Dwa rosyjskie odrzutowce Su-24 przeleciały nad wodą, tuż obok platformy wydobywczej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Portal BiznesAlert.pl, który podał informację jako pierwszy, potwierdził zdarzenie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Dwa odrzutowce Su-24 będące częścią Floty Bałtyckiej dokonały
prowokacyjnego przelotu obok platformy wydobywczej około godz. 15:00 26
października. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez pracowników
platformy. Dowództwo Operacyjne podkreśliło, że strefa powietrzna nad
platformami nie jest objęta zakazem lotów. Onet.pl dodał, że zgodnie z
informacjami DO, samoloty nie złamały żadnych przepisów, nie wystąpiło
też zagrożenie bezpieczeństwa.
Platforma, obok której
przeleciały samoloty, nosi oznaczenie B8. Jest to platforma wydobywcza
należąca do Lotos Petrobaltic. Lotos poinformował, że zgłosił fakt
przelotu maszyn odpowiednim organom i służbom odpowiedzialnym za ochronę
państwa.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty