• <
BOTA_2023

Brak porozumienia między zarządem a związkowcami. Strajk w PKP Cargo pewny?

05.11.2015 10:51 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Brak porozumienia między zarządem a związkowcami. Strajk w PKP Cargo pewny?

Partnerzy portalu

Brak porozumienia między zarządem a związkowcami. Strajk w PKP Cargo pewny? - GospodarkaMorska.pl

Nie będzie rozmów między związkowcami kolejarskiej „Solidarności” a zarządem spółki PKP Cargo. Oznacza to, że zapowiedziany na 9 listopada strajk w Tarnowskich Górach dojdzie do skutku.

Kolejarze chcą 250 złotych podwyżki, a dodatkowo wyrażają sprzeciw wobec przenosin siedziby zakładu do Katowic.

– Dostaliśmy informację od strony społecznej, że 9 listopada rozpocznie się strajk kroczący w Tarnowskich Górach. Wiele wskazuje na to, że tak naprawdę powodem tego strajku jest 28 km, które dzieli Tarnowskie Góry od Katowic, czyli siedzibę centrali zakładu śląskiego od centrali w Katowicach i przeniesienie 200 osób z blisko 3 tys. pracowników śląskiego zakładu spółki do Katowic. To przeniesienie pracowników jest zgodne z obowiązującym w PKP Cargo Paktem Gwarancji Pracowniczych, którego sygnatariuszem były też związki zawodowe – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Łukasz Hadyś, członek zarządu ds. finansowych w PKP Cargo.

W poniedziałek PKP Cargo złożyło do sądu pozwy, które kwestionują legalność zapowiedzianego strajku. Zgodnie z opiniami prawnymi, którymi dysponuje spółka, kwestia legalności strajku dotyczy m.in. ważności referendum strajkowego przeprowadzonego w sierpniu tego roku. PKP wniósł też o zakaz prowadzenia strajków do czasu rozstrzygnięcia przez sąd zasadności pozwów. Do rozmów jak widać, jednak nie dojdzie.

Sytuacja w spółce już rzutuje na giełdę. Notowania PKP Cargo spadły wczoraj do ok. 60 złotych - to najmniejsza cena w historii notowań grupy na giełdzie. Strajk może mieć więc wymierne skutki finansowe dla spółki. Tracą na tym również sami pracownicy.

– Od momentu rozpoczęcia sporu zbiorowego kurs giełdowy spadł o ponad 20 proc. 90 proc. pracowników posiada akcje, oznacza to spadek wartości pakietu akcji pojedynczego pracownika o ponad 800 zł – zaznacza członek zarządu ds. finansowych w PKP Cargo.

Efekty strajku spółka może odczuwać przez lata. Konkurencja na rynku jest duża, a klienci oczekują, że terminy zostaną dotrzymane. PKP Cargo miesięcznie przewozi 10 mln ton towarów dla firm przemysłowych w Polsce, również dla sektora energetycznego.

– Jesteśmy w trakcie szczytu przewozowego i zależy nam na tym, żeby nasze usługi zostały zrealizowane. Każdy nieprzewieziony wolumen może niekorzystnie wpłynąć na kontrakty nie tylko w tym rok, lecz także w kolejnych latach – podkreśla Łukasz Hadyś.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.