• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sankcje USA mogą opóźnić Nord Stream 2, ale gazociąg jest bliski ukończenia

mb

21.12.2019 19:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sankcje USA mogą opóźnić Nord Stream 2, ale gazociąg jest bliski ukończenia

Partnerzy portalu

Sankcje USA mogą opóźnić Nord Stream 2, ale gazociąg jest bliski ukończenia - GospodarkaMorska.pl

W budżet Pentagonu na 2020 rok wpisano sankcje na Nord Stream 2. Mogą one opóźnić projekt, ale ostatnie kilometry gazociągu prawdopodobnie zostaną dokończone. Jednak po wycofaniu się firmy Allseas nie wiadomo, czy Rosja dysponuje odpowiednią technologią.

Sankcje USA dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z ministerstwem finansów departament stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Z obawy przed nimi specjalistyczna szwajcarska firma Allseas, która układa ostatnie kilkaset kilometrów Nord Stream 2, wstrzymała swój udział w projekcie. Ogłosiła to jeszcze przed podpisaniem w piątek ustawy przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Krok taki przewidział John Herbst z Rady Atlantyckiej (Atlantic Council). Podczas czwartkowej debaty w tym think tanku w Waszyngtonie oceniał, że "kara za dalsze prace jest tak wysoka, ze myślę, że powinniśmy oczekiwać, że (Allseas) się wycofa".

Równocześnie zauważył, że Zachód nie wie, jaką technologią dysponują Rosjanie. W ocenie byłego ambasadora USA w Kijowie nie jest jednak "realistyczne oczekiwanie, że gazociąg będzie dokończony w rok czy dwa bez zaawansowanej zachodniej technologii".

O braku informacji na temat rosyjskiej technologii mówił też założyciel i przewodniczący Globalnego Ośrodka ds. Energii Rady Atlantyckiej Richard Morningstar. "Pytanie brzmi, (...), jak długo zajmie Gazpromowi znalezienie rosyjskiej firmy lub kogokolwiek, kto nie będzie bał się sankcji, by dokończyć gazociąg" – oświadczył.

Anna Froehlich z Rady Atlantyckiej zauważyła, że ustawa przewiduje pewne wyjątki; prezydent może nie egzekwować sankcji, argumentując to bezpieczeństwem narodowym lub tym, że działania statków związane są z naprawą bądź utrzymaniem gazociągu. "Wydaję mi się, że Rosja może położyć kiepski gazociąg i wezwać Allseas, by go naprawił" – spekulował Morningstar.

Eksperci nie wykluczają opóźnień, ale prognozują, że projekt zostanie dokończony. Rosjanie położyli już 2 tys. km gazociągu; ciężko sobie wyobrazić, by nie udało się dokończyć brakujących kilkuset kilometrów – powiedział zastrzegający sobie anonimowość niemiecki ekspert. Projekt z pewnością będzie dokończony; pozostaje jednak kwestia czasu oraz ceny – zastrzegł z kolei dyplomata z rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie.

Bezpośrednią presję na Allseas wywierali amerykańscy senatorowie. Ted Cruz i Ron Johnson, którzy zabiegali o włączenie sankcji do ustawy o budżecie Pentagonu, napisali w czwartek list do szefa tej firmy Edwarda Heerema, w którym ostrzegli go, że jeśli "chociażby przez jeden dzień po podpisaniu przez prezydenta sankcji" Allseas wciąż "będzie prowadziła prace, to narazi się na dewastujące i potencjalnie zabójcze dla firmy prawne i ekonomiczne sankcje".

"Zakazy są natychmiastowe, a sankcje obowiązkowe (…) Mimo że raport zostanie przedstawiony po 60 dniach (od podpisania ustawy), narażacie się prawnie natychmiast od momentu podpisania" – zaznaczyli.

"Czas, by Pioneering Spirit i Solitare, jdnostki zaangażowane w budowe gazociągu, znalazły inne wody do pływania" – wezwali na końcu listu.

Jak zauważa portal Bloomberg, Kongres "mógłby być ostrzejszy ze swoimi sankcjami". Amerykańscy parlamentarzyści nie zdecydowali się jednak zaprojektować ich tak, by dotyczyły wielu europejskich firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2, w tym m.in. austriackiego OMV oraz brytyjsko-holenderskiego koncernu Royal Dutch Shell.

Wart 11 mld dolarów Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Rosja wraz z jego uruchomieniem zamierza znacznie ograniczyć tłoczenie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Budowa NS2 już jest opóźniona; Dania dopiero pod koniec października wydała zezwolenie na ułożenie rury w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej. Przeciwne budowie Nord Stream 2, którego budowa planowo miała zakończyć się przed końcem roku, są m.in. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.