• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu

ew

20.11.2019 08:24 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu
Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu - GospodarkaMorska.pl

Unikatowa szpila do kapelusza z XVII wieku, replika łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz i wyjątkowe wyroby jubilerskie. Muzeum Bursztynu otwiera dwie wystawy czasowe. Jedna poświęcona jest twórczości Mieczysława Różyckiego, druga - darom przekazanym w 2019 roku do Muzeum Gdańska przez osoby prywatne i instytucje i nowym zakupom.  Wernisaż już w czwartek, 21 listopada, o godzinie 17.00.

– Obie nowe wystawy prezentują piękno biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynem bałtyckim. Warto zapoznać się nie tylko z twórczością Mieczysława Różyckiego, ale także zobaczyć jak cenne dary potrafią przekazać osoby prywatne. Dzięki artystom i jubilerom otrzymaliśmy kilkanaście wyjątkowych, nagradzanych wyrobów jubilerskich, które za kilkadziesiąt będą niezwykle cenne. Co czwarty eksponat w Muzeum Bursztynu pokazujemy setkom tysięcy ludzi dzięki pomocy osób prywatnych i instytucji. Wystawa czasowa poświęcona darom to także zapowiedź szerszego programu skierowanego do obecnych i przyszłych mecenasów Muzeum Gdańska, który zainicjujemy w 2020 roku w związku z 50-leciem naszej instytucji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Nowości w Muzeum Bursztynu i wyjątkowa szpila

Na pokazywanej na szczycie wieży więziennej Zespołu Przedbramia (Katowni) wystawie czasowej znajdzie się kilkadziesiąt eksponatów przekazanych przez osoby prywatne oraz instytucje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć replikę łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz przekazaną przez Dorotę Cenecką oraz część wyrobów pokazywanych już na tegorocznych wystawach czasowych „Dizajn z Domu Uphagena”, „Janusz Wosik – in memoriam” i „25 lat Amberifu”. Do zbiorów Muzeum Gdańska trafiły także prace wykonane podczas edycji Międzynarodowych Targów Bursztynniczych w Gdańsku. Związek Miast i Gmin Morskich przekazał z kolei 7 obiektów biżuteryjnych autorstwa cenionego w Europie, belgijskiego artysty Alaina Roggemana. Ciekawym eksponatem jest najnowszy zakup – unikatowa, siedemnastowieczna szpila do kapelusza.

- Ten niepozorny przedmiot nie ma żadnych znanych odpowiedników w zbiorach muzealnych na świecie. Ważąca 2,6 grama o długości blisko 8 cm żelazna szpila cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania. Ręcznie toczenie, idealne dopasowanie maleńkich elementów dekoracyjnych wskazują na jednego z najlepszych gdańskich mistrzów. W środku bursztynu znajduje się portret mężczyzny wykonany tak, że na powiększeniu widać najmniejszy detal. Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz możemy datować ją na XVII wiek – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy czasowej w Muzeum Bursztynu.

Bursztyn powojenny. Warsztat Mieczysława Różyckiego


Ponad 130 prac urodzonego w 1919 r. we Lwowie złotnika i jubilera to wyjątkowa podróż w lata 50-60. XX wieku. Na wystawie zobaczymy przedmioty związane ze sztuką sakralną, a także wyroby jubilerskie z widocznymi inspiracjami kowalstwem artystycznym oraz sztuką ludową. Twórczość zmarłego w 1995 roku artysty jest spójna estetycznie i wyróżnia się techniczną biegłością rzemieślniczą.

- Wystawa czasowa poświęcona Mieczysławowi Różyckiemu to nie tylko biżuteria. To możliwość poznania „od kuchni” powojennych warsztatów bursztynników i ich codziennej pracy. Dzięki dokumentom, fotografiom i innym przedmiotom poznamy jak wytwarzano przedmioty znajdujące się w gablotach od wstępnego projektu do efektu – mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu i kuratorka wystawy.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 21 listopada, o godzinie. 17.00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Obie wystawy będzie można zwiedzać do 28 czerwca 2020 r. w cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (12 zł / normalny / 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny) albo bezpłatnie w ramach Karty Mieszkańca. Wystawy będą nieczynne zimą w poniedziałki i wtorki, a od 1 maja przyszłego roku - w poniedziałki.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.