Magdalena Czernek/gdynia.pl
Fregata żaglowa Cisne Branco jest już w naszym mieście. To flagowa jednostka i duma brazylijskiej Marynarki Wojennej. O godz. 8.00 okręt pojawił się na redzie gdyńskiego portu i po kilkudziesięciu minutach zacumował przy nabrzeżu Pomorskim. Powitali go zebrani na molo Południowym mieszkańcy i turyści. Żaglowiec zostanie w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia. Od czwartku, 8 sierpnia do niedzieli, 11 sierpnia wszyscy chętni będą mogli wejść na jego pokład i przyjrzeć mu się z bliska.
Cisne Branco zawitał do Gdyni w ramach roboczej wizyty. Żaglowiec wraca właśnie z Aarhus w Danii, gdzie uczestniczył w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races. Na co dzień na pokładzie okrętu szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy brazylijskiej Marynarki Wojennej. Nazwa jednostki w tłumaczeniu na język polski oznacza „Białego Łabędzia”.
Mimo wczesnej godziny wpłynięcia do portu, gdynianie i odwiedzający miasto turyści nie zawiedli. Na molo Południowym zebrało się kilkadziesiąt osób, które postanowiło powitać żaglowiec i jego załogę. Część przybyłych oczekiwało także na wracający do Gdyni dwie godziny później Dar Młodzieży. Pierwsze wrażenie, jakie zrobił brazylijski okręt, było pozytywne.
– Jesteśmy z centrum Polski, więc takie widoki są dla nas rzadkie. Żaglowiec wygląda bardzo interesująco i jestem ciekawa, co jest w środku. Na pewno wybierzemy się na zwiedzanie – mówią Artur i Patrycja z Kalisza.
Ci, którzy chcą lepiej przyjrzeć się żaglowcowi i zajrzeć na jego pokład, powinni zjawić się na nabrzeżu Pomorskim 8,9,10 lub 11 sierpnia. Wtedy Cisne Branco będzie udostępniony do zwiedzania. Na jego pokład będzie można wejść w tych dniach od godz. 10.00 do godz. 19.00.
Goście z Brazylii zostaną w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia. To ich pierwsza wizyta w Gdyni, ale trzecia w Polsce. W 2013 i 2017 roku żaglowiec odwiedził Szczecin podczas finałów The Tall Ships Races.
Z wizytą w urzędzie
W ramach wizyty przedstawiciele załogi odwiedzili m.in. gdyński magistrat, gdzie spotkali się z przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską. Na czele delegacji stał kapitan Adriano Marcelino Batista, dowódca okrętu. Towarzyszył mu płk. Cezar Carriel Benetti, attaché wojskowy przy Ambasadzie Federacyjnej Republiki Brazylii w Warszawie.
Delegacja odwiedziła również Inspektorat Marynarki Wojennej i Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, a także spotkała się m.in. z dowództwem 3. Flotylli Okrętów.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]
Jachty pięciu rosyjskich oligarchów zakotwiczyły na Malediwach
Sztokholm na turystycznym kursie. W 2025 r. 30% więcej pasażerów niż przed rokiem
Sunreef Yachts zaprezentuje dwa modele na targach w Katarze i Abu Zabi 2025
Władze Gdyni przygotowują wniosek ws. powstania Olimpijskiego Centrum Żeglarskiego
Resort infrastruktury zamierza uszczelnić system rejestracji jachtów
Jeppe Borch najlepszy w żeglarskim Pucharze Świata w Szczecinie
Jak chińskie opłaty portowe wpłyną na branżę rejsową?