• <

Wynik wyszukiwania - "strajk " - Wiadomości

Strajk w fińskich portach przedłużony

Strajk fińskich dokerów, skierowany przeciwko proponowanym przez rząd zmianom prawa, zostanie przedłużony. Strajkuje 7 tys. pracowników, import i eksport w dużej mierze został zatrzymany.
23.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Kolejna fala antyrządowych strajków w Finlandii; stanęły porty

Kolejny, tym razem dwutygodniowy strajk rozpoczął się w poniedziałek w Finlandii. Do akcji protestacyjnej przystąpili pracownicy sektora eksportowego oraz transportowego sprzeciwiający się rządowej reformie prawa pracy. Wstrzymany został m.in. ruch frachtowy w portach morskich oraz kolejowy przewóz towarów.
11.03.2024

53. rocznica strajku w Stoczni Szczecińskiej

Przed pomnikiem Bohaterów Stycznia'71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
25.01.2024

Maersk ostrzega: strajki w Niemczech spowodują opóźnienia

Dwa duże strajki, jakie prowadzone są właśnie na terenie Niemiec – rolników oraz maszynistów – powodują opóźnienia w transporcie lądowym, a tym samym wpływają na transport morski.
11.01.2024

Strajk przewoźników wyzwaniem dla gospodarki Polski i Ukrainy. Webinar pod patronatem Polferries

W formie zdalnej odbyło się wydarzenie poświęcone trwających od ponad miesiąca protestom polskich kierowców, co jest efektem trudności w transporcie ciężarowym i samochodowym na granicy polsko-ukraińskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorców z obu państw, którzy naświetlili problem z perspektywy zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
18.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Czarter na podróż – liczenie i zawieszenie okresu ładowania

W naszym opracowaniu Czarter na podróż – okres ładowania („laytime”) przedstawione zostały jurydyczne stanowiska interpretacyjne „kalendarzowej” formuły czarterowej, okresu ładowania, opartej na jednostce „godziny” („hour”) i „dnia” (,,day”), przy ewentualnych kwalifikacjach jednostki bazowej (przez określenia „working day/hour” czy „weather working day/hour” itp.).
22.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Prezydent: dzięki niezłomności ludzi "Solidarności" idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku

Dzięki niezłomności ludzi "Solidarności", dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia w Stoczni Szczecińskiej, kończącego strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział w środę w Szczecinie prezydent Andrzej Duda.
30.08.2023

Przedłuża się strajk kanadyjskich pracowników portowych

Strajk w kanadyjskich portach trwa nieprzerwanie od 1 lipca. Kilkadziesiąt statków wciąż czeka na kotwicowiskach na możliwość wpłynięcia do portów. Strajk może dotknąć niektórych amerykańskich sprzedawców detalicznych, których towar dostarczany jest przez Kanadę, jednak w samej Kanadzie nie powinien mieć większego wpływu.
11.07.2023

Grecja. W ośrodku dla migrantów na Kos przebywa prawie tysiąc osób; "nie jest tu już tak bezpiecznie jak kiedyś"

"Możemy opuszczać obóz, a potem do niego wracać" - powiedział korespondentowi PAP jeden z migrantów wracający do ośrodka dla uchodźców na wyspie Kos. W obozie przebywa obecnie mniej niż tysiąc osób. Okoliczni mieszkańcy przyznają, że okolica nie jest już tak bezpieczna jak wcześniej. Uczucie niepokoju spotęgowało zamordowanie 27-letniej Polki na Kos przez mężczyznę z Bangladeszu.
27.06.2023

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
03.03.2023

Strajkują porty i terminale w Finlandii

Wskutek rozpoczętego w środę rano protestu pracowników portów morskich i terminali przeładunkowych, a także w branży transportu ciężkiego wstrzymany został niemal całkowicie fiński handel zagraniczny. Związkowcy domagają się podwyżek płac.
15.02.2023

Erasmus+ w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

Praktyki zagraniczne to duża szansa dla młodych ludzi, którzy w najbliższym czasie będą zasilać rynek pracy. Umiejętności i wymagania, jakie obecnie są stawiane przed pracownikami, nie zawsze można zweryfikować w szkolnych murach. Dlatego Zespół Szkół Morskich w Gdańsku kładzie duży nacisk na praktyki nie tylko w Polsce.
19.01.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

W. Brytania. W okresie świąt spodziewane problemy w portach i na lotniskach

Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
19.11.2022

Spór o płace zaostrza się - pracownicy Petrofac North Sea będą strajkować

Prawie 150 brytyjskich pracowników zatrudnionych przez firmę Petrofac świadczącą usługi w sektorze energetycznym opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej w związku z zaostrzającym się sporem o płace.
05.11.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Strajk w porcie w Liverpoolu w drugiej połowie września

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porcie w Liverpoolu dojdzie do strajku pracowników. Ponad 560 z nich uzgodniło, że rozpocznie się on 19 września i potrwa dwa tygodnie.
05.09.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Strajk w Felixstowe – władze portu oskarżają, związek zawodowy się odgraża

Strajk dokerów w największym w Wielkiej Brytanii porcie kontenerowym Felixstowe trwa. Strony konfliktu – władze portu i związek zawodowy – przerzucają się groźbami i oskarżeniami, a sytuacja nie zbliża się do happy endu.
25.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Strajki w brytyjskich portach. Liverpool następny w kolejce

Dokerzy z portu w Liverpoolu nie są zadowoleni z przedstawionej im propozycji podwyżki i zadecydowali o strajku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy do niego dojdzie.
17.08.2022

Kolejne strajki w Europie – opóźnienia dostaw transatlantyckich

Pracownicy portowi w Hamburgu rozpoczęli niedawno pierwszy strajk od ponad 30 lat. Jednodniowy strajk odbył się też 20 czerwca w porcie Antwerpia-Brugia. Do największego strajku od 1989 roku doszło również w kolejach brytyjskich – rozpoczęty 21 czerwca protest kolejarzy powoduje znaczne utrudnienia w ruchu. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy porty po obu stronach Atlantyku obciążone są niespotykanym wcześniej poziomem zatłoczenia.
28.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Umowa frachtowa – sankcje USA nałożone na podmioty rosyjskie

Angielski Sąd Gospodarczy (English Commercial Court (HC)) wydał w dniu 03.03.2022 bardzo ciekawe orzeczenie w sprawie ”MUR Shipping BV v RTI Ltd.” [2022] EWHC 467 (Comm). Orzeczenie Sędziego Jacobsa dotyczyło bardzo aktualnych kwestii związanych z sankcjami USA nałożonymi na podmioty rosyjskie w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
09.05.2022

Czarter na podróż – załadunek

Doktryna prawa angielskiego, w ślad za praktyką, przyjęła „trzystopniowy” podział operacji załadunku towaru na statek. Po pierwsze, odnosi się to do bezwzględnego obowiązku czarterującego (frachtującego) dostarczenia, w ramach podjętego zobowiązania czarterowego, odpowiedniego (co do rodzaju i ilości) ładunku. Po drugie, na czarterującym spoczywa obowiązek zapewnienia aby uzgodniony umową ładunek, znalazł się we właściwym miejscu i czasie w celu załadowania go na statek.
14.02.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Strajk w portach w Finlandii

We wtorek 28 grudnia odbył się strajk pracowników fińskich portów. Związek zawodowy dokerów ogłosił go w geście solidarności ze strajkującymi pracownikami spółki Keitele Group, jednej z największych krajowych firm zajmujących się produktami drzewnymi.
30.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Francja. Migranci napływają do Calais, w obronie ich praw poszczą aktywiści

300 członków organizacji Emaus pości w środę przez dobę, wspierając prowadzających od miesiąca strajk głodowy aktywistów, którzy chcą zaalarmować o złej sytuacji migrantów wciąż napływających do Calais na północy Francji.
10.11.2021

W Grecji strajkują marynarze, promy nie wypływają

Od godziny 6 w środę promy i inne statki stoją w greckich portach z powodu rozpoczętego tego dnia ogólnokrajowego strajku marynarzy. Dla mieszkańców wysp, na których brak lotnisk, obecna sytuacja oznacza odcięcie od świata – poinformowała agencja dpa. Strajk ma potrwać 48 godzin.
10.11.2021

Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej

Otwartych Kosynierów to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. W sobotę, 16 października zaproszone są sąsiadki i sąsiedzi ECS oraz wszyscy mieszkańcy czujący identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu "Zrozumieć sierpień". Wstęp wolny.
14.10.2021

Grecja: Strajk marynarzy sparaliżował połączenia między greckimi wyspami

We wtorek statki zarzuciły kotwice w portach kontynentalnej Grecji, co doprowadziło do paraliżu połączeń z wyspami. Strajk marynarzy, jak podaje AFP, ma trwać 48 godz., do środy. W Grecji strajkują też lekarze zatrudnieni w szpitalach. Obie grupy żądają podwyżki płac i zabezpieczenia miejsc pracy.
23.02.2021

Port Pireus przygotowuje się do 48-godzinnego strajku

Grecki związek zawodowy, Panhellenic Crew Union of Towage & Salvage, planuje w przyszłym tygodniu rozpoczęcie 48-godzinnego strajku w Porcie Pireus.
21.02.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

Strajki w argentyńskich portach opóźniły przeładunek ponad 100 statków ze zbożem

Argentyna jest największym międzynarodowym eksporterem paszy sojowej dla zwierząt hodowlanych z Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Transport tych towarów został jednak opóźniony, gdyż związki zawodowe nie mogą się porozumieć z firmami eksportowymi na temat pakietów odszkodowań.
23.12.2020

Za wolność i nową Polskę. Grudzień '70 w Gdyni

17 grudnia 1970 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Gdyni. Wojsko i milicja otworzyli ogień w stronę robotników zmierzających ze stacji kolejowej do zablokowanej stoczni. 50 lat od tragicznego Czarnego Czwartku pamięć o tamtej masakrze wśród wielu osób jest wciąż żywa. W tak wyjątkową rocznicę przypominamy relację Czesława Szwedy, uczestnika wydarzeń Grudnia' 70, którą podzielił się z nami dwa lata temu.
17.12.2020

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70

Grudzień '70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia '80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r. - podkreślił Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia '70.
15.12.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Czekają nas większe restrykcje?

Będziemy reagować elastycznie, niewykluczone, że z większymi restrykcjami niż dotąd, ale lockdownu nie zakładamy - mówił w poniedziałek wiceminister KDNiS Jarosław Sellin, pytany o plany rządu związane z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.
26.10.2020

Spokojniej na rynku ropy po tygodniu mocnych wzrostów

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, po tygodniu mocnych wzrostów. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej oraz na strajk norweskich pracowników na Morzu Północnym - podają maklerzy.
09.10.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

Greta Thunberg powraca z ogólnoświatowym strajkiem klimatycznym

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wzięła dziś udział w manifestacji w Sztokholmie w ramach ogólnoświatowego strajku klimatycznego. To pierwsza od wybuchu pandemii masowa demonstracja ruchu Fridays For Future, który z powodu restrykcji zmienił strategię.
25.09.2020

Młodzi Polacy ruszają dziś na ulice - dla klimatu

Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
25.09.2020

Wałęsa: Unia jest bardzo słaba; Niemcy powinny zmienić ją w giganta

Austriacki dziennik "Der Standard" opublikował dzisiaj wywiad z Lechem Wałęsą. Były prezydent m.in. dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Unii Europejskiej.
17.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie

W niedzielę 30 sierpnia br. w Szczecinie świętowana będzie 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych ‘80. Szczecińscy portowcy, obok pracowników stoczni i zakładów komunikacji miejskiej należeli do najaktywniejszych w walce o godność ludzi pracy, o wolność i wartości demokratyczne.
28.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Będzie globalny strajk marynarzy?

Bezprecedensowy krok Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation - ITF). Po miesiącach apeli do światowych rządów o pilne działania w sprawie podmian załóg, ITF wzywa marynarzy do zaprzestania wykonywania pracy po wygaśnięciu kontraktów.
18.06.2020

Thunberg: kryzys klimatyczny wciąż trwa

W czasie kryzysu trzeba się dostosować i zmienić swoje zachowanie - napisała w piątek na Twitterze szwedzka aktywistka Greta Thunberg, publikując zdjęcie kurtki, butów i transparentu z napisem "Strajk szkolny dla klimatu". Dodała, że kryzys klimatyczny wciąż trwa.
24.04.2020

Greta Thunberg protestuje w mediach społecznościowych

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg kontynuuje strajki w ramach akcji "Piątki dla przyszłości". Ze względu na pandemię koronawirusa, protestuje jednak za pośrednictwem internetu. W piątek po raz czwarty opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcie podczas "domowego" strajku.
04.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Finnlines ze stabilny wynikami finansowymi pomimo mniejszego wolumenu towarów

Ubiegły rok był opłacalny dla armatora ro-ro i wycieczkowców Finnlines pomimo spadku wolumenu ładunków.
27.02.2020

Rzecznik rządu: nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu

Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu, one podejmują działania we własnym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył zarazem, że przygotowywane są rozwiązania mające na celu wykorzystanie przede wszystkim krajowego potencjału.
18.02.2020

Finlandia: Zakończył się dwutygodniowy strajk w przemyśle papierniczym

W Finlandii po dwóch tygodniach strajku osiągnięto w poniedziałek porozumienie co do wynagrodzeń i godzin pracy w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna. W wielu zakładach strajk doprowadził do przestojów w produkcji i przełożył się między innymi na transport morski na Bałtyku. Straty liczone są w milionach euro.
10.02.2020

Gawin o złożeniu wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO: wielki moment dla całej Polski

To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
04.02.2020

Finlandia: Strajk w przemyśle drzewnym - stanęła produkcja

W poniedziałek na terenie całego kraju z powodu strajku, w którym udział bierze ponad 15 tys. pracowników wstrzymana została produkcja w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna, jednych z głównych gałęzi fińskiego przemysłu. Protest ma potrwać trzy tygodnie.
27.01.2020

Greta Thunberg człowiekiem roku tygodnika „Time”

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC.
11.12.2019

Strajk solidarnościowy - odwołane kursy promów

Do trwającego od dwóch tygodni strajku fińskich pocztowców w poniedziałek w geście solidarności dołączyły także inne związki. Odwołano paręset lotów, część połączeń promowych do Szwecji i Estonii, a w Helsinkach większość autobusów pozostała w zajezdniach.
25.11.2019

W Grecji strajk pracowników m.in. transportu, służby zdrowia i banków

Strajk przeciw nowemu konserwatywnemu rządowi prowadzą w środę greccy pracownicy wielu sektorów, m.in. transportu, służby zdrowia i banków. Sprzeciwiają się planowanym zmianom przepisów, które - ich zdaniem - wpłyną na prawo do strajku czy wdrażanie układów zbiorowych.
03.10.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Grecja: Strajk pracowników transportu morskiego, publicznego i kolejowego

Pracownicy transportu morskiego, publicznego i kolejowego w Grecji strajkują we wtorek po raz pierwszy od objęcia w lipcu władzy w kraju przez nowy konserwatywny rząd. Statki zostały w portach, a ruch autobusów i pociągów jest ograniczony.
24.09.2019

Aktywiści Greenpeace zakończyli protest wzywając Polki i Polaków do dalszej mobilizacji na rzecz ochrony klimatu

Dziesięcioro aktywistów i aktywistek rozwiesiło dziś na dźwigach terminala węglowego portu w Gdańsku flagi z hasłem “Polska bez węgla 2030”. Zaapelowali też o dalszą mobilizację i dołączenie do strajków dla klimatu, które odbędą się 20 września w całej Polsce i w tysiącach miejsc na całym świecie. W ten sposób obrońcy klimatu zakończyli swój protest i oddali się w ręce policji. Pokojowy protest rozpoczął się w poniedziałek wieczorem od namalowania na burcie statku węglowego ogromnego napisu "Węgiel stop". W tym samym czasi
12.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

39. rocznica wybuchu strajku stoczniowców

W środę, 14 sierpnia, w 39. rocznicę wydarzeń 1980 roku, rano o godz. 6.00 spod głównej bramy Stoczni Gdańskiej rozpoczął się spacer po historycznych terenach. W roli przewodnika jeden z inicjatorów strajku - Jerzy Borowczak. Europejskie Centrum Solidarności przygotowało tego dnia sporo innych wydarzeń i atrakcji, które zakończą się o godz. 18.00 przy okrągłym stole.
14.08.2019

Strajk greckich marynarzy

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła kolejny 24-godzinny strajk. Będzie miał on miejsce w najbliższą środę 3 lipca 2019. Strajk rozpocznie się minutę po północy i zakończy się o godzinie 24:00.
02.07.2019

W Genui strajk w porcie, gdzie ma zawinąć saudyjski statek

W porcie w Genui na północy Włoch ogłoszono w poniedziałek strajk na znak protestu przeciw obecności saudyjskiego statku. Personel portowy strajkuje, bo nie chce pracować przy załadunku jednostki z tego kraju. Twierdzi, że na statku jest transportowana broń.
20.05.2019

1 maja 2019: Strajk greckich marynarzy

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła 24-godzinny strajk, który będzie miał miejsce w przyszłą środę 1 maja 2019. Strajk rozpocznie się minutę po północy i zakończy się o godzinie 24:00.
24.04.2019

Czy to przedsmak brexitu? Olbrzymie kolejki na trasach do Wielkiej Brytanii

Kierowcy pojazdów ciężarowych zmierzający w kierunku Wielkiej Brytanii nie mają ostatnio wygodnego życia. A wszystko przez olbrzymie kolejki oczekujących na przeprawę we Francji. Problemy dotykają też pasażerów.
13.03.2019

Strajki w szwedzkich portach odwołane. Porozumienie osiągnięto w ostatniej chwili

Nie odbyła się zapowiadana na dziś akcja protestacyjna pracowników szwedzkich portów. W środę rano mieli oni opuścić stanowiska pracy. Czy kryzys został zażegnany? Na razie wiele na to wskazuje. We wtorkowy wieczór organizatorzy strajków w szwedzkich portach doszli do porozumienia z władzami portów. Oznacza to, że w najbliższym czasie sytuacja powinna się uspokoić.
06.03.2019

Rosja potępiana na forum ONZ za agresję wobec Ukrainy

Sytuacja na okupowanych terytoriach Ukrainy była przedmiotem środowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz polskiego wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego. Uczestnicy spotkania potępiali rosyjską agresję.
21.02.2019

Strajki w Szwecji mogą spowodować zakłócenia w żegludze

Nadchodzący czwartek może upłynąć pod znakiem zakłóceń w porcie w Sztokholmie. Wszystko z uwagi na strajk zapowiedziany przez jedną z grup zawodowych. Nie jest to jedyny szwedzki port, w którym w nadchodzących dniach mogą mieć miejsce zakłócenia.
23.01.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Grecja: Strajk sparaliżował komunikację kolejową i promową

Strajk w proteście przeciwko rządowej polityce zaciskania pasa sparaliżował w środę w Grecji komunikację kolejową i promową. Organizatorem strajku jest największy w Grecji związek zawodowy w sektorze prywatnym GSEE.
28.11.2018

Pracownicy chorwackiej stoczni wrócili do pracy

Pracownicy znajdującej się w kryzysie chorwackiej stoczni Uljanik zawiesili strajk i wrócili do pracy. Zadecydował o tym komitet strajkowy 20 listopada.
20.11.2018

Grecja: Koniec strajku marynarzy - jest porozumienie z pracodawcami

Greccy marynarze, którzy od poniedziałku strajkowali, domagając się podwyżek, we wtorek zakończyli akcję protestacyjną po osiągnięciu porozumienia w tej sprawie z pracodawcami. Strajk zakłócił wakacyjne plany wielu turystów w Grecji.
04.09.2018

Grecja: O północy rozpoczął się 24-godzinny strajk marynarzy

Po ośmiu latach zamrożenia płac marynarze greckich promów wezwali do 24-godzinnego strajku, który rozpoczął się w niedzielę o północy - podał portal dw. Strajkujący występowali o 5 proc. podwyżkę płac, ulgi podatkowe i domagali się poprawy warunków pracy.
03.09.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Kuchciński: 38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat

38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat; mimo opresji, prześladowań i przeszkód "Solidarność" zwyciężyła; wydarzenia są dziedzictwem całego narodu - ocenił w piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
31.08.2018

3 września 2018: Strajk marynarzy w Grecji

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła kolejny w tym roku narodowy strajk pracowników promów. Akcja zostanie przeprowadzona w najbliższy poniedziałek, 3 września.
30.08.2018

Chorwacja: Stoczniowcy protestują w Zagrzebiu

Około 1 000 robotników dwóch chorwackich stoczni grupy Uljanik protestowało w poniedziałek przed siedzibą rządu w Zagrzebiu z powodu niewypłacania im pensji i warunków pracy. Po spotkaniu z delegacją związkowców rząd zadeklarował pomoc w szukaniu rozwiązania.
27.08.2018

Szczecin: Wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988” z okazji 30. rocznicy protestów

Plenerową wystawę "Samotny strajk. Sierpień 1988" zaprezentowano na placu Solidarności w Szczecinie. Ma przypominać o protestach, które pośrednio doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu.
17.08.2018

Ropa w USA na poziomie ok. 70 USD; są ryzyka związane z dostawami

Notowania ropy naftowej w USA są na poziomie ok. 70 dolarów za baryłkę. Na rynkach paliw rosną jednak ryzyka związane z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej i Morza Północnego - podają maklerzy.
31.07.2018

Ropa drożeje po największych spadkach od ponad roku

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie rośnie, po tym jak benchmarki zanotowały w środę najmocniejsze spadki od ponad roku na fali obaw o spadek popytu w obliczu gróźb handlowych USA pod adresem Chin.
12.07.2018

USA: Spadki na Wall Street, mocna przecena ropy po groźbach celnych USA

Zapowiedzi nałożenia przez USA na Chiny kolejnych ceł przerwały serię 4 wzrostowych sesji na Wall Street i przyczyniły się do 5-7 proc. przeceny ropy naftowej.
12.07.2018

Szczecin: Powstał mural upamiętniający strajki z 1988 r.

Mural upamiętniający uczestników strajków w 1988 r. powstał na szczecińskim placu Solidarności. Organizatorzy chcą na nim umieścić nazwiska uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.
06.07.2018

Na uczelniach protesty przeciwko Ustawie 2.0; Gowin: mam poparcie dla projektu

Organizatorzy protestów uczelnianych w kilku miastach Polski domagają się odrzucenia części założeń reformy szkolnictwa wyższego. Minister nauki zapewnia, że projekt Ustawy 2.0 otrzymuje wyrazy poparcia od samorządów studenckich; mówi, że protesty są inspirowane politycznie.
14.06.2018

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. – od poniedziałku

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.
02.06.2018

Brazylia: Strajk kierowców ciężarówek paraliżuje gospodarkę

Niedziela była siódmym dniem strajku brazylijskich kierowców ciężarówek. Strajk spowodował już braki paliwa na stacjach benzynowych i trudności z zaopatrywaniem supermarketów. Wiele zakładów produkcyjnych zostało zmuszonych do zawieszenia działalności.
27.05.2018

Dardziński: Chcemy wzmacniać współpracę naukowo-biznesową ze stanem Wirginia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stan Wirginia w USA chcą wzmacniać współpracę uczelni, instytutów i firm innowacyjnych - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. W tym celu obie strony podpiszą list intencyjny.
26.04.2018

Grecja: Strajk marynarzy, promy stoją w portach

Strajk marynarzy sparaliżował w środę komunikację promową w Grecji. Załogi promów protestują przeciwko przedsięwzięciom oszczędnościowym rządu premiera Aleksisa Ciprasa.
18.04.2018

Unikalny przewodnik po Stoczni Gdańskiej wyda w przyszłym roku ECS

Unikalny przewodnik po Stoczni Gdańskiej, opisujący jej przestrzeń przemysłową i historię, przygotowuje Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Ponad 200-stronicowe, bogato ilustrowane wydawnictwo ukaże się w pierwszej połowie 2018 r.
23.12.2017

47. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
17.12.2017

37 lat temu rozpoczął się historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej

37 lat temu, w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
14.08.2017

Hiszpańscy dokerzy porozumieli się z przedstawicielami portów

Hiszpańscy pracownicy portów doszli do porozumienia z przedstawicielami portów na temat nowych warunków pracowniczyć. Zarazem odwołano zaplanowane strajki.
29.06.2017

Instytucja „frustration” w kontekście umów frachtowych na gruncie prawa angielskiego. Cz. 2.

Niniejszy tekst stanowi kontynuację artykułu, który ukazał się na portalu "Gospodarka Morska" w dniu 16 czerwca 2017 r.
23.06.2017

Bilans strajku w Hiszpanii: 123 mln dolarów straty i przekierowanie 34 statków do innych portów

Ostatnie strajki dokerów w Hiszpanii kosztował ten kraj 110 mln euro – wyliczyło tamtejsze ministerstwo pracy.
17.06.2017

Klauzula strajkowa – a liczenie okresu ładowania

Orzeczenie Arbitrażu w Londynie [sprawa (2017) 972 LMLN2] przyniosło interesujące rozstrzygnięcie co do praktycznych konsekwencji interpretacji, powszechnie stosowanej w obrocie morskim „klauzuli strajkowej” zawartej w formularzu czarteru na podróż „Gencon 94".
02.06.2017

Grecja: W Atenach policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom

Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrantów protestujących w środę w centrum Aten przeciwko nowym środkom oszczędnościowym, które grecki parlament ma przyjąć w czwartek – informuje agencja Reutera.
17.05.2017

Grecja: Strajkuje żegluga promowa i dziennikarze

W proteście przeciwko kolejnym przedsięwzięciom oszczędnościowym 48-godzinny strajk rozpoczęli we wtorek pracownicy greckiej żeglugi promowej. Z tego samego powodu 24-godzinny strajk prowadzą dziennikarze; w radiu i telewizji nie ma tego dnia wiadomości.
16.05.2017

Nie widać końca sporów w Lotosie

Dobiegł końca pierwszy z dwóch sporów zbiorowych o wynagrodzenia w Grupie Lotos. Dotąd trwa jednak jeszcze spór o wzrost wynagrodzeń w 2017 roku. Dodatkowo podobne spory zbiorowe trwają w innych spółkach Lotosu: Lotos Paliwa, Lotos Kolej, Lotos Straż, Lotos Serwis, Lotos Asfalt, Lotos Ochrona oraz Lotos Lab.
18.04.2017

Związkowcy z Lotosu grożą strajkiem włoskim

Nasilają się protesty pracowników w Lotosie. Do związkowców z Grupy Lotos, które weszły w spór zbiorowy, dołączyli pracownicy z Lotos Serwis, Lotos Asfalt, Lotos Ochrona i Lotos Paliwa, Lotos Kolej, Lotos Straż oraz Lotos Lab.
29.03.2017

Szwedzcy dokerzy zamierzają znowu strajkować

Szwedzkie związki zawodowe planują nowe strajki w terminalu kontenerowym APM Terminals w Goteborgu. Ich powodem jest niedopuszczenie reprezentantów związków do negocjacji o zmniejszeniu kadry pracowniczej w terminalu.
17.01.2017

Strajk w Grecji. Nie kursują promy

Protest branży żeglugowej. W Grecji jej przedstawiciele zaplanowali co najmniej 24-godzinną akcję, która wpłynie na funkcjonowanie komunikacji promowej. To już kolejny strajk w tym kraju.
08.12.2016

Będą nowe strajki w greckich portach

8 grudnia o godzinie 11 ma rozpocząć się 24-godzinny generalny strajk we wszystkich greckich portach. Oznacza to, że w ten dzień nie zostanie obsłużona żadna komercyjna jednostka.
06.12.2016

22-23 września: 48-godzinny strajk greckich marynarzy

Z uwagi na ogłoszony przez Panhelleńską Federację Marynarzy (PNO) 48-godzinny strajk, mający trwać od 22 września 06:00 rano do 24 września 06:00 rano, zdecydowana większość przepraw promowych w Grecji nie odbędzie się.
16.09.2016

Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania

Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania - poinformowała PAP rzeczniczka Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Agnieszka Muchla. Wojewoda zmarł w niedzielę w Zabrzu, gdzie przechodził operację serca. Miał 64 lata.
14.08.2016

Spacery po stoczni i ECS w rocznicę strajku w 1980 r.

W 36. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina ECS organizuje spacery pieszy i rowerowy po stoczni m.in. z udziałem liderów strajku, Jerzego Borowczaka i Ludwika Prądzyńskiego oraz po wystawie stałej z udziałem m.in. prof. Jadwigi Staniszkis.
12.08.2016

Plaga strajków w greckich portach

Agencja informacyjna Reuters informuje, że od zeszłego tygodnia pracownicy portu kontynuują strajk i nie powrócą do pracy, o ile ich obawy dotyczące zwolnień nie zostaną rozwiane.
04.06.2016

30 statków zatrzymanych w Marsylii z powodu strajku

Łącznie 30 jednostek nie może dziś (31.05) opuścić francuskiego portu Marsylia z powodu strajku w terminalach naftowych.
31.05.2016

Kolejarze i portowcy strajkują przeciwko reformie prawa pracy

Strajk pracowników francuskich kolei i portów przeciwko zapowiedzianym przez rząd zmianom w kodeksie pracy doprowadził w środę do odwołania średnio co drugiego pociągu i anulowania połączeń promowych między północną Francją a Wielką Brytanią.
18.05.2016

Strajk w Porcie Pireus trwa już 3 dni

Terminal kontenerowy w greckim porcie Pireus już od trzech dni jest zablokowany z powodu strajku generalnego związków zawodowych. Z tego powodu zawieszony został ruch z i do wszystkich greckich portów.
09.05.2016

Strajk w PKP CARGO odwołany

We wtorek 15 marca Zarząd PKP CARGO porozumiał się ze stroną związkową w sprawie odwołania akcji protestacyjnej. Związki zawodowe działające przy PKP CARGO zobowiązały się do rozwiązania Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz komitetów na poziomie zakładów spółki. Oznacza to odwołanie zawieszonego do tej pory strajku.
16.03.2016

Związkowcy strajkują w Rotterdamie

Doszło do długo zapowiadanego strajku w porcie w Rotterdamie. Protest w największym europejskim porcie zaczął się w czwartek po południu. Ma potrwać 24 godziny. To pierwszy strajk w tym obiekcie od 13 lat.
08.01.2016

Strajk dokerów w Rotterdamie pewny

Protest związkowców w rotterdamskim porcie wydaje się być nieunikniony po tym, jak związek FNV Havens odrzucił w piątek propozycje pracodawców.
22.12.2015

Kryzys w PKP Cargo zażegnany. Nie będzie strajku

Nie będzie strajku w PKP Cargo – poinformował portal TVN24 Biznes i Świat. Zeszłej nocy doszło do porozumienia zarządu spółki ze związkowcami.
17.12.2015

Związkowcy PKP Cargo szykują się do strajku

Już mniej niż tydzień został do planowanego przez związkowców strajku w PKP Cargo. Do protestu ma dojść w piątek 18 grudnia.
11.12.2015

Brak porozumienia między zarządem a związkowcami. Strajk w PKP Cargo pewny?

Nie będzie rozmów między związkowcami kolejarskiej „Solidarności” a zarządem spółki PKP Cargo. Oznacza to, że zapowiedziany na 9 listopada strajk w Tarnowskich Górach dojdzie do skutku.
05.11.2015

Pracownicy płacą za groźbę strajku w PKP Cargo

Na strajku związkowców PKP Cargo mogą stracić pracownicy. Od lipca, kiedy rozpoczął się spór zbiorowy, do końca października akcje spółki przewozowej spadły o ponad jedną piątą. Pracownicy, którzy są w posiadaniu pakietów akcji, w ciągu kilku miesięcy stracili średnio po ok. 800 zł, a dopiero od listopada wolno im sprzedawać papiery na GPW. Strajk może też narazić na szwank reputację firmy, jeśli z powodu przestoju nie dotrzyma ona umów na dostawę ładunków w trwającym szczycie przewozowym. Spółka liczy, że podczas czwartko
04.11.2015

Strajk w PKP Cargo? Sprawa trafi do sądu

PKP CARGO kwestionuje legalność strajku generalnego, zapowiedzianego przez związki zawodowe na 9 listopada. Zgodnie z opiniami prawnymi, którymi dysponuje Zarząd PKP CARGO, kwestia legalności strajku dotyczy m.in. ważności referendum strajkowego przeprowadzonego w sierpniu tego roku.
03.11.2015

Strajk w Grecji. Rejsy promów wstrzymane

Od dziś w Grecji trwa strajk marynarzy. Decyzja o wszczęciu akcji protestacyjnej ma oczywiście wpływ na transport w kraju. Paraliż komunikacyjny ma potrwać do godzin porannych w środę.
02.11.2015

Strajk w Calais – kto i dlaczego stoi za tą akcją?

Blokada portu w Calais trwa już kolejny dzień. Kto i dlaczego torpeduje działania we francuskim porcie?
01.07.2015

Raport: Duże kontenerowce plagą rynku

Przemysł kontenerowy będzie cierpiał z powodu szału armatorów na budowę dużych jednostek – wynika z raportu Container Forecaster opublikowanego przez Drewry Maritime Research (Drewry). Ich eksperci przewidują, ze w tym roku dalej podaż będzie przekraczać popyt i trudno będzie utrzymać zeszłoroczny dobry wynik. Przypomnijmy, że w 2014 roku kontenerowce pływające na szlakach Wschód-Zachód były średnio załadowane w 92 proc.
17.04.2015

Tallink Grupp odnosi się do akcji strajkowej

Akcja protestacyjna pracowników związków zawodowych firmy Arctic Shipping, do której w toku solidarności przyłączył się Związek Fińskich Marynarzy i Fiński Związek Inżynierów jest zapowiedziana na 2 kwietnia godzinę 14:00.
30.03.2015

Już za tydzień w Finlandii może rozpocząć się strajk. Jego efekty odczują pasażerowie

Już na początku kwietnia wystąpić mogą poważne komplikacje w kursowaniu promów z fińskich portów oraz jednostek pływających pod fińską banderą. Ewentualne utrudnienia związane są z zapowiedzianymi na ten okres strajkami.
26.03.2015

Zastój w portach USA źle wpływa na światowe stawki frachtowe

Strajk w portach zachodniego wybrzeża USA ma duży wpływ na wzrost stawek frachtowych. Wiele statków czeka bowiem od wielu dni na rozładunek lub załadunek i nie są w stanie przyjmować nowych zamówień.
17.02.2015

Nie będzie strajku na budowie terminalu LNG

Pracownicy spółki SMS z Katowic - jednego w podwykonawców terminalu LNG w Świnoujściu - nie zejdą z placu budowy - tak zapewniają przedstawiciele firmy.
11.02.2015

300 tysięcy ton wydobytych z pola naftowego Prirazlomnoye

Pole naftowe znajdujące się na Oceanie Arktycznym,a należące do Rosji osiągnęło poziom wydobycia 300,000 ton.
16.01.2015

Strajk w Calais. Możliwe poważne utrudnienia w ruchu promowym

Na pasażerów podróżujących z/do Calais znów czekają utrudnienia. Na dziś, tj. 8 grudnia został zaplanowany strajk, który może istotnie wpłynąć na odbywające się przeprawy promowe.
08.12.2014

24-godzinny paraliż greckich portów

Wczoraj, 27 listopada w Grecji odbył się strajk generalny. W związku z tym sparaliżowana została praca portów.
28.11.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.