• <

Wynik wyszukiwania - "przelot" - Wiadomości

Nowe sankcje na Rosję mają dotyczyć żeglugi i portów

W najnowszej propozycji unijnych sankcji na Rosję znalazł się zakaz przeładunków rosyjskiego LNG i wykorzystywania portów UE przez statki transportujące towary „przyczyniające się do wysiłków wojennych Rosji”. Większa odpowiedzialność za to spada na barki operatorów.
07.05.2024

Zdaniem mediów Turcja nie zrezygnowała z podważania suwerenności Grecji nad częścią Morza Egejskiego

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.
22.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Niezidentyfikowane drony nad szwedzkimi portami i innymi obiektami chronionymi. Pojawiają się podejrzenia o szpiegostwo

W południowej Szwecji w sobotę w nocy oraz nad ranem nad obiektami chronionymi, m.in. lotniskiem w Malmoe oraz terenem nieczynnej elektrowni jądrowej Barsebaeck, zaobserwowano drony - poinformowała szwedzka policja.
09.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Dziś nad morzem możliwe burze

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy kraju, prognozowane są przelotne opady śniegu. W pasie nadmorskim, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 3-4 cm.
19.01.2024

Parlament Finlandii odrzucił petycję w sprawie likwidacji konsulatu Rosji na Wyspach Alandzkich

Parlament Finlandii nie zajmie się inicjatywą obywatelską w sprawie likwidacji rosyjskiego konsulatu w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich, zdemilitaryzowanego archipelagu położonego w połowie przeprawy morskiej do Szwecji.
11.12.2023

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Fiński prezydent o zniesieniu demilitaryzacji Wysp Alandzkich

Czy naprawdę jest obecnie dobry czas aby, choćby częściowo, zrywać porozumienie pokojowe? – pytał retorycznie prezydent Sauli Niinisto podczas piątkowej wizyty w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich. Według raportu fińskiego MSZ, do którego dotarły media „Finlandia nie powinna podejmować prób zniesienia demilitaryzacji Wysp, ani też likwidacji konsulatu Rosji”.
04.11.2023

Azimut Grande 36M wygrywa Best of Show 2023

Grande 36M po raz kolejny została doceniona za swoją innowacyjność i bezprecedensowy projekt pół-spacerowego Upper Deck, zadziwiając jury Best of Show 2023. Nagroda jest organizowana przez Międzynarodowy Boat Show w Fort Lauderdale – numer jeden wśród Amerykańskich pokazów łodzi – we współpracy z Fox Sports.
31.10.2023

Nagrodzono dziennikarzy, którzy badali sprawę zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Grecko-niemiecko-brytyjskie konsorcjum dziennikarzy zdobyło tegoroczną Nagrodę im. Daphne Caruany Galizii za śledztwo w sprawie zatonięcia w czerwcu u wybrzeży Grecji łodzi Adriana i śmierci ponad 600 migrantów. Nagrodę przyznaje Parlament Europejski.
18.10.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Podwójne świętowanie Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa uroczystość z udziałem publiczności

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyła się podwójna uroczystość, w trakcie której wspólnie swoje święto obchodziły Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów oraz 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbył się z tej okazji uroczysty apel. Nie brakowało przy tym atrakcji i możliwości zapoznania się z wyposażeniem oraz działalnością sił morskich i powietrznych polskiej Marynarki Wojennej.
03.10.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych

W ramach nowego projektu na farmie wiatrowej Aberdeen Bay Offshore Wind Farm, zostanie przetestowana innowacyjna technologia w celu dokumentowania interakcji ptaków morskich z morskimi turbinami wiatrowymi. Przełomowa technologia sztucznej inteligencji, opracowana przez norweską firmę Spoora, będzie kluczowym narzędziem w śledzeniu trójwymiarowych tras lotu ptaków w bezpośrednim sąsiedztwie łopat turbin.
22.09.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Chińsko-rosyjska grupa okrętowa zbliżyła się do Alaski. US Navy w gotowości

Senatorowie z Alaski podali informację, że w ubiegłym tygodniu dowództwo sił morskich USA wysłało grupę zadaniową na Ocean Spokojny nieopodal półwyspu. Wynikało to z zauważyła prawie tuzin okrętów z marynarek wojennych Chin i Rosji, które miały pojawić się w pobliżu Wysp Aleuckich.
07.08.2023

Komisja wyjaśniła, dlaczego holowany żuraw stoczniowy wypadł do Morza Bałtyckiego

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport na temat utraty żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu na Morzu Bałtyckim, do którego doszło pod koniec sierpnia ub.r. Przypomniano, że trzej marynarze holownika Odys byli pod wpływem alkoholu.
22.07.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
15.07.2023

Znaczne skupisko chińskich statków na kluczowym akwenie. To element walki o sporne obszary morskie

O istnym "roju" jednostek nawodnych należących do Chin poinformowała filipińska armia. Zakotwiczyły nieopodal bogatego w surowce naturalne obszaru na Morzu Południowochińskim, tzw. Reed Bank. Wpisuje się to w szereg incydentów i napięć w rejonie, a prawa do niego rości sobie kilka państw. Efektem tego jest pogorszenie relacji także między Pekinem a Waszyngtonem.
12.07.2023

Misja do Korei Południowej dla sektora Offshore Wind

Blue Cluster, we współpracy ze swoimi partnerami z ELBE Alliance, organizuje misję handlową do Korei Południowej dla firm działających w sektorze odnawialnej energii morskiej. Odbędzie się ona w terminie 26 do 30 listopada. Celem jest nawiązanie kontaktów z lokalnymi organizacjami i firmami z tego sektora.
14.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Groźny incydent nad Morzem Czarnym. Do polskiego samolotu niebezpiecznie zbliżył się rosyjski myśliwiec

Do samolotu polskiej Straży Granicznej, biorącego udział w misji Frontex-u nad Morzem Czarnym, trzy razy zbliżył się rosyjski myśliwiec, który wykonał agresywne i niebezpieczne manewry. Podczas zdarzenia polska załoga utraciła chwilowo kontrolę nad samolotem i straciła wysokość.
07.05.2023

Samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA przeleciał przez Cieśninę Tajwańską

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w piątek nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.
28.04.2023

Holandia. Wiatraki na Morzu Północnym zabijają rocznie 50 tys. ptaków, dlatego minister klimatu wystąpił do firm energetycznych o to, aby zwolniły one ich prędkość

Minister klimatu Rob Jetten poprosił firmy energetyczne o to, aby w okresie migracji ptaków zwolniły prędkość turbin wiatrowych na Morzu Północnym. Z informacji uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) wynika, że każdego roku wiatraki zabijają około 50 tys. ptaków.
26.04.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Okręt marynarki USA przepłynął przez Cieśniną Tajwańską, gdzie w ostatnich dniach ćwiczyła armia ChRL

Amerykański niszczyciel USS Milius przepłynął w niedzielę przez Cieśniną Tajwańską – podała w poniedziałek agencja Reutera. Marynarka USA określiła to jako rutynowe działania na wodach międzynarodowych. Chińska armia oświadczyła, że monitorowała okręt.
17.04.2023

Finowie chcą likwidacji rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich

Zdaniem obywateli kraju utrzymywany od czasów II wojny światowej konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich, utrzymywany od czasów II wojny światowej, stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii”. Po wstąpieniu kraju do NATO została zgłoszona petycja zamknięcia tej placówki.
09.04.2023

Kolejny incydent na Morzu Południowochińskim. Chiny znowu miały przepędzić okręt US Navy

Resort obrony ChRL oświadczył w piątek, że chińskie okręty ponownie odpędziły amerykański niszczyciel z wód Morza Południowochińskiego, do których Pekin rości sobie pretensje. Marynarka Wojenna USA uznaje te roszczenia za bezprawne i podkreśla, że broni swobody żeglugi.
24.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Katastrofa amerykańskiego drona na Morzu Czarnym. Opublikowano nagranie ze zdarzenia

Trwa śledztwo w sprawie incydentu z z udziałem drona MQ-9 Reaper i rosyjskiego myśliwca Su-27. W wyniku zderzenia amerykańska jednostka runęła do wody. Można obejrzeć nagranie z momentu kolizji.
16.03.2023

Ekspertka: incydent nad Morzem Czarnym jest porażką Rosji

Bilans kosztów i korzyści, wynikający ze strącenia drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym, jest na niekorzyść Rosji i nie odstraszy USA od dalszych lotów tego typu - powiedziała PAP Caitlin Lee, ekspertka think tanku Mitchell Institute. Jak dodała, nie spodziewa się, że incydent doprowadzi do większej eskalacji między USA i Rosją.
16.03.2023

Groźny Incydent nad Morzem Czarnym. Departament Stanu wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oznajmił we wtorek, że resort wezwał rosyjskiego ambasadora w USA, by przekazać mu "silne obiekcje" dotyczące niebezpiecznych manewrów rosyjskich samolotów, które spowodowały strącenie do Morza Czarnego amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Równocześnie swój protest rosyjskiemu MSZ złożyła ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy.
14.03.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Dziś w nocy nad morzem wiatr do 125 km/h

W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno z opadami w wielu miejscach kraju. W całej Polsce będzie wiał silny wiatr w porywach od 80 km/h na południu do 125 km/h na Wybrzeżu - poinformował PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron.
17.02.2023

Czy chiński balon mógł znaleźć się nad Ameryką przez przypadek?

Analitycy amerykańskich służb nie są pewni, czy zestrzelony na początku lutego chiński balon szpiegowski umyślnie przeleciał nad Ameryką Północną, czy zboczył z kursu z uwagi na silne wiatry - podaje w środę "Washington Post". Pierwotny kurs statku powietrznego wskazywał, że jego celem była amerykańska wyspa Guam.
15.02.2023

Efektowny desant morskiego poduszkowca US Navy na plażę [WIDEO]

Wśród lokalnych mieszkańców niemałe zaskoczenie musiało wywołać pojawienie się na publicznej plaży w Karolinie Południowej jednostki morskiej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.
10.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

Stocznia GRSE woduje trzeci duży statek badawczy dla marynarki wojennej Indii

Garden Reach Shipbuilders & Engineers Ltd (GRSE) uroczyście zwodował 26 listopada okręt badawczy Ikshak, trzeci z czterech dużych okrętów badawczych o nazwie Ikshak dla indyjskiej marynarki wojennej w Kattupalli.
29.11.2022

EST-Floattech podpisuje umowę z Rolls-Royce Power Systems na długoterminową współpracę

Niemieckie przedsiębiorstwo coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję na rynku morskim i niedawno podpisało długoterminową umowę ramową z Rolls-Royce Power Systems na moduł baterii "Green Orca 1050" na pokładzie dziesięciu nowo wybudowanych statków.
25.11.2022

Rosyjskie myśliwce na Bałtyku nad okrętami NATO

W czwartek dwa rosyjskie myśliwce wykonały nieprofesjonalny, niebezpieczny przelot nad okrętami Stałej Grupy Morskiej NATO, realizującymi rutynowe działania na wodach Morza Bałtyckiego; piloci samolotów nie zareagowali na komunikaty naszych sił - poinformowało Sojusznicze Dowództwo Morskie NATO.
19.11.2022

Ruszają inwestycje w innowacyjny system ochrony ptaktów przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
21.10.2022

Rosja wystrzeliła pocisk w stronę brytyjskiego samolotu

Pod koniec września rosyjski samolot wystrzelił pocisk w kierunku brytyjskiego nieuzbrojonego samolotu wojskowego, który dokonywał rutynowego przelotu nad Morzem Czarnym - poinformował w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.
20.10.2022

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandia kluczowa dla regionu

Położona na Bałtyku Gotlandia pełni kluczową rolę w utrzymaniu transportu morskiego w przypadku zaistnienia konfliktu - zgodzili się w piątek na wyspie ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich. Zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w regionie w związku ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.
02.09.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Armia Chin rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa. W tym samym dniu marynarka wojenna USA oświadczyła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan prowadzi "zaplanowane działania" w pobliżu wyspy.
04.08.2022

Tajwan wystrzelił flary, aby przepędzić niezidentyfikowane samoloty

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położónych w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary aby zmusić je do odwrotu.
04.08.2022

BBC: Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik

Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze w czwartek rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.
28.07.2022

Damen Shipyards buduje siedem patrolowców dla szwedzkiej straży przybrzeżnej

Kustbevakningen (KBV), czyli szwedzka straż przybrzeżna zamówiła w Damen siedem statków patrolowych. Seria KBV 320 zostanie wykonana z kompozytu z włókien węglowych, dzięki czemu będą lekkie i szybkie.
14.07.2022

Amerykańskie okręty na Morzu Południowochińskim; Chiny protestują

Amerykański niszczyciel przepłynął w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, wywołując gniewną reakcję Chin, które twierdzą, że wpłynął na ich wody terytorialne. Na spornym akwenie znajduje się również grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca.
13.07.2022

Flint Systems zbuduje symulator statku kosmicznego

Flint Systems wraz z firmą SLASE zbuduje symulator statku kosmicznego na zamówienie Uniwersytetu Wrocławskiego. Symulator będzie służył jako narzędzie edukacyjno-rekreacyjne w jednym z obiektów uczelni w Białkowie.
07.07.2022

Chiny. Wojsko: samolot marynarki USA w zagroził pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej

Samolot zwiadowczy marynarki USA przeleciał w piątek Cieśniną Tajwańską, by zademonstrować zaangażowanie Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku – poinformowała armia USA. Chińskie wojsko potępiło w sobotę ten przelot, oceniając, że zagroził pokojowi i stabilności.
25.06.2022

Rosyjskie samoloty wojskowe stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego nad Bałtykiem

Trzy rosyjskie samoloty dokonały w czwartek niewidzialnego dla radarów przelotu nad Bałtykiem na północ od lotniska w Visby na Gotlandii. Maszyny stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego - pisze w sobotę dziennik "Dagens Nyheter".
11.06.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Unikanie spawania przejść rurowych Roxtec

Spawanie na statku jest procesem kosztownym i czasochłonnym jednak uznanym za standardowe przy instalacji przejść do rur metalowych.
01.04.2022

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Firma 3Bird jeszcze skuteczniej zbada wpływ morskich farm wiatrowych na ptaki migrujące przy użyciu stabilizowanego radaru

Firma 3Bird K . Gajko J. Ksepko sp. j. z Białegostoku osiągnęła przełom w opracowaniu i wdrożeniu innowacyjnej usługi – platformy stabilizacyjnej w ramach projektu „Badania morskie nad ptakami migrującymi przy użyciu stabilizowanego radaru ornitologicznego”. Właśnie zakończyły się testy platformy stabilizacyjnej.
16.12.2021

Putin: na okręt USA na Morzu Czarnym możemy spojrzeć przez celownik

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że na okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę "albo przez celownik odpowiednich systemów obrony".
01.11.2021

Rosyjskie odrzutowce przeleciały tuż obok platformy Petrobaltic na złożu B8 [WIDEO]

Dwa rosyjskie odrzutowce Su-24 przeleciały nad wodą, tuż obok platformy wydobywczej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Portal BiznesAlert.pl, który podał informację jako pierwszy, potwierdził zdarzenie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
28.10.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
08.10.2021

CMA CGM i port na Jamajce w nowym „Bondzie” [WIDEO]

W filmie „Nie czas umierać”, dwudziestej piątej części przygód słynnego Jamesa Bonda, widzowie obejrzą dwa kontenerowce CMA CGM i terminal przeładunkowy portu na Jamajce.
21.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
21.09.2021

Na terenie farmy morskiej Sofia zostanie zastosowana nowatorska technika monitorowania ptaków

Sofia będzie pierwszą brytyjską morską farmą wiatrową, w której do badań ornitologicznych przed rozpoczęciem budowy wykorzystany zostanie jeden samolot wykonujący zarówno pomiary z wykorzystaniem technologii LiDAR (Light Detection and Ranging), jak i tradycyjne cyfrowe pomiary lotnicze.
04.09.2021

3Bird Radar System zaprasza. Zapisz się na seminarium dotyczące migracji ptaków

Seminarium pod hasłem "Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej usługi: Morskie badania ptaków migrujących z użyciem stabilizowanego radaru ornitologicznego" otworzy projekt pod tym samym tytułem. Wydarzenie zaplanowano na 10 września.
01.09.2021

SeaData i Camdrone stworzyli innowacyjną aplikację do zarządzania danymi z dronów i zamawiania przelotów

Gdyńska firma SeaData zajmuje się monitoringiem środowiska dla portów i przedsiębiorstw. Aktualnie wprowadza na rynek nowatorską aplikację, którą stworzyła we współpracy z firmą Camdrone.
09.08.2021

Amerykański samolot do wykrywania skażeń radioaktywnych widziany nad Bałtykiem

Boeing WC-135W Constant Phoenix, specjalistyczny samolot wykorzystywany przez amerykańską armię do rozpoznawania pogody i wykrywania skażeń radioaktywnych został wykryty nad Bałtykiem.
09.08.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

Rosja: Resort obrony potwierdza przelot samolotów blisko holenderskiej fregaty na Morzu Czarnym

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło we wtorek, że 24 czerwca zostały poderwane samoloty bojowe i skierowane nad Morze Czarne, aby uniemożliwić holenderskiej fregacie wpłynięcie na rosyjskie wody.
29.06.2021

Grupa uderzeniowa lotniskowca USA na spornym Morzu Południowochińskim

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wpłynęła na Morze Południowochińskie w ramach rutynowej misji – ogłosiła we wtorek marynarka wojenna USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.
15.06.2021

Zeroemisyjność na wodzie za euro z UE. Szansa dla polskich instytutów badawczych, uczelni i stoczni

Najszybszy na świecie elektryczny prom pasażerski ma zapewnić komunikację między wyspami Sztokholmu w 2022 roku. Wprowadzenie tej jednostki do żeglugi śródlądowej to element kompleksowego planu władz Sztokholmu dekarbonizacji transportu miejskiego.
06.06.2021

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Niecodziennie zjawisko meteorologiczne mogli zaobserwować w niedzielę wieczorem mieszkańcy m.in. Gdyni i powiatu puckiego. Nad Zatoką Pucką pojawiła się trąba wodna, czyli silny wir powietrza, który utrzymywał się przez kilka minut.
26.04.2021

Rozstrzygnięcie X edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto 2020

Nagrody zostały przyznane i Pantaenius Jacht Foto 2020 jest już zakończony. Mimo nietypowego zeszłorocznego sezonu na wodzie do 10 edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 440 prac. Organizatorzy po raz drugi ogłosili wyniki podczas relacji na żywo na profilu konkursu na Facebooku.
18.03.2021

Niszczyciel rakietowy USA w Cieśninie Tajwańskiej - po raz trzeci za prezydentury Bidena

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął w czwartek przez Cieśninę Tajwańską - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to trzecie przepłynięcie okrętu USA przez Cieśninę za prezydentury Joe Bidena. W ostatnich miesiącach Chiny nasiliły aktywność wojskową wokół wyspy.
11.03.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Niszczyciel rakietowy US Navy w Cieśninie Tajwańskiej: bronimy wolnego Indo-Pacyfiku

W sobotę w godzinach porannych przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazało Ministerstwo Obrony Tajwanu. US Navy podkreśla, że to element działań "na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
19.12.2020

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

EXPOM S.A – Inwestycje, które wzniosły firmę na nowy poziom produkcji

Ostatnie kwartały to bardzo intensywny czas w firmie EXPOM. Realizowana jest strategia rozbudowy firmy polegającą na zwiększeniu powierzchni produkcyjnej oraz unowocześnieniu procesów technologicznych poprzez inwestycje w nowoczesny park maszynowy.
05.11.2020

Uszkodzony statek do przewozu zwierząt dotarł bezpiecznie do portu (wideo)

Jak poinformował Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA): "statek do przewozu zwierząt (livestock carrier), który doznał wcześniej uszkodzenia kadłuba, dotarł bezpiecznie do portu w Geraldton".
03.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Współpraca firm SeaData i Camdrone nabiera tempa!

Na nowo powstałej stronie - uavmonitoring.pl możemy zapoznać się z dokładną ofertą, będącą efektem tej kooperacji. Główną z oferowanych usług jest monitoring środowiska, a zwłaszcza jakości powietrza, który obejmuje m. in.: kontrolę stężenia pyłów zawieszonych i niebezpiecznych substancji, mapowanie terenu w 3D i 2D , wizualizacje jakości powietrza w 3D, a także - w oparciu o zebrane przez drona dane - analizę przemieszczania się pyłów w atmosferze nad danym obszarem i identyfikację źródeł zanieczyszczeń.
16.09.2020

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odpieranie inwazji

Tajwańskie siły powietrzne, morskie i lądowe ćwiczyły w czwartek z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Według prezydent Tajwanu Caj Ing-wen manewry pokazały determinację do obrony wyspy, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.
16.07.2020

Norweski armator odebrał drugi wycieczkowiec zasilany w pełni energią elektryczną

Norweska firma transportowa The Fjords odebrała swój drugi całkowicie elektryczny statek pasażerski, Legacy of The Fjords.
14.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Pierwszy prom napędzany LNG Doeksena wchodzi do służby

Holenderski operator promów Rederij Doeksen powiedział, że pierwszy prom zasilany skroplonym gazem ziemnym, Willem Barentsz, rozpocznie w piątek swoją służbę.
02.07.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

SeaData na straży jakości powietrza i natężenia hałasu w trójmiejskich portach (foto, wideo)

Jeszcze kilka lat temu, trójmiejskie porty zmagały się z intensywnymi epizodami pylenia. W ramach konkursu dla startupów, wyłoniony został innowacyjny projekt gdyńskiej firmy SeaData - specjalistyczne czujniki, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, monitorują jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. Teraz, przedsiębiorstwo wkracza na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza m.in. pomiary substancji szkodliwych z powietrza.
01.07.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

Ćwiczenie Baltops tym razem bez desantu

Baltops – coroczne, organizowane przez USA ćwiczenie wojsk na Bałtyku – z powodu pandemii odbywa się tym razem tylko na morzu i w powietrzu, bez elementu desantu i współpracy z flotą komercyjną – podkreślili dowódcy sił morskich NATO.
08.06.2020

Allseas rozpoczyna działalność na pierwszym złożu w Chinach

Specjalista ds. morskich instalacji gazowych i naftowych Allseas rozpoczął prace nad zagospodarowaniem złoża gazu ziemnego Lingshui 17-2 CNOOC w Chinach.
03.06.2020

ST Engineering prezentuje nowoczesny katamaran napędzany LNG

Singapurska firma ST Engineering wprowadziła na rynek nową konstrukcję szybkiej łodzi załogowej zasilanej LNG, zoptymalizowanej pod kątem transferu załogi w sektorze offshore.
18.05.2020

Firma Nanni Diesel już w Polsce - wyłączny przedstawiciel Phoenix Poland

Phoenix Poland jest wyłączny przedstawicielem Nanni Diesel, firmy z Francji o rodowodzie włoskim z 70-letnią tradycją. Nanni Diesel oferuje silniki od 10 do 2000 KM przeznaczone dla różnych aplikacji i potrzeb klientów.
07.05.2020

Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej młodzi okrętowcy prezentowali swoje osiągnięcia

W czasach konieczności zachowania dystansu społecznego zorganizowana została, po raz pierwszy w Europie, międzynarodowa konferencja młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich „KORAB CEMT Young 2020”. Generalnym patronem medialnym konferencji była GospodarkaMorska.pl
28.04.2020

Australijska fregata dołączyła do okrętów USA na Morzu Południowochińskim

Australijska fregata HMAS Parramatta dołączyła w środę do dwóch amerykańskich okrętów na Morzu Południowochińskim w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu wód, o które toczy się spór m.in. między Malezją i Chinami - poinformował australijski resort obrony.
22.04.2020

Okręty USA na Morzu Południowochińskim. Wzrost napięcia w sporze Chin z Malezją

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała we wtorek, że dwa jej okręty operują na Morzu Południowochińskim. USA wysłały je w rejon sporu między Chinami i Malezją. W konflikt zaangażowane są także inne państwa regionu.
21.04.2020

Silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują gwałtowne wzrosty i wahania poziomów wód na Wybrzeżu. Możliwy jest również sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie.
22.02.2020

Sztorm na Bałtyku i gwałtowny wzrost poziomów wód na Wybrzeżu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy prognozują wysoki stan wód na Wybrzeżu, możliwy jest również sztorm na Bałtyku.
18.02.2020

Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed wahaniem poziomu wód na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
12.02.2020

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr w całym województwie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek dwa ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.
11.02.2020

Port w Hamburgu zakończył ważne inwestycje

Port w Hamburgu przekazał, że zakończył prace polegające na poszerzeniu 5-kilometrowego odcinka Łaby tzw. pudła przelotowego do 385 metrów. Dzięki temu do portu w Hamburgu będa mogły zawijać jednostki osiągające nawet 98 metrów szerokości.
31.01.2020

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie
13.01.2020

Rejs wycieczkowcem sposobem na zimę?

Rejsy statkami wycieczkowymi to coraz popularniejszy sposób na wypoczynek. Nie tylko wakacyjny – oferty morskich podróży, połączonych ze zwiedzaniem, to również świetna metoda ucieczki od zimowej szarugi.
07.01.2020

PGNiG przyspiesza prace na złożu Ærfugl

Zagospodarowanie złoża na Morzu Norweskim wchodzi w drugą fazę. Dodatkowe trzy odwierty produkcyjne zostaną wykonane w przyszłym roku. Oznacza to, że już od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl będzie większe.
20.11.2019

Rejsy po Morzu Śródziemnym dla wychowanków domów dziecka

39 podopiecznych domów dziecka z trzech województw wyruszy w rejsy po Morzu Śródziemnym. Poznańska Fundacja SieDzieje organizuje dla młodzieży żeglarskie wyprawy do Chorwacji, Włoch i do Hiszpanii.
12.10.2019

Maleje szansa na znalezienie zaginionych marynarzy z holownika Bourbon Rhode

Francuska firma offshore Bourbon opłakuje siedmiu marynarzy z holownika Bourbon Rhode, zatonął w czasie Huraganu Lorenzo ponad tydzień temu. Firma potwierdziła, że akcja poszukiwawcza powoli zmierza ku końcowi.
06.10.2019

Odnaleziono ciała dwóch marynarzy z Bourbon Rhode

Armator Bourbon Offshore potwierdził zgon kolejnych dwóch członków załogi holownika Bourbon Rhode, który zatonął w czasie Huraganu Lorenzo. Francuska firma wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Wciąż trwa akcja poszukiwania reszty załogi.
02.10.2019

Szczecin: 20 lat Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

Okręty, pojazdy wojskowe i przelot samolotów i śmigłowców towarzyszyły w sobotę obchodom 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie.
21.09.2019

Pokaz sprzętu wojskowego w Szczecinie z okazji rocznicy utworzenia Dowództwa Korpusu NATO

Pokaz okrętów, pojazdów wojskowych i przelot samolotów i śmigłowców - to niektóre z atrakcji obchodów 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie. Obchody rocznicy w najbliższy weekend w stolicy Pomorza Zachodniego.
17.09.2019

Błaszczak: MSPO w Kielcach pokazują możliwości polskiej zbrojeniówki

Targi zbrojeniowe w Kielcach to projekcja możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego; podczas imprezy zostaną podpisane umowy na dostawę produktów dla polskiego wojska oraz porozumienia między Polską i USA – powiedział PAP minister obrony Mariusz Błaszczak.
02.09.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

Wietnam i Australia zaniepokojone działaniami Chin na spornym morzu

Premierzy Wietnamu i Australii - krajów, które od niedawna są „strategicznymi partnerami” - wyrazili w piątek zaniepokojenie działaniami Chin na spornych wodach Morza Południowochińskiego, gdzie utrzymują się napięcia między wietnamskimi a chińskimi jednostkami.
23.08.2019

Badania wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska (wizualizacja)

Pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym ptaków o znaczeniu kontynentalnym. W nocy, w pasie nadmorskim, może przelatywać blisko 350 tys. ptaków i stad ptaków z min. 240 gatunków – poinformował w środę PAP prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczego Michał Przybylski.
21.08.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

„WSJ”: Trump sondował pomysł zakupienia Grenlandii

W rozmowach z doradcami prezydent USA Donald Trump z mniejszą i większą powagą sondował pomysł zakupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii - pisze w piątek dziennik "Wall Street Journal".
16.08.2019

Budowa polarnego statku ekspedycyjnego dla Quark weszła w nowy etap

W chorwackiej stoczni Brodosplit 2 sierpnia odbyła się ceremonia przyspawania monety do budowanego tam polarnego statku ekspedycyjnego dla armatora Quark Expeditions. Przypomnijmy, że cięcie blach pod tą jednostkę miało miejsce w styczniu tego roku.
04.08.2019

Warszawa: Stan wody na Wiśle spadł do 37 cm; kursy promu Pliszka zawieszone

W związku z niskim stanem wody od piątku do odwołania kursy promu "Pliszka" na trasie Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy są zawieszone - poinformował w piątek rano PAP Tomasz Demiańczuk z warszawskiego ratusza. Jak podaje IMGW, na stacji Warszawa-Bulwary poziom wody spadł do 37 cm.
03.08.2019

USA: Myśliwiec F-18 rozbił się w Kalifornii, siedmiu rannych

Myśliwiec marynarki wojennej USA rozbił się w środę w Parku Narodowym Doliny Śmierci w stanie Kalifornia. Jak poinformował przedstawiciel parku, na ziemi lekko rannych zostało co najmniej siedem osób. Trwają poszukiwania pilota.
01.08.2019

Rosyjskie ministerstwo obrony: Wykonano chińsko-rosyjski lot patrolowy

Rosja przeprowadziła we wtorek wspólnie z Chinami pierwszy patrol powietrzny w rejonie Azji i Pacyfiku – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Operacja spowodowała oddanie strzałów ostrzegawczych przez samoloty Korei Pd. oraz protest Japonii.
24.07.2019

IMGW: niskie stany wody na rzekach w Polsce

W wielu polskich rzekach jest rekordowo niski poziom wody. Na 136 stacjach wodowskazowych stany wody spadły poniżej średniego niskiego stanu wody - informuje we wtorek w komunikacie IMGW.
23.07.2019

Zarobki polskich załóg na zagranicznych promach tematem dyskusji w brytyjskim parlamencie

Wynagrodzenia zagranicznych, w tym polskich, pracowników zatrudnianych przez P&O Ferries stały się elementem parlamentarnej debaty, jaka toczyła się w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Ten kontrowersyjny temat odbił się szerokim echem w brytyjskich mediach.
22.07.2019

Zapisz się na wydarzenie gospodarcze TRANS EXPO ODESSA

Agencja Rozwoju Pomorza oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zaprasza pomorskie firmy do udziału w wydarzeniu gospodarczym do Odessy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-20 września 2019 i podczas niego pomorscy przedsiębiorcy będą uczestniczyć w rozmowach B2B oraz w konferencji i targach TRANS EXPO ODESSA 2019 (Międzynarodowe Forum Transportu Morza Czarnego 2019).
17.07.2019

PKBWL bada przyczyny wypadku Jaka-52, który rozbił się na Wiśle w Płocku (wideo)

Państwowa Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia okoliczności, w jakich samolot Jak-52 rozbił się na Wiśle w Płocku. Badane są wszystkie aspekty lotu, w tym stan zdrowia pilota, jego doświadczenia, stan techniczny maszyny i organizacja lotu – powiedział szef PKBWL Andrzej Lewandowski.
17.06.2019

Samolot spadł do Wisły podczas pokazów lotniczych (wideo)

Pilot z Niemiec zginął w sobotę w wypadku samolotu Jak-52, do którego doszło podczas 7. Pikniku Lotniczego w Płocku (Mazowieckie). Maszyna z nieustalonych na razie przyczyn, wykonując akrobacje nad Wisłą, spadła do rzeki. Okoliczności zdarzenia bada m.in. prokuratura. Film z wypadku udostępnił na YouTube portal PetroNews.pl.
15.06.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

PGNiG bliżej rozpoczęcia produkcji gazu z norweskiego złoża Ærfugl

Wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 roku. Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną włączone jeszcze trzy kolejne otwory. Przy zagospodarowaniu złoża PGNiG Upstream Norway wykorzysta innowacyjne rozwiązania techniczne.
04.06.2019

Kraków: Wieczorem ma spaść poziom wody w Wiśle

W godzinach wieczornych w piątek poziom wody w Wiśle spadnie poniżej stanu alarmowego - wynika z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Na miejscowych rzekach i potokach poziom wody się stabilizuje.
24.05.2019

IMGW: Stan alarmowy przekroczony na 29 stacjach w dorzeczu Wisły i 2 w dorzeczu Odry

Stan alarmowy o godzinie 11.00 został przekroczony na 29 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch stacjach w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 22 stacjach w dorzeczu Odry - podał w czwartek IMGW.
23.05.2019

PKP PLK ogłosiły przetarg dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego

PKP PLK ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz studium wykonalności dla linii kolejowej C-E 59 na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Muchobór/Wrocław Świebodzki – podała spółka.
16.05.2019

Stocznia De Hoop dostarczyła nowy statek ekspedycjny dla Celebrity Cruises

Holenderska stocznia De Hoop Lobith przekazała amerykańskiemu Celebrity Cruises najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny - Celebrity Fiora. Ceremonia przekazania odbyła się 13 maja w Rotterdamie, cztery miesiące po zwodowaniu jednostki.
15.05.2019

Hurtigruten ujawnił projekt elektrycznych katamaranów dla regionów polarnych

Armator statków ekspedycyjnych wspólnie z norweskim start-upem, Brim Explorer, ujawnił projekt katamaranów zasilanych bateriami. Jednostki zostały specjalnie zaprojektowane do rejsów w rejonie polarnym.
15.05.2019

Żagle w górę! Parada jednostek pływających na Motławie otworzyła w sobotę sezon żeglarski

Gdańsk uroczyście zainaugurował nowy sezon żeglarski. Jak co roku wydarzenie służyło promocji wypoczynku i sportu wodnego. Z tą myślą Gdański Ośrodek Sportu wspólnie z Miastem oraz Domem Armatorskim POLsail przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów.
12.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej

W ubiegły weekend (27-28 maja) w Krynicy Morskiej odbyły się pierwsze w tym roku regaty zaliczane do Pucharu Polski klasy Omega. Po bardzo udanych regatach na Zalewie Wiślanym w ubiegłym sezonie wielu zawodników wręcz domagało się rozpoczęcia sezonu w tym właśnie miejscu. I ponownie Krynica okazała się miejscem gościnnym, niemal stworzonym do rozgrywania podobnych zawodów.
02.05.2019

Dron wykrywający obecność siarki będzie śledził zanieczyszczających na duńskich wodach

Władze Danii wprowadziły do służby specjalny wykrywający siarkę dron , który dosłownie będzie w stanie wywęszyć statki, łamiące przepisy Unii Europejskiej regulujące zawartość siarki w paliwie morskim.
16.04.2019

W pobliżu śmigłowca greckiego premiera przeleciały tureckie myśliwce

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w poniedziałek, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym udawał się na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 r. przeciwko imperium osmańskiemu.
26.03.2019

Amerykańska straż przybrzeżna wyładowała nielegalną kokainę wartą 360 mln dolarów

Załoga jednostki Tampa amerykańskiej straży przybrzeżnej odstawiła w piątek ponad 12 tys. kilogramów kokainy w porcie Miami na Florydzie o wartości około 360 milionów dolarów.
25.03.2019

Interfax: Japońskie myśliwce obserwowały rosyjskie bombowce nad Oceanem Spokojnym

Myśliwce japońskich sił powietrznych obserwowały rosyjskie bombowce odbywające lot szkoleniowy nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego - informuje w piątek Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
16.02.2019

IMGW: słabnie wiatr i stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu

Mimo iż w środę w całym kraju występował silny i porywisty wiatr, IMGW uspokaja, że w czwartek będzie już spokojniej, ale zaznacza, że porywy wiatru będą jeszcze występowały w górach i nad morzem. Instytut podaje ponadto, że stabilizuje się też sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych.
03.01.2019

Nowe informacje ws. incydentu z rosyjskimi samolotami na Bałtyku

Belgijskie media podały w poniedziałek nowe informacje o zaistniałym w ubiegły czwartek na Bałtyku incydencie, kiedy to rosyjskie bombowce z podwieszonymi bombami przeleciały nad uczestniczącym w ćwiczeniach NATO okrętem marynarki wojennej Belgii.
27.11.2018

Kolejne ćwiczenia amerykańskich bombowców na Morzu Południowochińskim

Dwa amerykańskie bombowce typu B-52H przeleciały „w pobliżu Morza Południowochińskiego”, do którego pretensje roszczą sobie Chiny – poinformowało w środę lotnictwo USA na Pacyfiku, określając to jako rutynową misję treningową zgodną z prawem międzynarodowym.
21.11.2018

Singapur/ Pence: Morze Południowochińskie nie należy do jednego kraju

Morze Południowochińskie nie jest własnością żadnego pojedynczego kraju, a wojska USA będą poruszać się wszędzie, gdzie pozwalają na to międzynarodowe prawa – oświadczył w piątek wiceprezydent USA Mike Pence, zarzucając Chinom militaryzację spornego morza.
16.11.2018

Ukraina: Naftohaz żąda zaległych opłat, wstrzymuje dostawy gazu

Dziesiątki tysięcy Ukraińców marzną z powodu zalegania przez lokalne władze z należnymi Naftohazowi płatnościami za dostawy gazu - pisze we wtorek agencja dpa.
14.11.2018

Tajemniczy wyciek na rzece Kolumbia

Niemal pięciokilometrowy, błyszczący wyciek, został sfotografowany przez członka amerykańskiej Straży Wybrzeża (US Coast Guard), podczas przelotu helikopterem nad rzeką Kolumbia.
27.10.2018

IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku

IMGW wydało we wtorek ostrzeżenie przed silnym sztormem na południowo-wschodnim Bałtyku. Wiatr północno-zachodni w tym czasie może sięgnąć od 8 do 9 stopni w skali Beauforta, a w porywach nawet 10 stopni. Przejściowo wiatr będzie słabnąć do 8 i do 7 stopni.
23.10.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.