• <
siemens_gamesa_2022

Rekordowa ilość zamówień na statki napędzane LNG

07.01.2022 07:00
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rekordowa ilość zamówień na statki napędzane LNG

Partnerzy portalu

Rekordowa ilość zamówień na statki napędzane LNG - GospodarkaMorska.pl

Z powodu nieustających poszukiwań możliwości obniżenia emisji przez żeglugę, w 2021 roku stocznie odebrały rekordową ilość zamówień na statki napędzane LNG.

Konieczność nadążenia za konkurencją i spełnienie coraz bardziej wyśrubowanych regulacji środowiskowych – to powody rekordowej liczby zamówień statków napędzanych LNG. Armatorzy i linie decydują się na tego typu napęd w poszukiwaniu szybkich rozwiązań problemów z emisjami.

Zamówienia na statki na LNG dotyczą wszystkich segmentów żeglugowych, choć rzecz jasna przeważają w głównych kategoriach. Martin Christian Wold, główny konsultant DNV, podał, że w 2021 roku łącznie złożono zamówienia na 240 statków na LNG więcej niż w 2020. Dodane do portfela zamówień 240 jednostek to więcej, niż zamówiono przez ostatnie cztery lata łącznie.

W tym samym czasie dynamiczny rozwój zanotował segment bunkrowania paliwa, choć eksperci wciąż mają wątpliwości, czy w związku z liczbą statków wymagających alternatywnych paliw, jaka urośnie wręcz skokowo w ciągu najbliższych miesięcy, wystarczy możliwości ekonomicznego ich bunkrowania dla wszystkich.

Zgodnie z szacunkami DNV, niecałe 10 proc. jednostek aktualnie żeglujących po morzach i oceanach to statki napędzane LNG, co przekłada się na 251 statków. Oznacza to znaczny wzrost z 189 jednostek sprzed roku. Najwięcej pośród nich jest kontenerowców, ale dynamicznie rośnie liczba tankowców i masowców. DNV podaje ponadto, że ponad połowa samochodowców – 63 jednostki – jest już napędzana LNG. Wold zauważa, że ten znaczny wzrost zainteresowania LNG odbył się pomimo rosnących w zastraszającym tempie cen samego gazu, szczególnie w drugiej połowie 2021 roku. W trakcie całego roku ceny LNG wzrosły po ponad 300 procent.

Coraz większy procent rynku systematycznie zdobywają także paliwa uważane za perspektywiczne w dłuższym okresie, głównie amoniak i wodór. Z kolei napędy elektryczne funkcjonują głównie pośród jednostek przybrzeżnych lub krótkodystansowych.

Jednocześnie świat żeglugi próbuje nadążyć za popytem na statki na LNG próbując zapewnić niezbędne możliwości transportu i bunkrowania paliwa. Na świecie funkcjonuje obecnie zaledwie 35 bunkierek do LNG – 8 z nich dołączyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kolejne 24 tego typu jednostki są zamówione.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.