• <

Polskie załogi w klasach 49er i 49erFX na podium regat Aarhus Olympic Week

ew

07.09.2020 12:10 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polskie załogi w klasach 49er i 49erFX na podium regat Aarhus Olympic Week

Partnerzy portalu

Polskie załogi w klasach 49er i 49erFX na podium regat Aarhus Olympic Week - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Regaty w duńskim Aarhus były bardzo mocno obsadzone. Rywalizowało w nich sześć polskich załóg w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a trzy z nich zakończyły ściganie z medalami.

W klasie 49er na starcie stanęło 25 załóg, wśród nich medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Rozegrano 11 wyścigów. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a brązowe medale zdobyli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Na 13 miejscu zakończyli rywalizację Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia).

- Jest to nasz pierwszy międzynarodowy wyjazd po okresie lock-down’u spowodowanego pandemią. Cieszymy się z możliwości ścigania z mocnymi zespołami z Europy. Flota składała się̨ z wielu doświadczonych załóg. Jadąc do Aarhus wiedzieliśmy, że należy spodziewać się zmiennych warunków. W czasie treningów, jak i samych regat doświadczyliśmy zmian w sile wiatru od 5 do 28 węzłów. I to wszystko zdarzało się nawet w trakcie jednego wyścigu. Regaty zakończyliśmy na drugim miejscu tracąc trzy punkty do zwycięskiej załogi z Austrii Benjamin Bildstein i David Hussl – mówi Paweł Kołodziński.

- Dla nas były to regaty treningowe, po prostu etap przygotowań do Mistrzostw Europy. W stawce 25 załóg było jednak kilka załóg ze światowej czołówki, więc mogliśmy w sposób wiarygodny zweryfikować naszą formę. Trzecie miejsce cieszy, ale w 11 rozegranych wyścigach popełniliśmy zdecydowanie za wiele błędów. Musimy te sytuacje dobrze przeanalizować i wnioski wprowadzić w życie już w czwartek na regatach Kieler Woche – dodał Dominik Buksak.

W klasie 49erFX w stawce 11 załóg świetnie żeglowały Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). Polki wygrały 3 z 12 wyścigów, a łącznie w siedmiu z nich plasowały się w pierwszej trójce. To dało im drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Regaty wygrała załoga z Danii, Ida Marie Baad Nielsen i Marie Thusgaard Olsen.

W klasie Nacra 17 sukcesu nie było, ale zebrane doświadczenie i nauka z pewnością zaprocentują. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot) zajęli 13 miejsce, natomiast na 14 miejscu zakończyli rywalizację Mikołaj Chłopek (77 Racing Club Gdańsk) i Irmina Mrózek Gliszczynska (Chojnicki Klub Żeglarski).

Teraz przed polskimi żeglarzami cykl bardzo ważnych regat. W dniach 10-13 września odbędą się regaty Kieler Woche, a po regatach w Kilonii, w dniach 28 września – 4 października na jeziorze Attersee w Austrii odbędą się mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.  

Wyniki
https://www.manage2sail.com/en-US/event/fb5ad8ad-feeb-4f63-968e-5c31d3ffbed0

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.