• <

Aresztowano sześciu podejrzanych o przemyt znacznych ilości bursztynu

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Aresztowano sześciu podejrzanych o przemyt znacznych ilości bursztynu
Aresztowano sześciu podejrzanych o przemyt znacznych ilości bursztynu - GospodarkaMorska.pl

pc

16.09.2019 Źródło: PAP

Sześć osób - pięciu obywateli Ukrainy i jeden Polak- w wieku od 36 do 47 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej z Ukrainy do Polski znaczne ilości bursztynu zostało aresztowanych – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Według ustaleń prokuratury zatrzymani obywatele Ukrainy oraz jeden obywatel Polski pochodzący z okolic Przemyśla, w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej od około pięciu lat zajmowali się przemytem wysokiej jakości bursztynu z Ukrainy do Polski. "Bursztyn był wydobywany w kopalniach na Ukrainie i przemycany w towarach sprowadzanych legalnie na teren Rzeczypospolitej m.in. w felgach samochodowych i panelach. Następnie przechowywany w umówionych składach celnych w celu dalszej dystrybucji" – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

Według ustaleń śledztwa bursztyn był przemycany w paczkach po około 50 kg, a transport był dokonywany raz w tygodniu w łącznej ilości 200 kg. "Wszystkie transakcje odbywały się w dolarach" – zaznaczyła PK.

Jak podaje prokuratura, działalność grupy przestępczej naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w kwocie ponad 23 mln zł.

Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biuro Antykorupcyjnego. "W ramach prowadzonej operacji specjalnej funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób, w tym dwóch obywateli Ukrainy podających się za funkcjonariuszy ukraińskich służb specjalnych" – informowało w sobotę CBA w komunikacie prasowym.

Prokurator przedstawił sześciu zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej oraz uszczuplenia należności publicznoprawnych w wielkich rozmiarach w związku z niezgłoszeniem organom celnym do opodatkowania importowanego z Ukrainy do Polski bursztynu. Ponadto zatrzymany Polak usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na powoływaniu się na wpływy w instytucjach samorządowych urzędu miasta i wójta gminy Jarosław.

Sąd Rejonowy Lubin Zachód w Lublinie przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Za zarzucane im czyny grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

"Postępowanie ma charakter wielowątkowy i wieloosobowy. Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie wszystkich uczestników opisanego powyżej procederu" – dodaje Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.