaz-System. Jak podkreślono nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba.
01.10.2022

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski

Rusza przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe - poinformowała w sobotę spółka Gaz-System. Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski - dodał na Twitterze Baltic Pipe Project. Przez około dwa miesiące gazociąg będzie działał z ograniczoną mocą.
01.10.2022

Polska i Czechy przekażą KE list poparcia dla gazociągu Stork II i FSRU w Gdańsku

Polska i Czechy w najbliższych dniach oficjalnie przekażą najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej wspólny list poparcia dla budowy gazociągu Stork II i terminala FSRU w Gdańsku - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
30.09.2022

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
29.09.2022

Budowa Baltic Pipe: podwodne konstrukcje, przewierty, setki kilometrów rur na dnie morza

Budowa Baltic Pipe wymagała m.in. zatopienia na dnie morza 200-tonowej konstrukcji, przewiercania się pod morskimi brzegami, przekroczenia cieśniny Mały Bełt. Gazociąg oficjalnie otwarto we wtorek, w sobotę 1 października ma się zacząć planowe tłoczenie gazu.
27.09.2022

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe

Na uroczystym otwarciu Baltic Pipe w Goleniowie obecni są: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Królestwa Danii , minister ropy naftowej Norwegii Terje Aasland, minister klimatu RP Anna Moskwa, Diette Jul Jorgensen, prezes Gaz-System Tomasz Stępień i prezes Energinet Thomas Egebo.
27.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
27.09.2022

System Baltic Pipe ma ruszyć 1 października

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.
27.09.2022

Symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe - we wtorek

Uroczystą konferencję prasową i symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe zaplanowano na wtorek przy tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie). Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.
27.09.2022

Premier Morawiecki we wtorek weźmie udział w uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe; wśród gości m.in. premier Danii

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w uroczystości uruchomienia gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Oprócz szefa polskiego rządu w wydarzeniu będzie uczestniczyć m.in. premier Danii Mette Frederiksen.
26.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

PGNiG i Grupa Equinor podpisały pakiet kontraktów na dostawy gazu do Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Dostawy gazu trafią do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe.
26.09.2022

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.
25.09.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.