• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Złoto Bałtyku. Nowy polski program telewizyjny o bursztynie, Gdańsku i Helu na kanale History (wideo)

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Złoto Bałtyku. Nowy polski program telewizyjny o bursztynie, Gdańsku i Helu na kanale History (wideo)
Złoto Bałtyku. Nowy polski program telewizyjny o bursztynie, Gdańsku i Helu na kanale History (wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

„Złoto Bałtyku” to nowy program na kanale History, który opowiada o poszukiwaczach bursztynu. Sceny kręcone były od Helu po Mierzeję Wiślaną - w tym w Gdańsku - a w powstawaniu serii brało udział gdańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Premiera programu we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 21:00.
 
„Złoto Bałtyku” to nowa seria telewizji History, której reżyserem jest Sambor Wilk. W programie poznamy kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Dowiemy się m.in. jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn - od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznamy również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.
 
- Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w tym kameniu podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu - około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca” - mówi Anita Walczewska z A+E Networks.

Za realizację „Złota Bałtyku” odpowiada ATM Grupa, która wyprodukowała wcześniej m.in. serię „Brać czy nie brać” na zlecenie History. Program o bursztynie jest piątą lokalną produkcją telewizji History w Polsce po zrealizowanych w ostatnich latach m.in. „Poszukiwaczach zaginionej prawdy” i „Tajemnicach mundialu”.
 
W nowej serii poświęconej bursztynowi, bardzo mocno zaakcentowany został Gdańsk. Tu m.in. powstały zdjęcia, ponadto czynny udział w kręceniu brało gdańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, które dbało o zawartość merytoryczną odcinków. Kolejnym gdańskim akcentem jest jedna z bohaterek - Dorota Cenecka - jubilerka, która od ponad dwóch dekad tworzy biżuterię z bursztynu. W programie poznamy kulisy niełatwej pracy artystki funkcjonującej na rynku międzynarodowym, która ostatnio wykonała m.in. prezydencki łańcuch dla Aleksandry Dulkiewicz.
 
- Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów - na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich - dodaje Walczewska. - Obecnie blisko 70% wyrobów światowej biżuterii z bursztynu pochodzi z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach - zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza.  

Oprócz Doroty Ceneckiej, w programie poznamy Krzysztofa Biereśniewicza, który wraz ze swoimi pracownikami przekopuje przy pomocy ciężkiego sprzętu działkę pod Gdańskiem. Marzy, by w przyszłości założyć w tym miejscu kopalnię bursztynu. Podążymy również śladem szypra Benedykta Formelli i jego żony Małgorzaty, którzy razem z załogą kutra HEL-6 wyruszają w morze licząc na to, że w sieciach, prócz ryb, znajdą kosztowności z dna Bałtyku. Ostatnim bohaterem jest Tomasz Ołdziejewski, który wraz z przyjaciółmi ze Sztutowa każdego roku czeka na sztorm, dzięki któremu w przybrzeżnych piaskach znajduje pożądany bursztyn.
 
Premiera pięcioodcinkowej serii „Złoto Bałtyku” odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 21:00 na kanale History. Kolejne odcinki zostaną wyemitowane 9, 16, 23 i 30 kwietnia.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.