• <
pge_baltica_390x100_duży

MKiŚ: z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu

ac

04.04.2021 08:18 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie MKiŚ: z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu

Partnerzy portalu

MKiŚ: z przekopu Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

- W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z "Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu) - napisano w odpowiedzi na interpelację.

Dodano, że przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.

Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a z robotami budowlanymi mającymi na celu realizację przekopu.

- Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża - dodano.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.