• <

Wynik wyszukiwania - " bursztyn" - Wiadomości

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

Baltic Hub przekazuje samochód dla dzieci z hospicjum

4 marca na terenie terminalu Baltic Hub miało miejsce uroczyste przekazanie samochodu dla Hospicjum Pomorze Dzieciom. Klucze do pojazdu odebrała z rąk przedstawicieli Baltic Hub prezes zarządu hospicjum, Ewa Liegman.
08.03.2024

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023 - rekord charytatywnej zbiórki! Znamy datę tegorocznego biegu

W zeszłym roku w niedzielę 25 czerwca 2023 firmy Hutchison Ports Gdynia (GCT) oraz Ocean Network Express (ONE) już po raz trzeci zorganizowały na terenie terminalu GCT zawody biegowe na dystansach 1 mili morskiej oraz 5 km. Wydarzenie okazało się być rekordowe zarówno pod względem frekwencji. Oprócz prawie tysiąca dorosłych uczestników udało się także zorganizować biegi dla dzieci, które zgromadziły 300 małych amatorów biegania.
04.01.2024

Port Gdańsk wciąż gotowy na wizyty wycieczkowców. Kolejna zapowiadana na grudzień

Wpłynięcia do polskich portów statków wycieczkowych to znak trwającego sezonu letniego. Po jego zakończeniu wizyty się kończą i kolejne tego typu jednostki można zobaczyć dopiero latem kolejnego roku. Tym razem ma nastąpić wyjątek od reguły i grudniu pojawi się jeszcze jeden.
13.11.2023

Najstarszy bursztyn z Bałtyku na Płw. Iberyjskim

Handel bałtyckim bursztynem prowadzono już ponad pięć tys. lat temu. Jego najstarsze próbki znaleziono właśnie na Półwyspie Iberyjskim – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.
31.10.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Wystawa o małych portach we współpracy z BALTEXPO

BALTEXPO objęło opieką wystawę pt. „Kurs na rozwój małych portów morskich” na Jarmarku Św. Dominika, której otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 lipca br. o godz. 12:00 na skwerze przy napisie „Gdańsk”, na ul. Ołowianka w Gdańsku.
20.07.2023

Przemyt bursztynu na polsko-ukraińskiej granicy

Przemyt blisko 30 kg bursztynu o rynkowej wartości ponad 300 tys. zł udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie (Lubelskie) - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.
01.06.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Akademia Marynarki Wojennej i ORP Iskra z Honorową Nagrodą Specjalną Stulecia

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło laureatów wyróżnień.
28.01.2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
20.01.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Żaryn: Działania Hiszpanów na Bałtyku nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski

Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat

Największy kwiat zatopiony w bursztynie z lasu bałtyckiego może mieć od 34-38 milionów lat i nie należy do rodziny herbacianych, jak do tej pory sądzono - ustalili Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i Uniwersytetu Wiedeńskiego.
14.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Wspólna Kaczka 2022. Wielka gala za nami, nagrody branży wręczone [WIDEO, ZDJĘCIA]

2060 gości z 184 firm zgromadziła Wspólna Kaczka 2022. Za nami XXII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się w piątkowy (14 października) wieczór w hali Polsat Plus Arena w Gdyni. Podczas uroczystej gali poznaliśmy również laureatów nagród honorowych za najważniejsze wydarzenia 2021 roku wręczane przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej.
17.10.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Szczecin. Akademia Morska stała się Politechniką Morską [ZDJĘCIA]

Akademia Morska w Szczecinie stała się w czwartek oficjalnie Politechniką Morską. Władze uczelni wskazują, że zmiana nazwy m.in. podkreśla kształcenie zarówno kadry inżynierskiej, jak i oficerskiej.
01.09.2022

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.
26.08.2022

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Podsumowanie regat

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17. edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa Lotos.
11.07.2022

Największa bryła bursztynu jest w Gdańsku

Waży 68,2 kg i jest największym bursztynem świata. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku we wtorek zmierzono i zważono ogromną bryłę bursztynu. Eksponat niebawem trafi do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "najcięższa bryła bursztynu"
28.06.2022

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali. Lotos Nord Cup Gdańsk [GALERIA]

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.
27.06.2022

Żeglarzy ciągnie na Górki. Regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 już w ten weekend

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. Przekonamy się, że żeglowanie to sport dla każdego - od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.
22.06.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Gdańsk prezentuje w Helu modę na bursztyn

W Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Helu, już od czwartku, 9 czerwca będzie można obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kolejne odsłony wystawy zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
08.06.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Dlaczego urlop na jachcie motorowo-spacerowym to znacznie ciekawsza opcja niż wynajem hotelu?

Odpoczynek na komfortowym jachcie motorowym posiadającym na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność. Dodatkowo takie jachty są bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa, ponieważ posiadają małe silniki o mocy od 20 KM do 45 KM. Podobnie jak w wypadku wynajmowania kamperów, czarter jachtów motorowych daje przeogromne możliwości eksplorowania wielu atrakcyjnych szlaków wodnych.
17.01.2022

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Najlepsze mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z certyfikatami

W środę 3 listopada w Dziwnowie odbyła się finałowa uroczystość przyznania certyfikatów Bursztynowych Kotwic dla marin i przystani jachtowych. Wyróżniono osiem lokalizacji na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
04.11.2021

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Za nami XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego. W piątek 8 października w hali Gdynia Arena bawiło się 1505 gości, których zaprosiły na tradycyjną Wspólną Kaczkę firmy szeroko rozumianej branży morskiej. W ten wyjątkowy wieczór wręczono również nagrody za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 roku.
11.10.2021

W Ustce odkryto inwazyjny gatunek – krabika amerykańskiego

Jak donosi „Głos Pomorza”, po wrześniowych sztormach na plaży w Ustce poszukiwacze bursztynu odnajdywali małe skorupiaki, w tym krabika amerykańskiego – gatunek, który nie występuje w tym rejonie wybrzeża.
29.09.2021

Baltic Sail Gdańsk 2021

W najbliższy piątek w Gdańsku rozpocznie się zlot żaglowców Baltic Sail 2021.
12.08.2021

Muzeum Gdańska prezentuje trzy inkluzje w bursztynie bałtyckim

We wtorek, 28 czerwca - w Światowy Dzień Bursztynu - Muzeum Gdańska zaprezentowało trzy inkluzje w bursztynie bałtyckim, które znajdą się na wystawie stałej w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.
29.06.2021

Zacznij wakacje z Jarmarkiem Morskim

Wielkimi krokami zbliża się Święto Morza. Jak co roku czeka nas mnóstwo wspaniałych atrakcji. Jedną z nich bez wątpienia będzie trwający przeszło tydzień Jarmark Morski. Stoiska pełne rzemieślników, rękodzielników, artystów i gastronomów zagoszczą na skwerze Kościuszki w dniach od 19 do 27 czerwca.
11.06.2021

Wkrótce na trasie Dover-Calais, nowy prom DFDS [podsumowanie tygodnia 21/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o oficjalnym przekazaniu nowoczesnego promu typu E-Flexer dla DFDS. Już za kilka miesięcy będą z niego korzystać pasażerowie oraz klienci frachtowi na trasie Dover-Calais. To będzie zupełnie nowa jakość żeglugi przez kanał La Manche.
25.05.2021

Urząd Morski: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.
15.05.2021

Wykonawca przekopu Mierzei wzmocnił ochronę. Poszukiwacze bursztynu wchodzą nielegalnie na plac budowy

Wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną wzmocnił ochronę obiektu, tak by na plac budowy nie wchodzili poszukiwacze bursztynu. W czasie weekendu osoby nieuprawnione wchodziły w rejon prac pogłębiarskich, by w urobku szukać bursztynu.
10.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Pozyskanie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne

Analizy wykazały, że pozyskanie bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej jest ekonomicznie nieopłacalne - napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.04.2021

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.
14.04.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

MKiŚ: z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
04.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Na terenie budowy przekopu przez Mierzeję nie będzie wydobywany bursztyn

Na terenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nie są i nie będą prowadzone żadne działania związane z wydobyciem bursztynu - podała dziś rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Wskazała, że to nieopłacalne ekonomicznie.
13.01.2021

PFN gratuluje wyróżnienia "Rejs Roku 2020" kapitanowi "I Love Poland" Grzegorzowi Baranowskiemu

Wyróżnienia w konkursie Nagród Honorowych "Rejs Roku" i "Srebrny Sekstant" dla kapitana jachtu "I Love Poland" Grzegorza Baranowskiego pogratulowała Polska Fundacja Narodowa - właściciel łodzi.
06.01.2021

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

Nie przyznano honorowego tytułu Żeglarza Roku, są cztery równorzędne wyróżnienia

Po raz pierwszy w 51-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast cztery równorzędne Wyróżnienia Rejs Roku 2020.
01.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Estyjska, Brysna i Śmięcka - oto propozycje nazw nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim

Wyspa Estyjska to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka. Wyniki głosowania na nazwy wysp podał dziś resort gospodarki morskiej.
22.09.2020

Baltic Sail Gdańsk 2020: wielkie żeglarskie święto już w ten weekend! PROGRAM

Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej i zwiedzanie tych zacumowanych przy nabrzeżu. Tradycyjna parada żaglowców, regaty, a nawet inscenizacje historyczne. Do tego koncerty szantowe (transmitowane na naszym portalu www.gdansk.pl) i wiele innych atrakcji. Tegoroczny, XXIV Baltic Sail w Gdańsku odbędzie się w dniach 4 - 7 września.
02.09.2020

Bursztynowa 10. Baltic Sail Gdańsk 2020 już w najbliższy weekend

W najbliższy weekend cała Polska może dołączyć do Baltic Sail i wziąć udział w Busztynowej dziesiątce. Można stanąć na starcie pod Molem w Gdańsku Brzeźnie lub dołączyć w wirtualnym wyścigu.
01.09.2020

W Gdańsku rusza najważniejsza na świecie wystawa bursztynu

W środę, 26 sierpnia, rozpoczyna się tegoroczna 27. edycja targów AMBERIF, w których weźmie udział blisko 240 wystawców z 13 krajów, m.in. Włoch, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Indii i USA. Wydarzenie odbywa się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników. Nie są dostępne dla publiczności.
26.08.2020

Bursztyn można zbierać tylko na plażach i płytkim pobrzeżu

Urząd Morski w Gdyni przypomina, że amatorsko bursztyn można zbierać wyłącznie na plażach i płytkim pobrzeżu. Nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach i w parkach narodowych.
16.08.2020

Nielegalni poszukiwacze bursztynu na Mierzei

W ostatnim tygodniu w godzinach nocnych, funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z policjantami z posterunku w Sztutowie, podczas patrolu natrafili na nowe miejsce, w którym pozyskiwany był nielegalnie bursztyn. Przy okazji, poszukiwacze dewastują obszar leśny i stwarzają zagrożenie dla turystów i zwierząt.
12.08.2020

OSW: Twierdza Kaliningrad - istotny element dla państw regionu Morza Bałtyckiego [film]

Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
24.07.2020

MGMiŻŚ: złoża bursztynu na obszarze przekopu Mierzei Wiślanej to około 1,4 tony

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się około 1,4 tony bursztynu - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.
23.07.2020

Na terenie przekopu Mierzei prawdopodobnie znajduje się 6,9 ton bursztynu, nie dotarto jeszcze do złoża

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
23.07.2020

XV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Regaty w czasach pandemii

W niedzielę 12 lipca zakończyły się XV regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Marina AZS Górki Zachodnie przez 14 dni wyścigów ugościła 589 łodzi w 25 klasach i 921 żeglarzy, którzy rozegrali 131 wyścigów. Warunki przez większość dni były wymagające i zmienne, z silnym wiatrem wiejącym chwilami do 25 węzłów. Dla tych, którzy na co dzień trenują na śródlądziu było to prawdziwe wyzwanie i możliwość przekonania się jak wygląda wiatr, woda i pływanie w warunkach naprawdę morskich. Dla większości uczestników były to także pierwsze regaty
13.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Vector Sails Cup 2020. Morskie wyzwanie dla Optimistów zakończone [wideo]

W dniach 30 czerwca-2 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 odbywały się regaty Vector Sails Cup dla najmłodszych żeglarzy. W przeciwieństwie do poprzednich startujących klas zawodnicy startujący na Optimistach mieli więcej szczęścia. Nie zabrakło wiatru, momentami nawet niemal sztormowego, ale dzieci nawet wtedy poradziły sobie świetnie.
02.07.2020

Sportowa rywalizacja na Zatoce Gdańskiej trwa [foto, wideo]

Zakończył się drugi etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Mimo słabego wiatru przez cały weekend na Zatoce Gdańskiej toczyła się sportowa bitwa. Od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka w nocnym, długodystansowym Orvaldi B8 Race ścigały się jachty pełnomorskie.
29.06.2020

Energa 77 Racing Team mistrzem Polski [foto]

Energa 77 Racing Team wygrywa pierwsze w tym sezonie regaty Anwil Cup 2020! Ekipa w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała zwyciężyła w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych we Włocławku. Drugie miejsce zajął Pol 70, również z klubu 77 Racing.
29.06.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Energa wspiera żeglarzy z 77 Racing Team

Energa aktywnie wspiera polskich żeglarzy. Grupa nawiązała właśnie współpracę z mistrzami świata w żeglarstwie w klasie Micro - drużyną 77 Racing Team, która nosi już w swojej nazwie „Energę”.
26.06.2020

Aż 600 jachtów, 15 klas, 17 dni wyścigowych. Od środy regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W środę, 24 czerwca, rozpoczynają się żeglarskie regaty LOTOS Nord Cup. To już piętnasta edycja imprezy odbywającej się na wodach Zatoki Gdańskiej. Tym razem, aby w czasie pandemii zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy do 17 dni wyścigowych. Żeglarzy będzie można obserwować z plaży w Stogach, Brzeźnie i Górkach Zachodnich.
23.06.2020

Żeglarze spragnieni rywalizacji - LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

W najbliższą środę 24 czerwca startują regaty LOTOS Nord Cup organizowane w Gdańsku już po raz piętnasty. Tym razem, aby w czasie pandemii koronawirusa zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa, organizatorzy wydłużyli czas trwania imprezy i czeka nas aż 17 dni wyścigów.
18.06.2020

Atrakcja dla gdańszczanek i gdańszczan. Zbieraj bursztynowe punkty i popłyń w wyjątkowy rejs

Za każde skorzystanie z Karty Mieszkańca oraz udział w darmowych zajęciach „Aktywuj się w Gdańsku” przyznawane są bursztynowe punkty. Akcja trwa do 31 grudnia 2020 roku. Na najaktywniejszych czeka wyjątkowy rejs gdańskimi oldtimerami - jachtami STS "Generał Zaruski", "Old Antica", "Bryza H", "Bonawentura", "Baltic Star". Przewidziane są także inne nagrody rzeczowe.
18.02.2020

Strategiczna zmiana marki MEWO S.A.

MEWO S.A. od stycznia 2020 r. poprawia tożsamość korporacyjną oraz markę w zakresie logo firmy. Jest to bezpośredni wynik dynamicznego i strategicznego rozwoju i ekspansji MEWO, szczególnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, od głównie morskich rynków energii odnawialnej i usług ukierunkowanych na badania, do sektora ropy i gazu, podmorskich kabli, telekomunikacji, w połączeniu z rozpoczęciem działalności w Holandii i Egipcie.
08.01.2020

Ruszył projekt „Połączeni bursztynem” muzeów z Gdańska i Kaliningradu

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie zainaugurowały w poniedziałek projekt „Połączeni bursztynem”, wsparty w kwocie prawie 2,3 mln euro z budżetu UE. Gdańska placówka przeznaczy dotację na adaptację Wielkiego Młyna na siedzibę Muzeum Bursztynu.
25.11.2019

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu

Unikatowa szpila do kapelusza z XVII wieku, replika łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz i wyjątkowe wyroby jubilerskie. Muzeum Bursztynu otwiera dwie wystawy czasowe. Jedna poświęcona jest twórczości Mieczysława Różyckiego, druga - darom przekazanym w 2019 roku do Muzeum Gdańska przez osoby prywatne i instytucje i nowym zakupom. Wernisaż już w czwartek, 21 listopada, o godzinie 17.00
20.11.2019

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu - podał w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Były to zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami, które w dokumentach zadeklarowano jako korek i drewno. Odpady mają wrócić do Norwegii, o czym powiadomiono tamtejsze władze.
18.10.2019

XX edycja spotkania biznesu morskiego Wspólna Kaczka w Gdyni [wideo]

Blisko 2,2 tysiąca osób bawiło się na jubileuszowym, XX spotkaniu biznesu morskiego Wspólna Kaczka w Gdyni. Laureatem głównej nagrody wieczoru " Bursztynowej Kaczki" została firma Loconi Intermodal S.A. Rozdano też "Bursztynowe Jaja" i "Bursztynowy Ster".
12.10.2019

68. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej już w sobotę

5 października o godzinie 11 rozpocznie się 68. edycja Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, jednej z największych żeglarskich imprez w Polsce.
02.10.2019

Rząd Ukrainy zamierza zalegalizować wydobycie bursztynu

Rząd Ukrainy wniesie do parlamentu projekty ustaw, które uporządkują nielegalne obecnie w dużym stopniu wydobycie i wywóz bursztynu poza granice kraju oraz zalegalizują gry hazardowe - zapowiedział w poniedziałek premier Ołeksij Honczaruk.
30.09.2019

Finał Polsailing Day w Kaliszu

Regaty na rzece Prosna, piknik żeglarski na lądzie, spotkanie z wybitnymi żeglarzami Zenonem Jankowskim i Piotrem Kulą i wiele innych atrakcji – w ten sposób można podsumować finał programu PolSailing Day w Kaliszu. Impreza pokazała, że ogólnopolski program edukacyjny PolSailing, realizowany przez Polski Związek Żeglarski i Ministerstwo Sportu i Turystyki, przynosi doskonałe efekty.
23.09.2019

Aresztowano sześciu podejrzanych o przemyt znacznych ilości bursztynu

Sześć osób - pięciu obywateli Ukrainy i jeden Polak- w wieku od 36 do 47 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej z Ukrainy do Polski znaczne ilości bursztynu zostało aresztowanych – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.
16.09.2019

W związku z przemytem bursztynu CBA zatrzymało sześć osób

Sześć osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy, zatrzymali w piątek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA poinformowało w sobotę w komunikacie, że zatrzymania dotyczyły przemytu bursztynu "na wielką skalę".
15.09.2019

Adamczyk w Krynicy: Mamy już wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza, teraz realizacja

Praktycznie mamy już wytyczone szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza, przed nami realizacja - mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wezwał, by zaplanowane połączenia drogowe i kolejowe uzupełnić połączeniami energetycznymi.
04.09.2019

Zlikwidowano polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym (foto)

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zlikwidowali polsko-rosyjski kanał przerzutowy na Zalewie Wiślanym. Mężczyźni zajmowali się przemytem i obrotem nielegalnych papierosów oraz bursztynu na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił na polski rynek, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 6,5 mln zł. To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu.
28.08.2019

Załoga jachtu Scamp 27 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy ORC

W rozegranych w dniach 14-17 sierpnia w Oxelösund w Szwecji Mistrzostwach Europy ORC, załoga jachtu Scamp 27 Witolda Karałowa oraz Macieja Gnatowskiego, wywalczyła trzecie miejsce w grupie A czyli największych jachtów. To drugi w historii medal polskiej załogi w tej rangi imprezie morskiej wg światowych formuł pomiarowych (RORC, JOR, IMS, a obecnie ORC).
20.08.2019

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami!

To były cztery wspaniałe dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 23. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska. Baltic Sail Gdansk to wydarzenie, które łączy ludzi wody i lądu, promuje i propaguje ideały żeglarskie oraz tradycyjne żeglarstwo.
12.07.2019

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 zakończone

W niedzielę 7 lipca rozdaniem nagród dla jachtów morskich na gdańskiej Ołowiance zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019. Wrażenia były ekstremalne zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Dla zawodników z powodu silnowiatrowych warunków, które fundował im morski klimat Zatoki Gdańskiej. Dla ekipy obsługującej regaty z powodu kolejnego rekordu frekwencji, który pobiła w tym roku impreza. W 10-dniowym żeglarskim święcie udział wzięło 952 zawodników i rozdano 154 nagrody, w tym 12 medali dla Mistrzów Polski. W
08.07.2019

Podsumowanie Vector Sails Cup w klasie Optimist podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019

LOTOS Nord Cup Gdańsk przekroczył już półmetek, a ostatnie 3 dni to nieustająca bitwa żeglarzy z wiatrem. Najmocniejszy, sztormowy wiatr w tym sezonie, w szkwałach przekraczający nawet 30 węzłów, powiał dla najmłodszych żeglarzy we wtorek - dzień rozpoczęcia Vector Sails Cup dla klasy Optimist.
05.07.2019

Za nami kolejna edycja charytatywnych regat PGNiG Challenge na rzecz hospicjum dla dzieci

Załoga PwC Polska Sp. z.o.o. wygrała 2. Charytatywne Regaty Żeglarskie PGNiG Challenge na rzecz Hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni, które odbyły się w dniach 28-29 czerwca w Gdyni.
05.07.2019

Zmienny wiatr dla żeglarzy podczas pierwszych 4 dni regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019

Zakończył się pierwszy etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk. Od soboty codziennie poznajemy kolejnych zwycięzców. Za nami pełnomorski wyścig Pantaenius B8, zakończyły się regaty klas 505, Delphia 24, Micro, O'pen Skiff, Hobie CAT 14 i 16, Europa i L’Eqiupe. Jednak przed nami jeszcze wiele wyścigów i wiele emocji, których gdańskie regaty będą nam dostarczały aż do 7 lipca.
03.07.2019

Startuje czternasta edycja regat LOTOS Nord Cup Gdańsk

Regaty LOTOS Nord Cup 2019 w Gdańsku, które rozpoczną się w piątek 28 czerwca, znowu zapewnią nam wiele sportowych emocji. Swój udział w regatach zgłosiło już wiele załóg, w tym wielu stałych bywalców. Jednak widać także, że z roku na rok impreza zatacza coraz szersze kręgi, gdyż tym razem będziemy gościć także gości z bardziej egzotycznych miejsc takich jak Hongkong czy Taipei.
28.06.2019

Czternasta edycja regat LOTOS Nord Cup Gdańsk już niebawem

Na przełomie czerwca i lipca Regaty LOTOS Nord Cup 2019 w Gdańsku znowu zapewnią nam wiele sportowych emocji. Swój udział w regatach zgłosiło już wiele załóg, w tym wielu stałych bywalców. Jednak widać także, że z roku na rok impreza zatacza coraz szersze kręgi, gdyż tym razem będziemy gościć także gości z bardziej egzotycznych miejsc takich jak Hongkong czy Taipei!
22.06.2019

23. edycja zlotu Baltic Sail już wkrótce

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się już od 1997 roku. 23. edycja zlotu rozpocznie się 5 LIPCA i potrwa do 8 LIPCA. Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę, która przybliży nam nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również całej hanzy. Części lądowa Baltic Sail odbędzie się na Wyspie Ołowiance i potrwa od piątku (5 lipca) do niedzieli (7 lipca).
18.06.2019

Udaremniony przemyt 400 kg bursztynu

Przemyt ponad 400 kg bursztynu do Polski udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie). Wartość rynkowa bursztynu może sięgać nawet 8 mln zł.
29.05.2019

Gróbarczyk: Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej 1,4 t bursztynu o wartości 1,4 mln zł

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej jest ok. 1,4 tony bursztynu o szacunkowej wartości 1,4 mln zł - poinformował w środę na konferencji prasowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
15.05.2019

Resort środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej - wynika z projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Resort postuluje ponadto zaostrzenie przepisów, by ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
23.04.2019

Gróbarczyk: Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej warte raczej miliony złotych

Wartość złóż bursztynu na Mierzei Wiślanej jest liczona raczej w milionach, niż dziesiątkach milionów złotych - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdementował informacje mediów o tym, że przekop będzie można sfinansować z tych złóż.
12.04.2019

Adamczyk: w nowej perspektywie UE Polska może zyskać więcej na projekty komunikacyjne

Dobra realizacja inwestycji komunikacyjnych i zaawansowanie przygotowań do przyszłych może przełożyć się na więcej środków na tego typu przedsięwzięcia w nowej perspektywie UE na lata 2021-2027, w porównaniu z obecnym budżetem - uważa minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
08.04.2019

Zapraszamy na szlaki Pętli Żuławskiej, które w opinii żeglarzy są jednym z Cudów Polski (foto)

W opinii żeglarzy, motorowodniaków, miłośników przyrody, miłośników kultury materialnej i niematerialnej, wreszcie zwykłych turystów, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
29.03.2019

Złoto Bałtyku. Nowy polski program telewizyjny o bursztynie, Gdańsku i Helu na kanale History (wideo)

„Złoto Bałtyku” to nowy program na kanale History, który opowiada o poszukiwaczach bursztynu. Sceny kręcone były od Helu po Mierzeję Wiślaną - w tym w Gdańsku - a w powstawaniu serii brało udział gdańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Premiera programu we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 21:00.
28.03.2019

Przekop Mierzei Wiślanej może być droższy niż zakładano

Przekop Mierzei Wiślanej droższy niż zakładano? Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych, poinformowała w poniedziałek na antenie Radia Gdańsk, że koszt inwestycji z zakładanych 800 mln zł może wzrosnąć do 1,2-1,3 mld zł. Dodała, że nie ma możliwości, by wartość złóż bursztynu odkrytych na terenie planowanego przekopu sfinansowała koszty całej inwestycji. Budowa kanału ma zakończyć się w 2022 r.
20.03.2019

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje dokumentację na ewentualne wydobycie bursztynu na Mierzei

Urząd Morski w Gdyni przygotowuje dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu na Mierzei Wiślanej. Jednak to, czy zostanie on ostatecznie złożony, nie jest pewne - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Urzędu Magdalena Kierzkowska.
14.03.2019

Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej oceni Ministerstwo Środowiska

Obecność bursztynu w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej potwierdziły badania. Jeśli wydobycie będzie opłacalne i bezpieczne dla środowiska, zostanie przeprowadzone podczas prac budowlanych - poinformowało w środę PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
13.03.2019

Zlokalizowano złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej

W rejonie przekopu Mierzei Wiślanej geolodzy zlokalizowali dwa złoża bursztynu, co potwierdził minister Marek Gróbarczyk. Pojawiają się opinie, że wartość wydobytego surowca pozwoli sfinansować całą inwestycje.
11.03.2019

Podkarpackie/KAS: W 2018 r. dochody do budżetu państwa ponad 8,3 mld zł

Ponad 8,3 mld zł to dochody do budżetu państwa wypracowane przez podkarpacką Krajową Administracje Skarbową w 2018 roku – podał w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadkom. Grzegorz Skowronek.
01.03.2019

Gróbarczyk: W ciągu 4-6 miesięcy od otwarcia ofert wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej

Wykonawca przekopu Mierzei Wiślanej powinien zostać wyłoniony w ciągu czterech do sześciu miesięcy od otwarcia ofert, które zaplanowano na 15 kwietnia tego roku - poinformował w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
20.02.2019

Ukrainiec przemycał w baku auta bursztyn i papierosy

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej udaremnili próbę przemytu bursztynu i papierosów. Kontrabanda ukryta była w zbiorniku na paliwo samochodu osobowego.
20.02.2019

I Kongres Rozwoju Kolei: Kolej patriotyczna, czyli otwarta na rodzimych producentów i rodzimą myśl technologiczną

Kolej otwarta na polskich producentów; doceniająca własne możliwości; równie dobra, a może nawet lepsza od konkurentów z zagranicy – to właśnie kolej patriotyczna – uznali uczestnicy panelu na ten temat podczas I kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie, który odbył się w środę, 23 stycznia.
29.01.2019

Pomocna dłoń z pokładu SD-13

Po raz kolejny marynarze 3. Flotylli Okrętów wspomogli podopiecznych gdyńskiego hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań. Na ręce dyrektora placówki przekazali "pod choinkę" przenośne łóżko rehabilitacyjne.
11.01.2019

Rejs żaglowcem STS Zaruski i praca malarska orangutanicy na aukcji WOŚP w Gdańsku. To tylko niektóre atrakcje

Obraz namalowany przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to jedna z atrakcji wystawionych na licytację w Gdańsku z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę.
08.01.2019

Małopolskie: PKP PLK podpisały umowę na prace przygotowawcze dla linii Podłęże-Piekiełko

PKP Polskie Linii Kolejowe podpisały w poniedziałek umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej linii kolejowej Podłęże - Piekiełko w Małopolsce. Wartość umowy wynosi 180 mln zł netto. Według planów całe przedsięwzięcie ma być gotowe w 2027 roku.
07.01.2019

Bursztynowa gorączka na Wyspie Sobieszewskiej. Tłum poławiaczy na plaży

Ogromny sztorm na Bałtyku, którego punkt kulminacyjny miał miejsce w środę 2 stycznia miał nie tylko złe strony. Szczególnie łaskawy okazał się dla poławiaczy bursztynu, którzy teraz masowo wychodzą na plaże. Zobacz, jak wyglądała plaża na Wyspie Sobieszewskiej i jakie skarby udało się znaleźć.
04.01.2019

Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane! (foto)

Nie ma lepszego dnia na podsumowanie sezonu żeglarskiego niż ostatni piątek roku. Tak się właśnie stało w Gdańsku – po raz pierwszy zostały wręczone Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.
02.01.2019

Świąteczna pomoc marynarzy

Otacza nas wielu ludzi, którzy niosą bezinteresowną pomoc chorym. Są i Ci, w marynarskich mundurach, którzy swoją ogromną wrażliwością oraz szczególną szczodrością wspomagają podopiecznych gdyńskiego hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań.
19.12.2018

Udaremniono kolejną próbę przemytu bursztynu

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt ponad 71 kg bursztynu. Kontrabandę próbował wwieźć do Polski przez przejście graniczne w Budomierzu 25-letni obywatel Ukrainy. Szacunkowa wartość bursztynu to 142 tys. zł.
12.12.2018

Udaremniono przemyt 43 kg bursztynu

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt blisko 43 kg bursztynu. Towar usiłował wwieźć do Polski obywatel Ukrainy.
11.12.2018

Przekop Mierzei: Inwestor zabiega o kolejne pozwolenia

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczyna starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń: wodno - prawnego oraz na realizację inwestycji. Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej.
11.12.2018

Kierunek Święta! Pomóżmy razem

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym przede wszystkim myślimy o innych. Przestajemy gonić za sprawami dnia codziennego, aby móc pobyć z tymi, których kochamy, a także pomóc tym, którzy są samotni i potrzebujący. A jest ku temu wiele okazji. Jedną z nich jest akcja „Kierunek Święta” organizowana przez Andrzeja Grubalskiego i Piotra Ostromęckiego, będąca wsparciem potrzebujących rodzin objętych opieką MOPS Gdynia. Choć akcja skierowana jest do firm z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, to do pomocy
05.12.2018

PAIH: Targi importowe w Chinach szansą promocji polskich produktów i know-how w Państwie Środka

Targi China International Import Expo to najlepsza od lat okazja do promocji polskich produktów i know-how w Chinach - ocenił Andrzej Juchniewicz z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W Szanghaju trwają największe w historii Chin targi, w których uczestniczą 82 polskie firmy.
05.11.2018

Funkcjonariusze KAS udaremnili rekordowy przemyt bursztynu

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili rekordowy przemyt ponad 275 kg nieobrobionego bursztynu. Towar usiłował przemycić do Polski obywatel Ukrainy przez przejście graniczne w Korczowej.
05.11.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Ruszyły wstępne prace w miejscu planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.
05.10.2018

Wodowanie trawlera RAV w SR Nauta

Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb sp&oa
14.09.2018

SR Nauta zwodowała trawler rybacki RAV (foto, wideo)

Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb spółki Peter Hepso Rederi.
14.09.2018

Prezydent: W 1989 r. nastąpiła bezkrwawa rewolucja, ale płacimy za to cenę

W 1989 r. nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja; płacimy jednak za to cenę, którą są choroby drążące nasze państwo; w SN wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2018

Podkarpackie: Przemyt 22 kg bursztynu udaremnili funkcjonariusze KAS

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt 22 kg bursztynu - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
27.08.2018

Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt prawie 47 kg bursztynu

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie) udaremnili przemyt blisko 47 kg nieobrobionego bursztynu.
22.08.2018

Bałtycki Maraton Brzegiem Morza już wkrótce!

Tradycyjnie, w ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. Już w sobotę 25 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „IX Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza” oraz „V Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza”. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
17.08.2018

Prezes PZŻ podsumował kolejny miesiąc działalności związku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych w Polsce i na świecie.
07.08.2018

Skarby Bałtyku – EXPERYMENT w plenerze

Bałtyk pod mikroskopem, czyli EXPERYMENT na Molo Południowym 10 sierpnia w godzinach 12:00-17:00. To kolejna odsłona plenerowej zabawy w turystycznym sercu Gdyni. Po kosmicznych experymentach przyszedł czas na podwodne podróże. Odwiedzający skwer wyruszą na wyprawę w morskie głębiny w poszukiwaniu skarbu Bałtyku.
06.08.2018

XXII edycja Baltic Sail Gdańsk za nami

To były cztery bardzo słoneczne dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 22. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska.
18.07.2018

Już jutro Dzień Otwarty w BCT 2018

Już jutro, w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się dzień otwarty w BCT Gdynia. Jak zapewniają organizatorzy, czeka mnóstwo atrkacji. Publikujemy pełną treść zaproszenia.
13.07.2018

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!
04.07.2018

Ukraina: Zarekwirowano rekordową partię nielegalnie wydobytego bursztynu

Ponad dwie tony nielegalnie wydobytego bursztynu przejęli funkcjonariusze policji w trakcie akcji śledzenia podejrzanego samochodu w obwodzie żytomierskim - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.
04.07.2018

Dzień otwarty w BCT Gdynia

W sobotę, 14 lipca, w godzinach 9:00-14:00, BCT Gdynia zaprasza wszystkich na dzień otwarty. Jak zapewniają organizatorzy, podczas wizyty na terminalu, nie zabraknie atrakcji. Publikujemy pełną treść zaproszenia.
03.07.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Wizyta studyjna koordynatorów unijnych: Kurta Bodewiga i Briana Simpsona w Polsce i w Szwecji

Wizyta studyjna unijnych koordynatorów: prof. Kurta Bodewiga (Korytarz Bałtyk-Adriatyk) i Briana Simpsona (Autostrady Morskie) w Gdyni (11.06.br.) i Karlskronie (12.06.br.) wzbudziła duże zainteresowanie wielu interesariuszy obu unijnych przedsięwzięć oraz mediów. Wizyta składała się z wielu imprez towarzyszących, które odbywały się pierwszego dnia na terenie Trójmiasta (Gdańska i Gdyni), drugiego natomiast w Regionie Blekinge w Południowej Szwecji – głównie w Karlskronie i Alveście.
22.06.2018

Coraz większa rozpoznawalność polskiej marki za granicą

Polskie firmy coraz lepiej radzą sobie za granicą. W ubiegłym roku wyeksportowały towary za rekordową kwotę 203 mld euro. Wśród eksportowych hitów „made in Poland” są m.in. produkty rolno-spożywcze, meble, stolarka okienna i drzwiowa, a także maszyny. Krajowe firmy bardzo dobrze radzą też sobie w wyspecjalizowanych czy niszowych branżach, jak produkcja jachtów czy gier komputerowych. Przyczynia się do tego nie tylko dobra koniunktura w strefie euro i Stanach Zjednoczonych, lecz także coraz większa konkurencyjność polskich
21.06.2018

Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo)

Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni – powiedział prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk, podczas wizyty studyjnej w Gdyni, którą w poniedziałek rozpoczął razem z Brianem Simpsonem, koordynatorem UE ds. autostrad morskich. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyglądali się rozwojowi żeglugi bliskiego zasięgu (Gdynia-Karlskrona) oraz systemu transportowego Gdyni i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podpisano także polsko-szwedzkie porozumienie na rzecz starań o przedłużenie kory
12.06.2018

Gdynia w korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk

W poniedziałek, 11 czerwca, Gdynię odwiedzą przedstawiciele Komisji Europejskiej- prof. Kurt Bodewig (koordynator korytarza Bałtyk – Adriatyk) oraz Brian Simpson (koordynator Autostrad Morskich). Powodem wizyty studyjnej będzie prezentacja prac oraz planów dla rozwoju systemu transportowego Gdyni, obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także żeglugi bliskiego zasięgu Gdynia – Karlskrona (Szwecja) – w ciągu korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk.
06.06.2018

Antybakteryjne ekstrakty z bursztynu wśród zwycięzców Gdyńskiego Biznesplanu

Antybakteryjne ekstrakty z bursztynu, aplikacja do analizy i przetwarzania dźwięku i bezalkoholowy napój na bazie herbaty - te pomysły na biznes zwyciężyły w tegorocznej, 16. edycji "Gdyńskiego Biznesplanu". W tym roku 234 studentów złożyło 195 pomysłów.
04.06.2018

Szczęśliwa trzynastka – czyli 13 edycja regat Nord CUP Gdańsk już za 30 dni!

Regaty Nord CUP w gdańskich Górkach Zachodnich, jak co roku odbędą się na przełomie czerwca i lipca i jak co roku pojawi się na nich kilka nowości.
30.05.2018

Podkarpackie: Przemyt bursztynu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (Podkarpackie) na przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt prawie 20 kg nieoszlifowanego bursztynu. Jego wartość rynkowa to 39 tys. zł.
26.05.2018

Jędrysek: specjalizacją Zachodniopomorskiego poszukiwanie i wydobycie surowców z dna oceanu

Specjalizacją Zachodniopomorskiego ma być poszukiwanie i wydobycie surowców z dna oceanu – powiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. W Szczecinie rozpoczęły się konsultacje regionalne projektu Polityka Surowcowa Państwa.
18.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.