• <
siemens_gamesa_2022

Rosja. Palił się terminal węglowy w Waninie [WIDEO]

jm

18.10.2021 19:35
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja. Palił się terminal węglowy w Waninie [WIDEO]

Partnerzy portalu

Rosja. Palił się terminal węglowy w Waninie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe SUEK

Z powodu pożaru stanęły prace w terminalu węglowym w Waninie nad Cieśniną Tatarską. Tamtejszy port jest jednym z większych źródeł dostaw węgla dla Chin, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu.

Do pożaru doszło 11 października. W wyniku wypadku załadunki w terminalu zostały zatrzymane. Według doniesień lokalnych władz, ogień zauważono na przenośnikach węgla. Ogień uszkodził dwie taśmy załadowcze (K5 A i K5B), ale dzięki temu nie rozprzestrzenił się na inne tereny. Operator terminalu pracuje nad oszacowaniem szkód. Nie wiadomo, kiedy terminal wróci do pełnej operacyjności.

Pożar terminala węglowego w Waninie jest kolejnym ciosem, jaki muszą przyjąć nękane brakami węgla Chiny. Niektóre kantony kraju już od jakiegoś czasu zmagają się z przerwami w dostawach energii elektrycznej, stanęły też niektóre zakłady produkcyjne. Bezpośrednią przyczyną niedoboru węgla w Chinach jest powódź w prowincji Shanxi, która spowodowała zamknięcie 60 kopalni.


Póki co bez zmian pracują inne terminale w regionie, do których mógłby być przetransportowany węgiel, jednakże spodziewane jest zmniejszenie ilości przeładunków do czasu powrotu Wanina do pełnej funkcjonalności. Analitycy wskazują, że należy także spodziewać się po pierwsze zwiększonego zainteresowania Chińczyków węglem z Indonezji, po drugie – znacznego wzrostu cen węgla.

Terminal w Waninie może przeładować do 24 milionów ton węgla rocznie. Został oddany do użytku w 2008 roku i od tego czasu przeszło przez niego 150 milionów ton surowca. Operator terminalu, Siberian Coal Energy Company (SUEK) twierdzi, że jest to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie terminali na świecie. Przed dwoma laty firma ogłosiła plany zwiększenia możliwości operacyjnych terminalu. Rozbudowa, której koniec został przewidziany na 2023 rok, ma pozwolić na przeładowywanie do 40 milionów ton węgla rocznie. W ramach inwestycji powstaje nowy pirs, dzięki któremu terminal obsłuży do 4 statków jednocześnie. Budowana jest także potrójna rampa samochodowa i nowy magazyn węgla.

Komentatorzy rynkowi spekulują, że pożar w Waninie może być także cyniczną próbą kontrolowania przez Rosjan chińskiego rynku energetycznego.

Pożar w Waninie to nie jedyny w ostatnim czasie taki przypadek. Kilka dni wcześniej, 7 października, w ogniu stanął także terminal węglowy w południowoafrykańskim Richards Bay. Skutki tego pożaru jeszcze nie są znane.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.