Excelerate Energy ogłosił w środę skład Międzynarodowej Rady Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska w rządzie PiS. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.
Excelerate Energy to spółka działająca w sektorze LNG, mająca w swojej flocie rekordową liczbę 10 FSRU. Jest też odpowiedzialna za wypuszczenie pierwszej takiej jednostki na świecie. Posiada biura na całym świecie, najprężniej działając w Azji. Ostatnio swoją uwagę skierowała na rynek europejski. Niedawno rozpoczęła czarter FSRU dla Finlandii oraz podpisała kontrakt na budowę pływającego terminala w Niemczech.
W skład Rady Doradztwa Strategicznego firmy weszło sześć osób.
Jak podaje portal bnamericas, Excelerate Energy informuje, że „Rada jest złożona z praktyków w dziedzinie akademii, dyplomacji, energii i polityki klimatycznej, jak również spraw polityczno-militarnych, którzy wniosą bogactwo doświadczenia i zewnętrznej perspektywy, tak by dostarczać informacji [niezbędnych] dla rozwoju strategii i podejmowania decyzji przez Firmę”.Michał Kurtyna był w latach 2016-2021 pełnił funkcje w ministerstwach obecnego rządu: w latach 2016-2018 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, a w 2018 – sekretarz w tym samym ministerstwie. W 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. Od 2019 do 2021 był ministrem – najpierw w resorcie klimatu (2019-2020), a potem klimatu i środowiska (2020-2021). Jest doktorem nauk ekonomicznych. Był też doradcą międzynarodowym na odbywającym się 15-16 listopada 2022 szczycie G20 na Bali oraz ekspertem w grupie B20.
Polski pływający terminal LNG powstanie w Gdańsku. W środę, 15 listopada, Gaz-System poinformował o wyborze projektanta infrastruktury „części morskiej” rodzimego FSRU. Została nią duńska firma Rambøll Danmark A/S.
Fot. główne Depositphotos
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata