• <

Wynik wyszukiwania - "Aarhus" - Wiadomości

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym

W ramach delegacji przedstawiciele gdańskiego portu przybyli zapoznać się z działalnością duńskiego Portu Aarhaus. Znajduje się tam największy terminal kontenerowy i punkt przeładunków w całej Danii. Była to okazja do zapoznania się z tamtejszymi inwestycjami oraz wymiany doświadczeń.
08.12.2023

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.
07.11.2023

Port w Danii zinfiltrowany przez gang motocyklowy?

W Danii rozgorzała dyskusja na temat konieczności kontroli pracowników portów i terminali pod kątem bezpieczeństwa po ujawnieniu, że grupa zatrudnionych w jednym z terminali ma powiązania z gangiem motocyklowym Hells Angels.
25.08.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

Ruszył nowy serwis ONE w terminalu GCT

Dziś w gdyńskim terminalu GCT pojawił się kontenerowiec Wes Gesa, który oficjalnie zainaugurował nowy serwis linii Ocean Network Express łączący Morze Bałtyckie z Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi.
21.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Polski jacht WindWhisper wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.
05.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Nowa technologia recyklingu łopat turbin wiatrowych

Duńscy naukowcy opracowali chemiczną technologię odzyskiwania i ponownego wykorzystania materiału, z którego powstają łopaty turbin wiatrowych i wiele części samochodowych.
16.05.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałego lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.
09.03.2023

Polski jacht WindWhisper Racing Team wygrywa w klasie VO65 w karaibskim klasyku

Załoga jachtu WindWhisper wykorzystuje przerwę pomiędzy etapami The Ocean Race do szlifowania formy na Karaibach. Polska ekipa wzięła udział w silnie obsadzonych regatach RORC Caribbean 600, wygrywając w swojej klasie (VO65) i zajmując trzecie miejsce wśród łodzi jednokadłubowych.
01.03.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Polski jacht WindWhisper rozpoczyna oceaniczne ściganie. Startuje pierwszy etap The Ocean Race

Trwa ostatnie odliczanie przed pierwszym etapem legendarnych regat The Ocean Race. W niedzielę 15 stycznia do oceanicznego wyścigu z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka stanie 11 załóg. Wśród jachtów klasy VO65 jest polski WindWhisper.
13.01.2023

Polski jacht najlepszy w Alicante. WindWhisper wygrywa portowy etap The Ocean Race

WindWhisper okazał się bezkonkurencyjny w portowym wyścigu klasy VO65 w Alicante, rozpoczynającym tegoroczną edycję The Ocean Race. Polska ekipa płynąca pod dowództwem hiszpańskiego skippera Pablo Arrarte jako pierwsza ukończyła wyścig z miażdżącą przewagą.
09.01.2023

The Ocean Race - polski jacht „WindWhisper” weźmie udział w trzech etapach

Polski jacht „WindWhisper”, którego skipperem jest Hiszpan Pablo Arrarte, weźmie udział w trzech etapach słynnych regat The Ocean Race. W niedzielę zaplanowano wyścig portowy w Alicante, a start do pierwszego oceanicznego odcinka do Wysp Zielonego Przylądka odbędzie się za tydzień.
08.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Inteligentne drony pomogą monitorować oblodzenie łopat turbin wiatrowych

Oblodzenie turbin wiatrowych to jedno ze zjawisk, które obniża wydajność instalacji OZE. Materiały, z których zbudowane są elektrownie wiatrowe, są odporne na mrozy. Problem występuje, gdy przy ujemnych temperaturach wiatrak zostanie pokryty lodem. W jego wykryciu mają pomóc drony.
02.12.2022

Clarksons zmniejsza profil ryzyka projektów offshore wind

Oddział Clarksons Offshore Renewables uruchamia usługę strategicznego doradztwa morskiego "AIR", aby wspierać klientów działających w sektorze morskiej energetyki wiatrowej lub zamierzających wejść do tego sektora.
03.10.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzeciej pozycji po pierwszym wyścigu

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch zajmują trzecie miejsce po pierwszym wyścigu odbywających się w kanadyjskim Halifaxie mistrzostw świata w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. Piąta lokata przypada Łukaszowi Przybytkowi i Jackowi Piaseckiemu (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk).
01.09.2022

Gdynia Sailing Days – znamy zwycięzców w klasach 49er i 49erFX [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Sailing Team Poznań) w klasie 49er oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (K.S. Spójnia-Warszawa) w klasie 49erFX zostali w Gdyni mistrzami Polski. W EuroCup w klasie przygotowawczej 29er najlepsi okazali się August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski).
20.07.2022

French Olympic Week. Dwa złote medale i jeden srebrny dla polskich żeglarzy [ZDJĘCIA]

Złote medale Agaty Barwińskiej w klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), załogi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er oraz srebro Mai Dziarnowskiej w windsurfingowej klasie iQFoil, a ponadto miejsca w ścisłej czołówce innych Polaków - imponująco wygląda podsumowanie regat klas olimpijskich French Olympic Week, które dzisiaj zakończyły się w Hyeres.
01.05.2022

Dwie firmy chętne na tereny w głębokowodnej części Portu Gdańsk

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk poinformował, że w przetargu na dzierżawę 27 hektarów w głębokowodnej części portu oferty złożyły dwie firmy.
06.01.2022

Nowe promy na europejskich wodach [podsumowanie tygodnia 18/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o europejskich przewoźnikach wzmacniających swoje floty oraz o zaciętej rywalizacji pomiędzy armatorami na kanale La Manche.
10.05.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

Koniec prac przy budowie gdyńskiego terminalu promowego - Podsumowanie tygodnia 16/2021

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kończących się pracach przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni, a także o kilku incydentach z udziałem promów, do jakich doszło w minionych dniach.
20.04.2021

Przegląd rynku promowego: Sytuacja w PŻB martwi przedstawicieli portu w Ystad

Rosną obawy władz portu i miejskich urzędników w Ystad, dotyczących sytuacji w PŻB.
26.02.2021

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.
19.02.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Zmiany klimatu przesuwają granice zimowania morskiej kaczki

Jak ptaki wodne reagują na zmiany klimatu? Jeden z gatunków - kaczka morska ogorzałka - zmienia zimowy zasięg w Europie: przesuwa go na północ i na wschód. W ostatnich 30 latach ptaków tych ubyło w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii; przybyło m.in. w Szwecji, Niemczech i Polsce.
29.01.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Coraz większa ilość wali szarych głoduje i umiera

Odkryto pływacze szare w bardzo złym stanie. Do tak dużej śmiertelności przyczynia się głód.
28.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Ports of Stockholm zapewni wycieczkowcom moc z lądu

Ports of Stockholm otrzymało fundusze z Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska i Unii Europejskiej na budowę infrastruktury do zapewnienia mocy z lądu dla statków wycieczkowych.
11.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o wzmocnieniu przez DFDS niektórych tras na Bałtyku

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzonych przez DFDS zmianach w siatce połączeń na Morzu Bałtyckim. Armator wzmacnia niektóre trasy, ale też likwiduje jeden z serwisów.
05.10.2020

Mistrzostwa Świata World Sailing przeniesione na 2023 rok!

Najbliższe mistrzostwa świata World Sailing miały się odbyć w 2022 roku w Hadze w Holandii, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, wspólną decyzją World Sailing, Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Sportów Wodnych, władz Hagi i TIG Sports (firma zaangażowana w organizację imprezy przyp.red.) zostały przeniesione na rok 2023.
05.10.2020

We wtorek Mistrzostwa Europy 49er, 49erFX i Nacra 17

Od najbliższego wtorku nasi reprezentanci w klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17 rozpoczną ściganie w Mistrzostwach Europy na austriackim jeziorze Attersee.
26.09.2020

Polskie załogi w klasach 49er i 49erFX na podium regat Aarhus Olympic Week

Regaty w duńskim Aarhus były bardzo mocno obsadzone. Rywalizowało w nich sześć polskich załóg w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a trzy z nich zakończyły ściganie z medalami.
07.09.2020

42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni

42 żeglarzy z 23 krajów rozpocznie w środę rywalizację w Gdyni w mistrzostwach Europy w klasie Finn. W tym gronie jest ośmiu Polaków. Regaty potrwają do niedzieli, w planie jest 10 wyścigów. Ścigać się będą także zawodnicy do lat 23 oraz w kategorii Masters – powyżej 40 lat.
01.09.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

APM Terminals zakupił terminal kontenerowy w duńskim Aarhus

APM Terminals, część duńskiej Maersk Group, zakupił terminal kontenerowy w Aarhus, wcześniej należący do lokalnej firmy, Aarhus Logistics Center (ALC). Przeniesienie własności ma się zakończyć 1 września tego roku.
11.08.2020

Błękitna technologia – projekt BlueBioTECH realizowany na Uniwersytecie Gdańskim

Projekt „Rozwój i transfer technologii dla błękitnej bioekonomii w regionie Morza Bałtyckiego BlueBioTECH”, realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. BlueBioTECH jest odpowiedzią na potrzeby lepszych rozwiązań w technikach produkcji, zbioru, przetwarzania, a zwłaszcza zwiększenia skali np. w uprawach mikro i makroalg, małży, ryb i krewetek.
29.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

ISR: Cruising wróci na Bałtyk – czy z udziałem polskich portów?

Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów, pozostających na marginesie branży.
10.07.2020

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.
06.06.2020

Archeoturystyka wokół Morza Bałtyckiego. Webinarium już w ten piątek

W piątek, 24 kwietnia, o godz. 10:00 odbędzie się anglojęzyczne seminarium internetowe poświęcone rozwojowi archeoturystyki i szlaków kulturowych w rejonie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu z archeologami, muzealnikami i praktykami z Danii, Luksemburga, Polski oraz Szwecji będzie można wziąć udział w transmisji na YouTube, a także zadać pytania.
22.04.2020

Pierwsze w historii zawinięcie własnego statku Ocean Network Express do Trójmiasta (foto)

W ostatnią sobotę (04.04.2020), miało miejsce pierwsze w historii zawinięcie własnego statku ONE do Trójmiasta. Dotychczas kontenery ONE przypływały do gdyńskiego terminala GCT na feederach komercyjnych bądź należących do partnerów z sojuszu. Tym razem, w obliczu dynamicznego (mimo zagrożenia epidemicznego) wzrostu wolumenów, zdecydowano się na „testowe” zawinięcie własnym tonażem.
06.04.2020

MŚ w klasie RS:X – Tarnowski piąty, Klepacka siódma, triumf Holendrów

Paweł Tarnowski zajął piąte, a Zofia Klepacka siódme miejsce w mistrzostwach świata w żeglarskiej windsurfingowej klasie RS:X. W australijskim Sorrento na najwyższym stopniu podium stanęli Holendrzy - Lilian de Geus i broniący tytułu Kiran Badloe.
29.02.2020

MŚ w klasie RS:X – czworo Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Czworo Polaków zakwalifikowało się do wyścigu medalowego mistrzostw świata w żeglarskiej windsurfingowej klasie RS:X w australijskim Sorrento. W czołowych "10" znaleźli się: Zofia Klepacka, Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański.
28.02.2020

MŚ w klasie Laser Radial – Kwaśna piąta, triumf Bouwmeester

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła piąte, a Agata Barwińska (MOS SSW Iława) 23. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial. Triumfowała Holenderka Marit Bouwmeester. W Melbourne rywalizowało 110 kobiet z 41 krajów.
28.02.2020

MŚ w klasie RS:X – Tarnowski wciąż drugi, minimalny spadek Dziarnowskiej

Paweł Tarnowski utrzymał drugie miejsce w mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X W czwartek spadek z drugiej na trzecią lokatę odnotowała z kolei Maja Dziarnowska. W australijskim Sorrento ściga się 46 żeglarek z 24 państw i 70 żeglarzy z 23 krajów.
27.02.2020

Zwolniono większość załogi statku, w tym Polaka, podejrzanych o przemyt kokainy

Z aresztu w Kopenhadze zwolniono większość załogi statku Ducan Island, w tym Polaka, którzy w połowie lutego zostali zatrzymani w porcie Kalundborg na wyspie Zelandia w związku z przemytem 100 kilogramów kokainy - podała w środę duńska policja.
26.02.2020

MŚ w klasie Laser Radial – Kwaśna awansowała na 10. miejsce

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) awansowała z 15. na 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial. Po czterech dniach rywalizacji 24. jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława). W Melbourne ściga się 110 kobiet z 41 krajów.
26.02.2020

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) rozpoczynają jutro rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial. Regaty odbędą się w Melbourne, a ich gospodarzem będzie Sandringham Yacht Club.
24.02.2020

Przeładunki kontenerów w portach Morza Bałtyckiego przekroczyły poziom 11 mln TEU w 2019 roku

Terminale kontenerowe w bałtyckich portach morskich przeładowały łącznie 11,24 mln TEU w 2019 roku. Rekordowy wynik był efektem 3,2% wzrostu obrotów, co jednak oznaczało ograniczenie dynamiki lat ubiegłych.
16.02.2020

Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów.
16.02.2020

MŚ w klasie Laser Standard – Kubiak w grupie żeglarzy walczących o medale

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął po sześciu eliminacyjnych wyścigach żeglarskich mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Laser Standard 35. lokatę i awansował do złotej floty. Poza strefą medalową znalazł się w Melbourne jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz.
13.02.2020

Port Aarhus wprowadza atrakcyjne upusty dla ekologicznych

Władze portu w Aarhus zamierzają promować przewoźników, którzy przykładają dużą wagę do kwestii ekologii. Armatorzy, którzy korzystają z rozwiązań ograniczających wpływ ich działalności na środowisko, mogą liczyć na upusty.
12.12.2019

Polscy żeglarze blisko olimpijskiej kwalifikacji MŚ w klasie 49er [wideo]

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er awansowali na 10. miejsca rozgrywanych w Auckland żeglarskich mistrzostw świata. Regaty zakończą się w niedzielę, a Polacy są blisko uzyskania kwalifikacji na igrzyska.
07.12.2019

Nordyckie porty będą współpracować nad zrównoważonym rozwojem

Dziesięć portów w regionie nordyckim podpisało deklarację mającą na celu skupienie się na zrównoważonym w zarządzaniu portami.
12.11.2019

DFDS odebrał trzeci statek ro-ro wybudowany w Chinach

Duńska grupa żeglugowa DFDS odebrała trzeci z sześciu promów ro-ro budowanych w chińskiej stoczni Jinling Shipyard. Jednostka została oficjalnie przekazana armatorowi 9 października, nieco mniej niż rok po rozpoczęciu jej budowy.
13.10.2019

Duńczycy chcą ograniczyć emisję spalin podczas postoju statków w portach

Terminal promowy w Kopenhadze zostanie wyposażony w systemy zasilania statków energią elektryczną z lądu. Duńczycy chcą w ten sposób ograniczyć emisję spalin z jednostek podczas postoju w porcie.
09.10.2019

Drony „zważą” wieloryby

Dzięki pomiarom długości, szerokości i wysokości waleni południowych, wykonanym na podstawie zdjęć z dronów - naukowcy opracowali metodę, która umożliwia poznanie wagi i objętości ciał wielorybów. Opisują ją w magazynie "Methods in Ecology and Evolution".
03.10.2019

DFDS w globalnej koalicji na rzecz rozwoju statków zero emission

DFDS przystąpiło do koalicji „Getting to Zero”. Strategicznym celem tej grupy jest systematyczne zwiększanie znaczenia na rynku jednostek, które nie emitują szkodliwych dla środowiska związków.
02.10.2019

Tokio 2020: Klepacka i Myszka liderami eliminacji w żeglarskiej klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) są po dwóch regatach liderami olimpijskich kwalifikacji w żeglarskiej klasie RS:X. Ostatnią eliminacją dla deskarzy będą zaplanowane pod koniec lutego w Auckland w Nowej Zelandii mistrzostwa świata.
29.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Dwoje Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Dwoje polskich żeglarzy wystąpi w sobotę w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) nie mają jednak szans na podium.
27.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Myszka nie utrzymał na Gardzie trzeciej pozycji

Piotr Myszka nie utrzymał w czwartek w rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X trzeciej pozycji. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk spadł na szóste miejsce. Najlepsza z Polek Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest ósma.
27.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Awans Myszki na trzecią pozycję, spadek Klepackiej

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) awansował z siódmego na trzecie miejsce rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Spadek zanotowała trzecia po pierwszym dniu Zofia Klepacka – żeglarka Legii Warszawa jest ósma.
26.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Klepacka trzecia po pierwszym dniu na Gardzie

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje trzecie miejsce po pierwszym dniu rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. W rywalizacji mężczyzn Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) plasuje się siódmej pozycji.
25.09.2019

Ruszają Mistrzostwa Świata w klasie RS:X

Dzisiaj wyścigi próbne, a od jutra do soboty ściganie o medale – we włoskim Torbole nad jeziorem Garda rozpoczynają się mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie RS:X. Weźmie w nich udział rekordowa liczba żeglarzy - 137 mężczyzn z 40 krajów oraz 107 kobiet z 37 państw, w tym 13-to osobowa reprezentacja Polski.
23.09.2019

Kontenery na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk

Na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linię kontenerowa. Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja.
06.09.2019

Prezes PZŻ: Za rok ten wynik wzięlibyśmy w ciemno

"To był bardzo udany start. Za rok na igrzyskach ten wynik wzięlibyśmy w ciemno" - powiedział PAP po regatach przedolimpijskich prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. W Enoshimie biało-czerwoni trzy razy stanęli na najniższym stopniu podium.
23.08.2019

MŚ w żeglarstwie - Skrzypulec i Ogar siódme w klasie 470 w Japonii

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły siódme miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470. W piątek Polki, które wcześniej zapewniły sobie kwalifikację do igrzysk, wygrały na olimpijskim akwenie Enoshima wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych załóg.
09.08.2019

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Porcie Gdynia. Dowódca okrętu zaprasza na pokład (foto, wideo)

Cisne Branco – brazylijska fregata żaglowa, od środy cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia. To flagowy okręt Marynarki Wojennej Brazylii. Żaglowiec w czwartek został udostępniony zwiedzającym. Z naszą kamerą odwiedziliśmy tę niezwykłą jednostkę.
08.08.2019

MŚ w żeglarstwie - Skrzypulec i Ogar z olimpijską kwalifikacją

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują po jedenastu startach siódme miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470 i w piątek wystąpią w Japonii w wyścigu medalowym z udziałem 10 najlepszych załóg. To oznacza, że Polki zapewniły sobie kwalifikację do igrzysk.
08.08.2019

Goście z Brazylii przybyli do Gdyni

Fregata żaglowa Cisne Branco jest już w naszym mieście. To flagowa jednostka i duma brazylijskiej Marynarki Wojennej. O godz. 8.00 okręt pojawił się na redzie gdyńskiego portu i po kilkudziesięciu minutach zacumował przy nabrzeżu Pomorskim. Powitali go zebrani na molo Południowym mieszkańcy i turyści. Żaglowiec zostanie w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia. Od czwartku, 8 sierpnia do niedzieli, 11 sierpnia wszyscy chętni będą mogli wejść na jego pokład i przyjrzeć mu się z bliska.
08.08.2019

MŚ w żeglarstwie – Skrzypulec i Ogar czwarte w klasie 470 w Japonii

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują po ośmiu wyścigach czwarte miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470 i bliskie są wywalczenia awansu na igrzyska. Prowadzą Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a na olimpijskim akwenie Enoshima ściga się 39 załóg z 22 krajów.
07.08.2019

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinie do Gdyni

W środę, 7 sierpnia, do Portu w Gdyni wejdzie brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco. Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) 7 sierpnia w godzinach porannych. To pierwsza wizyta jednostki w Gdyni.
05.08.2019

Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania

"Mamy założenia wynikowe, ale nie są one najważniejsze. Mnie interesuje poziom i styl żeglowania naszych reprezentantów" – powiedział PAP przed zaplanowanymi na 15-22 sierpnia regatami Olympic Test Event trener główny przygotowań olimpijskich Karol Jabłoński.
02.08.2019

Gdańsk: Archeolodzy zapraszają na dni otwarte wykopalisk w Twierdzy Wisłoujście

Archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście organizują dni otwarte. Od poniedziałku do czwartku chętni będą mogli zwiedzić wykopaliska, przyjrzeć się pracy archeologów i artefaktom, które znaleziono w czasie badań.
22.07.2019

Bitwa pod Wisłoujściem. Efektowne inscenizacje, kłęby dymu i tłumy widzów

Deszczowa pogoda nie zachęcała w sobotę, 6 lipca, do spędzania czasu na plaży. Zachęciła za to kilkuset mieszkańców i gości Gdańska do przyjazdu na teren Twierdzy Wisłoujście. W ciągu dnia odbywał się tam festyn historyczny, którego punktem kulminacyjnym były widowiskowe bitwy na wodzie i lądzie.
07.07.2019

Nowy przewoźnik promowy na popularnej linii. Dodatkowe możliwości podróży w sezonie letnim

Niewykluczone, że już 15 czerwca linię promową, łączącą wyspę Ærø oraz Svendborg na wyspie Fionia, zacznie obsługiwać jeszcze jeden przewoźnik. Stosowane zapytania wpłynęły do gmin, pomiędzy którymi pływać miałby prom.
27.05.2019

Startują Mistrzostwa Europy klas Laser Standard i Laser Radial oraz MEJ w klasie Laser 4.7

W Porto do 25 mają potrwają Mistrzostwa Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn. W tym samym czasie, we francuskim Hyeres, będą miały miejsce także mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser 4.7.
21.05.2019

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 6. miejsce w ME w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) zajęli szóste miejsce (dziewiąte w klasyfikacji ogólnej) w otwartych mistrzostwach Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które w dniach 13-19 maja odbyły się w Weymouth w Wielkiej Brytanii.
20.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.
15.05.2019

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
13.05.2019

Sześcioro Polaków na starcie mistrzostw Europy w klasie 470

Sześcioro reprezentantów Polski rozpocznie w czwartek 9 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbędą się we włoskim San Remo.
08.05.2019

Molslinjen zamierza ustanowić rekord swoim nowym promem

Firma Molslinjen planuje ustanowić rekord z pomocą swojego nowego promu Express 4. Armator liczy, że uda mu się jednorazowo przewieźć rekordową liczbę pojazdów osobowych na trasie Aarhus-Odden.
07.05.2019

Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X, troje Polaków w dziesiątce

Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które w dniach 9-13 kwietnia odbyły się w Palma de Mallorca.
14.04.2019

ME w klasie RS:X: Dziarnowska druga po ośmiu wyścigach na Majorce

Maja Dziarnowska zajmuje po ośmiu wyścigach drugą pozycję w odbywających na Majorce mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Prowadzi Yunxiu Lu, ale wyniki Chinki nie są uwzględniane w klasyfikacji tego czempionatu. Wśród mężczyzn ósmy jest Piotr Myszka.
12.04.2019

ME w klasie RS:X: Polacy rozpoczynają indywidualne olimpijskie eliminacje

W mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X polscy żeglarze rozpoczną indywidualne olimpijskie eliminacje Tokio 2020. Pierwsze wyścigi zaplanowano na Majorce we wtorek, a medalistów poznamy w sobotę. W imprezie weźmie udział 345 deskarzy z 43 krajów.
07.04.2019

PE w żeglarstwie: Piotr Kula siódmy w klasie Finn

Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajmując siódme miejsce w klasie Finn był najlepszym z reprezentantów Polski w zakończonych w sobotę żeglarskich zmaganiach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
06.04.2019

PE w żeglarstwie: Siedmioro Polaków w wyścigach medalowych na Majorce

Piotr Kula w klasie Finn, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w 49er, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w 49erFX oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar w klasie 470 wystąpią w sobotnich wyścigach medalowych Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
06.04.2019

Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Piotr Kula (Finn) zajmują czwarte, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) dziewiąte miejsce po wyścigach w silnym wietrze podczas Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
05.04.2019

Kolejny udany dzień naszych żeglarzy w Pucharze Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zajmują czwarte, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński siódme miejsce w klasie 49er, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda są szóste w klasie 49erFX po kolejnym dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
04.04.2019

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach Pucharu Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
03.04.2019

Polki siódme po pierwszych wyścigach Pucharu Księżniczki Zofii

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 7. miejsce w klasie 470 po pierwszym dniu Pucharu Księżniczki Zofii i jest to najwyższa lokata spośród polskich żeglarzy startujących w Palma de Mallorca. Na starcie stanęło 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.
02.04.2019

PE w żeglarstwie – Skrzypulec i Ogar siódme po pierwszym dniu na Majorce

1224 żeglarzy z 67 państw rywalizuje w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. Z Polaków pierwszego dnia jubileuszowej 50. edycji tej imprezy najlepiej spisały się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które w klasie 470 zajmują siódmą lokatę.
02.04.2019

36 Polaków na starcie Pucharu Księżniczki Zofii

Aż 36 polskich żeglarzy rozpocznie w poniedziałek 1 kwietnia rywalizację w Pucharze Księżniczki Zofii, zaliczanym do żeglarskiego Pucharu Europy klas olimpijskich. Na starcie regat rozgrywanych w Palma de Mallorca stanie 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigać się będą w 10 klasach.
01.04.2019

Podano szczegóły dotyczące nowej jednostki dla Samsø Rederi

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących budowy promu, który w barwach Samsø Rederi będzie obsługiwał połączenia pomiędzy Samsø a Aarhus. Specyfikację jednostki zaprezentowało biuro Incat Crowthern, które odpowiedzialne było za przygotowanie projektu. Dziś ogłoszono także, jaka stocznia wybuduje prom.
25.03.2019

Tomasz Chamera, Dominik Życki i Waldemar Heflich rozmawiali o przyszłym sezonie, igrzyskach oraz Trzebieży

W sobotę 2 marca podczas 31. Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera uczestniczył w rozmowie na temat największych wyzwań polskiego żeglarstwa w 2019 roku. Poza przygotowaniami do najbliższych igrzysk olimpijskich były poruszane także tematy tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing czy prac modernizacyjnych w Porcie Jachtowym Trzebież.
03.03.2019

Nowy prom Molslinjen w drodze do Danii

Zamówiony przez Moslinjen prom Express 4 jest już w drodze do Danii. Statek opuścił już wybrzeże Australii Zachodniej i zmierza w stronę Europy. Już w połowie marca statek powinien wejść na regularną trasę Aarhus-Odden.
30.01.2019

Nowy prom do obsługi połączenia Samsø-Aarhus? Ta wizja staje się coraz bardziej realna

Plany budowy nowego promu dla Samsø nabierają kształtów. Miałaby to być ekologiczna jednostka, która służyłaby do obsługi połączenia pomiędzy wyspą a Aarhus. Swoją wizję zaprezentowały właśnie władze.
15.01.2019

Piotr Kula: Fajnie byłoby zostać ostatnim medalistą olimpijskim klasy Finn w historii

- Jeśli rzeczywiście igrzyska w Tokio będą ostatnimi, na których zobaczymy klasę Finn, to fajnie byłoby zostać ostatnim medalistą olimpijskim tej klasy w historii - powiedział Piotr Kula, który w najbliższym sezonie rozpocznie walkę o kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
01.01.2019

Do portu w Kłajpedzie wpłynął największy kontenerowiec w jego historii. Rośnie konkurencja dla Gdańska (foto, wideo)

Ma 400 m długości, 59 m szerokości i 19 462 TEU. Mowa o kontenerowcu MSC Ingy, który 19 grudnia zawinął do portu w Kłajpedzie. To jeden z największych statków na świecie i pierwsza tak duża jednostka w historii litewskiego portu. Dotychczas największe kontenerowce, jakie wpływały do Kłajpedy, miały 366 m długości, 48 m szerokości i 13 119 TEU.
27.12.2018

Piotr Myszka: Mam nadzieję, że do walki o kwalifikację olimpijską przystąpię w pełni przygotowany

- Mam nadzieję, że do przyszłego sezonu dotrwam już bez problemów zdrowotnych i w pełni przygotowany przystąpię do walki o imienną kwalifikację olimpijską - powiedział Piotr Myszka, który w przyszłym roku rozpocznie walkę o imienną kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
22.12.2018

Prezes PZŻ Chamera: Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu

Biało-czerwoni wywalczyli do tej pory trzy kwalifikacje, ale prezes Polskiego Związku Żeglarskiego liczy, że w igrzyskach 2020 roku reprezentacja o wiele bardziej liczna. "Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu" - powiedział PAP Tomasz Chamera.
07.12.2018

Konferencja Baltic Ports Organization

W dniach 6-7 września br. odbyła się kolejna edycja konferencji Baltic Ports Organization (BPO), w której uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli portów regionu Morza Bałtyckiego oraz podmiotów z nimi współpracujących.
12.09.2018

Szczecin: Dron do poszukiwań na wodzie testowany w Akademii Morskiej

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie uczestniczą w pracach nad dronem, który ma być wykorzystywany m.in. do poszukiwań ratunkowych na wodzie. Pierwsze testy "drona na uwięzi" odbyły się na statku szkoleniowym Nawigator XXI.
12.09.2018

DP World zakupił czołowego europejskiego armatora

Dubajski operator portowy DP World przejął Unifeeder Group, największego paneuropejskiego armatora feederowego i krótkodystansowego.
11.09.2018

Zmiana operatora połączeń na Bornholm od 1 września 2018

Od 1 września zmienia się operator połączeń promowych na Bornholm. Duńskiego operatora Faergen, który obsługiwał przeprawy od 150 lat zastąpi Molslinjen. Promy pływające na duńską wyspę będą kursowały pod marką Bornholmslinjen.
28.08.2018

Furmański: Siódme miejsce wziąłbym w ciemno

Radosław Furmański zajął w Sopocie w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X. najwyższe miejsce spośród polskich żeglarzy „Przed regatami siódmą lokatę wziąłbym w ciemno, ale mały niedosyt pozostał” - przyznał zawodnik DKŻ Dobrzyń nad Wisłą.
26.08.2018

Klepacka pierwsza, Furmański siódmy w Sopocie

Zofia Klepacka została w Sopocie mistrzynią Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Żeglarka Legii Warszawa miała taką przewagę nad rywalkami, że w sobotę musiała tylko stanąć na starcie wyścigu medalowego. Siódmy wśród mężczyzn był Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń).
25.08.2018

Zofia Klepacka zapewniła sobie złoty medal

Zofia Klepacka zapewniła sobie w piątek w Sopocie tytuł mistrzyni Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Deskarka Legii Warszawa musi tylko stanąć na starcie sobotniego podwójnie punktowanego medalowego wyścigu z udziałem 10 czołowych żeglarzy.
24.08.2018

MEJ w żeglarstwie – triumf Kwaśnej i Rodziewicza w Szwecji

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz zostali w szwedzkim Bastad mistrzami Europy juniorów do lat 21. Zawodniczka ChKŻ Chojnice triumfowała w klasie Laser Radial, a żeglarz SEJK Pogoń Szczecin okazał się najlepszy w innej olimpijskiej klasie Laser Standard.
24.08.2018

Komunikacyjny pech i awans Tarnowskiego

Paweł Tarnowski awansował w czwartek w rozgrywanych w Sopocie mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X z 24. na 16. pozycję. W drodze na regaty jadący rowerem 24-letni żeglarz został potrącony przez samochód. Wśród kobiet liderką jest Zofia Klepacka.
24.08.2018

Klepacka liderką, Furmański drugi po sześciu wyścigach

Zofia Klepacka jest liderką, a Radosław Furmański plasuje się na drugim miejscu po drugim dniu rozgrywanych w Sopocie mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Do prowadzącego Yoava Omera z Izraela żeglarz DKŻ Dobrzyń nad Wisłą traci tylko trzy punkty.
23.08.2018

Furmański czwarty, Lipińska siódma po pierwszym dniu ME

Radosław Furmański jest czwarty, a Karolina Lipińska siódma po pierwszym dniu rozgrywanych w Sopocie mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X. Broniąca tytułu Zofia Klepacka zajmuje ósmą lokatę, z powodu kontuzji z rywalizacji wycofał się Piotr Myszka.
22.08.2018

Molslinjen gotowy do przejęcia obsługi połączeń na Bornholm

Już dni dzielą nas od początku nowego rozdziału w historii firmy Molslinjen. Już 1 września firma rozpocznie obsługę połączeń na Bornholm. Armator starannie przygotowuje się na ten moment.
21.08.2018

W Sopocie bez medalistów światowego czempionatu

228 żeglarzy z 30 krajów rywalizować będzie od wtorku do soboty w Sopocie w mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie nie ma jednak żadnego medalisty zakończonego 12 sierpnia w duńskim Aarhus światowego czempionatu.
21.08.2018

ME w windsurfingu - Tarnowski: to moje ostatnie regaty w tym roku

Paweł Tarnowski będzie jednym z faworytów rozpoczynających się we wtorek w Sopocie mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X. "Chcę wypaść jak najlepiej także z tego względu, że są to moje ostatnie w tym roku regaty" - przyznał żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
20.08.2018

ERGO Hestia Championships ME kl. RS:X – Polacy chcą się zrehabilitować

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białecka i Maja Dziarnowska – ta trójka zawodników znajdzie się w liczącej ponad 30 osób polskiej ekipie, która wystartuje w ERGO Hestia Championships – Mistrzostwach Europy w klasie RS:X. W czwartek 16 sierpnia, podczas konferencji prasowej reprezentanci SKŻ ERGO Hestia opowiadali m.in. o planach na mistrzowskie regaty.
17.08.2018

ME w klasie RS:X – w Sopocie wystartuje blisko 250 żeglarzy z 30 krajów

Blisko 250 żeglarzy z około 30 krajów rywalizować będzie od wtorku do soboty w Sopocie w mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w olimpijskiej klasie RS:X. W tym gronie nie będzie jednak mistrzów świata, Holendrów Liliany de Geus i Doriana van Rijsselberghe’a.
16.08.2018

MŚ w żeglarstwie – Brytyjczycy z kompletem kwalifikacji do igrzysk w Tokio

Brytyjscy żeglarze, jako jedyni, wywalczyli w mistrzostwach świata w duńskim Aarhus komplet kwalifikacji w dziesięciu klasach do igrzysk Tokio 2020. Polska, podobnie jak sześć innych krajów, uzyskała prawo startu w olimpijskich regatach w trzech klasach.
12.08.2018

MŚ w żeglarstwie – piąte miejsca Klepackiej i Tarnowskiego w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęli piąte miejsca w żeglarskich mistrzostwach świata w duńskim Aarhus w olimpijskiej klasie deskowej RS:X. Złote medale zdobyli Holendrzy - Lilian de Geus i Dorian van Rijsselberghe.
12.08.2018

MŚ w żeglarstwie: Trzy kwalifikacje olimpijskie w Aarhus dla Polski

Trzy olimpijskie kwalifikacje udało się wywalczyć polskim żeglarzom podczas mistrzostw świata w duńskim Aarhus. W Tokio 2020 wystartują kobiety w klasach Laser Radial i deskowej RS:X, a także mężczyźni w windsurfingu. W klasie RS:X finałowe wyścigi planowane są w niedzielę.
11.08.2018

Piotr Kula: Wiem nad czym muszę jeszcze popracować

Po opadnięciu emocji na pewno wyciągnę wnioski, ponieważ wiem nad muszę jeszcze popracować – powiedział Piotr Kula, który zajął dwudzieste pierwsze miejsce w klasie Finn podczas żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich.
09.08.2018

MŚ w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar na 18. pozycji w Aarhus

Polskim żeglarzom nie udało się wywalczyć podczas mistrzostw świata w Aarhus olimpijskich kwalifikacji w trzech konkurencjach. W Danii zakończono zmagania w klasie 470 - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) zajęły 18. lokatę.
08.08.2018

MŚ w żeglarstwie: Tarnowski liderem po sześciu wyścigach w klasie RS:X

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) prowadzi po sześciu wyścigach w windsurfingowej klasie RS:X w żeglarskich mistrzostwach świata w duńskim Aarhus. W gronie kobiet czwarte miejsce zajmuje Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Liderką jest Chinka Yunxiu Lu.
08.08.2018

DP World zakupił armatora Unifeeder

Dubajski operator portowy DP World przejął Unifeeder Group, największego paneuropejskiego armatora feederowego i krótkodystansowego.
07.08.2018

Prezes PZŻ podsumował kolejny miesiąc działalności związku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych w Polsce i na świecie.
07.08.2018

Łukasz Przybytek: Jeśli przeoczy się pierwszą zmianę wiatru, to potem ciężko odrobić straty

– Jeśli przeoczy się pierwszą zmianę wiatru w takich warunkach, to potem bardzo ciężko jest odrobić te straty – powiedział Łukasz Przybytek, który razem z Pawłem Kołodzińskim zajmują piątą pozycję w klasie 49er podczas żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich.
07.08.2018

MŚ w Aarhus: Dobry początek naszych zawodników klasy RS:X

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.
06.08.2018

MŚ w żeglarstwie – Piotr Myszka: zapowiada się ostra jazda

Prognozy na niedzielę, kiedy w mistrzostwach świata w Aarhus rozpoczną rywalizację żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X, przewidują, że w szkwałach wiatr osiągnie prędkość ponad 20 węzłów. „Zapowiada się zatem ostra jazda” – powiedział PAP Piotr Myszka.
04.08.2018

MŚ w żeglarstwie - Skrzypulec i Ogar 9. w klasie 470 po dwóch dniach

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują dziewiąte miejsce w klasie 470 po dwóch dniach mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus i nadal są najwyżej sklasyfikowane z polskich żeglarzy. Nieźle w piątek pływał także Piotr Kula w klasie Finn.
04.08.2018

MŚ w żeglarstwie - Kołodziński: w Aarhus będzie kręciło

Polscy żeglarze nastawiają się podczas mistrzostw świata w konkurencjach olimpijskich w Aarhus na wymagające warunki wietrzne. „Ma wiać od brzegu, zatem będzie kręciło” – powiedział PAP Paweł Kołodziński, który z Łukaszem Przybytkiem ściga się w klasie 49er.
02.08.2018

MŚ w żeglarstwie: 37 Polaków powalczy w Danii o kwalifikacje olimpijskie

Z udziałem blisko 1400 żeglarzy z 90 krajów rozpoczną się w czwartek w duńskim Aarhus mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Do 12 sierpnia 37 Polaków walczyć będzie o kwalifikacje dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
01.08.2018

Szybki serwis promowy Samsø-Aarhus został w tym roku reaktywowany i ponownie został zamknięty

Bezpośredni serwis promowy pomiędzy Aarhus a Samsø znów został zlikwidowany. Pomysłodawcy jego utworzenia oraz mieszkańcy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powtórnie zostanie przywrócony.
27.07.2018

Odkrycia archeologów w Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Około dwa tysiące eksponatów, pozostałości koszar oraz fundamenty kościoła św. Olafa odkryła 12-osobowa grupa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego podczas wykopalisk na terenie Szańca Wschodniego przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.
26.07.2018

Gdynia Sailing Days – prezes PZŻ: To była największa impreza w historii

W zakończonej we wtorek i trwającej 23 dni 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days w 19 konkurencjach rywalizowało blisko 2000 zawodników. „To była największa impreza w historii tych regat” - podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
18.07.2018

Gdynia Sailing Days – Buksak i Wierzbicki: Nie zamierzamy na tym poprzestać

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki powtórzyli podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days wynik swojego trenera Pawła Kacprowskiego, który 20 lat temu w Helsinkach został wicemistrzem Europy w klasie 49er. „Nie zamierzamy na tym poprzestać” – zapewnili żeglarze.
15.07.2018

Gdynia Sailing Days – Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zostali w piątek wicemistrzami Europy w olimpijskiej klasie 49er. W żeglarskich regatach, które odbyły się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days, rywalizowały 92 załogi z 33 krajów.
14.07.2018

Molslinjen przejmie Danske Færger? Wszystko na to wskazuje

Już wkrótce możemy być świadkami bardzo ciekawej sytuacji na rynku przewozów promowych w Danii. Firma Molslinjen zainteresowana jest przejęciem Danske Færger. Wynikiem tego połączenia może być powstanie prawdziwego rynkowego giganta.
27.06.2018

Gdynia Sailing Days - ponad dwa tysiące żeglarzy na Zatoce Gdańskiej

Ponad dwa tysiące żeglarzy rywalizować będzie od 25 czerwca do 17 lipca na Zatoce Gdańskiej w Volvo Gdynia Sailing Days. W 19. edycji regat odbędą się m. in. mistrzostwa Europy w klasie 49er oraz mistrzostwa świata juniorów w klasach Laser Standard, Radial i 4.7.
21.06.2018

Nowe możliwości transportowe na trasach pomiędzy Danią a Finlandią

Promy należące do Finnlines będą obsługiwać bezpośrednie połączenie pomiędzy Helsinkami a Aarhus – poinformował fiński armator. Pierwsze kursy na tej trasie odbędą się już za tydzień, 28 maja. A to nie koniec nowości.
22.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.