• <
SAR_2022

Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie

ew

12.02.2020 13:12 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie

Partnerzy portalu

Wzrost poziomu wód na Wybrzeżu, sztorm na Bałtyku oraz silny wiatr w całym regionie - GospodarkaMorska.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę trzy ostrzeżenia dla województwa pomorskiego. Synoptycy ostrzegają przed wahaniem poziomu wód na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz przed sztormem na Bałtyku i silnym wiatrem w całym regionie.

Anna Kubicka z Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydała ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia o możliwym przekroczeniu stanów wód przy wschodniej strefie brzegowej Bałtyku oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej.

"W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej powyżej stanów ostrzegawczych" - napisano w komunikacie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent. Alert obowiązuje do czwartku, 13 lutego, do godziny 9.00.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzega też przed sztormem na Bałtyku. Wiatr południowo-zachodni w strefie brzegowej województwa pomorskiego może osiągnąć w porywach 9 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła nawet 100 km/h.

IMGW prognozuje w tym czasie stan morza od 5 do 6 stopni w skali Douglasa, co oznacza, że wysokość występującej fali może sięgać nawet 6 metrów. Możliwy jest również przelotny deszcz i deszcz ze śniegiem oraz burze.

Ósmy i dziewiąty stopień w skali Beauforta oznacza początkowo sztorm i wicher przechodzący następnie w silny sztorm. Wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie drzew. Alert obowiązuje do czwartku 13 lutego do godziny 6.00. Synoptycy zaznaczają jednak, że ostrzeżenie może być kontynuowane.

Dodatkowo IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w całym regionie. Nad samym morzem - wzdłuż wybrzeża oraz w Trójmieście i okolicach - wiatr z zachodu i z południowego zachodu może osiągnąć prędkość do 90 km/h. W pozostałych rejonach województwa pomorskiego wiać będzie z szybkością do 80 km/h.

Jak informują synoptycy, w środę wieczorem wiatr powinien zacząć słabnąć.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy się spodziewać niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą wystąpić utrudnienia wynikające z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnienia spowodowane utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.