• <
pge_baltica_390x100_duży

Przemyt bursztynu na polsko-ukraińskiej granicy

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Przemyt bursztynu na polsko-ukraińskiej granicy

Partnerzy portalu

Fot. Pixabay

Przemyt blisko 30 kg bursztynu o rynkowej wartości ponad 300 tys. zł udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Zosinie (Lubelskie) - poinformowała w czwartek Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

Lubelska IAS zakomunikowała, że kontrabanda ukryta była w samochodzie ciężarowym, którym granicę w Zosinie przekraczał obywatel Ukrainy.

"Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli tę kopalną żywicę m.in. w siedzeniach i pod siedzeniami, a także w bocznych ściankach pojazdu. Były to zarówno drobne, jak i duże bryły nieoszlifowanego bursztynu" – wskazała IAS.

"Rynkowa wartość bursztynu może sięgać nawet ponad 300 tys. zł" – poinformowano.

Wcześniej - podano - ciężarówka została przeskanowana na urządzeniu RTG. Badanie potwierdziło obecność kontrabandy i ułatwiło funkcjonariuszom dotarcie do skrytek.

Jak podała IAS, funkcjonariusze zajęli przemycony towar i wszczęli postępowanie karne skarbowe przeciwko obywatelowi Ukrainy, który na poczet grożącej mu kary wpłacił 10 tys. zł.

Przypomniano, że w marcu br. na przejściu w Zosinie funkcjonariusze wykryli w schowkach pojazdu osobowego okazałe bryły bursztynu o łącznej wadze 37 kg.

Piotr Nowak

pin/ mark/

Tagi:
bursztyn, przemyt, kas
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.