• <

Wynik wyszukiwania - "statek badawczy" - Wiadomości

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Carnival Corporation zamawia w Niemczech kolejny wycieczkowiec

Linie wycieczkowe Carnival Corporation złożyły drugie w ciągu dwóch miesięcy zamówienie na duży statek wycieczkowy. Wybuduje go niemiecka stocznia Meyer Werft.
09.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Offshore Wind Energy Centre okazją do zaprezentowania najnowszego statku badawczego spółki Amber Offshore

W Gdańsku odbędzie się 29 lutego otwarcie Offshore Wind Energy Centre (CMEW UMG). To jest okazja, aby zaprezentować najnowszy statek badawczy spółki Amber Offshore, Amber Agatha.
28.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna naprawi niemiecki statek badawczy

Niemiecki Federalny Instytut Rolnictwa i Żywności (Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung) podpisał 9 lutego umowę z PGZ Stocznia Wojenna S.A. Gdyńska stocznia otrzymała zlecenie remontu klasowego statku badawczego Solea.
14.02.2024

Meyer Werft zbuduje kolejny statek wycieczkowy dla Carnival Cruise

Meyer Werft podpisał umowę z jedną z największych firm oferujących rejsy wycieczkowe, Carnival Corporation. W ramach porozumienia podpisały kontrakt na budowę kolejnego, nowoczesnego wycieczkowca dla Carnival Cruise.
14.02.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Seatech Engineering świętuje 20lecie działalności, a plany na kolejne lata ma bardzo ambitne!

Za nami 20 lat historii biura projektowego Seatech, zajmującego się projektowaniem specjalistycznych jednostek na potrzeby przemysłu stoczniowego. To właśnie 15 października 2003 roku, dokładnie 20 lat temu, Gerard Jasiński, ówczesny Dyrektor Biura Statków Centromor, wraz z Pascalem Piriou, reprezentującym francuską stocznię Chantiers Piriou, założyli firmę o nazwie Seatech Engineering Sp. z o.o.
15.10.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Brytyjska marynarka monitorowała rosyjskie okręty

Brytyjska marynarka wojenna poinformowała w czwartek, że jej okręty patrolowe wraz z samolotami Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły "skoordynowaną operację monitorowania" rosyjskich okrętów przepływających w pobliżu brytyjskiego wybrzeża.
31.08.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku by zbadać wrak promu Estonia

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął we wtorek podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia, którego zatonięcie w 1994 r. - jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku - pochłonęło 852 ofiary.
19.07.2023

Ruszyła budowa niemieckiego statku badawczego

Stocznia Neptun Werft oficjalnie rozpoczęła budowę statku badawczego Meteor IV, zamówionego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.
12.07.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Do Durbanu w RPA wpłynął chiński statek wykorzystywany do celów szpiegowskich

Chiński statek do śledzenia satelitów i telemetrii rakietowej Yuan Wang 5 zawinął 29 marca do portu w Durbanie w RPA. To kolejne, kontrowersyjne posunięcie władz południowoafrykańskich, goszczących u siebie statek pełniący funkcje cywilno-wojskowe. Jej przybycie zostało zinterpretowane jako kolejna oznaka coraz większego zbliżenia RPA do interesów Chin i Rosji, po głośnych ćwiczeniach morskich między tymi trzema państwami na początku tego roku.
06.04.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

500 ryzyk w offshore wind to 500 szans na wdrożenie innowacji (RELACJA)

Innowacje mogą być szansą na zaangażowanie polskich podmiotów w łańcuch dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, ale też na skok technologiczny do standardów światowych – wynika z dyskusji branżowych poruszonych podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się w Sopocie 6-7 marca. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

"Gry wojenne" w pobliżu Wielkiej Brytanii. Putin próbuje straszyć okrętami

Służby prasowe Royal Navy podały, że na początku miesiąca do wybrzeży Wielkiej Brytanii niebezpiecznie zbliżyły się siły morskie Federacji Rosyjskiej. Zdaniem przedstawicieli wojska był to pokaz siły w odpowiedzi na zaangażowanie Londynu w pomoc dla walczącej Ukrainy.
23.02.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
15.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

Rosyjski statek poszukujący złóż ropy przybył do Kapsztadu. Ekolodzy protestują

Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.
28.01.2023

Japonia. Zatonął statek towarowy, na którego pokładzie znajdowały się 22 osoby

Statek towarowy z 22 osobami na pokładzie zatonął u wybrzeży południowo-zachodniej Japonii. Pięciu członków załogi zostało uratowanych, trwają poszukiwania pozostałych.
25.01.2023

Portugalia. Marynarka wojenna: u naszych brzegów pojawił się trzeci w styczniu rosyjski okręt

U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.
21.01.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

Stocznia GRSE woduje trzeci duży statek badawczy dla marynarki wojennej Indii

Garden Reach Shipbuilders & Engineers Ltd (GRSE) uroczyście zwodował 26 listopada okręt badawczy Ikshak, trzeci z czterech dużych okrętów badawczych o nazwie Ikshak dla indyjskiej marynarki wojennej w Kattupalli.
29.11.2022

Rosyjski okręt próbował szpiegować brytyjskie testy dronów morskich

Brytyjska marynarka wojenna przeprowadzała na Morzu Północny testy z dronami morskimi z autonomicznymi wyrzutniami pocisków. Według "Scottish Daily Express" wykryto wtedy też próbę szpiegowania tych badań przez rosyjski okręt.
21.11.2022

Rosyjski statek szpiegowski namierzony w pobliżu Szkocji

W Moray Firth, zatoce Morza Północnego w pobliżu szkockiego wybrzeża, został zauważony statek badawczy Admirał Władimirski. Podejrzewa się, że w rzeczywistości to jednostka prowadząca działania rozpoznawcze i zbierająca informacje o aktywności brytyjskich sił zbrojnych.
17.11.2022

Statek zbudowany w Polsce szuka złóż gazu w pobliżu Grecji

Sanco Swift prowadzi badania sejsmiczne w celu zlokalizowania rezerw gazu ziemnego, które pozwoliłyby rządowi w Atenach na większą niezależność względem surowca z Rosji. Grecja aspiruje do stania się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania i przesyłu do reszty Europy.
15.11.2022

Rosjanie wysyłają unikalny statek do badań Arktyki w pierwszy rejs

83-metrowy Siewiernyj Polus, nowy, charakterystyczny statek badawczy Rosji, wyruszył w swój pierwszy rejs na północ.
06.09.2022

Statek badawczy chińskiej armii zawinął do portu Hambantota na Sri Lance

Statek badawczy chińskiej armii Yuan Wang 5, zdolny do śledzenia satelitów, rakiet i pocisków balistycznych, zawinął we wtorek do zbudowanego przez Chiny portu Hambantota na Sri Lance mimo obaw zgłaszanych przez Indie i USA – podała agencja Reutera.
16.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Oceanograf wyrusza w wielki rejs. Na trasie Gdynia-Kadyks- Gdynia 18 lokalizacji badawczych

W czwartek 26 maja Oceanograf Uniwersytetu Gdańskiego wyruszy z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu w wielki rejs. Badania w ramach konsorcjum uczelni SEA-EU, do którego należy uczelnia z Gdańska prowadzone będą wodach terytorialnych Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii. Zapytaliśmy, jaki jest naukowy cel tej wyprawy.
24.05.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Chińskie statki na wodach Malezyjskich. Kuala Lumpur protestuje

Rząd Malezji wezwał do MSZ chińskiego ambasadora, by wyrazić protest przeciwko obecności i aktywności należących do Chin jednostek na swoich wodach na Morzu Południowochińskim – poinformował malezyjski resort dyplomacji.
05.10.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Malezja. Chiny dostarczyły marynarce wojennej czwarty okręt

Malezja dokonała we wtorek odbioru czwartego zbudowanego w chińskiej stoczni okrętu dla swojej straży przybrzeżnej. Jednostka ma dołączyć do floty chroniącej malezyjskie interesy przed Chinami.
14.09.2021

Projekt „Ocean2020” na targach MSPO w Kielcach

8 września 2021 roku, podczas drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), odbyło się seminarium podsumowujące europejski projekt "OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzi
10.09.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

Kalifornia przekazała Scripps Institute of Oceanography 35 milionów dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie nowego przybrzeżnego statku badawczego z hybrydowym wodorowym układem napędowym, który ma zastąpić starzejący się R/V Robert Gordon Sproul.
26.07.2021

Rejs na Spitsbergen statku szkoleniowo-badawczego „Horyzont II”

W dniu 29.06.2021 o godz. 8:00 do Gdyni przypłynął ze Spitsbergen statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II.
29.06.2021

Polarny statek badawczy testuje drony pod kątem wykrywania przejść w lodzie

HMS Protector, lodołamacz zbudowany w 2000 roku jako statek badawczy klasy ICE 05 Polarbjørn, został pierwotnie zaprojektowany do komercyjnych prac na morzu w Arktyce. Przeobrażony jako lodołamacz Royal Navy na potrzeby British Antarctic Survey w 2011 roku, Protector jest regularnie wysyłany na półkulę południową na misje naukowe i patrole.
25.05.2021

Polscy naukowcy będą mieli statek badawczy

List intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej podpisali w czwartek ministrowie edukacji i nauki, klimatu i środowiska oraz infrastruktury. Celem tej inicjatywy jest m.in. pogłębianie wiedzy na temat dna oceanicznego i jego surowców, a także rozwój technologii badawczych.
13.05.2021

Singapur wysłał okręt ratowniczy, by pomóc w poszukiwaniu indonezyjskiego okrętu podwodnego

Singapur wysłał podwodny okręt ratowniczy, aby pomóc w operacji poszukiwawczej indonezyjskiego okrętu podwodnego, który zaginął – poinformował w czwartek na Facebooku minister obrony miasta państwa Ng Eng Hen. Okręt najprawdopodobniej zatonął. Od środy poszukuje go marynarka wojenna Indonezji.
22.04.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35 osobowej załogi.
19.04.2021

Statki badawcze będą kontynuować badanie zmian klimatu Oceanu Atlantyckiego

Statek badawczy Royal Research z National Oceanography Centre opuścił Southampton w Anglii, by kontynuować długoterminowe obserwacje w ramach badania zmian klimatu na północno-wschodnim Atlantyku. Zdaniem zespołu badania i obserwacje mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zmian w oceanach.
06.04.2021

NED-Project realizuje projekt największego pływającego laboratorium

NED-Project uczestniczy w realizacji projektu nowoczesnego statku badawczego, którego celem będą badania związane z ochroną oceanów. Będzie to największe na świecie laboratorium pływające.
30.03.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Turcja wycofała swój statek badawczy ze spornych wód przed szczytem UE

Statek Oruc Reis, specjalizujący się w badaniach sejsmograficznych, został wycofany przez Turcję z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który odbędzie się za dwa tygodnie - podała agencja Reutera.
30.11.2020

Spektakularna eksplozja meteoru nad oceanem uchwycona na wideo przez statek badawczy

Zachwycający materiał filmowy przedstawiający rozpad meteoru nad oceanem został zarejestrowany u południowego wybrzeża Tasmanii przez statek badawczy Investigator, obsługiwany przez australijską krajową agencję naukową CSIRO.
19.11.2020

Emisje metali z chińskich elektrowni węglowych użyźniają Pacyfik

Naukowcy z szeregu instytucji w USA i Wielkiej Brytanii opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że emisje z elektrowni węglowych w Chinach użyźniają Północny Pacyfik metalowym składnikiem odżywczym ważnym dla życia morskiego.
27.10.2020

Brytyjski polarny statek badawczy rozpoczął próby morskie

Nowy brytyjski statek polarny, Sir David Attenborough, wypłynął w środę na próby morskie, zanim wyruszy w dziewiczy rejs na Antarktydę pod koniec przyszłego roku, aby przyspieszyć badania nad zmianami klimatu.
22.10.2020

Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie

W ramach dramatycznej akcji 62 marynarzy uratowało się z tonącego statku i schroniło na odległej wyspie na południowym Atlantyku po tym, jak ich statek Geo Searcher uderzył w skały 15 października.
20.10.2020

Sołdek popłynął do stoczni na największy remont od 35 lat!

Jest nieodłącznym elementem pejzażu Gdańska i chętnie odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W sobotę, 17 października, dwa holowniki zabrały “Sołdka” do stoczni na remont, jakiego jeszcze nie przechodził od kiedy został placówką muzealną. Wróci na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki jeszcze w tym roku, ale ponownie udostępniony do zwiedzania będzie we wrześniu 2021 r.
18.10.2020

Turcja: Grecja nie ma prawa sprzeciwiać się pracom 15 km od tureckiego wybrzeża

Turcja oświadczyła w poniedziałek, że Grecja nie ma prawa sprzeciwiać się tureckim sejsmicznym badaniom poszukiwawczym, prowadzonym 15 km od tureckiego wybrzeża, we wschodniej części Morza Śródziemnego i na tureckim szelfie kontynentalnym.
12.10.2020

Turcja i Grecja zgodziły się na rozmowy o roszczeniach terytorialnych na Morzu Śródziemnym

Turcja i Grecja zgodziły się na przyjęcie środków budowy wzajemnego zaufania oraz prowadzenie rozmów o roszczeniach terytorialnych na wschodzie Morza Śródziemnego - oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mavlut Cavusoglu.
08.10.2020

Nie ma jeszcze daty rozmów w sprawie napięć na Morzu Śródziemnym

Rzecznik greckiego rządu powiedział w czwartek, że nie ustalono jeszcze daty wstępnych rozmów z Turcją na temat spornych roszczeń obu krajów do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. "Na ten moment nie mamy daty" - powiedział dziennikarzom Stelios Pecas.
24.09.2020

Zwodowano pierwszy na świecie autonomiczny statek badawczy

IBM wspólnie w organizacją badawczą ProMare stworzył w pełni autonomiczny statek badawczy, sterowany przy użyciu sztucznej inteligencji. Jednostka zwodowana została w Plymouth w Wielkiej Brytanii, a w przyszłym roku wyruszyć ma w rejs po Atlantyku.
20.09.2020

Turcja wycofała statek z Morza Śródziemnego dla dobra dyplomacji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziś, że Turcja wycofała statek badawczy, będący źródłem sporu z Grecją na Morzu Śródziemnym, aby umożliwić rozwiązanie dyplomatyczne. Erdogan wyraził gotowość do rozmów z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem.
18.09.2020

W Anglii zwodowano sterowany sztuczną inteligencją bezzałogowy statek badawczy „Mayflower” (wideo)

Jeden z pierwszych w pełni autonomicznych statków na świecie został zwodowany i jest gotowy do przemierzenia światowych oceanów w celu zebrania ważnych danych, które pomogą w badaniach naukowych nad krytycznymi kwestiami wpływającymi na środowisko morskie.
18.09.2020

Premier Grecji zaniepokojony kolejnymi działaniami Turcji na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział wczoraj, że jest zaniepokojony decyzją Turcji o przedłużeniu prac statku wiertniczego Yavuz na spornych wodach Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp.
17.09.2020

Grecki rząd zapowiada gotowość do rozmów z Turcją ws. sporu na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis oświadczył we wtorek, że jest gotowy do rozmów z Turcją w kwestii konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego pod warunkiem dalszego "wycofywania" się Ankary z narastającego w ostatnich tygodniach kryzysu między obu krajami.
15.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

Turcja planuje ćwiczenia wojskowe u wybrzeża Cypru

Turcja zapowiedziała dzisiaj, że przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzać będzie ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To skutek wzrostu napięcia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja toczy spór z Grecją.
29.08.2020

Erdogan nie zgadza się na ustępstwa w sprawie Morza Śródziemnego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w środę, że zrobi wszystko, by zapewnić Turcji prawa do korzystania ze złóż ropy i gazu na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Zagroził, że przeciwstawienie się Turcji może doprowadzić inne państwa "do ruiny".
26.08.2020

Ćwiczenia marynarki wojennej Francji i Grecji

Francuska marynarka wojenna odbyła w czwartek wspólne ćwiczenia z siłami greckimi nieopodal Krety - informuje Reuters. To reakcja Paryża na zaostrzający się spór między Grecją i Turcją dotyczący praw do eksploatacji morskich złóż na Morzu Śródziemnym.
13.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Okręt podwodny z czasów I WŚ zbadany po ponad 100 latach [wideo]

Wrak okrętu podwodnego SM UC-47 niemieckiej marynarki wojennej z czasów I Wojny Światowej, niedawno został zmapowany, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu o wysokiej rozdzielczości.
11.08.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Malezja wzywa do spokoju i dialogu na Morzu Południowochińskim

Szef dyplomacji Malezji wezwał w czwartek do spokoju i dialogu na akwenie, o który spór toczą Chiny, Tajwan, cztery państwa Azji Południowo-Wschodniej i Stany Zjednoczone. Dodał, że Malezja będzie tam broniła swoich interesów.
23.04.2020

Statek badawczy dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta - budowa ma zostać ukończona w Szwecji

Budowa statku badawczego Skagerak ma zostać ukończona w Szwecji. Uniwersytet w Göteborgu przejął jednostkę od Stoczni Nauta. W czwartek statek został wpisany do szwedzkiego rejestru statków i w niedzielę, na holu, wyruszył do Szwecji.
15.03.2020

Uniwersytet Morski z nowym statkiem (foto)

Wraz z wejściem Instytutu Morskiego w Gdańsku w struktury Uniwersytetu Morskiego, flota uczelni wzbogaciła się o kolejny statek - katamaran badawczy r/v "Imor". W dorobku jednostki, jego załóg i personelu naukowego, realizacja szeregu projektów naukowo-badawczych głównie na Morzu Bałtyckim. Jedną z wyjątkowych i spektakularnych wypraw był ekspedycja poszukiwawcza wraku ORP "Orzeł" na Morzu Północnym. Aktualnie trwa proces integracji struktur Instytutu w ramach UMG - dotyczy to także zasad eksploatacji r/v "Imor".
13.11.2019

Na Pacyfiku znaleziono wrak okrętu, który brał udział w ataku na Pearl Harbor

Załoga jednostki badawczej R/V Petrel odkryła wrak lotniskowca IJN Kaga, który jako jeden z sześciu okrętów służył samolotom, które zaatakowały amerykański Pearl Harbor w 1941 roku.
22.10.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Księżna Kate matką chrzestną brytyjskiego polarnego statku badawczego (wideo)

Książę William wraz z małżonką Kate oficjalnie ochrzcili nowy brytyjski polarny statek badawczy - Sir David Attenborough. Jednostka została tak nazwana na cześć przyrodnika i dziennikarza Attenborougha, który w swojej dziesiątej dekadzie stał się działaczem na rzecz klimatu. Ceremonia odbyła się w stoczni w angielskim Birkenhead, gdzie powstał ten ogromny statek.
29.09.2019

Wietnam: MSZ potwierdza, że chiński statek opuścił wietnamską strefę ekonomiczną

Chiński statek geologiczny, który badał złoża ropy w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu, wywołując napięcia pomiędzy jednostkami z obu krajów, opuścił w środę strefę wietnamską – powiedziała w czwartek rzeczniczka MSZ w Hanoi Le Thi Thu Hang.
08.08.2019

Polka projektuje wnętrze największego jachtu świata

Dwa hangary na helikoptery, pokoje dla gości, salony, restauracje, spa i całe pokłady wyposażone w laboratoria dla naukowców z całego świata. Brzmi jak luksusowy wycieczkowiec? O projektowaniu wnętrz największego jachtu świata opowiedziała w Radiu Gdańsk Alicja Kotlarek z londyńskiej firmy H2 Yacht Design.
24.07.2019

Szef MSZ Turcji: na razie nie wyślemy kolejnych statków na wschodnie M. Śródziemne

Na razie nie jest konieczne wysłanie na wschodnią część Morza Śródziemnego kolejnych statków badawczych ani wiertniczych - ogłosił w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.
22.07.2019

Napięta sytuacja pomiędzy ChRL a Wietnamem na Morzu Południowochińskim

Od dwóch tygodni trwa napięta sytuacja między wietnamskimi a chińskimi statkami w pobliżu złóż ropy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu – poinformowały w środę dwa amerykańskie think tanki.
17.07.2019

Turcja wyśle czwarty statek w pobliże Cypru mimo groźby kar UE

Turcja planuje wysłać czwarty statek na wody u wybrzeży Cypru w celu poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej - poinformowała we wtorek Ankara. Tureckie MSZ oświadczyło, że prace eksploracyjne nie zostaną wstrzymane mimo groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
16.07.2019

Liderzy UE wyrazili solidarność z Cyprem ws. tureckich wierceń

Przywódcy UE wyrazili w czwartek na szczycie w Sybinie solidarność z Cyprem, na którego wodach, w wyłącznej strefy ekonomicznej, Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów.
10.05.2019

Wielka Brytania zaniepokojona planami Turcji ws. odwiertów u wybrzeży Cypru

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy - powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do "deeskalacji napięć".
09.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

Szef PE przeciw tureckim planom odwiertów na wodach niedaleko Cypru

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaapelował w poniedziałek do Turcji o powstrzymanie się od planów przeprowadzenia odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.
07.05.2019

USA i UE zaniepokojone tureckimi odwiertami na wodach wokół Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.
06.05.2019

Japonia i USA wciąż poszukują wraku myśliwca F-35A, który spadł do Pacyfiku

Władze Japonii wysłały na Pacyfik swój najbardziej zaawansowany technologicznie statek badawczy, by odnaleźć wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A. Samolotu wciąż poszukują siły zbrojne Japonii i USA - pisze w środę "Financial Times".
24.04.2019

Pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany LNG już na wodzie (wideo)

Atair już na wodzie To pierwszy niemiecki statek badawczy napędzany paliwem LNG. Wodowanie odbyło się 28 lutego w Kilonii w stoczni German Naval Yards Kiel, gdzie, na zamówienie niemieckiej stoczni Fassmer, powstały kadłub i nadbudówka oraz zamontowano część wyposażenia statku. Jednostka będzie przeznaczona do wyszukiwania wraków i wykonywania podwodnych pomiarów.
04.03.2019

Wraki na dnie Bałtyku stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska

Nawet sto wraków zalegających na dnie Bałtyku może być potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Kilkadziesiąt z nich, m.in. tankowiec Franken, może się znajdować w polskiej strefie Bałtyku - alarmują naukowcy i działacze ekologiczni.
27.02.2019

Zwodowany najnowocześniejszy w Wielkiej Brytanii polarny statek naukowo-badawczy (wideo)

Ostatnia sobota była wielkim świętem nauki polarnej w Wielkiej Brytanii. Na rzece Mersey został bowiem zwodowany 129-metrowy kadłub statku RRS Sir David Attenborough. Ta nowoczesna jednostka naukowo-badawcza została zbudowana w stoczni Cammell Laird na zlecenie Natural Enviroment Research Council. Do eksploatacji przez British Antarctic Survey ma wejść już w 2019 roku.
17.07.2018

Czy uda się odnaleźć wrak ORP Orzeł? (wideo)

To już pewne, pod koniec września po raz piąty wyruszy ekspedycja „SANTI Odnaleźć Orła”, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Tegoroczne poszukiwania skoncentrowane będą w rejonie położonym 100 mil od Szkocji i 200 mil od wybrzeży Danii i kontynuowane w ramach weryfikacji hipotezy tzw. „friendly fire” według której 3 czerwca 1940 roku okręt padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego.
02.07.2018

Odnaleziono wrak lotniskowca USS Lexington (wideo)

Wrak amerykańskiego lotniskowca USS Lexington, zatopionego w bitwie z flotą japońską na Morzu Koralowym w 1942 roku, został odnaleziony przez ekspedycję sfinansowaną przez współzałożyciela firmy Microsoft Paula Allena - podała w środę agencja AP.
06.03.2018

Rosja przyłączyła się do poszukiwań argentyńskiego okrętu podwodnego

Rosyjskie ministerstwo obrony wysłało w region południowego Atlantyku statek badawczy, który dołączy do operacji poszukiwawczej zaginionego ponad tydzień temu argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan - poinformował w czwartek TASS.
23.11.2017

Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię oceanu. Tego jeszcze nikt nie dokonał (wideo)

Jeśli się uda, to będzie rekord. Chińczycy chcą zejść prawie 11 km pod powierzchnię Oceanu Spokojnego. Umożliwić ma to specjalny głębinowy statek badawczy.
04.11.2017

Polacy popłyną na wyprawę antarktyczną

Na przełomie lutego i marca przyszłego roku polska ekipa będzie badała występowanie i dystrybucję kryla na Antarktyce. Na organizację ekspedycji przyznano 87580 euro. Wyprawa odbędzie sie na jednostkce RV Maria S. Merian.
30.08.2017

Brytyjczycy wybudują w ciągu 2 lat bezzałogowy statek badawczy

Udało się zebrać fundusze z dobrowolnych składek na powstanie jednostki The Mayflower Autonomous Research Ship (MARS) – bezzałogowego statku badawczego. Jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
06.08.2017

Gwiazda „Titanica” przechodzi remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa

Akademik Mstisław Kiełdysz w Gdańsku. Statek badawczy należący do Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie przechodzi remont klasowy w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Jednostka zagrała w filmie „Titanic” Jamesa Camerona.
03.05.2017

Do Norwegii niedługo trafi nowoczesny statek badawczy

Nowoczesny polarny statek Kronprins Haakon został zwodowany we włoskiej stoczni Fincantieri. Jednostka trafi do armatora jednak dopiero pod koniec roku, gdyż tyle będzie prawdopodobnie trwać jej doposażanie.
01.03.2017

W stoczni Nauta w Gdańsku zakończyło się nietypowe wodowanie statku dla szwedzkiego uniwersytetu (foto,wideo)

Nowoczesny statek naukowo-badawczego dla uniwersytetu w Göteborgu zwodowany. W Zakładzie Nowych Budów stoczni Nauta w Gdańsku zakończyła się nietypowa dwudniowa operacja. Jednostka będzie służyła do badania globalnych zmian klimatycznych.
18.12.2016

Zwiedzanie statku badawczego Oceania

9 grudnia studenci II stopnia kierunku Oceanotechnika (profil: Eksploatacja Zasobów Mórz i Oceanów) pod opieką mgr inż. Dominiki Witos mieli okazję zwiedzić statek badawczy Oceania.
12.12.2016

Oceanograf - nowoczesny statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego już ochrzczony (wideo)

Dziś (24.06) odbyła sie niezwykła uroczystość w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Doszło bowiem do chrztu Oceanografu - najbardziej wyczekiwanej polskiej jednostki naukowej.
24.06.2016

Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny - to tylko niektóre z wydarzeń obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.
24.06.2016

Do Remontowej trafił statek z „Titanica”

Do Gdańskiej Stoczni Remontowej wpłynął dziś (30.05) statek badawczy Akademik Mstisław Kiełdysz, należący do Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Co ciekawe jednostka pod rosyjską banderą pojawiła się w filmie Titanic z 1997 roku.
30.05.2016

Święto Morza w Gdyni

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy, dni otwarte muzeów i festyn kulinarny - program tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni, wpisanego w obchody 90-lecia miasta, zapowiada się imponująco. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
20.05.2016

Z Uniwersytetu Gdańskiego na południe Afryki

W trakcie planowanego na 25 czerwca Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych przewidziany jest panel absolwentów, który będzie okazją do prezentacji ciekawych sylwetek i osiągnięć ludzi biznesu, nauki, emigracji i polityki, którzy studiowali w sopockich uczelniach ekonomicznych. Będzie wśród nich Roman Kinda, którego studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego zaprowadziły z malowniczo położonego pomiędzy jeziorem i lasami Więcborka na surową, angolańską pustynię. Firma
04.05.2016

W Szczecinie zwodowano statek badawczy

Do wodowania kadłuba ponad 70-metrowego statku doszło w poniedziałek w szczecińskiej stoczni Hullkon. Jednostka będzie przeznaczona do poszukiwań podmorskich złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.
14.09.2015

Sopocki Navimor kończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. Kolejne planuje w Nigerii

Spółka budownictwa hydrotechnicznego Navimor w tym roku ukończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. W budowanej na południu Angoli szkole morskiej uczyć się będzie docelowo nawet 5 tys. studentów. Spółka planuje inwestycję w podobną uczelnię w Nigerii, gdzie działa już jej stocznia. Do tego kraju firma sprzedaje także statki budowane w Polsce.
05.02.2015

Damen dostarcza do Fugro N.V trzeci i ostatni z okrętów badawczych

15 grudnia, 3 miesiące po oddaniu poprzedniego statku, do Fugro trafiła ostatnia z trzech jednostek typu FOCSV (Offshore Coastal Survey Vessels). Tak jak jego siostry, “Fugro Frontier” to wielozadaniowy statek badawczy o napędzie elektrycznym.
18.12.2014

Alarm na Bałtyku. Rosyjski tankowiec wspiera niezidentyfikowany okręt podwodny?

Szwedzka marynarka poszukuje niezidentyfikowanego jeszcze podwodnego intruza w rejonie Archipelagu Sztokholmskiego. Estonia zwiększa kontrolę wokół wysp Saaremaa i Hiumaa po przeciwnej stronie Bałtyku. Rosyjski tankowiec NS Concord, który od kilku dni krąży pomiędzy obydwoma akwenami, jest prawdopodobnie związany z okrętem podwodnym operującym na szwedzkich wodach.
20.10.2014

Wrak rosyjskiego bombowca Boston już w Gdyni

W porcie wojennym Gdynia Oksywie pokazano dziennikarzom wydobyty 5 października br. z dna Bałtyku wrak lekkiego samolotu bombowo - szturmowego Douglas A-20 Boston.
09.10.2014

Z dna Bałtyku wydobyto wrak samolotu Douglas A-20

W dniu dzisiejszym (poniedziałek, 6 października) statek naukowo-badawczy „St. Barbara” podniósł z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas A-20. Tym samym z sukcesem zakończono projekt wydobycia bombowca, który realizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przy wsparciu partnerów: Marynarki Wojennej i LOTOS Petrobaltic. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie i będzie stanowić niezwykle cenny eksponat dla polskiego muzealnictwa.
07.10.2014

Chorwacja odkryła duże złoża gazu i ropy

Jak poinformował chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak na szelfie Adriatyku należącym do Chorwacji zostały odkryte znaczne złoża gazu i ropy naftowej. - Mamy szansę stać się drugą, choć mniejszą nieco Norwegią - powiedział Vrdoljak.
22.01.2014

Amerykański lodołamacz na pomoc uwięzionym statkom

Amerykański lodołamacz ma wyruszyć z pomocą dla dwóch statków, rosyjskiego i chińskiego, które utknęły w lodach Antarktydy. Jak poinformowały wczoraj władze USA, z prośbą o pomoc zwróciły się do nich Rosja, Chiny i Australia.
07.01.2014

Rosyjski statek badawczy uwięziony w lodach Antarktydy

Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) koordynuje akcję ratowniczą rosyjskiego statku MV Akademik Shokalskiy, który utknął w lodzie z 74 osobami na pokładzie, około 1500 mil morskich na południe od Hobart, Tasmania. Sygnał z wezwaniem o pomoc został odebrany w środę rano.
26.12.2013

Stocznia Nauta zbuduje nowoczesny statek badawczy dla Uniwersytetu w Goeteborgu

Nowoczesna jednostka będzie pełniła funkcję statku badawczego i laboratorium. Statek umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań m.in. nad zmianami klimatu, stanem wód czy układem prądów morskich, które w istotny sposób wpływają na środowisko morskie.
14.11.2013

LOTOS Petrobaltic intensyfikuje poszukiwania ropy i gazu

Statek badawczy „Polar Duke” rozpoczął badania sejsmiczne 3D na obszarze koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej Gaz Południe należącej do spółki LOTOS Petrobaltic S.A. Na koncesji tej znajdują się akumulacje gazu ziemnego B21 i B16, potwierdzone otworami poszukiwawczymi. Badania mają na celu dokładne rozpoznanie tych obiektów, w stopniu pozwalającym na zaplanowanie kolejnych otworów i udokumentowanie zasobów. – Dzięki tym badaniom zdobędziemy pełniejszą wiedzę na temat potencjalnych zasobów węglowodorów na obszarze naszych k
07.10.2013

Instytut Morski w Gdańsku i jego projekty w służbie offshore’u

Aktualnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem gospodarki morskiej jest offshore. Nie dziwi więc fakt, że wszystkie instytucje z nim związane starają się unowocześniać istniejące lub tworzyć nowe rozwiązania. Instytut Morski w Gdańsku proponuje statek wielokadłubowy (trimaran) oraz autonomiczne pojazdy podwodne, które będą badały morskie dno pod kątem jego eksploracji i przemysłowego wykorzystania. Dr inż. Benedykt Hac opowiada portalowi gospodarkamorska.pl o pomysłach jakie powstają w Instytucie.
18.09.2013

Instytut Morski w Gdańsku zbuduje nowoczesny trimaran

Instytut Morski w Gdańsku przyjął projekt wielozadaniowego, ultranowoczesnego statku badawczego. Trójkadłubowy statek badawczy zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ekspertyz poprzedzających realizację konstrukcji offshore.
02.09.2013

RV Baltica – 20 lat w służbie nauki

Statek badawczy RV BALTICA, którego współwłaścicielami są: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy – Oddział Morski w Gdyni, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Warto dodać, iż jest to jedyna sytuacja w Polsce, gdy właścicielami statku są dwa instytuty badawcze.
25.07.2013

Stocznia Remontowa Nauta i Crist zbudują statek badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego

W piątek 11 stycznia 2013 roku na wydziale Oceanografii w auli Uniwersytetu Gdańskiego zebrali się najwyżsi rangą przedstawiciele władz Gdyni, delegaci instytutu oraz reprezentanci przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę specjalistycznego statku naukowo-badawczego. Głównym bohaterem uroczystości był nowoczesny katamaran, który już za rok zastąpi dotychczasowy statek badawczy Instytutu Oceanografii UG, wysłużoną, 34-letnią jednostkę K/H Oceanograf-2.
14.01.2013

Spektakl o psie, który płynął na krze

Spektakl dla dzieci, oparty na autentycznej historii psa, który w 2010 r. przepłynął na krze jedną piątą Wisły i został uratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez statek badawczy Morskiego Instytutu Rybackiego z Gdyni, wystawi w sobotę Teatr Miniatura w Gdańsku.
12.12.2012

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

20 sierpnia 2012, do Gdańska powrócił statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN, r/v Oceania.

Kolejna wyprawa Oceanii do Arktyki europejskiej zakończyła się sukcesem. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano szeroki program badań na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
27.08.2012

Rejs AREX 2012

12 czerwca w kolejny rejs arktyczny wypłynie z Gdańska statek badawczy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie (IO PAN), s/y „Oceania”. W rejsie weźmie udział 14 członków załogi stałej statku oraz 29 naukowców z Instytutu Oceanologii PAN oraz współpracujących instytucji naukowych. To już 26ta północna wyprawa „Oceanii”. Instytut Oceanologii od roku 1987 systematycznie prowadzi w Arktyce badania ekologiczne i klimatyczne.
12.06.2012

OCEANIA już na Spitsbergenie.

Statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie s/y „OCEANIA„ już na Spitsbergenie.
11.07.2011

Na pokład!

W piątek do Szczecina zawita niemiecki statek badawczy "Ludwig Prandtl". Wszyscy chętni będą mogli go zwiedzić i poznać najnowsze ustalenia dotyczące zmian klimatycznych w Bałtyku. Tej wizycie towarzyszą specjalne wykłady na Uniwersytecie Szczecińskim.
07.07.2011

Zawieszono protest głodowy w Petrobalticu

"W poczuciu obowiązku zachowania bezpieczeństwa prac w zakładzie górniczym załoga platform i holowników zawiesza 20.06.2011 o godzinie 07:00 protest głodowy na czas nieokreślony" - poinformował Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (ZZPRC) Petrobalticu.
20.06.2011

Lotos rozpoczął badania sejsmiczne na Morzu Północnym

Lotos Exploration & Production AS, spółka należąca do Lotos Petrobaltic, rozpoczęła badania sejsmiczne 3D w południowej części Morza Północnego.
06.06.2011

Bembridge prawie gotowy

Trwają ostatnie prace zmierzające do przywrócenia świetności zabytkowemu statkowi Bembridge. Licząca 73 lata jednostka, w ostatniej chwili uratowana przed zezłomowaniem, wkrótce stanie się miejscem spotkań biznesowych i kulturalnych. W statku, cumującym przy Nabrzeżu Greckim szczecińskiego portu, będzie centrum konferencyjne i muzeum.
21.03.2011

Orlen bada potencjał łotewskich złóż na Bałtyku

Balin Energy, firma której udziałowcami są spółka zależna PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, rozpoczął badania sejsmiczne mające na celu rozpoznanie nagromadzeń węglowodorów w utworach zbiornikowych kambru środkowego, w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
14.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.