• <

Załoga jachtu Scamp 27 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy ORC

pc/PZŻ

20.08.2019 03:42 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Załoga jachtu Scamp 27 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy ORC

Załoga jachtu Scamp 27 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy ORC - GospodarkaMorska.pl

W rozegranych w dniach 14-17 sierpnia w Oxelösund w Szwecji Mistrzostwach Europy ORC, załoga jachtu Scamp 27 Witolda Karałowa oraz Macieja Gnatowskiego, wywalczyła trzecie miejsce w grupie A czyli największych jachtów. To drugi w historii medal polskiej załogi w tej rangi imprezie morskiej wg światowych formuł pomiarowych (RORC, JOR, IMS, a obecnie ORC).

Dotąd jedynie w Mistrzostwach Europy ORC Sportboat 2015, załoga jachtu Neoprofil Piotra Adamowicza, zdobyła brązowy medal w klasyfikacji generalnej i jednocześnie srebrny medal w Corinthian Trophy, czyli klasyfikacji załóg amatorskich.

Projekt Scamp został rozpoczęty pięć lat temu. Cechuje go systematyczny i zrównoważony rozwój sportowy, sprzętowy i organizacyjny. Większość załogi przez ten okres pozostała niezmieniona a medal Mistrzostw Europy pokazuje jak ważny w morskim żeglarstwie regatowym jest regularny trening i współpraca zespołu w każdym obszarze oraz doskonalenie załogantów na wszystkich pozycjach.

– Podium Mistrzostw Europy ORC to dla nas zwieńczenie kilku lat treningów. Co więcej, nasz jacht nie był nigdy optymalizowany do formuły przelicznikowej, przez co do sukcesu nie wystarczały tylko regularne dobre dobre starty i żegluga a maksymalne wyciśnięcie z jachtu prędkości ponad targetowych, oraz wykorzystywanie warunków silnowiatrowych na kursach genakerowych – powiedział Maciej Gnatowski. Witold Karałow dodaje: „Walka o trzecie miejsce była niezwykle zacięta, trwała do ostatniego wyścigu i zdecydowała ilość wyższych pozycji w wyścigach. Na Soto40 pływamy od roku i spędziliśmy poprzedni sezon na naukę i opanowanie, tego nie wybaczającego błędów jachtu”.

Soto 40 to argentyńskiej konstrukcji 40-stopowy monotypowy jacht o masie całkowitej 4290 kg, w którym sam kil z balastem waży 2180 kg. W załodze Scamp 27, oprócz właścicieli Witolda Karałowa i Macieja Gnatowskiego, znaleźli się: