• <

Wynik wyszukiwania - "think tank" - Wiadomości

Na oczach Zachodu rosyjska "flota-widmo" przewozi broń i ropę

Rosyjska “flota-widmo” przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik „Corriere della Sera”. Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.
27.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Korea Płd. nałożyła sankcje na rosyjskie podmioty współpracujące z Pjongjangiem

Władze Korei Południowej nałożyły we wtorek sankcje na dwie rosyjskie firmy pomagające obywatelom Korei Północnej w uzyskiwaniu zatrudnienia w Rosji, a także na statki z tego państwa, dostarczające północnokoreańską broń na potrzeby rosyjskiej armii - poinformowała agencja Yonhap.
02.04.2024

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

"Welt": Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji ws. budowy Nord Stream

Czy rury na Morzu Bałtyckim miały służyć nie tylko do transportu gazu? Przez lata Rosja szpiegowała Europę pod pozorem zbierania informacji na potrzeby budowy Nord Stream, pisze portal dziennika "Welt".
29.03.2024

Korea Płn. wznowiła dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską

Korea Północna prawdopodobnie wznowiła w niedzielę dostawy uzbrojenia do Rosji drogą morską po przerwie trwającej od połowy lutego - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), który powołał się analizę zdjęć satelitarnych przeprowadzoną przez portal NK News.
12.03.2024

Konferencja „Innovations For Maritime” już 13 marca

13 marca 2024 r. Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa organizuje wraz z Ambasadą Izraela w Polsce oraz Israel Export Institute konferencję „Innovations for Maritime”.
05.03.2024

ISW: zakłócenia systemu GPS w Polsce i Szwecji mogły być wywołane przez Rosję

Zakłócenia systemu GPS, obserwowane w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a następnie w styczniu w Polsce i Szwecji, mogły być spowodowane ćwiczeniami z użyciem środków walki radioelektronicznej, prowadzonymi w obwodzie królewieckim w Rosji - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
19.01.2024

Chiny wezwały do zakończenia ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym

Chiny wzywają do zaprzestania ataków na cywilne statki na Morzu Czerwonym oraz do utrzymania swobodnego przepływu towarów – oświadczył w niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi po spotkaniu z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim w Kairze.
14.01.2024

Estonia. Ekspert: Zełenski chciał podziękować krajom bałtyckim za pomoc dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciał podczas wizyt na Litwie, Łotwie i w Estonii podziękować tym krajom za pomoc i zaznaczyć swą obecność na arenie międzynarodowej - ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS).
13.01.2024

Rosja chce odzyskać kontrolę nad ukraińskim eksportem na Morzu Czarnym przez destabilizację Mołdawii przy pomocy Naddniestrza

Rosja może próbować destabilizacji Mołdawii wykorzystując operacje pod fałszywą flagą w separatystycznym Naddniestrzu; ma to na celu m.in. osłabienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.01.2024

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w 2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.
03.01.2024

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Think tank: Wietnam przyspieszył usypywanie sztucznych wysp na spornym Morzu Południowochińskim

Wietnam znacznie przyspieszył sztuczne usypywanie terenu na spornym Morzu Południowochińskim i ustępuje w tym jedynie Chinom – podała w piątek agencja Reutera, cytując najnowszy raport amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).
17.11.2023

Ekspert: Gazociągi i kable zawsze będą narażone na zagrożenia, konieczna poprawa świadomości sytuacyjnej na Bałtyku

Najważniejszą rzeczą jest obecnie podjęcie kroków służących poprawie świadomości sytuacyjnej na morzu - potrzeba więcej czujników i okrętów marynarki wojennej oraz straży przybrzeżnej; musimy jednak pamiętać, że podmorskie kable i rurociągi zawsze będą w pewnym stopniu podatne na zagrożenia – ocenił w rozmowie z PAP Tony Lawrence z estońskiego think tanku International Centre for Defence and Security (ICDS), komentując uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią i Szwecją.
07.11.2023

Analityk PIE: słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów

Słabe wyniki niemieckiego przemysłu będą wciąż negatywnie oddziaływać na polskich eksporterów, oczekiwania niemieckich konsumentów również sugerują pesymizm - zauważa w komentarzu do najnowszych danych o PMI dla polskiego przemysłu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.
02.11.2023

Ekspert: chińskie okręty na Bliskim Wschodzie miały potwierdzić mocarstwowy status ChRL

W czasie eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie Bliskiego Wschodu przebywało sześć okrętów marynarki wojennej Chin. Miały zaznaczyć obecność ChRL i potwierdzić jej supermocarstwowy status, zwłaszcza w oczach samych Chińczyków – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
31.10.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Straż Graniczna wyróżniona na Bałtyckim Kongresie Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Morskich Farm Wiatrowych

Podczas konferencji, która odbyła się w Szczecinie, Straż Graniczna została wyróżniona statuetką „Nobilis”. Wyróżnienia przyznawane są instytucjom, które przyczyniły się do wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa RP.
09.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Wyniki polskich branży eksportowych pozostaną słabe

Kondycja niemieckich firm systematycznie się pogarsza, a spowolnienie częściej dotyka duże firmy, tworzące szerokie łańcuchy dostaw. W takich warunkach branże eksportowe będą dalej notować słabe wyniki – ocenili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wskaźnika PMI S&P Global.
02.10.2023

Tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny, budowała pół wieku temu firma z Jugosławii

Dwie tamy, których pęknięcie doprowadziło do zalania Derny na północy Libii, zbudowała w latach 70. XX wieku firma z Jugosławii. Eksperci wskazują, że zaniedbanie wywołane trwającym w kraju konfliktem doprowadziło do tragedii, w której zginąć mogło nawet 20 tys. osób.
14.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Rozmowy m.in. o morskiej energetyce wiatrowej na konferencji w Rzeszowie

O morskiej energetyce wiatrowej będą rozmawiać eksperci podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w stolicy Podkarpacia.
06.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Jak wykorzystać wodór w gospodarce? Kolejny temat rzeszowskiej konferencji energetycznej

O wodorze i jego zastosowaniach w gospodarce mówi się coraz częściej. Eksperci zastrzegają, iż to dopiero pieśń przyszłości, ale badania i pierwsze wdrożenia prowadzone są na całym świecie. Zajmują się tym innowacyjne firmy i wiodące ośrodki naukowe w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Gospodarka wodorowa będzie ważnym tematem również VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
21.08.2023

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych w październiku w Szczecinie

Think tank Nobilis Media, pod patronatem honorowym ministra Andrzeja Adamczyka z Ministerstwa Infrastruktury i Michała Jacha, przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej planuje zorganizować ogólnokrajowy Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych połączony z grą decyzyjną, której termin został zaplanowany na 4 i 5 października 2023 r. w Szczecinie.
18.08.2023

ISW: celem ukraińskich ataków na rosyjskie okręty jest stworzenie korzystnych warunków dla większej operacji

Powtarzające się ukraińskie ataki na rosyjskie okręty na Morzu Czarnym to prawdopodobnie część celowej kampanii, której zadaniem jest stworzenie korzystnych warunków do większej operacji kontrofensywnej - ocenia amerykański Instytut Nad Wojną (ISW).
06.08.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ochrona infrastruktury krytycznej przed dronami tematem konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne: filary i perspektywa rozwoju"

O dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej będą rozmawiać eksperci w czasie konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju". Wydarzenie odbędzie się w połowie września br. w Rzeszowie.
01.08.2023

Ukraina. Trzy statki przełamały rosyjską blokadę i zmierzają do portów na Dunaju

Trzy statki zmierzają do portów na Dunaju, przełamawszy rosyjską blokadę - twierdzą komentatorzy z mediów społecznościowych, a ich obserwacje zdaje się potwierdzać portal śledzący ruchy statków vesselfinder.com.
31.07.2023

Szwecja wniesie do NATO największą marynarkę Bałtyku, w tym okręty podwodne

Akcesja Szwecji do NATO nie tylko wypełnia geograficzną szczelinę w NATO, ale też wnosi największą flotę na Bałtyku - mówi PAP Elisabeth Braw, szwedzka ekspertka think tanku American Enterprise Institute. Jak zaznaczyła, za przełomem w sprawie stały intensywne zakulisowe zabiegi USA.
23.07.2023

Chiny i Rosja rozpoczynają manewry morskie na Morzu Japońskim w reakcji na sojusz USA z Japonią i Koreą Południową

Pięć chińskich okrętów wojennych wyruszyło w sobotę na spotkanie floty rosyjskiej. Wspólne ćwiczenia na Morzu Japońskim "Northern/Interaction-2023" mają na celu, jak oświadczyło ministerstwo obrony w Pekinie, "ochronę bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich".
15.07.2023

Kosztowna emisja CO2 dla zbiornikowców i kontenerowców. 8,4 mld EUR do 2026 r. wydadzą operatorzy flot handlowych

W 2024 r. rachunek za regulacje EU ETS będzie kosztował operatorów transportu morskiego ze statkami powyżej 500 tys. GT około 3 mld EUR. Do 2026 r. operatorzy zajmujący się transportem morskim będą musieli wydać 8,4 mld EUR na unijną opłatę uprawnień do emisji CO2 – informuje portal Trade Winds Benjamin Gibson z Hecla Emissions Management. Szczególnie kosztowna będzie emisja CO2 dla operatorów zbiornikowców i kontenerowców.
07.07.2023

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030. Rejestracja zamknięta po spektakularnym odzewie

Rejestracja na Kongres Polskie Porty 2030 zakończyła się imponującym sukcesem. Eksplozja zainteresowania udziałem przerosła wszelkie oczekiwania. Swoją obecność w wydarzeniu zgłosiło ponad 500 gości.
31.05.2023

ISW: Rosja używa manipulacji i gróźb w związku z umową zbożową

Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.
12.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – PAP głównym patronem medialnym

Polska Agencja Prasowa została głównym patronem medialnym Kongresu Polskie Porty 2030.
11.05.2023

Eksperci: konflikt o Tajwan wywołałby światowy kryzys gospodarczy, zagroził bezpieczeństwu Europy

Konflikt w Cieśninie Tajwańskiej poważnie zakłóciłby dostawy półprzewodników i doprowadził do globalnego kryzysu gospodarczego; odciągnąłby też uwagę USA od wschodniej flanki NATO, zagrażając bezpieczeństwu Polski i innych państw regionu – oceniają eksperci.
23.04.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Rosyjski oligarcha z listy sankcyjnej zarabia na imporcie skroplonego gazu przez port Zeebruge

Bliski Putinowi rosyjski miliarder Giennadij Timczenko, który znajduje się na europejskiej liście sankcyjnej, odpowiada za import skroplonego gazu z Rosji do Chin. Paliwo przeładowywane jest w belgijskim porcie Zeebruge, informują media.
11.04.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

Ekspertka: incydent nad Morzem Czarnym jest porażką Rosji

Bilans kosztów i korzyści, wynikający ze strącenia drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym, jest na niekorzyść Rosji i nie odstraszy USA od dalszych lotów tego typu - powiedziała PAP Caitlin Lee, ekspertka think tanku Mitchell Institute. Jak dodała, nie spodziewa się, że incydent doprowadzi do większej eskalacji między USA i Rosją.
16.03.2023

10. rocznica utworzenia Rady Budowy Okrętów

Przedstawiciele firm i instytucji z branży morskiej oraz samorządowcy spotkali się w siedzibie stoczni Remontowa Shipbuilding. S.A. w Gdańsku, w związku z dziesięcioleciem działalności inicjatywy.
01.03.2023

Sunref Yachts otwiera nowe biuro w Dubaju

Stocznia Sunreef Yachts oficjalnie otworzyła swoje nowe biuro w Dubaju. Uroczyste wydarzenie zorganizowane tuż przed rozpoczęciem 2023 Dubai International Boat Show zgromadziło liczne grono gości specjalnych, w tym profesjonalistów z branży, klientów i partnerów firmy.
01.03.2023

Security Forum Darłowo 23-24 marca - jak chronić branżę offshore na Bałtyku?

We współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej Think tank Nobilis Media zaprasza na ogólnopolską konferencję w ramach platformy Security Forum, która odbędzie 23-24 marca w Darłowie w Hotelu Lidia Spa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
27.02.2023

Tylko siedem krajów UE zmniejszyło import z Rosji. Polska nie

UE dąży do poważnego ograniczenia więzi handlowych z Rosją po inwazji tego kraju na Ukrainę, a przede wszystkim chce uniezależnić się od dostaw rosyjskich nośników energii, co nie jest łatwe - ocenia w niedzielę hiszpański portal 20minutos.es. Zgodnie z danymi Eurostatu między lutym a sierpniem 2022 roku tylko siedem z 27 państw unijnych zmniejszyło import z Rosji. Są to Finlandia, Litwa, Łotwa, Dania, Estonia, Szwecja i Irlandia.
09.01.2023

Rosyjska flota handlowa zagraża światowej żegludze, próbując omijać sankcje

Okręty rosyjskiej floty handlowej manipulują swoimi systemami automatycznej łączności (AIS), próbując omijać międzynarodowe sankcje. Narażają tym samym na niebezpieczeństwo inne jednostki pływające po światowych szlakach morskich.
15.12.2022

"FT": Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".
29.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Rosyjskie wojska zaminowały kachowską elektrownię wodną już w kwietniu

Rosyjskie wojska zaminowały większość terenu kachowskiej elektrowni wodnej już w kwietniu, natomiast w tym tygodniu podłożono ładunki wybuchowe tylko pod śluzy i podpory tego obiektu - poinformował w piątek na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
21.10.2022

Władze Ukrainy: zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce odcięłoby Rosjanom dostawy wody na Krym

Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
20.10.2022

ISW: Rosjanie przygotowują się do przerwania tamy na Dnieprze, by zamaskować swoje porażki w okolicach Chersonia

Wojska rosyjskie przygotowują podłoże informacyjne do przeprowadzenia ataku na elektrownię wodną w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim i przypisania odpowiedzialności siłom ukraińskim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Przerwanie tej tamy na Dnieprze miałoby nie tylko spowolnić ukraińską ofensywę na południu, ale i odwrócić uwagę od porażek Rosjan w tym regionie.
20.10.2022

ISW: wyzwolenie Krymu przez Ukrainę oznaczałoby zabezpieczenie południowo-wschodniej flanki NATO

Ukraina musi odzyskać większość obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego, łącznie z przynajmniej częścią terytorium Donbasu zajętego przez Rosję w 2014 roku, aby zapewnić sobie długotrwałe bezpieczeństwo. Zostałoby ono dodatkowo wzmocnione dzięki wyzwoleniu Krymu, co również przyniosłoby korzyści dla NATO w kontekście zabezpieczenia jego południowo-wschodniej flanki - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17.10.2022

Rosja znacznie zmniejszyła swoją obecność wojskową w regionie Morza Bałtyckiego

Podczas wojny na Ukrainie Rosja znacznie zmniejszyła swą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego. Kreml przerzucił na front większość spośród 30 tys. żołnierzy, którzy stacjonowali dotąd w obwodzie kaliningradzkim oraz w pobliżu granic z państwami bałtyckimi i Finlandią - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".
29.09.2022

Kto wysadził Nord Stream? Badaczka stawia cztery hipotezy

Teorie na temat tego, kto stoi za zniszczeniem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, publikowane są na całym świecie. Badaczka think tanku Stimson Center zaprezentowała na Twitterze cztery hipotezy. Jedna z nich brzmi: „Polska lub inny kraj nadbałtycki”.
29.09.2022

Security Forum Szczecin już 20 października

Jak będzie rola Marynarki Wojennej w ochronie polskiej morskiej infrastruktury krytycznej, w tym gazociągu Baltic Pipe i farm wiatrowych na Bałtyku? O tym dowiemy się więcej podczas konferencji Security Forum Szczecin 20 października (czwartek). Najnowszy okręt MW, niszczyciel min t. Kormoran zacumuje w Szczecinie.
28.09.2022

Szkolenie obronne dla infrastruktury krytycznej

22 września w ośrodku strzeleckim w Pucicach odbyła się konferencja szkoleniowa organizowana przez think tank Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin pod tytułem przewodnim "Bezpieczny Region - Szkolenie obronne i strzeleckie dla kadry infrastruktury strategicznej, firm i instytucji, połączona z zawodami strzeleckimi z pistoletu Glock o Puchar Przewodniczącego Sejmowej Komisji ON.
23.09.2022

"The Economist": Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny

Podczas gdy Ukraińcy walczą, a Europejczycy drżą na myśl o rachunkach za energię, Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny; powinna pomyśleć o tym, jak pomóc UE przejść przez kryzys. Jako pierwszy zwrócił na to uwagę premier Polski - napisał w najnowszym numerze brytyjski tygodnik "The Economist".
10.09.2022

Think tank: kraje UE wciąż zapewniają Rosji ponad połowę przychodu z eksportu paliw kopalnych

Od końca lutego do końca sierpnia, czyli w ciągu pół roku wojny na Ukrainie, Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie paliw kopalnych; 54 proc. przychodów z tego tytułu zapewniły Kremlowi państwa Unii Europejskiej - poinformowano we wtorek w raporcie fińskiego think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
06.09.2022

Politico: rosyjska inwazja na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej, uważanej przez lata za formację o kluczowym znaczeniu w rosyjskich planach podboju sąsiedniego kraju; okręty i siły powietrzne floty zostały przetrzebione przez ukraińskie rakiety i drony - ocenił portal Politico.
30.08.2022

Szkolenie obronne Security Forum Szczecin. Co w programie?

"Bezpieczna Polska - Bezpieczny Region". Szkolenie obronne i strzeleckie dla przedstawicieli Parlamentu RP, kadry kierowniczej firm infrastruktury strategicznej, firm i instytucji odbędzie się 22 września (czwartek) w Ośrodku Strzeleckim w Pucicach (ul. Goleniowska 2e).
26.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
16.08.2022

Chińskie pociski nad Tajpej, okręty i samoloty naruszyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.
05.08.2022

Szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów przyleciała we wtorek na Tajwan. Solidarność USA z Tajwanem "jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedziała Pelosi po wylądowaniu w Tajpej.
02.08.2022

Most Antonowski pod Chersoniem zniszczony

Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.
30.07.2022

Wodór a bezpieczeństwo energetyczne – najnowsza ekspercka książka

Tematyka zastosowania wodoru w energetyce i wykorzystania tego pierwiastka w transformacji energetycznej budzi coraz wiesze zainteresowanie nie tylko naukowców, ale też polityków, administracji państwowej przedstawicieli biznesu. Jakie są możliwości produkcji, transportu i magazynowania wodoru, jak wykorzystać go w łączeniu sektorów energetyki? Jaki jest polski potencjał w zakresie gospodarki wodorowej, a jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko.
27.06.2022

Rajskie wyspy Pacyfiku nowym polem rywalizacji mocarstw. Czy Chiny wybudują tam bazy wojskowe?

Wyspiarskie kraje południowego Pacyfiku, kojarzone przeważnie z turystyką i rajskimi krajobrazami, stały się nowym polem zmagań geopolitycznych między Chinami a USA. Wśród sojuszników Waszyngtonu narastają obawy, że Pekin chce tam stworzyć bazy wojskowe i rozmieścić żołnierzy.
16.06.2022

Ekspertka: przez krótki sezon i mało miejsc nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.
06.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski i dla infrastruktury krytycznej

Konferencję swoim patronatem objął Przewodniczący Sejmowej Komisji ON Michał Jach. Przedstawiciele przemysłu i ośrodków badawczych przedstawią swoje doświadczenia z prac nad Tarczą dla Polski i wykorzystania nowoczesnych technologii rakietowych i antydronowych do budowy Tarczy dla Polski i ochrony infrastruktury krytycznej
13.05.2022

Ukraina. Szef wywiadu wojskowego: Wyspa Węży ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
13.05.2022

Al-Dżazira: Australia może zastąpić Rosję jako źródło surowców i energii w Azji

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
09.05.2022

Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Trwają przygotowania do VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”. To jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej. W tym roku odbędzie się ona w dniach 12-13 września.
26.04.2022

Ukraina: Rosjanie nacierają na port w Mariupolu

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
13.04.2022

"Guardian": Rosja sprowadza statkami uzbrojenie z Iraku

Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie - poinformowała we wtorek brytyjska gazeta "The Guardian".
12.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

Amerykański ośrodek ISW: Ukraińcy utrzymują kontrolę nad portem w Mariupolu

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.
08.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Security Forum Szczecin. Drony wylądowały w Szczecinie

Konferencja z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się 17 marca w Szczecinie, po raz kolejny poświęcona była wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych – zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych.
21.03.2022

Security Forum Szczecin już 17 marca

17 marca w Hotelu Park w Szczecinie odbędzie się konferencja „Wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych do zwalczania zagrożeń i zarządzania sytuacją kryzysową”. Wydarzenie organizowane jest w ramach Security Forum Szczecin.
07.03.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Jak drony pomagają zwalczać zagrożenia i zarządzać sytuacją kryzysową? Konferencja

17 marca w szczecińskim Hotelu Park odbędzie się konferencja „Wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych do zwalczania zagrożeń i zarządzania sytuacją kryzysową”. Wydarzenie organizowane jest w ramach Security Forum Szczecin.
31.01.2022

Irlandzki MSZ: ćwiczenia rosyjskiej floty na Morzu Irlandzkim są niepożądane

Rosja powiadomiła Irlandię o planowanych ćwiczeniach swej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych na Morzu Irlandzkim - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney, dodając, że są one niepożądane.
24.01.2022

Eksperci: rozmowy z Rosją nie będą nową Jałtą; szanse na przełom niewielkie

Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wpadnie w pułapkę Rosji i przyszłotygodniowe rozmowy nie będą nową Jałtą - mówi PAP były ambasador USA na Ukrainie Steven Pifer. Według byłego ambasadora USA przy NATO Ivo Daaldera pole do porozumienia jest niewielkie, ale może nim być kwestia kontroli zbrojeń i stworzenia "gorącej linii" między NATO i Rosją.
09.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej partnerem strategicznym konferencji dronowej Security Forum Szczecin

23 września w Szczecinie odbyła się konferencja Security Forum Szczecin "Bezzałogowe systemy powietrzne dla wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury miejskiej i przemysłowej". Think tank Nobilis Media już od wielu lat rokrocznie organizuje konferencję poświęcone systemom bezzałogowym. Tegoroczna edycja poświęcona była prezentacji technologii bezzałogowych statków powietrznych, które mogą wspomóc zarządzanie przestrzenią miejską i przemysłową, a także wspomóc eksploatację i serwis farm wiatrowych.
28.09.2021

Czy Ocean Cleanup rzeczywiście posprząta ocean? Eksperci mają wątpliwości

Fundacja Ocean Cleanup już w 2013 roku ogłosiła, że dzięki opracowanemu przez siebie systemowi zamierza wyciągnąć z oceanów aż 90% zalegającego w nich plastiku. Wyniki testów każą jednak pozostać sceptycznym.
25.09.2021

Konferencja dronowa w Szczecinie. Program wydarzenia

23 września w Szczecinie odbędzie się konferencja dronowa „Bezzałogowe systemy powietrzne dla wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury miejskiej i przemysłowej”. Organizatorzy przedstawili program wydarzenia.
17.09.2021

Drony lądują w Szczecinie

Think tank Nobilis Media we współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zaprasza na międzynarodową konferencję poświęconą bezzałogowym systemom powietrznym i kierunkom ich rozwoju. Konferencja odbędzie się 23 września (czwartek) w Hotelu Park przy ul. Plantowej 1 w Szczecinie.
09.09.2021

Wolumen eksportu w Chinach spada w związku z zatłoczeniem w portach

Oczekuje się, że wielkość chińskiego eksportu spadnie w sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem z powodu ponownego pojawienia się zatorów w transporcie kontenerowym, podczas gdy import prawdopodobnie ulegnie stagnacji.
24.08.2021

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Śledztwo Al-Dżaziry: Indie budują bazę wojskową na wyspie Mauritius, widać wzmożony ruch masowców

Przeprowadzone przez Al-Dżazirę śledztwo wskazuje, że na należącej do Mauritiusa wyspie Agalega indyjska marynarka wojenna buduje bazę. Analitycy Al-Dżaziry uważają, że chodzi o rozszerzenie wpływów Indii na Afrykę, co jest elementem rywalizacji tego państwa z Chinami i ograniczenia ekspansji Państwa Środka na Oceanie Indyjskim.
07.08.2021

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.
02.07.2021

Zielona Energia - Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego

2 lipca 2021 roku, w Szczecinie odbędzie się Forum Samorządowe Pomorza Zachodniego, poświęcone będzie bezpieczeństwu ekologicznemu, a w szczególności odnawialnym źródłom energii.
16.06.2021

Farmy wiatrowe i infrastruktura krytyczna

29 czerwca 2021 roku w Szczecinie, odbędzie się konferencja Security Forum Szczecin, której temat przewodni brzmi: "Działania hybrydowe wobec Polski. Audyt bezpieczeństwa dla instytucji państwowych, firm paliwowo – energetycznych, morskiej infrastruktury krytycznej i farm wiatrowych".
15.06.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

USA: administracja Bidena niechętna dodatkowym sankcjom na Nord Stream 2

Administracja Joe Bidena nie jest chętna do obejmowania Nord Stream 2 dodatkowymi sankcjami - ocenia Peter Rough z waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute. I spekuluje, że ewentualne niepowodzenie w zablokowaniu gazociągu skutkować może większym wsparciem dla Inicjatywy Trójmorza.
21.04.2021

Kanclerz Merkel i minister obrony Kramp-Karrenbauer o budowie gazociągu Nord Stream 2

Annegret Kramp-Karrenbauer nie jest pewna, czy Nord Stream 2 zostanie kiedykolwiek wykorzystany; minister obrony nie uważa jednak, że należy zrezygnować z budowy - informuje we wtorek agencja dpa.
20.04.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.
12.04.2021

Czy Korea Północa przygotowuje się do wystrzelenia rakiety balistycznej z okrętu podwodnego?

Korea Płn. przesunęła barkę używaną do testów rakietowych, co może być częścią przygotowań do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM) – podała w środę agencja Yonhap, cytując ustalenia amerykańskiego think tanku Beyond Parallel.
07.04.2021

Wicepremier Ukrainy: Nord Stream 2 utorowałby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji

Ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 utorowałoby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy oraz do eskalacji konfliktu - oceniła w piątek wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.
26.02.2021

90 proc. nielegalnych migrantów korzysta z usług przemytników

Około 90 proc. ludzi, którzy dostają się do UE nielegalnie, przekracza granice, korzystając z usług przemytników, a w zależności od szlaku średnia cena przeprawy wynosi 1,5-2,5 tys. euro za osobę - wskazano w analizie think tanku Parlamentu Europejskiego. Według ekspertów UE prowadzi intensywne działania wymierzone w przemytników.
05.02.2021

Ireneusz Zyska: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki (wywiad)

Prezentujemy wywiad z wiceministrem ds. klimatu Ireneuszem Zyską na temat polskiej transformacji energetycznej, przeprowadzony przez Mariusza Marszałkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
25.01.2021

Fałszywy alarm w amerykańskiej bazie w Ramstein

Incydent w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech pokazuje, że USA nie wykluczają, że Europa może zostać zaatakowana ze wschodu z użyciem broni hipersonicznej. Ta niezwykle szybka i zwrotna broń to zupełnie nowy rodzaj zagrożenia - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".
22.12.2020

USA: Nord Stream 2 nigdy nie dostarczy gazu?

Gazociąg Nord Steam 2 nie zostanie ukończony i nigdy nie dostarczy gazu - zapewniał w środę w rozmowie z think tankiem Atlantic Council architekt amerykańskich sankcji na ten projekt republikański senator Ted Cruz.
17.12.2020

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

Kurtyka: trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej

Będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej - powiedział we wczorajszej rozmowie z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
05.12.2020

Projekt budżetu Pentagonu: sankcje ws. NS2 i zmiany dotyczące wycofania wojsk z Niemiec

Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
04.12.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Kiedy atom zastąpi polski węgiel?

„W Polsce na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zastąpienia produkcji energii opartej na węglu produkcją taniej energii ze źródeł odnawialnych lub opartej na atomie, bo nie ma takiej alternatywy” – stwierdził ekspert Jerzy Markowski.
30.10.2020

Na szczycie UE pierwsze podejście do kwestii nowego celu klimatycznego

Przywódcy państw i rządów na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie UE będą dyskutować na temat klimatu, w tym po raz pierwszy o nowym celu klimatycznym na 2030 rok. Na razie nie zanosi się jednak na decyzje.
14.10.2020

Spowolnienie w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę

Spowolnienie widoczne w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w piątek miesięczniku makroekonomicznym.
02.10.2020

Powrót do wzrostu gospodarczego niektórym krajom zajmie lata

Niektórym krajom powrót do wzrostu gospodarczego po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa zajmie lata - powiedział w środę pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Geoffrey Okamoto.
24.09.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

55% – tylko bez paniki

Unijna polityka klimatyczna znów przyspiesza. Komisja Europejska właśnie zaproponowała podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 55%. Polska zawsze się sprzeciwiała ambitnym celom, ale teraz przełom wydaje się możliwy – koniec węgla jest nieuchronny, musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, po koronawirusie potrzebujemy nowych inwestycji, a redukcja emisji CO2 wiąże się z poprawą jakości powietrza, co rząd określa strategicznym wyzwaniem. Podejmując te działania teraz, w cieple, elektroenergetyce i
18.09.2020

Korea Płn. wystrzeli rakietę z okrętu podwodnego?

Korea Płn. może wkrótce wystrzelić rakietę balistyczną z okrętu podwodnego – ocenił w środę wybrany na szefa sztabów armii Korei Płd. Won In Czul. O możliwej oznace przygotowań do takiej próby rakietowej informuje również amerykański think tank 38 North.
16.09.2020

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza końca ekonomii współdzielenia

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza trwałej zapaści całej ekonomii współdzielenia - uważa Ignacy Święcicki, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, to zmiany w warunkach zatrudnienia mogą znacząco wpłynąć na modele biznesowe firm kojarzonych z tym sektorem.
23.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

USA bliskie zablokowania Nord Stream 2, ale gra jeszcze nie przesądzona

USA są bliskie zablokowania ukończenia gazociągu Nord Stream, ale gra o to wciąż się toczy – powiedział Daniel Kochis, starszy analityk waszyngtońskiego think tanku Heritage Foundation. Ekspert zauważa, że w Kongresie istnieje ponadpartyjne porozumienie w sprawie sankcji.
14.08.2020

130 mld zł unijnych środków na transformację klimatyczną

"Bezprecedensowo duża ilość środków w nowej unijnej perspektywie finansowej na transformację klimatyczną" - oceniła prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, w Polsce potrzebna jest duża mobilizacja, by efektywnie wykorzystać na ten cel ponad 130 mld zł.
10.08.2020

Morawiecki: Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za pieniądze Europy

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek w trakcie rozmowy online zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, że gazociąg Nord Stream pozwala Rosji na kupno broni za europejskie pieniądze.
31.07.2020

Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.
31.07.2020

Morawiecki: nasze wskaźniki gospodarcze zaskakują na plus

Nasze gospodarcze wskaźniki zaskakują na plus - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w rozmowie online, zorganizowanej przez amerykański think tank Atlantic Council, wskazując na produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną.
31.07.2020

Apel Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska

W dniu 22 lipca 2020 roku odbyła się publiczna prezentacja Apelu Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska. Apel powstał jako wspólne wezwanie do działania dla rządzących od ponad 100 uczestników konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”.
27.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

Zielony Ład zagrożony? KE daje tylko 3 proc. potrzebnych funduszy

Już 17 lipca przywódcy krajów Wspólnoty spotkają się w Brukseli, aby na nadzwyczajnym szczycie dyskutować o budżecie oraz funduszu odbudowy na lata 2021-2027. Środki mają być przeznaczone na walkę z kryzysem, jaki dotknął wiele krajowych gospodarek w wyniku pandemii. Komisja Europejska zadeklarowała, że znaczna część tej kwoty będzie wspierać zielone inwestycje, wokół których mają powstać m.in. nowe miejsca pracy. Przy okazji ma to wspierać realizację zadań zapisanych w Europejskim Zielonym Ładzie, przewidujących osiągnięcie neut
15.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Raport: Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego

Coraz więcej mówi się w Polsce o odejściu od węgla, a pandemia koronawirusa przyśpieszyła te dyskusje. Forum Energii w najnowszym opracowaniu policzyło jakie będą koszty pożegnania z węglem brunatnym w Polsce, ile emisji CO2 można zredukować do 2030 r. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii.
24.06.2020

Ekspert: więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce dobre dla bezpieczeństwa USA

Wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce przysłuży się bezpieczeństwu USA - ocenia w rozmowie z PAP ekspert waszyngtońskiego Heritage Foundation generał Thomas Spoehr. Polska kupuje od USA sprzęt wojskowy, a to "buduje przyjaźń" - podkreśla.
24.06.2020

Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki

Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe - ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki, stabilizuje się.
18.05.2020

Forum Energii i Lewiatan apelują o impuls finansowy dla polskiej energetyki

Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii o Konfederacja Lewiatan.
11.05.2020

PIE: zautomatyzowany transport drogowy to o 51 mld zł mniejsze koszty wypadków i kolizji w Polsce

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”.
06.05.2020

Czy agenci rosyjskiego wywiadu namierzali podwodne kable internetowe w Irlandii?

Brytyjski dziennik "The Times" Policja w Irlandii podejrzewa, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką. To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu móc je uszkodzić.
17.02.2020

Nowy prezes aliansu One Sea

Alians One Sea, którego celem jest doprowadzenie do funkcjonowania autonomicznej żeglugi morskiej do 2025 roku, mianował kapitana Eero Lehtovaarę na nowego prezesa. Eero, ze stopniem kapitana żeglugi wielkiej jest dyrektorem ds. prawnych i publicznych w ABB Marine & Ports oraz współpracownikiem brytyjskiego Nautical Institute.
15.01.2020

Senator USA: jestem rozczarowany UE ws. Nord Stream 2

Jestem rozczarowany, że Unia Europejska nie podjęła kroków, by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2 - powiedział PAP senator Partii Demokratycznej Chris Murphy.
10.01.2020

Indonezja i Chiny spierają się o wody terytorialne

Trwa dyplomatyczna wymiana zdań na linii Pekin-Dżakarta związana z oskarżeniami o naruszenia przez Chińczyków indonezyjskiego terytorium morskiego. Zdaniem ekspertów sprawa może zaostrzyć spory terytorialne między Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej na Morzu Południowochińskim.
03.01.2020

Brexit to pierwszy krok. W 2020 roku kolejne negocjacje

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma się dokonać z końcem stycznia, nie będzie oznaczało końca trudnych rozmów między obiema stronami. Rok 2020 przyniesie dalsze negocjacje o kształt relacji po brexicie.
25.12.2019

Sankcje USA mogą opóźnić Nord Stream 2, ale gazociąg jest bliski ukończenia

W budżet Pentagonu na 2020 rok wpisano sankcje na Nord Stream 2. Mogą one opóźnić projekt, ale ostatnie kilometry gazociągu prawdopodobnie zostaną dokończone. Jednak po wycofaniu się firmy Allseas nie wiadomo, czy Rosja dysponuje odpowiednią technologią
21.12.2019

Coraz więcej migrantów przybywa z Turcji do Grecji

Migranci coraz liczniej przybywają z Turcji na greckie wyspy - twierdzą władze w Atenach. Przewidują one, że w roku 2020 będzie to ponad 100 tys. osób. Sytuacja jest gorsza niż w 2015 roku - uważa pełnomocnik rządu ds. migracji Manos Logothetis.
18.12.2019

Pierwszy zbudowany w kraju lotniskowiec wszedł do służby (wideo)

Do służby w chińskiej marynarce wojennej wszedł we wtorek pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Shandong – poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ceremonia oddania okrętu do użytku odbyła się w mieście Sanya nad Morzem Południowochińskim.
17.12.2019

Szczerski: prezydent oczekuje, że w Londynie NATO potwierdzi swą jedność

Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska liczy m.in. na decyzje dot. zdolności NATO do szybkiego reagowania - dodał.
01.12.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.