• <

Pokaz sprzętu wojskowego w Szczecinie z okazji rocznicy utworzenia Dowództwa Korpusu NATO

pc

17.09.2019 14:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pokaz sprzętu wojskowego w Szczecinie z okazji rocznicy utworzenia Dowództwa Korpusu NATO

Partnerzy portalu

Pokaz sprzętu wojskowego w Szczecinie z okazji rocznicy utworzenia Dowództwa Korpusu NATO - GospodarkaMorska.pl

Pokaz okrętów, pojazdów wojskowych i przelot samolotów i śmigłowców - to niektóre z atrakcji obchodów 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie. Obchody rocznicy w najbliższy weekend w stolicy Pomorza Zachodniego.

Główne uroczystości z okazji rocznicy odbędą się w sobotę na Wałach Chrobrego. "Będziemy mieć okazję gościć grupę natowską okrętów rozminowania, która pełni swój dyżur na Bałtyku" - powiedział dziennikarzom we wtorek dowódca Korpusu NATO w Szczecinie generał broni Sławomir Wojciechowski. Jak dodał, "jest to dziewięć okrętów z okrętem flagowym klasy fregata".

"Jeśli pogoda dopisze zaplanowano także przelot samolotów; będą dwie pary plus sześć śmigłowców" - powiedział Wojciechowski.

Nad Szczecinem mają przelecieć: para polskich SU-22 i para duńskich F-16. Poza nimi na niebie pojawią się także polskie śmigłowce Mi24 i niemieckie NH-90 i Tiger.

Nie zabraknie także pojazdów wojskowych, wśród nich mają być m.in. niemiecki czołg Leopard 2A7 i polski Leopard 2A5. Poza nimi również niemieckie bojowe wozy piechoty Puma i Marder, a także kołowe transportery opancerzone; polski Rosomak i niemiecki Boxer.

Goście imprezy będą mieli również okazję zobaczyć niemiecki wóz rozpoznania Fennek, a także polskie: samobieżną armatohaubicę Krab, samobieżny moździerz Rak i samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta.

Dowództwo Korpusu funkcjonuje od 18 września 1999 r. Powstanie jednostki było możliwe dzięki konwencji podpisanej w 1998 r. przez ministrów obrony Danii, Niemiec i Polski. Początkowo Dowództwo działało wyłącznie w oparciu o partnerstwo tych trzech krajów ramowych. Wtedy jego głównym zadaniem było zacieśnianie współpracy trójstronnej. Pierwszymi państwami, o które powiększył się Korpus w 2004 r. były Estonia, Litwa i Łotwa.

Obecnie w skład Dowództwa Korpusu wchodzą 24 państwa. W Szczecinie stacjonują żołnierze m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Hiszpanii, Węgier, Holandii i Chorwacji. Łącznie służy tu blisko 400 oficerów i podoficerów z NATO oraz krajów partnerskich Sojuszu, tj. Szwecji i Finlandii.

Obecnie Korpus z Kwaterą Główną w Szczecinie to najwyższe dowództwo lądowe NATO na tzw. wschodniej flance. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Od 2017 r. działa jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada za wszystkie wojska lądowe NATO znajdujące się w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Szczeciński Korpus jest również przygotowany do natychmiastowego dowodzenia Siłami Odpowiedzi NATO i ich elementami w tym tzw. "szpicą", a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu na Wschodzie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.