• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo)

pc

12.06.2018 03:44 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni – powiedział prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk, podczas wizyty studyjnej w Gdyni, którą w poniedziałek rozpoczął razem z Brianem Simpsonem, koordynatorem UE ds. autostrad morskich. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyglądali się rozwojowi żeglugi bliskiego zasięgu  (Gdynia-Karlskrona) oraz systemu transportowego Gdyni i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podpisano także polsko-szwedzkie porozumienie na rzecz starań o przedłużenie korytarza transportowego z Portu Gdynia aż do szwedzkiego węzła transportowego Alvesta w ramach projektu TENTacle.

– Wszystkie korytarze transportowe mają swój początek i koniec w portach, w związku z tym ich funkcjonowanie daje portom rynki zbytu. Jeżeli natomiast mówimy o morskich autostradach, mamy wiele programów, którym stawia czoła m.in. mój kolega Brian Simpson. Chcemy poprawić procesy digitalizacji, aby łączyć porty, w tym porty Bałtyku – mówi prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk.

Ogromny potencjał w regionie Bałtyku posiada autostrada morska Gdynia-Karslkrona, obsługująca pasażerów i ładunki.

– 70% światowego handlu odbywa się drogą morską. Mam nadzieję, że Komisja Europejska zrozumie, że to ważny aspekt naszego życia i w przyszłości zrobi więcej w tym zakresie – mówi Brian Simpson, koordynator UE ds. autostrad morskich.

W poniedziałek przedstawiciele Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej, Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk oraz stowarzyszenia Baltic Link podpisali także list intencyjny dotyczący zmian i korekt związanych z korytarzami transportowymi, które mają nastąpić w 2023 r. Będą one realizowane m.in. w ramach projektu TENTacle, którego jednym z celów jest przekonanie unijnych urzędników o konieczności przedłużenia korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk z Gdyni do Szwecji, Norwegii i Finlandii.

– Dzisiaj myślimy o tych rozwiązaniach, które nie tylko będą istotą sprawy dla portów, ale także o rozwiązaniach intermodalnych, systemach wód śródlądowych, o tym, żeby połączyć te naczynia do sprawnego systemu transportowego – mówi Ryszard Świlski, prezes Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk i członek zarządu województwa pomorskiego.

Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, podkreślał, że inwestycje realizowane w ramach Korytarza Bałtyk-Adriatyk są niezbędne dla rozwoju portu.

– Mamy duże ograniczenia na linii kolejowej przez Tczew. Dzisiaj operujemy na tej linii, ale jest tam coraz ciaśniej, więc na pewno linia 201. Dla nas bardzo ważny jest także ten dojazd samochodowy, czyli Droga Czerwona, ponieważ Estakada Kwiatkowskiego ma już swoje ograniczenia, no i to wyjście na świat, czyli budowa terminalu promowego. Myślę, że generalnie, że takie połączenie Gdyni, czyli Polski, ze Szwecją, jest zdecydowanie połączeniem ważnym – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Do 2030 r. w obszarze korytarza Bałtyk-Ariatyk realizowanych będzie ok. 550 projektów. 21 z nich w Gdyni – wartość tych inwestycji to ok. 3 mld euro. Będzie to m.in. połączenie centrum miasta z dzielnicami północnymi, poprawa kolejowej dostępności do Portu Gdynia, modernizacja Estakady Kwiatkowskiego, budowa Via Maris, czyli Drogi Czerwonej oraz północnego odcinka Obwodnicy Trójmiasta (OPAT), oraz budowa nowego terminalu promowego.

– Czeka nas potężny ruch inwestycyjny w zakresie przede wszystkim dostępu do portu lądowego, kolejowego, drogowego. To również różne prace adaptacyjne w obrębie portu – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Patrik Hansson, prezydent Karlskrony i prezes Stowarzyszenia Baltic Link, wskazał na duży potencjał, jaki istnieje między Gdynią a Karlskroną.

– Mam nadzieję, że połączy nas Baltic Link – morska autostrada, która stanie się przedłużeniem Korytarza Bałtyk-Adriatyk. Jeżeli będziemy mieli lepszą infrastrukturę, Gdynia i Karlskrona na tym skorzystają – mówi Patrik Hansson, prezydent Karlskrony i prezes Stowarzyszenia Baltic Link.

Unijnym komisarzom podczas wizyty studyjnej w Gdyni towarzyszyła także Christiana Mattisson, przewodnicząca Rady Regionu Blekinge.

– Mam nadzieję, że wkrótce rozpoczną się dalsze rozmowy między polskim a szwedzkim rządem właśnie na temat poszerzenia Korytarza Bałtyk-Adriatyk, tak by sięgał przez Karlskronę do Göteborga. Wiąże się to z planami dalszego rozwoju zarówno Szwecji, jak i Polski – mówi Christiana Mattisson, przewodnicząca Rady Regionu Blekinge.

Obecnie trwają prace nad ekspertyzą, która ma ustalić warunki połączenia Korytarza Bałtyk-Adriatyk z Korytarzem Skandynawia-Morze Śródziemne (ScanMed).

Drugi dzień wizyty studyjnej unijnych komisarzy zaplanowano w Karlskronie i Alveście.

Oś Bałtyk-Adriatyk jest jednym z 9 głównych korytarzy transportowych sieci TEN-T o długości 2 400 km, łączącym Północ z Południem Europy. Jego podstawowym celem jest wzmocnienie strategicznych powiązań krajów i regionów na osi Północ-Południe poprzez poprawę ich dostępności transportowej, intensyfikację transportu i promocję nowych kierunków przepływu ludzi i towarów. Korytarz biegnie od Morza Bałtyckiego aż do Adriatyku, prowadząc przez uprzemysłowione regiony południowej Polski (Górny Śląsk), Wiedeń, Bratysławę i rejon Alp Wschodnich, aż po północne Włochy.

Dziękujemy za wysłane grafiki.